Za onoho času

(pořad)
Hudební
Československo, 1990, 28 min

Adventní písně a koledy s M. Kubišovou a skupinou bratrů Ebenů. Bratři Ebenové, soubor Schola Gregoriana Pragensis a přes dvacet let komunistickým režimem perzekvovaná populární zpěvačka Marta Kubišová se sešli v prvním roce po Sametové revoluci, aby společně vytvořili vánoční televizní program, kde mohli svobodně bez cenzorských zásahů vybírat a zařazovat adventní písně, lidové koledy a církevní kompozice, které se nesmyslně ocitly na seznamu ideologicky nežádoucích skladeb za doby totality. V malebné české krajině, lemované barokními sochami a venkovskými kostelíčky uslyšíte za zvuku varhan, lidových i historických hudebních nástrojů mj. písně Z nebes posel přichází, Byla cesta ušlapaná, Šla Maria do ráje, Syn Boží se nám narodil, Ježíš náš spasitel, Poslouchejte, křesťané, Prorokovali proroci, Chvalme Boha vesele a mnoho dalších písní a staročeských koled. (Česká televize)

otík

Ebena i Kubišovou mám rád, ale tohle bylo ponuré, smutné a rozhodně ne vánoční. I když zazněly koledy, jejich úprava alá bratři Ebenovi se mi vůbec nelíbili. I celkové aranžmá bylo podivné. Ne, tohle se fakt nepovedlo. Hudba: Marek Eben ()