7 životů

• Nizozemsko

What Happened to Monday

Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 123 min

Ve světě, kde je povoleno jen 1 dítě se jich narodí hned sedm identických sesterčat a jsou pojmenovány po každém dni v týdnu, kdy se pod tréninkem dědy Williama Dafoa učít přežít a nebýt odhaleny. Každá chodí z bytu ven pouze ve dni, po kterém byla pojmenována, až se jednoho pondělí právě Monday nevrátí. Za chvíli pak začíná jenda velká honička, kdy právě exceluje Roomi Rapace v sedmiroli!!!! Byly slavné dvojrole, ale nikdy jsem neviděl film, kde by právě herec ztvárnil více postav v jednom záběru, natožpak 7. Na pozici režisérá sedí pro mne překvapivě Tommy Wirkola (Dead Snow 1 a 2), který ale zvládá režijně obsáhnout budoucí utopický svět s rozpočtem, který sice nebyl asi velký, ale nějakého pocitu komornosti z filmu až tak nemáte a klidně mohl jít do kinodistribuce. Hlavně nevyměknul, a i tohle je v podstatě eRko, kde se když někemu rozmlátíte hlavu o stěnu, tak na ní zůstane mastný flek, stejně jako teče červená když to schytá někdo samopalem případně headshot, ale není to samoúčelné.Od asi 40. minuty, kdy naplno začne honička ten film drží velmi rychlé a nenudící se tempo. Dost milé překvapení. Netflix se svoji tvorbou dál roste. 8/10(21.8.2017)

| Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 19.8 miliónov $ | Netradičný scenár s úctihodným sedemnásobným hereckým výkonom od Noomi Rapace. Kombinovane s sťavnatou akciou je to nadpriemerný kus na nedeľné večery.(14.1.2018)

Na Tommyho Wirkolu to nielen spočiatku pôsobí až prekvapivo seriózne a ambiciózne, čo ale neberiem ako klad, či zápor, len ma to prekvapilo, od neho som predsa len zvyknutý na trochu uletenejšiu, ale aj tak kvalitnú zábavu. Toto je opäť jeden z tých sci-fi, v ktorých sú ľudia systémom určitým spôsobom obmedzovaní, čo je v poslednej dobe veľmi častá téma, v tomto prípade kvôli preľudneniu môžu mať len jedno dieťa, ale zápletka mi už na prvý pohľad priška dosť atraktívna. Všetky ostatné deti končia zamrazené do lepších čias a tak keď sa raz narodí sedem identických dievčat, musia byť všetky ukryté a von môže každý deň vychádzať len jedno z nich. Až kým sa jedna z nich nestratí a tak jej sestry urobia všetko preto, aby ju našli. Úvodná fáza ideálne predstaví tento svet, ale zase ma trochu sklamalo zoznámenie so sestrami, ktoré nie sú moc sympatické, teda s výnimkou ich detsva, toto ma dosť bavilo. No keď sa už jedna z nich stratí tak sa to už naplno rozbehne. Dejovo je to väčšinu času celkom klasika, pátranie, spolupráca pri hľadaní, prezradenie, únik pred silovými zložkami organizácie a podobne, ale mne to vyhovovalo, je to nadmieru svižné, skutočne veľmi dynamická žánrová zábava. Občas sa síce postavy správajú dosť nelogicky, či už kladné alebo záporné, čo v niektorých miestach dosť ruší, ale zase to vynahradzuje až prekvapivá krutosť, tu mi tých postáv bolo občas teda dosť ľúto a po tej námahe si podobné ukončenia nezaslúžili, ale práve toto film dosť vyzdvihuje a finále zase ponúkne aj nejaké tie zvraty a napríklad prezradenie pravdy o uspávaní ma teda dosť prekvapilo. Ešte viac, ako finálne rozuzlenie. Nesklamú ani postavy, Noomi Rapace síce nepatrí medzi najsympatickejšie herečky, ale charizma jej nechýba a v akcii ma celkom baví, len mohla lepšie oddeliť svoje charaktery, predsa len v niečom vynikajú možno dva, zvyšok mi prišiel veľmi podobný, k tomu dobrý výber záporákov a v malej úlohe poteší aj Willem Dafoe. Film môžem pochváliť aj po akčnej stránke, opäť to na Wirkolu nie je moc nápadité a krvavé, film má bližšie k bežným súčasným akčným filmom, ale aj toto mi sadlo. Súboje nevynikajú prepracovanou choreografiou, skôr sa držia pri zemi, ale sú celkom intenzívne, slušne natočené a aj obstojne drsné, ale bavili ma aj všetky tie prestrelky a naháňačky. Žiadna akčná scéna skutočne nevyniká, ale behom akcie sa je vždy na čo pozerať. A režijne tu v rámci svojej kategórie nemám väčší problém, vizuálne je to bez problémov, akcia je zvládnutá kvalitne a navyše film vďaka krutým momentom celkom funguje aj po dramatickej stránke. Takže celkovo to nie je tak originálny a nezabudnuteľný Wirkola, ako napríklad jeho oba diely Dead snow, ale s výnimkou občas nelogického správania postáv tu nemám moc čo vytknúť, mňa to dosť bavilo a kľudne si to ešte pozriem. 77%(27.8.2017)

