Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

zucchini

Je zajímavé, že film využívá stejnou dějovou linii jako romantická komedie Na hromnice o den více (1993). Den po dni je třeba dělat malé krůčky kupředu, aby se bylo možné zbavit stále se opakující noční můry. Zatímco v Na hromnice o den více jde jenom o záchranu hlavního hrdiny a před kamerou se proběhne tak maximálně svišť, tak v Na hraně zítřka jde o záchranu celého lidstva a na diváky čekají efektní souboje s mimozemskými příšerami. ()

andy60

Jelikož sci-fi není můj oblíbený žánr, hvězdičkami trochu šetřím. Film víc než co jiného připomíná nějakou RPG videohru, což rozhodně nevidím jako nějaké plus, spíš naopak. Sympatické je, že kromě akce a vizuálních orgií nechybí humor a svěže vedené dialogy. A co musím pochválit nejvíc, je perfektně vychytaný prostorový zvuk. ()

Janek14

Film nejen že je po technické stránce téměř dokonalý, ale vyniká také výborným scénářem. Tom Cruise opět dokazuje, že je výborný herec. Emily Blunt také skvělá. Film mě moc potěšil, je vidět že v dnešní době, ve které je velké množství akčních filmů založeno pouze na efektech, se najdou i takové které mají k tomu všemu i propracovaný a logický příběh (např. na rozdíl od filmu Labyrint: Útěk). ()

iminlove

Síce film opisoval, ale vizuál a celkové prevedenie je perfektné. Všetko je to vyvážené trochou príjemného humoru. ()

alphatown

Mám rád sci-fi filmy, ale tento nemohu ohodnotit více než třemi hvězdami. Jak už jsem dal Český film bratři Karamazovovi do odpadu, protože to nebyl film, ale divadlo, tak stejně lásku ke sci-fi v tomto případě snižuji na tři, protože to není film, ale videohra. Ve videohře neumíráte doopravdy, ale můžete ji hrát pořád dokola, až se naučíte procházet všemi úrovněmi. Nakonec zdoláte poslední, nejtěžší úroveň a je konec.Tak o tomto je tento film a nalézt v něm něco víc je problém. Někdo to tady přirovnával k filmu Na hromnice o den více, ale toto přirovnání není vůbec k věci. Tam šlo o to, že i když prožíváte stereotypní život, můžete se tomu postavit a udělat něco se sebou. Když změníte sebe, změníte všechno. Tady bych vypíchl snad jen jednu myšlenku. Netaj před druhýma co jsi zač , za chvíli může být po tobě a tvé stranění přijde vniveč. ()

Shady24

Obával jsem se, že to bude něco jako http://www.csfd.cz/film/9302-hvezdna-pechota, ale zbytečně. Brilantní herecký výkon Toma Cruise a krásné Emily Blunt, super příběh a výborné zpracování. Jen výjimečně se dívám na filmy, které jsem již viděl, ale na Na hraně zítřka se podívám znovu kdykoliv rád. Výborné, výborné, výborné! ()

mezonek

Čekal jsem, že konečně uvidím normální film o tom, jak je lidstvo napadeno zvenčí, semkne se a společnými silami s využitím vrcholu techniky nepřítele nakonec v ničivém boji porazí. To se nestalo, zápletka stojí na velmi sci-fi, až fantasmagorickém, principu. Ale zábavném. Zpracování filmu je velmi dobré, postavy jsou sympatické, Tom Cruise předvádí svůj skvělý herecký výkon. Film je plný akce a napětí, které mísí s vhodným humorem. A konec je překvapivý a přitom příjemný. Hlavně mě dostal ten úšklebek na konci, po kterém následuje jakési outro doprovázené skvělým songem "Love me again", což je samo o sobě žertovné. Skvěle jsem se bavil. ()

Bruno.Emons

Sci-fi kde se hrdina vracel neustále zpět jsem už někde viděl,ale tady to bylo dovedeno k dokonalosti. Herecké výkony, kamera vše na 100% Opravdu jsem se bavil a vo to tady gou ()

starr64

Film jsem viděla už čtyřikrát s odstupem jednoho roku. Prostě nezklame. Chápu, že ti co se nevěnují žánru sci-fi asi nic neřekne, ale mám ráda, když se točí filmy zase s dalšími neotřelými nápady a tento film stojí k zamyšlení třeba nad průrvou času... ()

