Slavná alba: Deep Purple - Machine Head

• Velká Británie Classic Albums: Deep Purple - Machine Head
Dokumentární / Hudební
Velká Británie, 2002, 85 min (Alternativní 50 min)

Příběh rockového alba, které dalo světu hit "Smoke On The Water"... Kapela Deep Purple v prosinci 1971 vyrazila do Švýcarska a během pouhých 16 dní natočila své nejslavnější album "Machine Head". Díky písním "Highway Star", "Pictures of Home", "Space Truckin’" a hlavně hitu "Smoke On The Water" si album zajistilo přední místo v historii rockové hudby. V exkluzivních rozhovorech s Ritchiem Blackmorem, Ianem Gillanem, Rogerem Gloverem, Jonem Lordem a Ianem Paicem se podíváme na netradiční vznik desky skladbu po skladbě. Navíc jejich výpovědi doplňují archivní záběry z koncertů Deep Purple včetně velmi vzácných amerických záznamů "Smoke On The Water" a "Space Truckin’". (Česká televize)

Rozjimatel

4,5 (hodnotená 50-minútová verzia)  Skvelý dokument o jednom z najvýznamnejších albumov rockovej histórie. Vo veľmi ucelenej forme pojednáva o situácii v skupine pred albumom, o práci na samotnom albume a aj o tom, čo sa dialo po vydaní albumu. K téme sa vyjadrujú len zasvätené osobnosti, žiadne "kvázi-celebrity", prevažne členovia skupiny. A ich vyjadrenia sú vždy k veci, pričom som sa niekedy až nadchol, aké sú ich postrehy trefné. Záverom si len ako obvykle posťažujem na necitlivé postrihanie týchto dokumentov, som totiž presvedčený, že v plnej verzii zaznelo ešte množstvo zaujímavých informácií. ()

subic

Asi takhle, oproti jiným dílům série to bylo docela slabé, takové až odfláknuté, i když pro vznik metalu dost zásadní album. ()

mm13

Potvrdilo sa, že Deep Purple patrili medzi kapely, kde si každý vždy išiel viac-menej to svoje, o nejakej zomknutosti, spoločne zdieľanej a vzájomne živenej vízii v ich prípade hovoriť nemožno. Raz im to vyšlo viac, raz menej, v prípade tohto albumu skoro najviac, ale nič revolučné či doteraz netušené tu odhaliť asi ani nemali ako. Také pokojné, nevzrušené spomínanie. Fajn. ()

• Deska Deep Purple - Machine Head tvoří společně s alby Paranoid od Black Sabbath a čtvrtým, bezejmenným LP Led Zeppelin „Svatou trojici“ britského hard-rocku, která podstatným způsobem ovlivnila každou heavy-rockovou skupinu od poloviny 70. let. (lioncel)
  • LP „Machine Head“ bylo po svém vydání ve Velké Britanii zlaté, v USA dokonce dvojnásobně platinové album. (lioncel)