Effie Gray

Effie

(neoficiální název)

Velká Británie, 2014, 108 min

• Aljak

Márnotratnosť na plátne. Vzhľadom na to aký to malo kvalitný základ so zaujímavými postavami, očarujúcou atmosférou a krásnymi scenérie vidieka i Benátok, tak to celé pochoval absolútne nevyvážený scenár s totálne chabou dejovou líniou. Načo sa John vlastne ženil, keď napokon mal svoju krásnu a racionálne uvažujúcu ženu len na okrasu? Pre mňa úplne nepochopiteľný vzťah. Čo iné sa dalo čakať ako to, že zvedavá Effie bude chcieť objavovať čaro života za každú cenu aj bez neho? Nuž, kamera a atmosféra naozaj veľmi pôsobivé, ale ostatok nič moc. Za mňa sklamanie hodné prinajlepšom 2*.(24.4.2015)

• MartinezZ

Mnoho známých jmen a tváří, přes sto minut nudy. Prostředí, kulisy, výprava, to vše by si zasloužilo je využít k vyprávění něčeho a ne jen jako "texturu" na pozadí jakési roztahané patlaniny. V mém případě si nemohu pomoct a, ač jí neupírám herecké nadání, prostě mi Dakota nikdy nepadla do oka a přijde mi, že sem se tedy nehodila jako fakt echt. Jenže ani s jinou herečkou by to nebylo k něčemu. Marný a zbytečný film. ~~~ 1,5*(25.4.2015)

Věřím, že pro mnoho lidí se jedná o celkem nudný snímek. Já ale na takové filmy jsem. Je to přesně typ filmů, které mě baví sledovat. Děj klouže opravdu pozvolna. V podstatě se tam nic moc neděje, ale přitom se toho děje tolik! Moc se mi líbí herecké obsazení, to se opravdu povedlo. Takže jo, za mě hodně dobrý.(10.3.2016)

• kaylin

Líbí se mi, že se Emma Thompson snaží i o scénáře a celkem ji to jde, divácky je úspěšná. Teď se vrátila k oblíbeným britským autorkám a rozehrála historické kostýmní romantické drama, které mě ale po půl hodině naprosto přestalo bavit. No jo, možná se tak stalo i dříve. Jako kdyby ten film neměl pořádnou sílu, a přitom má tak zajímavé herce, i herecké legendy.(28.8.2015)

Emmu Thompson mám ráda jako herečku a ještě radši jako scénáristku, ani v jedné disciplíně mě zatím nezklamala a v obou zraje jako víno. A místní filmoví experti jsou také z velké části zralí – na reparát z výtvarky. Jistě, každý nestudoval dějiny umění jako Vesperka, a pravdaže Effie není v našich končinách moc známá, obrazově vytříbený film s dobrým obsazením (Claudia Cardinale mě sice trochu vyděsila, zato Dakota Fanning příjemně překvapila a David Suchet byl samozřejmě skvělý), navíc s citlivě zakomponovanými historickými fakty by měl alespoň mírně zkušený filmový fanoušek ocenit. A komu nebylo z hůry dáno a v apatyce s ním vyběhli, měl by svůj úděl pokorně přijmout, konat skutky milosrdenství pro chudinu a nehrát si na Spáčilku.(13.5.2016)

• - Roli Effie původně měla patřit Elle Fanning, ta však s blížícím se natáčením vyrostla ještě o dalších 10 centimetrů, a tak se tvůrci rozhodli svěřit roli její starší ale menší sestře Dakotě Fanning. (hansel97)

• - Tvůrci snímku byli zažalováni za porušení autorských práv. V prosinci 2012 byla žaloba zavrhnuta. Poté přišel s žalobou Gregory Murphy, který tvůrce žaloval ze stejného důvodu s jakým se již potýkali. (R.K.)

• - Ve filmu se objevilo několik chyb souvisejících s datací, všechny se týkají scény ve vlaku. Lokomotiva, kterou Effie (Dakota Fanning) jede, totiž pochází z roku 1934. Při jízdě míjí viadukt, jehož stavba bylo dokončena v roce 1898. Tato scéna se odehrává krátce po svatbě Effie Gray a Johna Ruskina (Greg Wise), která se však konala už v roce 1848. (hansel97)