Miro1

Skvělé! Takhle si myslím, má vypadat dnešní sci-fi. Příběh obsazení země mimozemšťany je sice trochu ohraný, ale tady je to vymyšlené natolik jinak, že to je vlastně úplně supr:) K tomu skvěle zahrané hlavní postavy jak od Cruise, tak od nekonečně krásné Emily Blunt a i ostatních. Fakt, od režiséra jakým Liman je, nebo spíš není, bych tohle nečekal, díky:) ()

pekkanik

Ježišmária. Prvé tri štvrtiny filmu som bol v siedmom nebi a uvažoval aspoň o toľkých hviezdičkách. Potom sa zrazu primotá záverečná akcia a ten koniec... Nemilosrdne stŕham tri hviezdy a s láskou spomínam na Zdrojového Ryana na Hromnice s Omegou 13. ()

Aidzi

Tom Cruise, Emily Blunt, sci-fi, mimozemšťania a cestovanie v čase. Toto je pre mňa päť opôr tohto filmu. Navyše ak to ešte dáva zmysel a doplní sa skvelý scenár,nemám dôvod neuvažovať o Edge of Tomorrow ako o najlepšom sci-fi posledných rokov. Bavil som sa. ()

Jirkacek

Snímek Na hraně zítřka nemohl uniknout mé pozornosti, neboť mne vždy bavily filmy, v nichž docházelo k časovým paradoxům, smyčkám či vyloženě k cestování časem. A proto se mezi mé nejoblíbenější zařadily i filmy Na hromnice o den více, Zdrojový kód a podobně, ve kterých se stále opakovala určitá situace, kterou hrdina prožíval stále dokola s různými obměnami. Doufal jsem, že se mi bude líbit i Na hraně zítřka z roku 2014, i když v něm hlavní roli ztvárnil můj neoblíbený Tom Cruise. Jenže v poslední době se mi s tímto hercem líbilo už několik jeho filmů, takže jsem až tak velké obavy z kvality snímku neměl. Jednoho dne se tedy doma na naší TV rozběhl příběh z blízké budoucnosti, v níž lidé bojovali už pět let s mimozemskou rasou, která ničila velká města a zabíjela její obyvatelstvo. V úvodu jsme se seznámili s hlavním hrdinou příběhu podplukovníkem Billem Cagem v podání již zmíněného Toma Cruise, který měl na starosti pouze komunikaci s médii a najednou byl povolán do Londýna ke generálu spojeneckých sil Brighamovi (Brendan Gleeson). Ten jej poslal do první linie a protože se veliteli vzpíral, byl hned degradován na vojína a odeslán na na vojenskou základnu Heathrow. V té chvíli začala moje oblíbená filmová smyčka, které se nesčetněkrát opakovala, ani nevím kolikrát, i když jsem se snažil počet opakování neúspěšně spočítat. Cage se seznámil se svou četou, se kterou byl druhý den ráno bojovým vrtulníkem odvezen na pobřeží Francie, kde měla proběhnout rozhodující bitvy proti mimozemšťanům, kterým se říkalo Mimikové. Cage byl sice oblečen do obrněného skeletu, který jsem už podobný viděl v Avatorovi, jenže mise byla prozrazena a Mimikové hned po příletu na pláž zničili několik strojů a jejich posádka byla ráda, že stihla vyskočit ještě před výbuchem stroje. Cage dopadl na pláž a po několika útrapách se střetl s Ritou Vrataskou, kterou si zahrála rozkošná Emily Blunt. Za několik vteřin byli oba zabiti a jenže ještě před tím Cage granátem zneškodnil podivně vypadajícího namodralého Mimika Alfu, který ho potřísnil svou krví a díky tomu se Cage dostal do časové smyčky. Pak se probudil znovu v okamžiku svého příjezdu na základnu Heathrow a celý příběh se začal odehrávat znovu. A znovu. A zase. Opět byl odveden k své jednotce a v bojovém vrtulníku odeslán na frontu, kde opět umřel. V jedné časové smyčce oslovil během boje Ritu, která mu řekla: „Až se vzbudíš, najdi mě“. V další časové smyčce pak skutečně Ritu ještě na základně našel a všechno se jí snažil vysvětlit. Ta mu překvapivě řekla, že do stejné situace se dostala po kontaktu s krví Alfy i ona při bitvě o Verdun a spolu s dr. Carterem, částicovým fyzikem, mikrobiologem a bývalým analytikem britské vlády Cageovi vysvětlila, že nesmí mimozemšťany vnímat jako vojsko, ale jako jeden organizmus. A že musí najít hlavního Mimika Omegu, kterého když zabijí, vyhrají celou válku. A tak Cage spolu s Ritou využívali opakující se časové smyčky, během nichž se Cage učil válečnému umění a zároveň hledali cestu, jak přežít boj na pláži, aby se mohli dostat do sídla Mimiků. Jeho hledání věnovali spoustu času a mne tato pasáž filmu bavila ze všech nejvíce. Když se konečně z pláže dvojice dostala, řešili nové problémy a situace, což také nebylo špatné. V okamžiku, kdy sídlo Mimiků objevili, podle mne trochu úroveň filmu opadla, ale pořád jsem se dobře bavil. Hlavně jsem byl ale zvědav, jak to všechno dopadne. V jedné z dalších smyček Cage zjistil, kde se Omega skrývá a tak s celou četou odletěli mimozemšťané zničit. Závěr filmu pak byl pro mne trochu zklamáním, ale záměrně neprozradím proč, abych čtenáře tohoto komentáře neochudil o skvělý zážitek. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v únoru 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu o délce 108 minut. A musím sem hned napsat. že mně to zase bavilo, to sledování změn v ději, kam se to celé posune, jak se Tom poučí ze svých chyb a co udělá příště lépe. S každým dalším pokusem byl lepší a lepší a opět mu pomáhala sympatická členka speciálních jednotek Emily Blunt. Tato dvojice nás pak provázela po zbytek skvělého snímku, který mne nezklamal ani při druhém sledování. Svých investovaných peněz do modré krabičky jsem tak nemusel litovat a určitě se v budoucnu na příběh z budoucna zase rád podívám. Suma sumárum snímek Na hraně zítřka ode mne získal pět zítřejších hvězd *****. () (méně) (více)

