Rosaline je svieže a komediálne podanie Shakespearovho klasického milostného príbehu "Rómeo a Júlia". Príbeh rozpráva Júliina sesternica Rosaline, ktorá je zhodou okolností Rómeova nedávna láska. Rómeo jej zlomí srdce, keď spozná Júliu, ktorú začne zvádzať. Rosaline plánuje prekaziť tento slávny románik a získať späť svojho chlapca. (Disney+)

filmfanouch

Šest století stará hra Williama Shakespeara s názvem Romeo a Julie je pravděpodobně nejznámější hrou barda z Avonu. Vzniklo již mnoho adaptací, od Romea a Julie Franca Zeffirelliho přes Romea a Julii od Baze Luhrmanna či animák Gnomeo a Juliet, kde se milenci z Verony představili v podobě sádrových trpaslíků. A pak je tu Rosalina. Jenže s tou je to trochu komplikovanější, kdy jde vlastně o adaptaci 10 let staré knihy When You Were Mine Rebeccy Serle, která je ovšem založena na samotném Romeovi a Julii a představuje zcela novou postavu jménem Rosalina. Sestřenice Julie, bývalá láska Romea a někdo, kdo měl v podání Serle v příběhu Romea a Julie krapet svůj podíl. Povedlo se režisérce Karen Maine zpracovat Romea a Julii pro novou generaci? Samotná Rosalina je vlastně natočená jako dílo někoho, kdo na hodinách literatury neskutečně trpěl a řekl si, že jednomu z nejznámějších romantických příběhů všech dob dodá nějaké to koření navíc. Jde o svěží a vtipnější pojetí, které funguje především díky castingové trefě v podobě Kaitlyn Dever, která je v titulní roli Rosalina zábavná, skutečně působí jako někdo, kdo by v klasickém příběhu o Romeovi a Julii neměl, co pohledávat a především se opět dokazuje, že je Dever jednou z nejšikovnějších hereček své generace.  Samotná předloha Serle je o poznání vážnější, filmová Rosalina se ovšem vydává jasným komediálním směrem, kdy se objevují nové optiky k legendárním momentům z původní hry a jsou změněná i zavedená stavidla samotného příběhu. Je to vlastně poměrně zábavné v ten moment, kdy člověk přistoupí na fakt, že někdo okatě (pochopitelně s nějakou tou úctou navíc) zesměšňuje jednu z nejlepších divadelních her všech dob.  Větší problém je spíše ve výpravě, kdy je přítomnost zeleného plátna často až příliš okatá, samotné kostýmy i výprava dvakrát za řeč nestojí. Jde navíc přesně o ten typ filmu, který se snaží moderní výraznější snahu žen o emancipaci přenést do dobového prostředí a i v tomto případě to bohužel funguje jenom tak napůl. I přes povědomí o struktuře původního příběhu ovšem Rosaline dokáže mnohokrát překvapit a v součtu si svou existenci vlastně plně obhájit. Od scenáristů Scott Neustadtera a Michaela H. Webera, kteří již spolu napsali bravurní romanci 500 dní se Summer či solidní adaptaci Hvězdy nám nepřáli, by ovšem člověk přeci jen chvílemi čekat krapet víc. Samotná Rosalina v jistých momentech připomíná něco jako levobočka Romea a Julie od Luhrmanna, těch vizuálních fines ovšem v součtu vlastně není tolik. Samotný casting je v pohodě, Kyle Allen a Isabela Merced jsou jako Romeo a Julie pár s relativně slušnou chemií a Sean Teale je jako Dario ve finále poměrně snesitelný. V součtu je to vlastně jednoduše celý relativně fajn a tím to končí. Nefunguje to jako audiovizuální tahák k literatuře, funguje to ovšem jako zábavná blbina, která na známou Shakespearovu hru vrhá krapet jiný stín. A ve finále se z ní alespoň nezvedá žaludek. Rosalina je tak v součtu slušný výplach, který je nejen k přežití, ale má reálně několik solidních momentů, ve finále ovšem pořád příliš málo. Film, který svůj potenciál vlastně nikdy úplně nedokáže využít, ve finále je ovšem o poznání snesitelnější a zábavnější, než se dalo čekat. Takže asi výhra.... () (méně) (více)

