Reklama

Reklama

Největší tankové bitvy

(seriál)
  • Kanada Greatest Tank Battles
všechny plakáty
Dokumentární / Válečný / Historický
Kanada, 2010, 20x45 min

Režie:

Mick Grogan

Kamera:

Derek Rogers

Hudba:

Richard Pell

Hrají:

Robin Ward (vypravěč)
(další profese)

Cyklus dokumentárních rekonstrukcí.
Jednotlivé díly: 1.-El Alamein
2.-Kursk, operace Citadela
3.-Prochorovka
4.-Normandie
5.-Arracourt
6.-Ardeny I.
7.-Ardeny II.
8.-Hochwaldský les
9.-Yom Kippur
10.-Perský záliv
11.-Korea
12.-První monstra
13.-Francie 1940
14.-Itálie 1943
15.-Tunis
16.-Ludwig Bauer
17.-Šestidenní válka
18.-Sinaj 1973
19.-Pobaltí 1944
20.-Stalingrad (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (68)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Výborný seriál o najväčších tankových bitvách mi urobil radosť, pretože je istým spôsobom originálny a venuje sa výhradne jednej téme. Silu dokumentu aspoň podľa mňa najviac znásobujú rozhovory s veteránmi, ktorí tieto udalosti prežili a tu ich zopár bude. Trochu zamrzia opakované zábery i celé scény, ktoré tu ostali asi ako dôvod na pichnutie reklamy a celkový dojem to dosť skurvý, ale čo už... Len mi ja záhadou , prečo to televízie, ktoré vysielajú bez reklamy, jednoducho nevystrihnú. Najzaujímavejšie sú strety obávaného nemeckého tanku Tiger a ruského T-34, ktoré Nemcov mohli poraziť jedine početnou prevahou, pretože kvalita i ničivý dostrel bol na nemeckej strane. Dovolím si nesúhlasiť s "amythom", ktorý asi nedával dobrý pozor, pretože americký a kanadský veteráni niekoľkokrát dali jasne najavo, a zaznie to aj z úst komentátora, že tank Tiger bol postrach a z čelného útoku ho nebolo možné zničiť...Viď aj konkrétna popisovaná situácia, kde posádka Shermanu, vystrelila na nemecký Tiger 8 rán zo vzdialenosti možno 2-3 metre, kde im v nečakanom strete i výhľade bránila vysoká zelená stena z kríkov... Dokument má pár chýb, iste by sa dal vylepšiť, ale napriek tomu ma veľmi potešil. 70%. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Vše podstatné výstižně shrnuli mí oblíbení uživatelé flanker.27 a gudaulin, takže jen dodám, že kanadský historický dokumentární seriál pomalu ale jistě začíná být synonymem pro povrchní, zmatenou a horkou jehlou šitou snůšku těchže několikrát se opakujících informací a celkem povedených animací. Nejvíc mne pobavil hitlerovský veterán ("Pobaltí 1944") nadšeně vzpomínající jak byli němečtí tankisté oproti Rusům mnohem rychlejší, přesnější a vůbec daleko lepší. Mělo to holt jen jednu drobnou vadu na kráse - projeli nejen tuhle bitvu, ale i celou válku :-D. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Velice hezká ukázka dokumentárního cyklu prvotně určeného pro trh amerických komerčních televizních stanic. Tomu odpovídá celý formát, tzn. typické zaměření na emoce a příběhy jednotlivých vojáků, nikoliv na co největší objem informací. Protože se u podobných seriálů počítá s mnohonásobným vkládáním reklamy, po několika minutách dojde k pauze, kdy se opakují stejné záběry a stejné věty komentáře. Mínusy dílka přesně popsal ve svém komentáři můj oblíbený uživatel flanker.27. Pokud jste fanouškem historie nebo dokonce té vojenské historie, nemá pro vás podobný pořad praktický význam, ale např. pro děti školního věku je to dobrá volba, kdy dostanou základní sumu informací kdo, kdy a s jakým výsledkem. Nadto mohou obdivovat krásné animované tančíky, exploze a ničení ve velkém, stejně jako procítěné věty veteránů typu Bylo to peklo, Napětím jsem ani nedýchal apod. Osobně mi na podobných projektech vadí ledabylý komentář, kdy jedna věta, která něco tvrdí, je za minutu negována jinou, která tvrdí opak - viz u Prochorovky: "Vrcholila bitva a německé jednotky zřetelně cítily, že v ní vyhrávají." O dvě věty dál bez jakéhokoliv vysvětlení obratu komentář pokračuje: "Šeřilo se nad polem plném zničené německé techniky. Zkáza německé armády byla dovršena." Celkový dojem: 40 %. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Nelze nesrovnat s nedávným ruským dokumentem Velká vlastenecká válka. Ten na stejné ploše dokázal přehledně podat maximum informací v poutavém balení, fundovaně popsat průběh vojenských operací a vytvořit tak plastický obraz války. Toto, ač teoreticky může těžit ze sevřenějšího záběru na konkrétní bitvu, bohužel předvádí právě to, jak dokument vypadat nemá. Většinu výplně tvoří právě jen "efektní" animace (často se opakující kvuli formátu počítajícím s reklamními bloky) s průvodním slovem papouškujícím pár nejzákladnějších skutečností. Po jakéms takéms historickém úvodu do vojenské situace se dokument rozpadne na pár nesourodých vzpomínek několika účastníků a u toho už setrvá. Těžko se člověk alespoň se základními znalostmi věci dozví něco zajímavého, a ten kdo o věci nic neví, bude spíš zmaten co a proč že se to stalo. Animaci samotnou bych až tak nezatracoval, ale musel by se toho chytit nějakej rozumnej dramaturg, kterej by tomu dal za a) ucelenou podobu, b) najal pořádnýho historika, kterej tomu napíše pořádnej scénář s logickou návazností příčina-následek. Nutno říct, že to je už několikátej kanadskej dokument, ze kterýho mám téměř totožnej rozpačitej dojem. P. S. K otázce bojový hodnoty shermanů doporučuju tohle video. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Solidní dokument, postavený prakticky pouze na počítačových animacích podobně jako LETEČTÍ STÍHAČI. A jelikož je to americký dokument připravený na tučnou a masitou reklamu každých pět minut, je plný předělů a nezbytného mentorování předchozího děje. Samozřejmě to diváka prudí, stejně tak opakované animace (působí to pak lacině). V tom naprosto souhlasím s Gogo76. Animace jsou celkem na slušné úrovni, hlavně tanky. Horší už je prostředí. K zemi či trávě bych ještě výhrady neměl, ale domy a některé výbuchy mohly být povedenější. Každopádně pro všechny milovníky obrněných pásových oblud nutnost vidět. * * * ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama