Cesty Slovenskom (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2011, 52 min

Tomáš Hulík

Tomáš Hulík

Peter Rúfus
  • jenerikku

Tento "dokument" (bez úvodzoviek tento výraz v súvislosti s týmto filmom nie je možné použiť) nebol úplný shit len vďaka tomu, že je na Slovensku naozaj veľa krásy. Cesty Slovenskom sú ideovo prázdna séria preštylizovaných, reklamne pôsobiacich obrázkov "toho, čo máme pekné" sprevádzaná rozčuľujúcim bukolickým overvoicom vhodným tiež akurát tak do reklamy na kávu a hudbou, ktorá je tu i tam sympatická, ale obrazy prekrucuje a tlačí do nejakých patetických kontextov. Nevidel som ani náznak pokusu povedať niečo zmysluplné o našej novšej histórii, okrem jednej stereotypnej zmienky o okupácii Varšavskou armádou, a súčasnosti. Namiesto ľudí, ktorý dnes na Slovensku žijú a tvoria jeho najväčšie bohatstvo, dokument fetišizuje kostoly, hrady a, vrchol všetkého, Euroveu. Namiesto komplexného pohľadu na Slovensko také, aké naozaj je, aj s vecami škaredými a problematickými, ktoré sú pri "cestách Slovenskom" neprehliadnuteľné, ponúka tento film len gýčovú pohľadnicu.(12.9.2012)

Nadherna "Powerpointova" prezentacia s užasnou kamerou. Ten chlap ma oko. Žiaľ scenar je bezrozmyslu, nerešpektuje geograficke ani ine zakonitosti. A informačna a edukačna hodnota je tiež minimalna. To mu chyba k uplnemu vrcholu. Mohol byť z toho radšej plnohodnotny serial ktory by tieto nedostatky mazal. Vtedy by to bolo dokonale.(31.8.2014)

Najlepšia cesta Slovenskom akú som zatiaľ na obrazovkách videl. Vpratať do necelej hodiny najkrajšie miesta Slovenská s komentárom viac poetickým ako historickým pre mňa bolo veľmi príjemne pozeranie. Striedanie prírodných krás s krásnymi mestami od Bardejova až po Bratislavu, cez pekne hrady, zámky a kostoly robí z tohto dokumentu výnimočný kúsok. Niekedy by sme možno kameru na daných miestach nechali dlhšie, pozreli si ešte viac, ale keďže nás čaká cestá cez celé Slovensko nie všade sa môžeme pohľadom kochať dostatočne dlho. Máme veľa dokumentov o našich horách, archeologických pamiatkach, historických udalostiach a taktiež o faune a flóre našej krajiny. Tento dokument ale považujem za to najlepšie spracovanie všetkého dokopy a ak by som chcel niekomu predstaviť našu krajinu a nemal by som veľa času tak mu pustím tento dokument.(6.12.2016)

Dokument som neplánovane pozeral v nedeľu pred obedom v TV a nemohol som sa od TV odtrhnúť, očaril ma svojim spracovaním, kamerou. Tomáš Hulík odviedol perfektnú prácu aj s použitím nových technol. vymožeností. Krásny dokument spracovaný od východu k západu Slovenska, bez zbytočných dlhých pasáží, naopak krátke snímky na seba dokonale nadväzujú. Bravooo, bodaj by takýchto dokumentov vznikalo viac.(4.9.2012)

Slovensko je jedna z najrozmanitejších a najpozoruhodnejších krajín na Zemi a tento dokument sa snažil zachytiť jej krásu v úžasných obrazoch. Podarilo sa mu to, avšak zo všetkých krás tejto krajiny sa dostal možno k jednej tretine. Je tu až príliš veľa takmer rovnakých záberov Tatier, či nič nehovoriacich lúk a kopcov a pri tom sa tu neobjavili také skvosty ako Zemplínska/Oravská/Liptovská priehrada, Čičmany, Kysuce, Demänovská jaskyňa, Zvolenský hrad, vínne mestá na záhorí a okolie Bratislavy, Žitný ostrov a lužné lesy, atď. Aj tak sa však snaha rozhodne cení, obrazy sú to krásne a je v tom vidieť tie kvantá hodín a detailnú prácu s kamerou, ktorá je pohladením pre oči. Do toho krásna hudba a prirodzený komentár. Ja som spokojný. 75 %!!(16.3.2017)