Arsenal83

Svoje vtipné momenty to malo. Na prekvapenie naozaj dosť a bolo to tak príjemne rozložené, rovnomerne od začiatku až do konca. Taká blbosť a pritom keď sa správny scenárista s tým vyhrá, tak príde oživenie a ani moderná hudba v stredovekej Verone nemohla nikomu vadiť. Samozrejme účasť černochov a aziatov v tomto období je takou povinnou jazdou, ale v tomto žartovnom formáte to je úplne jedno. Nejaké silné dejové zvraty to nemalo, účelom bolo len zabaviť. ()

Marze

Okouzlujici zabavny sladky maly chytry film tezici z vykonu talentovane Kaitlyn Dever. Shakespearova nejvetsi romanticka tragedie vsech dob z noveho uhlu pohledu. ()

marhoul

Lehké, svižné, milé, příjemný nápad. To lepší, co v kategorii romantická komedie v posledních letech vzešlo. Ke konci to malinko ztrácelo dech, přesto hodnotím kladně. Vizuálně fajn, dobrý výběr hudby. ()

BMW12

Zajímavý nápad a oživení příběhu Romea a Julie. Všechny čtyři postavy byly sympatické a jejich příběh celkem zaujal. Přesto však tomu chybělo něco „navíc“. Ale na jedno zhlédnutí v sobotu večer ideální. ()

rikitiki

Jediný rozdíl mezi největším milostným příběhem všech dob a typickou puberťáckou zaláskovaností, která by nevydržela ani pár týdnů, je, že byli rodiče proti. Takže se mladí šprajcli a pak to blbě dopadlo. Jo, a taky, že to napsal Shakespeare. Už z jeho textu jasně vysvítá, že Romeo je fracek ze zlaté mládeže, který hluboce, přehluboce miluje jakousi Rosalindu, aby v okamžení přesedlal na Julii, když ta je právě k mání. A Julie? Typická naivka, která se poprvé zamiluje, a kdyby do ní nevandrovali rodiče, a taky chůva, zcela jistě by si o hejskovitého Romea zlomila srdíčko, pár měsíců by si poplakala, a pak by se v klidu vdala za Parise a prožila by spokojené manželství. ____ Film z Rosalindy, ve hře se neobjevující postavě, udělal hlavní hrdinku. Je to prima nápad, i když ne originální (viz Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi). Rosalina je sympatická postava, její příběh dává smysl, potěšila mě rehabilitace postavy chůvy („Sedm let jsem studovala na chůvu a teď tohle!“), ale mohlo to být mnohem vtipnější. Takhle se to průměrným tempem a průměrným vyprávěním šine k očekávanému konci. Nic na ostouzení, nic na vynášení do nebes. SHRNUTÍ: Julie nebyla Romeova první… ()

ScarPoul

Trailer vyzeral lepšie a bol aj vtipnejší. Je veľmi úsmevné ako tieto historické filmy s túžbou byť akože in, súčasné a feministické strašne zakopávajú o hlúpe vtipy ( Nemáš rád pizzu? Mám intoleranciu na laktózu).  V zásade je to miš maš postavený na klasickom príbehu, ktorý ho ale ani neposúva do inej roviny fikčných svetov a postáv, ale robí z neho skôr druhotriednu frašku. Po pol hodine mi už bolo dosť jedno, čo sa s postavami bude diať, hoci všetko dopadlo tak, ako ste od prvej minúty čakali. Jediné, čo tu stojí za zmienku je Kaitlyn Dever. Tá sa snaží zachraňovať svojim "trefným" vtipom čo sa dá, ale ruky jej zväzuje strojený a nezaujímavý scenár a hlavne televízna réžia. Niektoré zábery sú svojou prázdnotou a nulovou výpovednou hodnotou na facku. Zbytočný film, zabíjajúci celkom zaujímavý nápad. ()

