Zelené hnutie

(amatérský film)
  • USA Green Movement (neoficiální název)
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2011, 34 min

Režie:

Peter Kralovič

Scénář:

Peter Kralovič

Keith Mann (a.z.), Darryl Cherney (a.z.), Judi Bari (a.z.), Rod Coronado (a.z.), Michal Kolesár (a.z.), Juraj Lukáč (a.z.), Craig Rosebraugh (a.z.) (více)

Environmentálne hnutie od jeho zrodu po súčasnosť. V krátkosti sú predstavené jednotlivé prúdy, od zelených politických strán až po skupiny ako Animal Rights Militia, a niektoré kampane neštátnych neziskových organizácií LZ VLK, Greenpeace a Sloboda zvierat, ale aj radikálnejších ochranárskych skupín pôsobiacich na Slovensku. (whack)

Radko

Sympatie k radikálnym formám environmentálneho aktivizmu sú z dokumentu zjavné. Rovnako tak jeho výroba na kolene. Dôležité pri kultúrno-osvetových počinoch typu Urob Si Sám (USS) je jednoznačne výpoveď. A tá sa valí z úst komentátora ako lavína. Nedá vydýchnuť znalým. Neoboznámený v problematike nemá šancu uchopiť všetky informácie naraz, ak teda nemá totálnu pamäť. Ale o to nejde. Dôležité je poznanie o systéme. Systéme, ktorý umožňuje legálne pokusy na zvieratách, komerčné poľovačky pre vyvolených majetných papalášov z celého sveta, obchod so slonovinou, masívne odlesňovanie pralesov, benevolentné výruby stromov v mestách, ťažbu surovín ničiacu pôvodnú tvár krajiny, znečisťovanie riek, prehnojovanie potravín chemickými koktailami, ich výrobu z ropných derivátov a tisíce ďalších absurdít proti Prírode, proti Zemi, proti ľuďom. Všetko legálne a legitímne. Maskované frázou "trvalo udržateľný rozvoj". Čo je logický nezmysel - lebo rozvoj nemôže byť predsa TRVALO udržateľný, teda ak sa nemyslí tým udržaním, trvalo udržateľný rozvoj automatických samoriadených neživých strojov - robotov a počítačov. Preto ak je niečo enviroškodlivé v základoch štátneho zriadenia, nedá sa proti takémuto zákonmi posvätenému ničeniu Zeme bojovať príliš systémovo. Samozrejme možná je aj zmena základných pravidiel. Tá je zväčša len veľmi pomalá a postupná. Presvedčenie mnohých aktivistov je, že pomôcť prírode je treba hneď. Pretože času je málo a teplota stúpa. Veľa ľudí je preto voči postupnej zmene pravidiel v prospech Zeme skeptických. Združujú sa preto do viac alebo menej radikálnych skupín a autonómnych, skôr neinštitucionalizovaných skupín. S ušľachtilými cieľmi, a s akýmikoľvek prostriedkami. Legálnymi aj nelegálnymi. Dokument pomerne široko informuje najmä o týchto hnutiach a to ako vo svete, tak na Slovensku. ()

Marek1991

Chce to odvahu sa takto pustiť do zaužívaných stereotypov, no bolo faktické, bolo to rýchle a bolo toho dosť a pritom to netrvalo ani dlho, čo vítam. Problém je však v prílišnom výklade niektorých skutočností, ktoré by som chcel mať podložené nejakými dôkazmi, taktiež to bolo príliš pochvalné alebo obhajujúce niektoré praktiky, či organizácie a chýbala mi tam určitá kritika, či nadhľad, aj keď sa snažili to podať s dobrými, či zlými stránkami, no isté obhajovanie v reči som cítil. Agresívny tón chápem, nie všetko sa dá s kľudom a v pohodičke brať, najmä ak tu ide o nás všetkých a budúcnosť ďalších generácií. Film vám poskytne zoznamy filmov k určitým témam, sú tam aj aktivity, ktoré vykonali jednotlivé organizácie, venuje sa domácej scéne a zahraničiu, svojím spôsobom je komplexný, no dôverihodnosť nielen vo forme mu trocha chýba. Prijal by som na túto tému dlhší film a viac vecí, lebo práve podobné diela sú potrebné. ()

whack

Trochu svojský dokument, sumarizuje aktivity a úspechy niekoľkých organizácií a ukáže, že zelené hnutie zahŕňa oveľa širšie spektrum aktivít, ako si myslíme a priblíži aj iné jeho prúdy než tie, ktoré všetci poznáme. Dá sa pozrieť tu a tu. ()

Ozo

Pěkně zpracované představení několika hnutí za osvobození Země a zvířat. Já vím, že všechny tyhle dokumenty nadhodnocuji, když já si ale nemůžu pomoct. =) ()

Khalesi

Aj keď sa o téma zaujímam, musím priznať, že takto komplexný prehľad som vážne nemala. V dnešnej dobe svet takéto a podobné dokumenty potrebuje, ako soľ. Musíme o probléme vedieť a musíme o ňom hovoriť aby sme mohli začať konať! Film vám nič nevnucuje, je len informačného charakteru a určite vám ho môžem doporučiť! ()