Největší tankové bitvy (TV seriál)

• Kanada

Greatest Tank Battles

Dokumentární / Válečný / Historický

Kanada, 2010, 20x45 min

Mick Grogan

Derek Rogers

Richard Pell

Mick Grogan

Místy informačně zajímavé, místy už méně, nicméně plus za samotné pamětníky! Problémem je ale zpracování, které nepřenáším přes srdce - nehezkou počítačovou grafiku ještě překousnu, ale to neustálé opakování těch stejných animací a co hůř, neustálé opakování těch stejných keců po každé reklmní přestávce, kterých zjevně bylo v pořadu děláno fakt hutné množství, mě fakt sralo, včetně zbytečného protahování prvotním spoilováním všeho, o čem se pak zase v díle mluvilo. To mě sralo. Na 45 minut toho bylo trochu moc a tak méně zajímavé části dílu uspávaly. Protě takový divný mix ne-kvality. ~~~ 2,5*(14.7.2014)

• krabatt76

"Tam kde forma obsah zabíjí,tam vládne nahý král..." (Znouzectnost)....................Jako kdyby válka byla jen počítačová animace či hra na jejímž konci se objeví "GAME OVER",comp se vypne a jde se na jedno...Jinými slovy , další líbivý dokumentární seriál ,který nezachrání ani pár neokoukaných historických záběrů z míst bojů.Tuším že na csfd.cz již někdo přede mnou napsal : "Víme co měl Hitler k večeři,kolik vystřídal milenek,jaké nosil trenky ap. ,ale kdo skutečně stál za rozpoutáním druhé světové války (...vlastně i té první a obou ze Zálivu,Vietnamu..),kdo z ní měl největší prospěch jak finanční,hospodářský, tak hlavně mocenský o tom se stále mluví jen velmi nesměle...." Naprostý souhlas !(25.1.2012)

• flanker.27

Nelze nesrovnat s nedávným ruským dokumentem Velká vlastenecká válka. Ten na stejné ploše dokázal přehledně podat maximum informací v poutavém balení, fundovaně popsat průběh vojenských operací a vytvořit tak plastický obraz války. Toto, ač teoreticky může těžit ze sevřenějšího záběru na konkrétní bitvu, bohužel předvádí právě to, jak dokument vypadat nemá. Většinu výplně tvoří právě jen "efektní" animace (často se opakující kvuli formátu počítajícím s reklamními bloky) s průvodním slovem papouškujícím pár nejzákladnějších skutečností. Po jakéms takéms historickém úvodu do vojenské situace se dokument rozpadne na pár nesourodých vzpomínek několika účastníků a u toho už setrvá. Těžko se člověk alespoň se základními znalostmi věci dozví něco zajímavého, a ten kdo o věci nic neví, bude spíš zmaten co a proč že se to stalo. Animaci samotnou bych až tak nezatracoval, ale musel by se toho chytit nějakej rozumnej dramaturg, kterej by tomu dal za a) ucelenou podobu, b) najal pořádnýho historika, kterej tomu napíše pořádnej scénář s logickou návazností příčina-následek. Nutno říct, že to je už několikátej kanadskej dokument, ze kterýho mám téměř totožnej rozpačitej dojem. P. S. K otázce bojový hodnoty shermanů doporučuju tohle video.(17.1.2012)

• st3f0o

Veľké plus je, že tento dokument vôbec vznikol. Žiaľ, paradoxne práve v tom spočíva aj jeho rovnako veľké mínus, pretože spôsob spracovania, ktorý títo nešťastníci z Kanady zvolili, uvrhol tento sľubný počin do kategórie "premrhaný potenciál" a kompletne tak minul svoj zdanlivo neminuteľný cieľ rovnako dobre, ako osudová strela spomínaného skopčáka z panzerfaustu minula Sherman. (Tank Sherman byl vyzbrojen kanonem ráže 75mm s krátkou hlavní, chránil ho jen 51mm silný, přední pancíř, tank byl síce zranitelný, ale lehký, rychlý a pohyblivý...)(22.3.2012)

• amyth

S každým dalším rokem uplynuvším od skončení války jsou v těch dokumentech větší a větší nesmysly. Jedině odpad si zaslouží dílo, kde je vážně prezentováno nabíjení nábojů do Shermana rychlostí jeden výstřel co pět sekund a ničení Panterů a Tigerů na jeden boční výstřel z jednoho kilometru ....... Když si data z tohoto dokumentu přepočtete do čísel války nutně se musíte divit jak je možné, že německé ztráty jsou tak nízké a že válka neskončila po 3 měsících. Ještě krátce po válce byly dostupné příručky americké armády kde byla popsána taktika útoku na Pantery a Tigery - minimálně 4 tanky najednou, vždy dva na každý bok a přiblížení na minimální vzdálenost. A tady se prezentoval souboj Shermanů a Panterů jeden na jednoho na vzálenost 1 km - to neustály dokonce ani Firefly modifikace. Téměř všechny Tigery byly na západní frontě zničeny technickými závadami, ze vzduchu, mnohem menší procent pěchotou a minami a jen mizivé procento bylo ztraceno v tankových soubojích - a to ještě na úkor M36, ale rozhodně ne Shermanů po čelním útoku. Co se týče východní fronty tak to už je jen úšklebek - T34/76 byly odepisovány po nástupu tanků Panter po stovkách - u Kursku se dle jednotlivých hlášeních z bojišť dá usoudit, že se sovětské ztráty dělily minimálně třemi. Prostě tento dokumentární cyklus je úlet na n-tou, který má za cíl opět měnit historickou pravdu.(24.1.2012)