Lacike

Rómeo a Júlia natočená ako štandardná súčasná teenage komédia, ale na rozdiel od 10 Things I Hate About You to nepreniesli do súčasnosti a rozhodne to nie je také vtipné. Väčšina vtipov je zameraná na feministickú stránku hlavnej hrdinky, ktorá je proste silná žena v dobe, ktorá takým ženám nepriala. Chcelo to trochu sofistikovanejšie vtipy. Asi najviac budú pri filme trpieť radikálni konzevatívci. Zase je celý dvor zaplnený rôznymi rasami a homosexuálmi. Aspoňže chémia medzi ústredným duom (nie Rómeo a Júlia, ktorí tu sú na vedľajšej koľaji) funguje dobre. Kaitlyn Deverová hádže ironické poznámky podobne ako keď hrala v seriály Last Man Standing. V každom ohľade je to ale len taký mierny nadpriemer, ktorého hlavnou devízou je svižné tempo s krátkou stopážou a sympatické herecké obsadenie. Pochvalu si zaslúži SK dabing. 6/10. ()

JohnCZ

Zparodovaný Shakespeare do podoby teenage romantické komedie. Je to moderní, ale takovým tím povedeným nevtíravým způsobem. Má to sympatické postavy, zábavné interakce mezi nimi a celkově cit pro vtip. Scénář s důvtipem převrací původní příběh, ale zároveň překvapivě velmi dobře funguje i v romantické rovině. Romanci nechybí jemnost a hercům potřebná vzájemná chemie. Za mě spokojenost a příjemné překvapení, už dlouho jsem si podobnou žánrovku takhle neužil. ()

M.i.k.e

vtipná a milá romantická blbina, která v lehce moderním hávu přináší jiný pohled na klasický příběh Romea a Julie. Kaitlyn Dever je jako Juliina sestřenice a hlavní protagonistka příběhu skvěla a hodně mě bavila. V závěru tomu sice trochu spadne řetěz, ale není to nic dramatického a celkově to uteče jako voda. Ač je to sice jiný žánr a nedá se to moc srovnat, rozhodně sem si Rosaline užil víc než nedávnou Princeznu...70% ()

Aljak

Aj keď som veľký obdivovateľ a milovník Shakespearových klasík, tak nepohrdnem ani novšími verziami jeho slávnych dramatických diel. Natočiť príbeh Lásky Rómea a Júlie z pohľadu ohrdnutej Rosaline je sám o sebe vynikajúci nápad. A hoci to bolo poňaté takpovediac modernisticky, tak to bolo pre mňa veľmi milé prekvapenie. Správanie a maniére postáv ani zďaleka nezodpovedali duchu stredoveku, ale o to viac to pôsobilo pestrejšie a v mnohých ohľadoch práve tento fakt vytváral dôvtipný kontrast celého príbehu. Kto pozná klasickú verziu R&J, tak tam nájde o to viac svojských odkazov na toto Shakespearove dielo. Za mňa celkovo vydarený film. 4* (bolo by aj 5*, keby tam neboli niektoré zbytočné agendy) ()

Juto

,,Rozalíne" je moderným a osviežujúcim pohľadom na Shakespearové dielo „Rómeo a Júlia“ s celkovo dobrými hereckými výkonmi a úžasnými kostýmami.  Kaitlyn Dever predviedla taký presvedčivý a zábavný výkon ako Rozalíne, že by som si rád pozrel vážnejšiu a zrelšiu verziu tohto filmu s ňou ako hlavnou postavou. Aj keď bol scenár mimoriadne moderný, bol tiež prekvapivo satirický a vtipný.  Škoda, len že po uplynutí hodiny trvania filmu mu dochádza dych, tempo spomaľuje a vtipy upadajú. 5,5/10 ()