Asgard

Je to super, je to jiný, je to zajímavý. Už ovladač svého přehrávače neovládáte vy, ale sám hlavní protagonista. Přetáčí si film kdy se mu zachce. Je to prostě akční sci-fi nášup jak má bejt! Emzákům vstup zakázán! ()

Flatron

Veľmi jednoduchý dej príbehu o mužovi, ktorý sa neustále aj po svojej smrti vracia do jedného checkpointu, z absolútneho babráka a neschopného vojaka sa vďaka tejto schopnosti stáva mašina na zabíjanie navyše v tomto všetkom mu pomáha krásna členka špeciálnych jednotiek, Rita a vraj bláznivý vedec, ktorý vie o Alpha a Omege skoro všetko. K absolútnej blaženosti mi ale chýbal lepší záver. 4*. ()

PavolJay

Film ma celý čas bavil a vyzeralo to, že dosiahne s prehľadom plný počet hviezd. Avšak koniec mi prišiel nelogický. Budem si to musieť pozrieť ešte raz, zrejme mi unikli nejaké súvislosti a potom hodnotenie pôjde určite hore. Inak ma film veľmi bavil, takže nižšie určite nepôjde. ()

Soldier_666

Nějak jsem nepobral humbuk kolem tohoto filmu, pro mě další "Holywoodská" slátanina s ubrečeným HappyEndem, kterou zachraňuje nápaditý a promyšlený scénář, ale sráží zpracování zpoza velké louže, více by mi to sedělo třeba od takových Dánů ( to je teprve ski-fi xD ) či jiné země neřešící jen zdali má film nejhustší nejbrutálnější cool efekty, ...asi tak :) ()

vw.cobra

Přijde mi to jako vykrádačka filmů Na Hromnice o den více a Hvězdné pěchoty, ovšem mistrně spojené do jednoho kompaktního celku, který vytáhne do děje a nepustí. Herecký výkon Toma Cruise je unikátní. 95%. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)