Bajkonur

Komedie / Romantický

Německo / Rusko / Kazachstán, 2011, 94 min

Veit Helmer

Veit Helmer

Taký milý film o naivnej Láske, ktorá bola už od prvého momentu platonická. Osobne som očakával, že v tom bude viac komédie, pretože tá by k tomu scenáru určite sedela oveľa viac ako takéto v podstate dramatické podanie. Ale film to bol určite zaujímavý, dokonca by som povedal, že až realistický. Len naozaj škoda, že do toho nebolo vsadenej viac tej komédie, pretože mnohé absurdné situácie si to priam vyžadovali. Práve kvôli tomu striedmemu podaniu je to napokon len obyčajný priemer.(24.11.2014)

Neotřele snové nápady se mísí s realistickou příchutí pusté kazašské krajiny. Veit Helmer, opět s mezinárodním týmem, skládá dohromady exotickou mozaiku s pohádkovými prvky. Tato režisérova již prověřená metoda mu svědčí, přesto v porovnání s jeho předchozími snímky Bajkonur pokulhává. Zejména první části filmu schází tempo, ale určitě se vyplatí počkat na dopad meteoritu v podobě krásné kosmonautky a na nenadálé situace, které s sebou francouzská vesmírná turistka přinese.(6.6.2012)

Zajímavá kombinace ruského vesmírného programu a tradičního života na kazašské stepi. Takový spíše pohádkový příběh (vzpomněla jsem si nevím proč na Majku z Gurunu) zasazený do exotické lokace. Nevím, nakolik jsou reálie skutečné, občas jsem opravdu pochybovala. Poselství je celkem jasné a sympatické, ovšem obávám se, že poněkud naivní a vykonstruované. Jako pohádka dobré.(27.12.2015)

Jak kazašský Honza k princezně došel a cestou hodnoty ryzí našel. S jarní náladou si klidně hvězdu přihoďte.(24.3.2012)

Tuvalu kdysi přineslo nepopsatelně svěží a ojedinělý vítr.. Zdá se, že Helmerovi ale už dávno došel dech. Škoda.(30.8.2012)

• - Ruská vesmírná agentura začala prodávat třetí sedadlo v raketě Soyuz pro privátní vesmírné turisty za 20 milionů dolarů na týden. (Zdroj: Film Europe)

• - Na začátku filmu se po startu oddělí od rakety poslední stupeň a spadne na zem. V dalším záběru je však raketa zase kompletní. (p3tris)

• - "Bajkonur" je světově první a největší vesmírné startovací zařízení, umístěné v pouštních stepích Kazachstánu, 200 kilometrů východně od Aralského moře. Bylo vybodováno v 50. letech minulého století Sovětským svazem jako část ambiciózního vesmírného programu. Kosmodrom se rozléhá na ploše 90 km od severu k jihu a 120 km od východu k západu. Náklady na konstrukci startovací rampy a několika stovek kilometrů nových silnic a železničních tratí učinily z kosmodromu jeden z nejnákladnějších infrastrukturních projektů, které kdy Sověti podnikli. Kolem rampy bylo vybudováno město, aby poskytlo domovy, školy a podpůrnou infrastrukturu pro 100 000 zaměstnanců. Mnoho historických vzletů bylo realizováno z Bajkonuru: první satelit – Sputnik roku 1957; první satelit na oběh kolem Měsíce – Luna, 1959; první muž ve vesmíru – Yuri Gagarin, 1961; a první žena ve vesmíru – Valentina Tereshkova, 1963. (Zdroj: Film Europe)