Johnny.ARN

Šejkspír v hrobe rotuje. Mohli to rovno jak muzikál točiť, možno by to bolo aspoň o trochu zaujímavejšie. Prítomnosť teplej černoty a šikmých je u Disney už samozrejmosť, v akomkoľvek období. Pre stredoškolákov je to ale asi najspracovatelnejšia verzia, veď kto by to v dnešnej dobe ešte číta. Kasting nič moc, slovenský dabing tiež pri pár postavách netrafený. 2 z 5 ()

Anet21

⚪Moderný sebaparodujúci kúsok variujúci ďalší z notoricky známych príbehov, podobne, ako pred rokom Cinderella s C. Cabello.⚪Vlastne klasicky neškodná romantika, s už klasicky západným rasovokorektným obsadením, ktorá by aj mohla pobaviť, keby aj trošku inovatívne pracovala s predlohou. Takto je to totižto len ďalší schematický mládežnícky príbeh s nutno dodať veľmi urýchlenou natlačenou romantickou linkou, v ktorom feministická hrdinka komanduje všetkých mužov naokolo, dáva najavo, aká úžasná, inteligentná a perspektívna je a v závere sa dá dokopy s fešným snedým hrdinom.⚪Prekážať však môžu dva body - motívy, ktoré sa tu mladým predkladajú ako správne, t.j. mladícke hýrenie, ženy v puberte, ktoré v bare ,,poskúšajú" a užívajú si, kým sú mladé na úkor mužov a podobné morálnosti, a naozaj silené pretláčanie queer agendy, kedy sú tu významné shakespearovské postavy (Paris, Tybald a i.) zobrazené ako exponovaní gayi (čo už je otázne, nakoľko je na hrane dehonestácie), či zaznievajú nebinárne hlášky, ako keď Júlia priznáva: ,,Zamilovala som sa. Do muža." Na čo je toto dobré, nie je známe, ale ako celok skôr romantický šedý priemer, i keď kostýmovo a výpravou vcelku ok.⚪ ()

DavidS.

Variace na Shakespeara pro generaci idiotů, co neumí číst a ani v pohyblivých obrázcích nezvládne nic bez trapného humoru, popového soundtracku a homosexuálního černošského kamaráda...Podobně otravné a zbytečné jako Catherine Called Birdy...Madden i Luhrmann by zaplakali...O klasicích nemluvě... ()

Mimomisu

Dostal jsem přesně, co jsem po trailerech čekal a to je dobře.Mohlo to klidně i víc zatlačit na pilu a trochu si pohrát s tempem, ale to bych možná řešil zbytečně moc. Úsměv celej film, protože proč ne. ()

BOURQUE

V podstate dobre myslená komédia, ktorá staví na jedným z najznámejších (keď nie na najznámejšom) Shakespearovom diele (Romeo and Juliet). Postavy zo známej drámy sú tu len tieňmi, prípadne občas len fakt vedľajšími postavami, a ich umiestnenie do komických scén nie vždy funguje. Osobne si myslím, že zo scenáru by sa dalo dostať aj viac. Kaitlyn Dever svoju rolu užíva. Osobné hodnotenie: 65% (**) ()

Rathalos

Uprimne,tento film som si pozrel len kvoli Kaitlyn Dever,ktora sa mi paci aj ako herecka,ale hlavne ako zena,jednoducho ma nieco do seba,no musim povedat,ze je to mila,pohodova,lahko romanticka i vtipna zalezitost,ktora ma pobavila a cas som stravil prijemne...:⁠-⁠) ()

Urukhaj98

Rosaline má pár povedených momentů, ale vzhledem k námětu z toho šlo vytáhnout mnohem MNOHEM víc. Takhle je to jen zaměnitelná romantická komedie naroubovaná na nejslavnější milostný příběh všech dob. A to je navzdory tomu, že při sledování nemáte vyloženě nutkání krvácet ze všech tělesných otvorů, prostě málo. Škoda. 4/10 ()