Kapitán Phillips

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Captain Phillips

Životopisný / Thriller / Drama

USA, 2013, 134 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 327)

Strhující podívaná, která vás nechává za těch 134 minut vydechnout jen párkrát a to především v "klidnější" střední části. Film o kapitánech a jejich osudech bez zbytečných caviků a středoproudých klišé. V autentičnosti se dánskému Únosu nemůže rovnat, ač se o to celkem zdařile snaží. Ať už skutečnými lokacemi nebo profesionálním přístupem armádních neherců.(25.7.2014)

Díky čemu je Cpt. Phillips pro mě nejlepším filmem 2013? Hlavně díky neuvěřitelným hereckým výkonům spojených s dvě hodiny dlouhou, dramatickou atmosférou. Somálský kapitán to zahrál naprosto dokonale, občas jsem si říkal, jestli je to opravdu jen film, fakt veliký klobouček. Žádné klišovité scény a dialogy, skvělá práce za kamerou, kostičky do sebe zkrátka zapadly dokonale! Neuvěřitelná nadšenost.(17.8.2014)

O důvod víc je rovnou střílet, když je sejmete ještě na jejich člunu, tak se nic takového nestane.(11.10.2014)

Jeden z nejemotivnějších filmových závěrů s nesmírně citlivě volenou hudbou. Doporučuji sledovat osamotě a vyhradit si na film pořádný kus naprosto soustředěné pozornosti.(29.12.2014)

Chybí tomu napětí, takže jsem se chvílemi i nudil.(26.1.2015)

Kdyby do hlavní role byl namísto hollywoodské hvězdy obsazen neznámý herec, mohlo by se chvílemi zdát, ze sledujeme napínavý dokument. Dobrá prace kamery i střihače, účelně použitá hudba i ruchy(20.2.2015)

Režisér Paul Greengrass vás zavede do problematiky somálských pirátů tak blízko a tak skutečně, až z toho mrazí. Vyjímečný výkon Toma Hankse a jeho kapitánského rivala Barkhada Abdiho. Kino zážitek jako hrom. 95%(28.1.2016)

Greengrass at his best! 90%(10.4.2016)

Úžasne strhujúce sedel som v sedadle ako prikovaný , perfektný Tom Hanks ktorý možno si vyslúži aj tú zlatú sošku ...(27.10.2013)

Perfektný film s dôveryhodnými hereckými výkonmi a veľmi emotívnym koncom. Síce príchod amerických jednotiek tej gradácii filmu trochu ubral, ale iným smerom sa dej predsa len ani uberať nemohol. Myslím si, že nomináciu na Oscara ma Tom Hanks istú.(7.11.2013)

Natočené parádne, nenadarmo mám Greengrassa v topke. Hanks a "Muse" suverénni. Ale musia byť títo ľudia vždy považovaní za teroristov, alebo niekedy len nemajú inú možnosť (deti so samopalom). Avšak zas nám z toho vyšli Amíci ako hrdinovia a to sa mi v poslednej dobe čoraz viac prestáva páčiť lebo je to tak pomaly v každom filme. “There’s got to be something other than being a fisherman and kidnapping people.” “Maybe in America, Irish. Maybe in America.”(11.11.2013)

Neskutečně skutečný film určený pro širokou veřejnost .. díky svému živému a především ukrutně reálnému pojetí. Tomuhle nervy-drásajícímu dramatu nelze moc co vytknout, režie je umělecky detailní a chybek by člověk napočítal opravdu jen pár. Až na kapánek pomalejší rozjezd, který má svůj důvod, dokáže P. Greengrass držet vysokou laťku zhuštěné a napjaté atmosféry po celou dobu, i přes poměrně dlouhou stopáž. Tyhle fakty dělají z filmů výbornou podívanou, kdy člověk s napětím očekává, jak to celé dopadne. Nelze opomenout excelentního Toma Hankse, který se svým hereckým podáním blížil k legendárnímu Forrestovi. Dokázal to zahrát naprosto přesvědčivě, s emocemi, místy chladně a reálně .. není co vytknout. Za pochvalu stojí i parta "pirátů", kteří se jevili až dokonale opravdově. Celý film je tedy nabušen výbornými scénami, které trvají desítky minut a nenechají vydechnout do ukončení zápletky. Je opravdu potěšením něco takového sledovat. Kapitán Phillips se bude bezesporu řadit mezi nejlepší filmy poslední doby. ..... viděno ve 4k rozlišení P. Cinemas - Šantovka ..... [92%](25.11.2013)

"Everything gonna be okay"(27.11.2013)

