Opravdu to není nejlepší a někdy to i dost nudí. Jenomže celé to pozadí příběhu a vývoj stavby Titanicu mě nutí nechat hodnocení prozatím na čtyřech hvězdách, i když je možné, že ho ještě změním. Herecké obsazení je fajn - na Dereka Jacobiho nebo Chrise Notha vyšly celkem atraktivní role a ani český dabing není nejhorší. Zpracování je ale dobré, atmosféra je slušná a kostýmy a výprava celý příběh jen podtrhují. BBC se látky o stavbě Titanicu ujalo dobře, líbí se mi, že to je čistokrevný seriál, ale jako dokumentární rekonstrukce (nebo dokuseriál) by to možná bylo lepší. Ovšem nechci seriál nijak kritizovat - dívá se na něj dobře, látka je atraktivní a jako milovník Titanicu věřím, že se to ještě zlepší. Ovšem chválím tvůrce že se do tak náročného projektu vůbec pustili. Za mě zatím 70% a když budu co, tak komentář třeba i doplním. Titanikfanům bych docela odporučil. První díl byl nejlepší, třetí lepší než druhý.(21.9.2013)

Titanic: Blood and Steel se těžko popisuje. Je to seriál, který zobrazuje dobu, lidi, tehdejší společnost a samotnou stavbu Titanicu. Samotná stavba lodi (její filmové zobrazení) byla vždy tak nějak opomíjeným faktorem na úkor filmů a dokumentů o samotné katastrofě, kterých vznikl nespočet. Pamatuju si, jak jsem četl knihu, která se věnovala právě tomu, co seriál zobrazuje - stavba lodi, historie jednotlivých postav, problémy, které nastaly při samotné realizaci stavby, tehdejší politika a nesjednocená tehdejší společnost, která striktně oddělovala bohaté od chudých a věřící od nevěřících. Seriál věrohodně zobrazuje tohle všechno, co ostatní filmy nebo dokumenty o Titanicu nezmiňovaly a to je právě faktor, díky kterému si zaslouží vyšší hodnocení vzhledem k autentičnosti. Samozřejmě, jsou tu určité vedlejší a méně důležité děje, které mohou na první pohled působit jako telenovela (jeden pár se pozná, druhý pohádá, muž pátrá po minulosti, o které nevěděl, vztah, který je skálopevný v dalším díle je v troskách...), ale tohle není nic, co by alespoň pro mě ovlivňovalo výsledný zážitek. Pokud chcete znát lidi, kteří Titanic postavili, alespoň nahlédnout do jejich historie, poznat tehdejší rozpolcenou společnost, kdy šlechta se vyžívala v komfortním luxusu na úkor dělníků, kteří dělali ve dne v noci za účelem prachmizerné mzdy, která jim nestačila ani na pronájem bytu, pak se na tenhle seriál podívejte. Speciální pozornost si zaslouží fakt, že už v průběhu stavby Titanicu svou roli sehrálo mnoho opatření, která se při vlastní stavbě měnila. Určitá vrstva kladla důraz na to, aby stavba byla pokud možno co nejlevnější na úkor bezpečnosti, oproti kterým stáli ti, kteří poukazovali na nebezpečí, nepreciznost stavby a obecně na potenciální bezpečnostní průsery, které mohou nastat, pokud stavbu bude provázet levná nekvalitní ocel, nekvalifikovaný způsob nýtování ocelových plátů atd. Zdejším investorům nešlo samozřejmě o nic jiného, než o slávu a peníze (jak jinak), což se promítlo do finální stavby, jejíž kvalita je hodně diskutabilní a sporná, což samozřejmě nikoho až na pár jedinců nezajímalo. Je to takový tehdejší (a možná i dnešní) obraz doby, kdy peníze hýbou světem a ani inženýr metalurgie přes své prokazatelné podklady prohrává nad mocí a arogancí, pro kterou jsou důležité jenom peníze a splnění termínů. K hereckým výkonům - Derek Jacobi nemusí hrát, on snad takový v reálu je. Jeho silně morální postava, která balancuje na snaze být dobrým pro ty nižší, ale i vyšší vrstvy se potýká s nepochopením z obou stran, ale přesto ve Vás něco zanechá. Kevin Zegers coby hlavní postava - inženýr metalurgie Mark Muir si dokáže vybudovat k divákovi vztah, kdy skutečně dokážete sdílet výtězství i prohry postavy, kterou ztvárňuje. Celkové provedení seriálu se dá vzhledem k rozpočtu považovat za nadprůměr. Sice tu už nemáme reálné kulisy nebo maketu části lodi jako u Jamese Camerona, na druhou stranu i omezený rozpočet dokáže udělat svoje. Za zmínku stojí i hudba, kterou složil Maurizio De Angelis, jehož motivy tehdejší doby, pýchy a rozpolcené společnosti padnou jako ušité. Pokud Vás alespoň částečně zajímá, jak to ve skutečnosti bylo a pokud dokážete seriálu odpustit nějaký ten nezajímavý románek, pak seriál stojí za zkouknutí. Jako Titanicofil to není sice na plných pět hvězd, ale díky autentičnosti a věrohodnoti, výkonům a celkové realizaci jsou to čtyři hvězdy s malou částí pomyslné páté.(28.1.2014)

