Bajkonur

Байконур

Bajkonur

Komedie / Romantický

Německo / Rusko / Kazachstán, 2011, 94 min

Typický milý, vtipný, naivní, skotačivě zasněný Helmer s pár přehlédnutelnými šlápnutími do velbloudího trusu. Jen dny artového Tuvalu jsou pořád vzdálenější, humor sporadičtější a na dveře už klepe jedno nutné zlo - další film má být totiž pro děti (hlavně teda pro režisérova synáčka, kterého prý kvůli tomuhle chvíli zanedbával). Ale co, pořád se na to i středně těžkému cynikovi kouká hezky. (3,5*)(23.3.2012)

• Fr

„COKOLIV SPADNE Z NEBE, TO SI MŮŽETE NECHAT“ /// Tam v Kazašský stepi leží kosmická základna Bajkonur. A jednoho dne mezi prosté sběrače kosmickýho odpadu spadne z oblohy astronautka… Koukatelný… kvůli Marii de Villepin. Mohlo byto bejt i ze života, páč kdo ví, co tam v těch končinách ty lidi zažijou… Jinak prostě blbina. Taková Kazašská hříčka bez větších emocí a komplikovanosti děje. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Spadla mi do náruče z nebe ženská. 2.) Zjistím, že není sběrač (kovu) jako sběrač (kovu). 3.) Thx za titule „karelgulas“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(25.10.2020)

Neotřele snové nápady se mísí s realistickou příchutí pusté kazašské krajiny. Veit Helmer, opět s mezinárodním týmem, skládá dohromady exotickou mozaiku s pohádkovými prvky. Tato režisérova již prověřená metoda mu svědčí, přesto v porovnání s jeho předchozími snímky Bajkonur pokulhává. Zejména první části filmu schází tempo, ale určitě se vyplatí počkat na dopad meteoritu v podobě krásné kosmonautky a na nenadálé situace, které s sebou francouzská vesmírná turistka přinese.(6.6.2012)

Podnikatelský záměr: natočit něco v a kolem Bajkonuru. Sám o sobě je to výborný nápad a exteriéry i interiéry jsou úžasné a neuvěřitelně fotogenické. Ale je tu trochu problém s tím, co se natočilo. Romantická komedie s malým plachým roztomilým kazachem a vysokou krásnou blonďatou francouzkou. No, komedie. Pár úsměvných momentů se najde, ale zádumčivost převládá. Já bych to ale mnohem raději viděl pod taktovkou třeba Kusturici v "balkánské" poloze. Třeba závody k fragmentu rakety s traktory, vozíky a koňmi si o to přímo říkaly... Škoda, mohlo z toho být víc, takhle hodně slabé (ale za to prostředí je dám) čtyři *.(3.5.2016)

Taký milý film o naivnej Láske, ktorá bola už od prvého momentu platonická. Osobne som očakával, že v tom bude viac komédie, pretože tá by k tomu scenáru určite sedela oveľa viac ako takéto v podstate dramatické podanie. Ale film to bol určite zaujímavý, dokonca by som povedal, že až realistický. Len naozaj škoda, že do toho nebolo vsadenej viac tej komédie, pretože mnohé absurdné situácie si to priam vyžadovali. Práve kvôli tomu striedmemu podaniu je to napokon len obyčajný priemer.(24.11.2014)

• - „Natáčení zabralo několik let, neboť Bajkonur není místo, kde příliš vítají filmové štáby, a tak jsme museli najít způsob, jak se tam dostat,“ uvedl režisér a scenárista filmu Veit Helmer. (SONY_)

• - „V Bajkonuru se setkávají dva odlišné světy. Je to svět Bajkonuru, který je velmi futuristický, lidé cestují do vesmíru, a pak je tu svět obyvatel stepi, vesničané žijící v okolí Bajkonuru, kteří sbírají odpadlé kusy, když raketa startuje do vesmíru. Vesničané sbírají tyto „odpadky“ a prodávají čínským obchodníkům. A tyto dva světy, archaický svět stepi, kde lidé sbírají věci a žijí jakoby ve starých časech, a svět Bajkonur jsem se snažil propojit,“ uvedl režisér a scenárista filmu Veit Helmer. (SONY_)

• - „Od natočení Borata (2006) je Kazachstán teritoriem velmi citlivým na filmaře a filmy, které o jejich zemi vzniknou. Takže jsme dlouho nemohli dostat povolení pro natáčení. Pak jsem se jednou setkal s dcerou kazašského prezidenta a její malou dcerkou. Kolegyně mi poradila, že jestli chceme získat povolení, bylo by ideální tu malou dívku obsadit do filmu. Taková role tam však nebyla. Okamžitě jsem tedy volal svému scenáristovi, aby něco vymyslel. Tak vznikla role ovčákovy dcery, která pomáhá otci s prodejem ovcí. Původně jsem si říkal, že když to bude špatné, scénu z filmu vyndáme, ale ta dívka to zvládla skvěle. A získali jsme tím hlavně potřebné povolení,“ uvedl režisér a scenárista Veit Helmer o vznikání filmu. (SONY_)