Zachraňte pana Bankse

Zachráňte pána Banksa

• Nový Zéland

Komedie / Drama / Životopisný / Historický / Rodinný / Hudební

USA / Velká Británie / Austrálie, 2013, 125 min

Žít v USA, nebála bych se prohlásit Walta Disneyho za národního hrdinu. Milovníkovi života a vizionáři se podařilo změnit svůj osud a s ním i osudy dětí po celém světě. Jen málokdo z nás nevyrůstal na Myšákovi Mickeym, Rychlé rotě či Nás z Kačerova. A jen málokteré dnešní děti si dokážou svůj život představit bez Jacka a Pirátů, Princezny Sofie, Phinease a Ferba či Mickeyho klubíku. Zachraňte pana Bankse nádherně a s citem zobrazuje, jak se Walt nevzdal Myšáka Mickeyho, nevzdal se svého snu a nevzdal se ani pana Bankse. A za to mu patří věčný dík! (Světová premiéra v Londýně, 20. října 2013)(19.2.2014)

Mary Poppins jsem nečetla ani neviděla a nemíním to měnit, nikdy mně totiž nebyla sympatická, avšak příběhu o jejím vzniku, zejména inspiraci pro její knižní podobu, nebylo proč se bránit a nelituji. Od prvních záběrů především díky kousavě věcné Emmě Thompson, kouzelné v každičkém hnutí tváře a parádní konfrontaci amerického slunečna s anglickým sychravem, postupně i pro hořko-sladkou rovinu dětství s otcem (skvělý Colin), který vykupuje vinu alkoholika říší fantazie, při mimořádné pozornosti věnované nejstarší ze svých dcer, i když tím, kdo nejvíce ovlivnil její osobnost, nakonec nebyl on... Největší pnutí nastávalo ve společných scénách Walta Disneye a P. L. Traversové, které byly s každou další více vyumělkované, až vygradovaly do jakéhosi mravokárného patosu, což tento dojímavý, ironický, vážný i směšný snímek stálo hvězdu v mém hodnocení... Co se to stalo Tomu Hanksovi s obličejem - botox, problémy s pitím, animace? ;-)(5.3.2014)

V první řadě noční můra všech fanoušků Star Wars. V druhé řadě už v úvodní scéně utržené ucho džbánu jménem Zkrocení nabručené babky/dědka. Ale ve třetí naproti tomu příjemné překvapení z prolínajících se dvou linií, ze kterých kvalitou jako vítězná jednoznačně vychází ta z dětství paní P.L. Naštěstí zde toho Mickey Mouse není tolik, a i tu ohranou typickou situaci dvou hlavních postav hrají (ostatně jako téměř vždy) tak sympatičtí herci, aby tu mou oblíbenou filmovou linku, kde exceluje jak Colin Firth, tak i mladičká Annie Rose Buckley, nijak zvlášť nedokázali rušit.(13.3.2014)

Zvlastni CSFD predpremiera, myslela jsem si, ze je ve stredu a za pujdu normalne fandit na hokej, ale pak mi pipla zprava s kodem. Ksakru. Koukam na ucastniky a zjistuju, ze na film se dostavaji i ti s 0 poctem bodu, tipuju poloprazdny sal, takze moje pripadna neucast by se v tom mnozstvi ztratila, ale nakonec se rozhoduju jit, nasim to stejne jde lip, kdyz se na ne nedivam :) Pri vstupu do kina uz vedeme 0:3 a ja si rikam, jak si v pohode shlednu film, ktery jsem dle komentare Matty tipovala na trochu nudny kyc, ale poctive natoceny. Polovina filmu a ja se smeju, hlasite smeju, obcas slzim, obcas kontrolu stav utkani. Vlastne jsem prekvapena, ze me film chytnul, ze me dojima, i kdyz tech klise je tam dostatek.... třetí třetina a já zjištuju, že stav je 4:3 a do konce chybi 10 minut, zacnu se nervozne osivat na sedacce... scena, kdy mala Helen nasleduje matku do vody a ja se bojim, co bude ... spacha sebevrazdu?, kontroluju skore... posledni minuta a my budeme hrat presilovku, nakonec 5:3 a Helen akorat zachranuje matku. Tak symbolicke, ze me oddechnuti bylo dvojnasobne. Nevim, cim to je, ale obcas mi ukapne slza, asi mam zrovna nejake citove nevyrovnane obdobi, protoze ten film neni tak dobry, ale presto, tech slz dojeti je vic a vic a pritom nejsem schopna popsat, proc jsou, proc jsem tak dojata. Jen si rikam, ze mam dalsi vec, co musim za zivot udelat ... "Precist si se svou milovanou neteri Marry Poppins" ... vzpominam na Australii a jak jsem se vyfotila se sochou Marry Poppins pred rodnym domem P.L.T.... a rikam si, ze tu fotku musim najit.... Emma je mozna prilis krasna oproti skutecne P.L.T., mozna je to cele takove moc Disney, ale ja mela vzdycky moc rada Mickeyho... a dodneska ho rada nosim na tricku, ze jako filmovy zazitek je to pro me subjektivne za 5*, objektivne je to slabsi. Luxusni autenticka nahravka na konci, presne to vystihuje P.L.T. ,o ktere udajne jeji vnuci rekli, kdyz v 96 umrela: "Travers died loving no one and with no one loving her" PS: Diky spolusedicimu za kapesniky. PS2: Na pocest meho davneho spoluCSFDdivaka Wyscha, ktery mi snad zacina chybet, jsem si koupila na mlsani jeho oblibene kysele zelene gumove platky :)(18.2.2014)

