Chico Mendes: Voice of the Amazon

• Brazílie Chico Mendes: A voz da Amazônia
všechny plakáty
USA / Brazílie, 1989, 56 min

Hlas Amazonky rozpráva o boji medzi tými, čo chcú uchrániť unikátny ekosystém dažďového lesa a tými, čo ho chcú vyťažiť. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom života a myšlienok odvážneho a neústupného brazílskeho ekologického aktivistu menom Chico Mendes, ktorý odporoval ľuďom a inštitúciám zodpovedným za devastáciu pralesa. Mendes získal miestnu aj medzinárodnú podporu pre svoju predstavu o ekologickom trvalo udržovateľnom hospodárení, a urobil si tým aj veľa nepriateľov. V decembri 1988 sa stal obeťou sprisahania. Chico Mendes sa po svojej smrti stal brazílskym národným hrdinom. (whack)

Khalesi

Je jedno akej je človek národnosti, z akej spoločenskej vrstvy pochádza, alebo akého sa mu dostalo vzdelania, každý jeden z nás má právo a povinnosť chrániť svoju rodnú planétu pred zničením. Nie každý však na to má dostatok odvahy, alebo síl, preto patrí obdiv tým, ktorí to dokázali. Ľuďom, ktorí za svoj život prekonali tisíce prekážok, bez nároku na nejaké pocty či odmeny, ba naopak čeliac nevraživosti drvivej časti verejnosti, patrí moje uznanie a obdiv. Takýmto človekom bol aj Chico Mendes a jeho snaha a boj za Amazonské pralesy sú pre nás všetkých obrovskou inšpiráciou a vzorom. Lenže ako to už naša ľudská rasa od nepamati robieva, jedincov, ktorí sa snažia o zmenu, ktorí nezapadli do šedého priemeru a kričia príliš hlasno, tých treba umlčať. Takto bol umlčaný aj Mendes a naša planéta aj ľudstvo v ňom stratili neúnavného bojovníka za udržanie krásy a zdravia unikátneho ekologického systému, ktorý, devastácia človekom doženie k nevyhnutnému koncu. ()