Na první pohled snaha o něco svežího a nového, plus čerpání z osvědčeně funkčního. Represivní režim ala Hunger Games, hranatá futuristická auta ala The Island. Lze namítat, že se tvůrci vizuálně drželi svojí opulentnostní trochu při zemi a že rok 2073 tu vypadá spíše jako 2037, ale ono co se za poloviční rozpočet oproti velkým spektáklům dá vytvořit ? Těžko lze hanit i až na dvě jména víceménně béčkový casting. Narozdíl od Glenn Close, která je mimo, se do toho Noomi Rapace opět opřela. Jednak jako akční hrdinka proti své vůli a jednak dávat 7 různých hereckých poloh asi není plně easy. Plus k dobru hraje i to, že takovouhle fyzickou roli "mužské hrdinky" dneska dokáže kromě ní zahrát jedině Charlize Theron. Vyjma posledních 20ti minut máme celkem slušný mix Bourna a čehosi s pochmurnou společensko post-apo atmosférou. Závěr je nepovedený a twist předvídatelný.(26.10.2017)

„Koneckonců, nikomu, kdo je ochotný obětovat někoho ze své vlastní krve, se nedá plně důvěřovat.“ Tak tahle „scifárna“ mi sedla. Vytknout se jí sice dá až hanba, od impotence Úřadu účinně zasáhnout přes možnost nabourat se kamkoliv až po nesmrtelnost postav (největším „sci-fi“ je pak konec). Ale zaměřit se jen na nedostatky by byla velká škoda. Má jít o budoucnost...ale ta vypadá až nepříjemně reálně, snad o žádném výstřelku, ať už technickém či ideologickém, se nedá s jistotou říct, že tu za „pár let“ skutečně nebude. Ale pochopitelně nejvíc jde o souhru postav a opatření, bez kterých to nejde. O sestry jsem se bál, fandil jim. Užíval si napětí a atmosféru. A co říct k Noomi… maskéři jí samozřejmě pomohli, přesto dokázala vdechnout život 7 různým postavám, což by každý neutáhl, za to klobouk dolů. Vůbec je casting zajímavý, ač jde o hollywoodský film, norský režisér si přizval hned několik seveřanů a žádný z nich se neztratil (třeba takový Hagen, ten se pro role slizounů snad narodil). I přes výše zmíněné zápory končím na solidních 4*.(14.7.2018)

Dobře zvolené téma, jakž takž zahráno solidně, hezký dějový zvratek k závěru a finální kýč také potěšitelný. Struktura vlády jedné feny vypadá trošku okopčená ze všech těch proteenských Divergentních jupiterních hangrygejs, ale co už.(5.10.2017)

Noomi Rapace sedmkrát jinak se ničeho nebála (postprodukce si zaslouží palec nahoru), naopak Glenn Close se do role příliš nehodila. Willem Dafoe je pak už tradičně jistota. První polovina měla náběh na sci-fi roku, ovšem druhé chybí tempo i nápad. Finále je pak vyloženě nepovedené. Ambice norského řezníka Tommyho Wirkoly klaply tak napůl. Béčkovou hloupost on zvládá, producentský dohled potřebuje, dramaturg ovšem místy zaspává. Chřadnoucí tempo po velmi dobře natočené „hromadné“ bitce v bytě sester zamrzí a naplno odhalí mezery v zápletce. Jinak by z toho bylo hutné sci-fi, kterému by slušely o dvě tři nekorektní scény víc. Když se totiž režisérovi při akčních scénách neplete nikdo pod nohy (kupříkladu jako šílený střih v Jeníčkovi a Mařence), je to fajn podívaná. Nějakou důmyslnou společensky-kritickou rovinu od režiséra typu Wirkola nečekejte, ambice zabíjí poměrně brzy, protože s nápadem se dalo pracovat podstatně víc a líp. Když ovšem divák vypne, bude se usmívat od ucha k uchu. A na ty čtyři hvězdy se tak nějak vyškrábeme. Navíc je třeba zohlednit ten titěrný rozpočet.(7.11.2017)

