Effie Gray

Effie

(neoficiální název)

Velká Británie, 2014, 108 min

• hansel97

Stejně jako režiséru Alanu Rickmanovi a jeho Králově zahradnici, bych doporučil Emmě Thompson, aby se držel dál od scenáristiky a hrála, což umí nejlépe. Nudnější příběh, aby jeden pohledal. Tohle bylo silně nezáživné a suché a vlastně jsem ani nepochopil, co je na Effiiném příběhů tak zajímavé, že by si zasloužil zfilmování? Hvězdné herecké obsazení, které mě přinutilo se snímek pustit, je tu k ničemu, když pomalu nemají, co hrát a výsledek je neuvěřitelně mdlý a studený film, u kterého se nevydržíte soustředit.(2.10.2015)

• Aljak

Márnotratnosť na plátne. Vzhľadom na to aký to malo kvalitný základ so zaujímavými postavami, očarujúcou atmosférou a krásnymi scenérie vidieka i Benátok, tak to celé pochoval absolútne nevyvážený scenár s totálne chabou dejovou líniou. Načo sa John vlastne ženil, keď napokon mal svoju krásnu a racionálne uvažujúcu ženu len na okrasu? Pre mňa úplne nepochopiteľný vzťah. Čo iné sa dalo čakať ako to, že zvedavá Effie bude chcieť objavovať čaro života za každú cenu aj bez neho? Nuž, kamera a atmosféra naozaj veľmi pôsobivé, ale ostatok nič moc. Za mňa sklamanie hodné prinajlepšom 2*.(24.4.2015)

Poté, co jsem vygůglil příběh Effiin, pochopil jsem, že tento zdánlivě nudnej příběh je pro Británii docela významnej. Film je totiž jenom další jeho zpracování - jako by Emma Thompson měla potřebu si to natočit pro svou radost. Ta zdánlivá nuda je ve skutečnosti spíš nemilosrdnou ukázkou tehdejší viktoriánský pokrytecký morálky, kdy během let technickýho pokroku společenský pokrok neexistoval. Trošku tomu pomáhaj kamerový filtry zvvýrazňujíci pocit šedi doby, což pro mě je v ostrym kontrastu s přehnanou barevností Hlučícího davu, jenž jsem viděl jen o den dřív. Kdybych byl Brit, asi bych dal 80, ale pro Českostánce je to řemeslně precizní šedesátka, kterou na sedmdesát pozvedla jen jakási radost z toho, že DF je i jako dospělá furt slušnou herečkou s těma velkejma očima.(23.9.2015)

Věřím, že pro mnoho lidí se jedná o celkem nudný snímek. Já ale na takové filmy jsem. Je to přesně typ filmů, které mě baví sledovat. Děj klouže opravdu pozvolna. V podstatě se tam nic moc neděje, ale přitom se toho děje tolik! Moc se mi líbí herecké obsazení, to se opravdu povedlo. Takže jo, za mě hodně dobrý.(10.3.2016)

• kaylin

Líbí se mi, že se Emma Thompson snaží i o scénáře a celkem ji to jde, divácky je úspěšná. Teď se vrátila k oblíbeným britským autorkám a rozehrála historické kostýmní romantické drama, které mě ale po půl hodině naprosto přestalo bavit. No jo, možná se tak stalo i dříve. Jako kdyby ten film neměl pořádnou sílu, a přitom má tak zajímavé herce, i herecké legendy.(28.8.2015)

• - Tvůrci snímku byli zažalováni za porušení autorských práv. V prosinci 2012 byla žaloba zavrhnuta. Poté přišel s žalobou Gregory Murphy, který tvůrce žaloval ze stejného důvodu s jakým se již potýkali. (R.K.)

• - Opravdová Effie Gray byla původem z Perthu ve Skotsku, takže mluvila se silným skotským přízvukem. Filmaři se ale rozhodli pro použití pouze anglického přízvuku. (hansel97)

• - Roli Effie původně měla patřit Elle Fanning, ta však s blížícím se natáčením vyrostla ještě o dalších 10 centimetrů, a tak se tvůrci rozhodli svěřit roli její starší ale menší sestře Dakotě Fanning. (hansel97)