Silva Gabreta - Jak se rodí šumavský horský les (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2011, 27 min

Jaroslav Vrba

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Konečně to někdo řekl, na plnou hubu. Kdepak kůrovec, ten za to nemůže. To Zeman sem jezdí objímat stromy...(15.12.2011)

Výborný, srozumitelně natočený dokument. Osobně bych uvítal ještě nějakou rozšířenou verzi, neboť některé přírodní procesy byly ve výkladu relativně hodně zjednodušeny (například byla prakticky pominuta otázka tzv "pionýrského" lesa), ale na druhou stranu, zmíněná zjednodušení jdou na vrub snahy o srozumitelnost, což je jednoznačně klad. Zájemci o komplexnější pochopení problematiky ostatně mají k dispozici relativně obsáhlou literaturu... Ocenit je nutné velmi dobrou kameru, naopak trochu jako znouzectnost působí to, že Ladislav Miko svým neškoleným hlasem hovoří nejen před kamerou, kde to má plné odůvodnění, ale také "za ní", neboť čte kompletně celé průvodní slovo. Svěřit tuto roli například nějakému herci by asi byla šťastnější volba... Celkový dojem: 75%(21.12.2011)

• Paity

Spíše mi to přišlo jako pořad pro ekology nebo zapálené pěstilete lesního porostu. Šumava je samozřejmě velmi krásný kus přírody. Ale točit kvůli kůrovci hned film....(2.7.2013)

Film, který bude zavřený v trezoru jako politicky nevhodný, protože současným tunelářům ve vedení NP Šumava nejde do krámu, když jedna z předních evropských kapacit na biodiverzitu lidem ukáže, že kácení v bezzásahové zóně je kontraproduktivní nesmysl hodný totálních neználků.(19.12.2011)

Výborně! Jasně, věcně a rychle popsáné co je a co není les, jelikož dnes se za les považuje monokulturní pole jednoho druhu stromu. Podle komentářů dokument pro ekology? Přesně naopak! Dokument pro ty největší neznalce, kterým to stále ještě nedošlo. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=dJlsevlm1M8(7.8.2016)

Jasný, stručný, faktický i zajímavý dokument o nezvyklých lesích Šumavy i boji s kůrovcem.(1.9.2012)

• Ikewoo

Tak nevím, má-li film něco vysvětlit, moc toho neřekl, má-li nalákat lidi na Šumavu a působit vizuálně, u mě to nefunguje. Jedna snaha zdá se mi, působí proti druhé. Ve srovnání některými dnešními s dokumenty o Karpatech (Vlčie hory,...) je jasně horší, což zcela doráží vskutku nemožný hlas vypravěčův.(5.10.2014)