Bajkonur

Trailer

„Cokoliv spadne z nebe, to si můžete nechat.“ Tak zní nepsaný zákon kazašských stepí. Zákon náruživě dodržovaný obyvateli malé vesnice, kteří sbírají vesmírné trosky, které spadnou dolů z blízké vesmírné stanice Bajkonur. Posledními dvěma mladými členy vesnice jsou radiový operátor Iskander, známý jako Gagarin, a rázná Nazira. Zatímco se Nazira snaží svým nekonvenčním chováním dát Iskanderovi najevo, že ho miluje, Iskander je evidentně zblázněný nejen do Bajkonurur a rozlehlého vesmíru, ale také do krásné Francouzsky Julie Mahé, jejíž cestu ke hvězdám sledují televizní kamery. Když Julie doslova „spadne z nebe“ v malé vesmírné kapsuli, je to Iskander, kdo ji najde v bezvědomí. Tím, že si Julia nedokáže na nic vzpomenout, je Iskander ochoten předstírat, že jsou zasnoubeni a obrátit starý zákon stepí ve svůj prospěch. Ale i ta nejromantičtější lež nemůže trvat navždy. A „Gagarin“ brzy nebude vědět, kam skutečně patří, a mnohem víc, ke komu. (oficiální text distributora)

Trailer

dr.horrible

Strašne pekný film. Nemám teda úplne možnosť zrovnania, pretože od Helmera som nevidel nič a zo stredoázijskej kinematografie len to najmenšie minimum, ale atmosférou je to niekde medzi poetickým Balkánom a  neskorším Käurismakim, teda taká tá jurtová, rojkovská verzia, navyše do toho hrá Bregovič a tomu sa skrátka nedalo odolať. ()

Aljak

Taký milý film o naivnej Láske, ktorá bola už od prvého momentu platonická. Osobne som očakával, že v tom bude viac komédie, pretože tá by k tomu scenáru určite sedela oveľa viac ako takéto v podstate dramatické podanie. Ale film to bol určite zaujímavý, dokonca by som povedal, že až realistický. Len naozaj škoda, že do toho nebolo vsadenej viac tej komédie, pretože mnohé absurdné situácie si to priam vyžadovali. Práve kvôli tomu striedmemu podaniu je to napokon len obyčajný priemer. ()

easaque

+4* Tento film Veit Helmera jsem měl už dlouho vyhlídnutý a konečně ho někdo už otitulkoval, za což mu velký dík. A jak mám rád režisérův styl a jemný absurdní humor, tak mě i tentokrát nezklamal a naopak překvapil. Poetickým filmům sluší lehký příběh a krásná kamera, aby pohladily dušičku a tady k tomu je navíc efektní výběr jak exteriérů, tak interiérů a dostane nás do míst, kam se jinak smrtelník nikdy nepodívá. Tahle přidaná hodnota se sice projevuje jen v plusku za čtyřkou, ale i to snad bude stačit k přilákání potencionálních diváků. Kdo však čeká bujarou komedii, tak vybírejte jinde a my ostatní Vzhůru do vesmíru, kazašský Gagarine ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Fr

„COKOLIV SPADNE Z NEBE, TO SI MŮŽETE NECHAT“ /// Tam v Kazašský stepi leží kosmická základna Bajkonur. A jednoho dne mezi prosté sběrače kosmickýho odpadu spadne z oblohy astronautka… Koukatelný… kvůli Marii de Villepin. Mohlo byto bejt i ze života, páč kdo ví, co tam v těch končinách ty lidi zažijou… Jinak prostě blbina. Taková Kazašská hříčka bez větších emocí a komplikovanosti děje. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Spadla mi do náruče z nebe ženská. 2.) Zjistím, že není sběrač (kovu) jako sběrač (kovu). 3.) Thx za titule „karelgulas“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Enšpígl

To není film, ale pastva pro oči. Veit Helmer mě už jednou příjemně překvapil a teď to udělal opět. Krásná poeticky romantická pohádka s prvky humoru (objednávka vany ), takovej ten typ příběhu, který se kdysi vyprávěl po večerech v chalupách, protože nebyla ani televize, ani rádio a protože tenkrát bylo v každém příběhu kus krásy, kterou si vypravěči a posluchači odnášeli v sobě a tady ten poslední záběr, jo ten to dovršil dávám plnej počet. ()

• „V Bajkonuru se setkávají dva odlišné světy. Je to svět Bajkonuru, který je velmi futuristický, lidé cestují do vesmíru, a pak je tu svět obyvatel stepi, vesničané žijící v okolí Bajkonuru, kteří sbírají odpadlé kusy, když raketa startuje do vesmíru. Vesničané sbírají tyto „odpadky“ a prodávají čínským obchodníkům. A tyto dva světy, archaický svět stepi, kde lidé sbírají věci a žijí jakoby ve starých časech, a svět Bajkonur jsem se snažil propojit,“ uvedl režisér a scenárista filmu Veit Helmer. (SONY_)
  • Ruská vesmírná agentura začala prodávat třetí sedadlo v raketě Soyuz pro privátní vesmírné turisty za 20 milionů dolarů na týden. (Zdroj: Film Europe)
  • „Já rád točím filmy, které jsou unikátní. Nechci kopírovat někoho jiného. Rád beru diváka na cesty. Já říkám, že existují země, kam se můžete podívat s cestovní agenturou a zarezervovat si lístek, a pak jsou země, které já vymýšlím, jako Absurdistán a dokonce i Bajkonur. Jediný způsob, jak tyto země navštívit, je jít do kina a tam si koupit lístek. Tak se můžete vydat do světa, který je skutečně unikátní, protože je to moje fantazie,“ uvedl režisér a scenárista filmu Veit Helmer. (SONY_)