Musíš to vidět v širších souvislostech. Nezapomenout, že to je vlastně jen kýčovitá óda na kýčovitý Disneyworld, která ti pravdu neřekne. Opravdu musím? Nebo si, s dovolením, mohu odnést z filmu svůj vlastní prožitek? Já totiž viděl výborný film. Hořké, přitom velmi úsměvné a současně velmi dojemné drama plné pocitově silných okamžiků, někdy ukrytých ve zcela banálních momentech. A ačkoli byl v tomto boji o Mary Poppins na první pohled vítězem spíš Disney, opravdu jím byla Miss Traverosvá. Zahořklá kyselá potížistka, odhodlaná bránit to jediné, na čem jí záleželo. Vzhledem k tomu, že disneyovka Mary Poppins existuje, nemusel jsem čekat, jak to dopadne. Mohl jsem se soustředit na osud filmové Pamely Traversové (je mi fuk, nakolik je autentický) a díky skvělému výkonu Emmy Thompsonové ho opravdu prožít. Její bolest i její boj. Ten proti Disneymu i ten vnitřní. Mohl jsem si vychutnat jak krok za krokem odhaluje proč ten boj vede, i to jak ustupuje, ale současně stoupá k hladině, láme okovy traumat, které jí tížily, aby se nakonec v dojemném premiérovém finále očistila. Zatímco Disney, ve výborném podání Toma Hankse, ač ji ukecal a získal svůj film, jako člověk prohrál, protože vše co řekl degradoval do roviny „řeknu cokoli, jen když dosáhnu svého a vydělám.“ Líbil se mi ten dvojznačný závěr, ve kterém sice všemocné studio dosáhne svého, poruší všechny své sliby, když pohádku ukrývající hluboce osobní drama znásilní do podoby kýčovitého muzikálu s animovanými tančícími tučnáky, ale současně je vítězstvím ženy, pro níž se fakt, že byla ve jménu zisku oklamána, stalo posledním krokem k osvobození. K tomu navíc výborný Paul Giamatti a působivě podané retrospektivní ohlednutí postupně odhalující hořké a bolestivé pozadí slavného pohádkového příběhu. Prožil jsem si každou minutu filmu a ani jedné nelitoval.(20.2.2014)

• - Tom Hanks si nechal do detailov narásť také fúzy ako mal Walt Disney. (classic)

• - Po úvodních titulcích je možné vidět/slyšet autentický záznam "podmínek", které kladla P. L. Travers u vytváření filmové adaptace "Mary Poppins". (Will_X)

• - Za prítomnosti "znepokojujúcich obrazov", dostal film rating PG-13, čím sa stal ôsmym filmom od Disneyho, ktorý má toto hodnotenie. Filmy, ktoré mu predchádzali sú: prvé štyri diely Pirátov Karibiku (2003, 2006, 2007, 2011), Princ z Perzie: Piesky času (2010), John Carter: Medzi dvoma svetmi (2012) a Osamelý jazdec (2013). Zároveň ide o prvú drámu s týmto hodnotením. (LuiCJ)