Zachraňte pana Bankse

Zachráňte pána Banksa

• Nový Zéland

Komedie / Drama / Životopisný / Historický / Rodinný / Hudební

USA / Velká Británie / Austrálie, 2013, 125 min

Taký ten milý, ľudský film. John Lee Hancock dokázal krásne vyvážiť dramatickú a komediálnu rovinu a zostať vo sfére ľudského príbehu a čarovnosti. Pravdou je, že dramatická línia bola pre mňa predsa len trocha uťahanou a narúšala dokonalú rovinu prepisovania knihy do filmovej podoby, kde dominovalo herecké duo Thompson a Hanks. Ale v konečnom dôsledku sa jednalo o príbeh, kedy sa jeden vyrovnáva s minulosťou. S možnosťami, aké prináša život a s prekážkami stojacimi za prekonanie. Saving Mr. Banks je pre mňa rovnakým pohladením akým bol pre mňa minuloročný Hitchcock. Nenájdete tu nič originálne, ale dobre sa na to pozerá. A finále je neskonale čarovné. Jeden z tých malých veľkých filmov.(14.1.2014)

Emma Thompson a Tom Hanks jsou natolik talentovaní a zkušení herci, že i kdyby ve vzájemných scénách jen mlčeli a dívali se na sebe, byla by radost je sledovat. Avšak ještě větší zážitek (nebo chcete-li zábava) je nasávat jejich přirozené, přesto strhující představení. Nevím, nakolik se film drží skutečných reálií a na kolik je prostě jen "disneyovský", v tomto ojedinělém případě je mi to však úplně jedno, protože jak se rozjedou titulky za zvuků hudby "Chim Chim Cheree", byl jsem tou úžasnou poetikou lapen a probral se, až když končila americká premiéra Mary Poppins, tedy i závěr filmu Saving Mr.Banks. Kromě hereckých stálic zaujala i Annie Rose Buckley v roli malé Pamely Traversové. Staromilský snímek v tom nejlepším slova smyslu.(23.2.2014)

Zvlastni CSFD predpremiera, myslela jsem si, ze je ve stredu a za pujdu normalne fandit na hokej, ale pak mi pipla zprava s kodem. Ksakru. Koukam na ucastniky a zjistuju, ze na film se dostavaji i ti s 0 poctem bodu, tipuju poloprazdny sal, takze moje pripadna neucast by se v tom mnozstvi ztratila, ale nakonec se rozhoduju jit, nasim to stejne jde lip, kdyz se na ne nedivam :) Pri vstupu do kina uz vedeme 0:3 a ja si rikam, jak si v pohode shlednu film, ktery jsem dle komentare Matty tipovala na trochu nudny kyc, ale poctive natoceny. Polovina filmu a ja se smeju, hlasite smeju, obcas slzim, obcas kontrolu stav utkani. Vlastne jsem prekvapena, ze me film chytnul, ze me dojima, i kdyz tech klise je tam dostatek.... třetí třetina a já zjištuju, že stav je 4:3 a do konce chybi 10 minut, zacnu se nervozne osivat na sedacce... scena, kdy mala Helen nasleduje matku do vody a ja se bojim, co bude ... spacha sebevrazdu?, kontroluju skore... posledni minuta a my budeme hrat presilovku, nakonec 5:3 a Helen akorat zachranuje matku. Tak symbolicke, ze me oddechnuti bylo dvojnasobne. Nevim, cim to je, ale obcas mi ukapne slza, asi mam zrovna nejake citove nevyrovnane obdobi, protoze ten film neni tak dobry, ale presto, tech slz dojeti je vic a vic a pritom nejsem schopna popsat, proc jsou, proc jsem tak dojata. Jen si rikam, ze mam dalsi vec, co musim za zivot udelat ... "Precist si se svou milovanou neteri Marry Poppins" ... vzpominam na Australii a jak jsem se vyfotila se sochou Marry Poppins pred rodnym domem P.L.T.... a rikam si, ze tu fotku musim najit.... Emma je mozna prilis krasna oproti skutecne P.L.T., mozna je to cele takove moc Disney, ale ja mela vzdycky moc rada Mickeyho... a dodneska ho rada nosim na tricku, ze jako filmovy zazitek je to pro me subjektivne za 5*, objektivne je to slabsi. Luxusni autenticka nahravka na konci, presne to vystihuje P.L.T. ,o ktere udajne jeji vnuci rekli, kdyz v 96 umrela: "Travers died loving no one and with no one loving her" PS: Diky spolusedicimu za kapesniky. PS2: Na pocest meho davneho spoluCSFDdivaka Wyscha, ktery mi snad zacina chybet, jsem si koupila na mlsani jeho oblibene kysele zelene gumove platky :)(18.2.2014)

Neuvěřitelné překvapení. Kombinace dojemných (až smutných) scén s humornými je stejně dokonalá jako střetnutí britského a amerického "life-styleu". Pokud takhle nevypadá pětihvězdičkový film, tak už vážně nevím.:-) Po herecké stránce (Thompson, Hanks, Giamatti, Novak & Schwartzman, Farrell atd.) bezchybné, Newmanova hudba opět nádherná. Finální "happy-end" v místě, kde ve skutečnosti žádný happy-end nebyl, scénáristům odpouštím.(18.2.2014)

největší problém tohoto filmu tkví v tom, že hlavní hrdinka, kolem níž se točí celý příběh a které byste za normálních okolností měli tendenci fandit, je neuvěřitelně nepříjemná, protivná a otravná "mimoňka", takže si naopak přejete, aby ji někdo nakopal do zadnice a shodil ze schodů.. zároveň ale člověk nechce fandit ani postavě Walta Disneyho (která je zde děsně zidealizovaná, ale přesto výborně zahraná jako vždy skvělým Hanksem) se svým megalomanským studiem.. díky zmíněnému působí film tedy dosti neosobně, ale já se i přesto při sledování bavil a v závěru se dokonce nechal dojmout, takže z toho jsou nakonec přece jen ty nejslabší 4*..(21.3.2014)

• - Druhý film Toma Hanksa (Walt Disney), ktorý má v názve slovo "Saving". Tým prvým bol Zachráňte vojaka Ryana (1998), v origináli Saving Private Ryan. (just_pie)

• - Emma Thompson nesnáší paruky. Aby ji mohli designéři vytvořit filmový účes, nechala si kvůli němu narůst vlastní vlasy. (kenny.h)

• - Natáčanie prebiehalo od 19. septembra 2012 do 22. novembra 2012 v Južnej Kalifornii - pozemok Walt Disney Studios v Burbank, Disneyland v Anaheime, Big Sky Ranch v Simi Valley, Los Angeles County Arboretum and Botanic Garden, čínske divadlo TCL. Pôvodne sa malo natáčať aj v austrálskom Queenslande. (classic)