Určitě jeden z nejlepších filmů roku 2013, jehož absence v hlavních oscarových nominacích by pro mě byla velkým překvapením. Oceňuju, jak dovede být Greengrass neosobní, popisovat jen holá fakta a elegantně proplouvat příběhem, a přesto mě emočně zasáhne. Možná to bylo hlavně výkonem Toma Hankse, který připomněl, že ještě nepatří do starého železa, a partičkou precizně vykreslených somálských pirátů, ale každopádně to u tvůrce Bourna nebylo poprvé. Dalším plusovým aspektem je napětí, které by mělo být kořením číslo 1 u každého dobrodružného filmu. Tady jsem měl pocit, že kuchař svůj počin vychutil do posledního detailu a výsledek vážně stojí za to.(2.12.2013)

Slabším divákům by film mohl způsobit mořskou nemoc. Chytrolínům zase epileptický záchvat – při vztekání nad tím, že posádky nákladních lodí nemají zbraně. Jistě, shodit jim žebříček, postřílet černoušky, vždyť na tom nic není, že? Tak si zajďete někdy na střelnici a tam se párkrát proběhněte před terči, do kterých ostatní střílí, jo? Skutečné zbraně jsou totiž trochu jiný level, než ty paintballové... To není legrace ani pro profi vojáka, který to má ve smlouvě, strkat hlavu mezi letící kulky. A námořníky-civilisty, organizované v silných odborech, ty dá práci přesvědčit i jen k pouhému stříkání hadicemi. A ne aby si hráli na Ramba a stříleli po zfetovaných Somálcích. Kteří, na rozdíl od námořníků z bohatého světa, nemají co ztratit! Mě se film líbil a Tom Hanks v závěrečné scéně na ošetřovně, to sedlo. Velmi působivé.(3.12.2013)

Film nic nezkouší, ale řádně ukáže jak a co má býti. Nevidíme zde hrdinské gesta typu Chuck Noris, sám proti všem, ale pravdivé vyjádření jak člověk se cítí v pozici ohroženého a také realisticky jak by jednal s troškou odvahy. Tom Hanks parádní herecký výkon, hlavně v posledních částech bravůrně herecky ovládl šok. Za mě čistých 95%.(6.12.2013)

Závěrečná scéna s doktorkou, to je pošušňáníčko :)(7.12.2013)

Zo začiatku to bolo asi 70%, soundtrack perfektný, tempo greengrassovské len miestami miernučko poľavujúce, herecké výkony nadpriemerné, réžia a scenár taktiež nadpriemerné ako sa od takéhoto based-on-true-events filmu patrí v rukách dobrej produkcie, ale stále mi tam niečo chýbalo a chémia filmu cca v strede filmu poľavovala. Zrejme by sa hodila kratšia stopáž. Napriek mierne nervóznej zadnici z predlžovaného konca sa všetky obavy vytratili poslednými minútami filmu. Tom Hanks salzený a zasoplený alarmoval akademikov že si žiada svojho plešouna. Po niekoľkých dňoch od premiéry s čistým svedomím hodnotím na 90%(7.12.2013)

Greengrass servíruje po vzoru United 93 další unašečskou chuťovku a celých 134min si dává pečlivě záležet, aby rozmluvil jakékoli výlety do somálských vod. Bohužel mu ale to napínavé tempo vydrží jen zhruba hodinku, kdy se snaží bránit pirátskému nalodění. Druhá část, odehrávající se ve stísněném prostoru záchranného modulu už mě trochu nudila. Na tak malém místě je nemožné servírovat jakékoli napětí a udržet ho na bodu varu celých šedesát minut a přitom diváka nenudit a nezahlcovat trochu zbytečnými rozhovory, které asi měli přiblížit život takových somálských pirátů/rybářů, ale nedokázala v tom všem "drž hubu" dostatečně zaujmout. A jako chuťovka na závěr je reklama na Navy SEALS, rychlá škrtačka protagonistů a absolutně dokonale zdrcující přednes pána herce Hankse při uvědomění si svého vysvobození - do této chvíle od roku 1994 byl pro mě pořád jen takovým Forrestem Gumpem. Jako celek je film určitě mistrně provedenou prací, ale protože na takové téma je 134min hodně a v druhé půli se tak snímek nemile tááááhne, musím tu jednu * odebrat.(21.12.2013)

Skvělý Greengrass. Obdivuji toho člověka za to, že se neuchýlil k přepjatému patosu, který by u podobné látky nikoho nepřekvapil. Baví mě, že je to plné emocí, se kterými je ale nakládáno s citem a nenuceně.(23.12.2013)