Zachraňte pana Bankse

• slovenský

Zachráňte pána Banksa

Komedie / Drama / Životopisný / Historický / Rodinný / Hudební

USA / Velká Británie / Austrálie, 2013, 125 min

Poutavé, milé, osvěžující. Takto působí příběh o zapeklité přetahování filmových práv mezi Waltem Disneym a postarší autorkou knihy P. L. Travers, ze kterého vznikl v Americe veleznámý film Mary Poppins. V našich končinách to ale příliš známé není, já osobně jsem sice věděl o co jde, ale tento starý film jsem neviděl. Je tedy pro mě docela překvapením, že se Saving Mr Banks nakonec nejspíš dostane i k nám do kin, ovšem jsem za to rád. V čem je ale tento snímek výjimečný a je chyba, že nebyl nominován na oscara? Nečekal jsem to, ale působivější se mi ze začátku zdála linka s Colinem Farellem (mimochodem nejlepší výkon po hodně dlouhé době), která vlastně reflektuje autorčino dětství a její inspiraci pro knihu. Jakmile se to v poslední čtvrtině skloubí dohromady a Tom Hanks vás už nebude otravovat přílišnými sentimenty, budete svědky pohodového a dojemného závěru, při kterém si budete zpětně promýšlet, jestli ta vata mezi tím koncem a flashbackem je také tak dobrá, nebo ne....80%(24.1.2014)

Jak normálně nemám Emmu Thompson příliš v lásce, tak role tady ji naprosto sedla a z 90% jsem se zasmála právě díky ní. Asi bych se obešla bez flashbacků, jenže zase bez nich, by člověk nedostal celý obrázek toho co, kdo, jak a proč. Ve výsledku se jedná o velmi milý film, který mě hodně příjemně překvapil. 4*(22.1.2017)

Byl jsem očitým svědkem toho, kterak nejeden filmový fušer dokázal na motivy vynikající knihy natočit cosi žlutohnědého, lepkavého a zapáchajícího. A proto se paní Traversové vůbec nedivím, že nechtěla Waltovi dovolit zprznit svou Mary Poppins. Walt Disney je však hrdina tohoto snímku, sympaťák, který, stejně jako všichni čeští multitutimilionáři, zbohatl díky své dobrotě, ochotě a snění, což z něj pro mne činí postavu zcela nevěrohodnou. Když se k tomu přidala mimořádně protivná paní Traversová, tak pro mne bylo lehkým utrpením sledovat některé pasáže tohoto snímku. Naštěstí hodně zachránila optimistická nálada, dětinská radost a zejména skvělý Paul Giamatti, kterému bych za odměnu dovolil vozit mě v limuzíně klidně celý den.(17.7.2014)

Zvlastni CSFD predpremiera, myslela jsem si, ze je ve stredu a za pujdu normalne fandit na hokej, ale pak mi pipla zprava s kodem. Ksakru. Koukam na ucastniky a zjistuju, ze na film se dostavaji i ti s 0 poctem bodu, tipuju poloprazdny sal, takze moje pripadna neucast by se v tom mnozstvi ztratila, ale nakonec se rozhoduju jit, nasim to stejne jde lip, kdyz se na ne nedivam :) Pri vstupu do kina uz vedeme 0:3 a ja si rikam, jak si v pohode shlednu film, ktery jsem dle komentare Matty tipovala na trochu nudny kyc, ale poctive natoceny. Polovina filmu a ja se smeju, hlasite smeju, obcas slzim, obcas kontrolu stav utkani. Vlastne jsem prekvapena, ze me film chytnul, ze me dojima, i kdyz tech klise je tam dostatek.... třetí třetina a já zjištuju, že stav je 4:3 a do konce chybi 10 minut, zacnu se nervozne osivat na sedacce... scena, kdy mala Helen nasleduje matku do vody a ja se bojim, co bude ... spacha sebevrazdu?, kontroluju skore... posledni minuta a my budeme hrat presilovku, nakonec 5:3 a Helen akorat zachranuje matku. Tak symbolicke, ze me oddechnuti bylo dvojnasobne. Nevim, cim to je, ale obcas mi ukapne slza, asi mam zrovna nejake citove nevyrovnane obdobi, protoze ten film neni tak dobry, ale presto, tech slz dojeti je vic a vic a pritom nejsem schopna popsat, proc jsou, proc jsem tak dojata. Jen si rikam, ze mam dalsi vec, co musim za zivot udelat ... "Precist si se svou milovanou neteri Marry Poppins" ... vzpominam na Australii a jak jsem se vyfotila se sochou Marry Poppins pred rodnym domem P.L.T.... a rikam si, ze tu fotku musim najit.... Emma je mozna prilis krasna oproti skutecne P.L.T., mozna je to cele takove moc Disney, ale ja mela vzdycky moc rada Mickeyho... a dodneska ho rada nosim na tricku, ze jako filmovy zazitek je to pro me subjektivne za 5*, objektivne je to slabsi. Luxusni autenticka nahravka na konci, presne to vystihuje P.L.T. ,o ktere udajne jeji vnuci rekli, kdyz v 96 umrela: "Travers died loving no one and with no one loving her" PS: Diky spolusedicimu za kapesniky. PS2: Na pocest meho davneho spoluCSFDdivaka Wyscha, ktery mi snad zacina chybet, jsem si koupila na mlsani jeho oblibene kysele zelene gumove platky :)(18.2.2014)

Sice nevím, jak moc film odpovídá skutečnosti, v každém případě se na to koukalo celkem pěkně, filmařsky to bylo dobré a Emma Thompson i Tom Hanks hráli skvěle. Na druhou stranu se ve filmu nestane nic, co stojí za zvýšenou pozornost a žádnou scénu si člověk za pár dní už nevybaví. Zkrátka, sice jsem se nenudil, ale ani nějak extra nebavil...(16.4.2014)

• - Film mal premiéru mesiac po smrti dcéry Walta Disneyho, Diane Disney Miller. (LuiCJ)

• - Po úvodních titulcích je možné vidět/slyšet autentický záznam "podmínek", které kladla P. L. Travers u vytváření filmové adaptace "Mary Poppins". (Will_X)

• - Natáčanie prebiehalo od 19. septembra 2012 do 22. novembra 2012 v Južnej Kalifornii - pozemok Walt Disney Studios v Burbank, Disneyland v Anaheime, Big Sky Ranch v Simi Valley, Los Angeles County Arboretum and Botanic Garden, čínske divadlo TCL. Pôvodne sa malo natáčať aj v austrálskom Queenslande. (classic)