Titanic - krev a ocel (TV seriál)

• Irsko

Titanic: Blood and Steel

Titanic: Krv a oceľ

Historický / Drama

Irsko / Itálie / Francie / Kanada, 2012, 10 h 32 min (Minutáž: 48–61 min)

Podstatné na tomhle seriálu je, že nám přináší obraz doby. Není ani tak o Titaniku, jako o severním Irsku, o lidech motajících se kolem stavby. O zoufalých sociálních poměrech dělnictva v těžkém průmyslu a o počátcích dělnického hnutí, dialogu odborů s vedením továren. Pak samozřejmě nějaké to lovestory, kterého je v italských filmech na můj vkus až příliš. A stavbě lodi, samozřejmě. První polovina je velmi dobrá, druhá je bohužel velmi melodramatická, jelikož už ani není co vyprávět a čeká se jen na vyplutí lodi,------ do které nastoupí téměř všichni naši hrdinové.----- Derek Jacobi je požehnáním seriálu, na něm stojí a padá vše. Jakmile je na scéně, jde to o třídu výš. Rozhodně jsem si polepšil v mnoha historických souvislostech. Výprava dobrá a loď opravdu parádní! A taky je mi jasnější, proč celý ten projekt Titanic nevyšel.70%(7.2.2014)

Výborný nápad udělat seriál o vzniku Titanicu a zakomponovat do toho i problémy tehdejší doby a i samotného Irska. Seriál nenudí, příběh je dávkován příjemným tempem, herci podávají kvalitní výkony a osobně jsem měl problém se udržet, abych to nezkoukl celé najednou. Pro každého, kdo má rád Titanic a jeho příběh povinnost, ostatním mohu jen doporučit.(28.11.2018)

Mám rád skoro vše, co se týká Titanicu. Tohle vůbec není zbytečný seriál. Téma, kdy inženýři a učetní jdou proti sobě, je aktuální i dnes, příběh se hlavně zaměřuje na mizerné podmínky dělníků, najmutí nekvalifikované pracovní síly, omezenou technologii a rozpočet. To vše asi vedlo k tomu, že loď nebyla tak nepotopitelná, jak se o ní psalo. Tvůrci solidně zachytili dobu a životy lidí v Irsku. Velmi poučné.(3.9.2014)

Příběh o stavbě Titaniku byl dobrý nápad. O jeho zkáze už toho bylo natočeno hodně, ale jeho zrod byl do této doby jaksi záhadou, potažmo tajemstvím. Tvůrci se pustili rovnou do seriálu, což dává možnost zacházet do sebemenších detailů a podívat se podrobněji na jednotlivé osobnosti, které se stavbou měli co do činění. Na kolik je příběh věrný historické realitě je na diskuzi, ale tím bych si seriálový požitek nekazil. Charaktery postav byli vytvořeny nadmíru dobře. Jejich starosti, strasti, řešení problémů na stavbě i doma v soukromí je prezentováno srozumitelně a jasně. I ta doba plná chudoby, nadřazenosti, nenávisti, lstí a podrazů byla zachycena věrohodně. A protože se děj seriálově různě vyvíjí, některé díly jsou hodně dramatické, některé statické, některé citové a schématické. A je to dobře. Příběh je rozvinutý a tak přirozeně nemůže být jeden jako druhý. Výsledek se tedy velice nadmíru povedl. Rozpočet byl viditelně veliký a tak po vizuální stránce je dílo věrohodně výnosné. Seriál má šanci se dostat mezi uznávané počiny, což si jistojistě zaslouží.(8.12.2013)

Prínosný seriál so zobrazením okolností vedúcim k postaveniu nepotopiteľnej lode. V tomto je vlastne jedinečný, pretože doteraz vyšli o tomto len dokumenty, filmové spracovanie sa výlučne zameriava na smutne známu drámu skazy Titanicu. Pre našinca bude zaujímavé a určite niečim novým pohľad do severoírskej spoločnosti začiatku 20. storočia. Náboženské rozdiely, ktoré ešte len pred 100 rokmi a dlho aj potom rozdeľovali spoločnosť na katolícku a protestantskú, a to v tom meradle, že dochádzalo k vraždám takmer každý deň. Povstávajúce robotnícke hnutie nás zavedie práve v súvislosti so stavbou tejto lode k informáciám o neľudských podmienkach nižších vrstiev oproti nanásytným lordom a podnikateľom. Máme tu aj vsuvku o emancipácií žien a pomalom zrode ich sebavedomia na úrovni celej spoločnosti. A nakoniec je tu romantická rovina, ktorá je v podstate hlavnou líniou seriálu a dvojica Zegers- Mastronardi je viac než sympatická. Takmer 10 hodín filmáriny, ktorá vôbec nenudí a prebehne jedna radosť.(28.1.2016)

• - Samotný Titanic vznikal podle plánů lodě Olympic. Titanic, Olympic a Gigantic patřily do třídy Olympic. Proto představení modelu Titaniku před začátkem samotné práce na něm je zavádějící. V té době měl mít skutečný Titanic propojenou promenádní palubu po celé délce lodi, což měl též Olympic, ale toto rozhodnutí bylo změněno po první plavbě Olympicu. (Nach)

• - Premiéru měl seriál v den 100 let výročí od potopení této lodě. (Dlee)

• - Titanic a Olympic vznikaly v podobné době. Jejich trupy se tyčily vedle sebe. Olympic byl ale spuštěn o sedm měsíců dříve než Titanic. (Nach)