V dystopickej budúcnosti kde je zakázané mať viac ako jedno dieťa sa narodia sedmorčatá. Dostanú mená podľa dní v týždni. Každé chodí von len v deň mena. Večer si spoločne sadnú a prejdú si čo v ten deň zažili aby ďalšia v nasledujúci deň mohla pokračovať v živote jednej osoby. V jeden deň sa však Pondelok nevráti domov. Na ďalší deň Utorok vychádza von aby zistila čo sa s Pondelkom stalo ... Po dlhom čase veľké prekvapenie na nečakane originálny a hlavne zábavný sci-fi akčňák s tentoraz konečne sympatickejšou Noomi Rapace v sedemnásobnej úlohe sestier ktoré začne vláda potajme litkvidovať a tak s každou ďalšou mŕtvou sestrou držíte tým zvyšným o to viac palce. Každému komu sa páčilo Equilibrium, In Time alebo Predestination odporúčam.(8.9.2017)

Sedmkrát nádherná Noomi Rapace vs. jedna odporná Glenn Close. Kdo je víc? Výtečné postapokalyptické sci-fi dílko, které je originální, dobře vymyšlené i zahrané a také velmi drsné! A snad nám 7 životů sci-fi filmem do budoucna i zůstane, i když, kdo ví? S maximálním hodnocením však vůbec neváhám.(6.11.2018)

Několik identit si vyzkoušel McAvoy a teďka šla do podobné výzvy i Noomi Rapace. Obstála přijatelně, ale mým prioritním úkolem nebylo ani tak hodnotit zda a nakolik se jí tuto hereckou výzvu povedlo splnit. Film rozvíjí zajímavý svět, dokonce se občas inspiruje i u takového lidumila jako byl Hitler. Glenn Close musela sebrat hodně odvahy, aby ztělesnila takovou zrůdu. Bohužel je zde málo Hagena. Celé je to přes občas solidní akci, které je ovšem málo a nápady, kterých je taky málo, takové obyčejné a průměrné. Wirkola je nejlépe využitý v Dead Snow. 60%(26.9.2018)

Z trailerů jsem čekal nemastnou neslanou obdobu nedávných Flatliners, ovšem k mému překvapení jsem dostal něco malinko lepšího a určitě kompaktnějšího. Kdo viděl erkového Jeníčka a Mařenku, tak jistě tuší, že režisér Tommy Wirkola zvládá především akční stránku a ta mě z tohoto filmu bavila nejvíce. Z recenzí jsem pochopil, že nejen námět, ale i scénář není jen slepencem polodementní sci-fi zápletky bez výraznějších tvůrčích nápadů a i v tomhle ohledu mě 7 Životů poměrně překvapilo. Ovšem co musím pochválit ze všeho nejvíc je především sedminásobný výkon Noomi Rapace, která je ve všech polohách (ehm 😁) exceletní a vyloženě se sem hodila. Škoda jen, že se ten Willem Dafoe moc dlouho neohřál. Celkově tedy příjemné překvapení, jehož repete si v nejbližší době nezopakovat nepotřebuji, ale v tiché bouři před Star Wars to za to kino stojí.(10.12.2017)

Veľmi solídne sci-fi, ktorému by sa dalo mnoho vytknúť, ale príbeh ma neuveriteľne bavil. Hlavná myšlienka s preľudnenou planétou bola výborná, dá sa povedať, že i pomerne aktuálna a výkon N. Rapace v "7- úlohe" je skvelý. Možno by bolo lepšie, keby tých postáv bolo menej, boli prehľadnejšie, ale hádam nebudem spoilerovať, ale skôr navnadím ak prezradím, že nie všetky sestry prežijú a odchod každej z nich je pomerne silný. Akčné scény sú výborné a pomerne krvavé, čo ma trocha prekvapilo. W. Dafoe mohol dostať pár minút naviac a privítal by som i pár scén z preľudnenej planéty, bežný život sestier, začlenenie sa do spoločnosti...Celkovo ma film bavil, malo to obrovský potenciál, doslova nábeh na kult. Dávam plný počet, ale zároveň myslím na to ako nezabudnuteľný film to mohol byť keby, keby...90%.(20.5.2018)

