Bajkonur

Komedie / Romantický

Německo / Rusko / Kazachstán, 2011, 94 min

Veit Helmer

Veit Helmer

Typický milý, vtipný, naivní, skotačivě zasněný Helmer s pár přehlédnutelnými šlápnutími do velbloudího trusu. Jen dny artového Tuvalu jsou pořád vzdálenější, humor sporadičtější a na dveře už klepe jedno nutné zlo - další film má být totiž pro děti (hlavně teda pro režisérova synáčka, kterého prý kvůli tomuhle chvíli zanedbával). Ale co, pořád se na to i středně těžkému cynikovi kouká hezky. (3,5*)(23.3.2012)

Podnikatelský záměr: natočit něco v a kolem Bajkonuru. Sám o sobě je to výborný nápad a exteriéry i interiéry jsou úžasné a neuvěřitelně fotogenické. Ale je tu trochu problém s tím, co se natočilo. Romantická komedie s malým plachým roztomilým kazachem a vysokou krásnou blonďatou francouzkou. No, komedie. Pár úsměvných momentů se najde, ale zádumčivost převládá. Já bych to ale mnohem raději viděl pod taktovkou třeba Kusturici v "balkánské" poloze. Třeba závody k fragmentu rakety s traktory, vozíky a koňmi si o to přímo říkaly... Škoda, mohlo z toho být víc, takhle hodně slabé (ale za to prostředí je dám) čtyři *.(3.5.2016)

Zajímavá kombinace ruského vesmírného programu a tradičního života na kazašské stepi. Takový spíše pohádkový příběh (vzpomněla jsem si nevím proč na Majku z Gurunu) zasazený do exotické lokace. Nevím, nakolik jsou reálie skutečné, občas jsem opravdu pochybovala. Poselství je celkem jasné a sympatické, ovšem obávám se, že poněkud naivní a vykonstruované. Jako pohádka dobré.(27.12.2015)

Film postrádá humor a ani obrazová stránka nenabízí nic pozoruhodného. Veškerá vizuální potěcha pochází čistě z výběru exotických lokací. Jediným ozvukem dřívější atmosféry Helmerových filmů je dynamická Bregovičova hudba. Respektive je i jediným strůjcem trosek atmosféry v Bajkonuru. Odhlédneme-li od formálního i vypravěčského diletantismu, zarazí především pokřivený náhled na mezilidské vztahy. Snímek by si asi vše omluvil fatalistickou pohádkovou optikou. Jenže vztahy v pohádkách a mýtech jsou jednoduché, nikoli deformované... 40%(27.3.2013)

Docela zajímavý nápad, který je tak nějak pěkně ujetý. Kazašská step nedaleko stanice Baikonur. Ve stepi ještě žijí lidé, pro které platí to, že co spadne z nebe, je toho, kdo to jako první najde. Ale co když z nebe spadne kosmonautka? A co když si nic nepamatuje? A co když je do ní zamilovaný mladík, který ji najde jako první? Nakonec ne až tak skvělé, ale i tak pěkné.(22.6.2016)

• - Ruská vesmírná agentura začala prodávat třetí sedadlo v raketě Soyuz pro privátní vesmírné turisty za 20 milionů dolarů na týden. (Zdroj: Film Europe)

• - Na začátku filmu se po startu oddělí od rakety poslední stupeň a spadne na zem. V dalším záběru je však raketa zase kompletní. (p3tris)

• - "Bajkonur" je světově první a největší vesmírné startovací zařízení, umístěné v pouštních stepích Kazachstánu, 200 kilometrů východně od Aralského moře. Bylo vybodováno v 50. letech minulého století Sovětským svazem jako část ambiciózního vesmírného programu. Kosmodrom se rozléhá na ploše 90 km od severu k jihu a 120 km od východu k západu. Náklady na konstrukci startovací rampy a několika stovek kilometrů nových silnic a železničních tratí učinily z kosmodromu jeden z nejnákladnějších infrastrukturních projektů, které kdy Sověti podnikli. Kolem rampy bylo vybudováno město, aby poskytlo domovy, školy a podpůrnou infrastrukturu pro 100 000 zaměstnanců. Mnoho historických vzletů bylo realizováno z Bajkonuru: první satelit – Sputnik roku 1957; první satelit na oběh kolem Měsíce – Luna, 1959; první muž ve vesmíru – Yuri Gagarin, 1961; a první žena ve vesmíru – Valentina Tereshkova, 1963. (Zdroj: Film Europe)