Příběh o stavbě Titaniku byl dobrý nápad. O jeho zkáze už toho bylo natočeno hodně, ale jeho zrod byl do této doby jaksi záhadou, potažmo tajemstvím. Tvůrci se pustili rovnou do seriálu, což dává možnost zacházet do sebemenších detailů a podívat se podrobněji na jednotlivé osobnosti, které se stavbou měli co do činění. Na kolik je příběh věrný historické realitě je na diskuzi, ale tím bych si seriálový požitek nekazil. Charaktery postav byli vytvořeny nadmíru dobře. Jejich starosti, strasti, řešení problémů na stavbě i doma v soukromí je prezentováno srozumitelně a jasně. I ta doba plná chudoby, nadřazenosti, nenávisti, lstí a podrazů byla zachycena věrohodně. A protože se děj seriálově různě vyvíjí, některé díly jsou hodně dramatické, některé statické, některé citové a schématické. A je to dobře. Příběh je rozvinutý a tak přirozeně nemůže být jeden jako druhý. Výsledek se tedy velice nadmíru povedl. Rozpočet byl viditelně veliký a tak po vizuální stránce je dílo věrohodně výnosné. Seriál má šanci se dostat mezi uznávané počiny, což si jistojistě zaslouží.(8.12.2013)

Videné už 2x a nemôžem si pomôcť, mne sa to páči. Najmä herecké obsadenie, kostýmy, atmosféra doby a úvodná znelka s chytľavou hudbou. No a samozrejme najviac tie scény, ktoré priamo súviseli so stavbou lode, moja naj je asi spustenie na vodu. Čo by som rozhodne ubral, je politika, ktorej je tam na môj vkus až príliš. Záver: nie je to bez chyby, ale vcelku ľúbivé.(19.2.2015)

Mám rád skoro vše, co se týká Titanicu. Tohle vůbec není zbytečný seriál. Téma, kdy inženýři a učetní jdou proti sobě, je aktuální i dnes, příběh se hlavně zaměřuje na mizerné podmínky dělníků, najmutí nekvalifikované pracovní síly, omezenou technologii a rozpočet. To vše asi vedlo k tomu, že loď nebyla tak nepotopitelná, jak se o ní psalo. Tvůrci solidně zachytili dobu a životy lidí v Irsku. Velmi poučné.(3.9.2014)

• - Stavba Titanicu byla zahájen 31. března 1909, spuštěn na vodu byl 31. května 1911, uveden do služby 10. 4. 1912, potopen 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem. Počet obětí byl 1517 osob. Zahájení stavby Olympicu, který je v seriálu také zmíněn, se odehrálo 16. prosince 1908. Spuštěn na vodu byl 20. října 1910 a uveden do služby 14. června 1911. Roku 1935 byl vyřazen a sešrotován. Důvodem byla velká národní hospodářské krize v roce 1929. (Nach)

• - Premiéru měl seriál v den 100 let výročí od potopení této lodě. (Dlee)

• - Titanic majitele přišel na 7,5 milinu amerických dolarů. Při započítání inflace by se tedy Titanic postavil v roce 2012 - sto let po vyplutí - za 174 milionů amerických dolarů. (Nach)