Velice příjemné překvapení. Čekal jsem, že by se mi tento snímek mohl líbit, avšak skrze moji nedůvěřivost ke snímkům sci-fi žánru jsem k Wirkolově počinu přistupoval s opatrností. Brzy mě však příběh vtáhl do děje a bavilo mě i celkové zpracování - hudba, vizuální stránka, kamera, herci, resp. Noomi Rapace 7x jinak, ale i její kolegové ve vedlejších rolích. Nad tím vším však dle mého ční samotný příběh, jenž možná nevědomky servíruje jednu silnou myšlenku a staví zrcadlo potenciálnímu velikému problému nedaleké budoucnosti - přelidnění Země a nedostatku potravin k uživení pozemšťanů. Pro mě je tohle za jasných 5*.(4.12.2017)

Beru zajímavý nápad a občas akci, zbytek asi neberu. Nepatřím mezi fanoušky Noomi Rapace a zde mi vadila až křečovitá snaha, aby každá sestra byla tak moc odlišná. Ale hlavně to nedává moc smysl, ať vyprávění jednoho dne ostatním sestrám aby se v dalších dnech neztrácely, tak proveditelnost jejich života - nikomu nepřijde divné, že nakupuje 7x více a má 7x větší spotřebu vody?(25.3.2018)

Drsné a možná v brzké době i reálné vyprávění.. O přelidnění planety, originálním příběhu a nutně kruté Glenn Close!(7.5.2018)

Milé překvapení, ale už originální nápad zaručoval slušnou podívanou a když se spojí dobré herecké obsazení a dobrý režisér, tak to nemohlo dopadnout lépe. Děj na postavy nebere žádné ohledy, tudíž tu je drama prakticky od začátku. Po vydařených komedií, se Tommy Wirkola vydal další, dalo by se říci blockbusterovou cestou, a i zde se mu to vydařilo na jedničku. No a samozřejmě nechybí zvrat na závěr, který to celé náramně vysvětluje.(10.6.2018)

Nápadité, novodobý problém signalizujúce, vďaka zápletke zaujímavé, tempu dostatočne záživné, a tak smelo môžem skonštatovať, že toto je pozornosti hodné scifíčko bez tradičných vizuálnych orgií, na pevných základoch príbehu postavené, ktoré nijak nesklamalo, ba práve naopak, milo prekvapilo. Skutočne sa niet načo výnimočne sťažovať, aj keď je rozuzlenie čitateľné, ako chrípku predpovedajúci sopeľ na brade.(24.8.2017)

Sci-fi petarda o přelidněni planety. TOP10 2017. Doporučuju!(3.1.2018)

Noomi to zmákla dobře. Škoda jen, že celý film nezůstal ve výrobě mimo USA. Vliv Amíků je opět znát a filmu nesvědčí. Každopádně skvělá hudba a střih. A rozhodně jsem se u téhle neotřelé Wirkolovy práce nenudil. Za mě 80%(2.12.2017)

|93%| Tak tohle jsem teda nečekal. Že to bude taková naprostá pecka, paráda! Spoustu lidí tu vytýká tu onu stejnou věc a to nelogičnost postav. Hm, já si toho téměř ani nevšiml. Aha, počkat, myslíte ony sestry? Proboha, dyt žili 30 let v jednom stejném bytě, těžko se adaptovali ve společnosti a o to hůř se bránili tomu nekompromisnímu násilí. Našel jsem tu dvě nelogické scény, ale nijak zvlášt mi zážitek ze skvělého počinu nepokazily. Začátek snímku se rozbíhá perfektně, seznámíme se tu s pravidly a prostředím blízké budoucnosti. Poté to začne být zběsilá a napínavá, akční jízda. Po akční stránce je to natočeno celkem dobře, hlavní je, že je krvavá, krutá a nekompromisní. Zíral jsem s otevřenou pusou, jak jedna sestra podruhé začali umírat a to někdy hroznou a nečekaně rychlou smrtí. V akci je tu i pár skvělých nápadů, třeba uříznutí prstu protivníka, nasazení oné sestry na svůj chybějící, aby mohla střílet. Nuda zde rozhodně nehrozí, klidně bych přidal dalších cca 30 min stopáže. Finále je skvělé, má ve finální pointě pár zvratů – všechny dávají rozumnou logiku. I hudba byla vcelku vydařená. Noomi Rapace svojí sedmiroli zvládla výborně – dokazuje mi, že má skvělé charisma a hrát umí. Takže v kostce, jedná se o netypický, nekompromisně Rkový sci-fi film, který brutalitou nešetří, i nějakou tu myšlenku má. Líbila se mi i ta sesterská oddanost, pomáhali jedné druhé, ale moc jich ke konci nezbylo. Během dvou dnů jsem viděl film 2x a mé velké hodnocení se nemění. 100% bych dal, kdyby byl film ještě delší, toť vše.(9.9.2017)

# příběh *** | hudba **** | humor – | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu ***(20.1.2018)

1 2 3 4 5 8 14 21 27