Nedokážem odhadnúť koľkokrát som Antona Špelca videl a ani netuším, koľkokrát som použil niektorú z početných hlášok, ktoré odzneli v tomto slávnom filme. Dokážem si však spraviť prehľad mojich hodnotení filmov, v ktorých Vlasta Burian hral a zaradiť Antona Špelca medzi jeho nadpriemerne dobré filmy. Je mi to ľúto, ale ani moja obľuba Vlastu Buriana spojená s nostalgiou mi neumožňujú ani jeden z jeho filmov zaradiť k tým, ktoré považujem za vynikajúce a pridelil som im štyri hviezdičky.(18.10.2011)

Spolu s Přednostou stanice zatím nejlepší film s Vlastou Burianem a nejlepší film pro pamětníky. Od začátku do konce je Fričův snímek prošpikován vtipnými scénami (má nejoblíbenější je samozřejmě v hostinci, jako každého z nás). Skvělého Buriana doplňuje Jaroslav Marvan s jeho postavou pana Kačaby a Růžena Šlemrová v roli Antonínovy manželky taktéž hraje velmi dobře. Scény s Kukačkou už mi tak luxusní nepřišly, ale stále jsou srandovní. Scénář poměrně kvalitní a funguje (také jste tam vypozorovali malou aluzi na Švejka?) a parádní atmosféře dopomáhá hudba Járy Beneše. Takže teď už stačí na dnešní české režiséry zakřičet "Liguéééére!", aby nám servírovali takovéto nádherné snímky a ne ty patvary, jež nazývají komediemi.(1.6.2014)

"Anton Špelec ostrostřelec - toho když to popadne - poručí si liquére - a to špatně dopadne". Ten "korunovanej" měl v rámci zachování spravedlnosti Antonovi tu medajli dát, aby si nemusel na svou adresu vyslechnout řadu narážek uraženého opilce. Pak by ovšem nevznikl zábavný snímek o muži, který zemřel ve vězení, aniž by do něj vkročil.(23.12.2008)

Je to trochu iná Burianovka, ktorá viac zhrozuje diváka ako zabáva a tentokrát aj výnimočne pôsobí zápletka aj uveriteľne, ako film to síce funguje, ale čakal som ďalšiu nádielku burianovského humoru. Keby som mal byť subjektívny, tak by som dal tri *, lebo omnoho viac sa mi od Vlasta Buriana páčil Ducháček, Baron Prášil a U pokladny stál... ale kvalita a dobré hlášky sa tomuto snímku uprieť nedajú a preto dávam za štyri.(9.11.2011)

Poměry Rakouska-Uherska byly za první republiky terčem vtípků snad všech našich známých komiků. Pokud se tohoto tématu chopil Martin Frič se svou typicky šílenou zápletkou, král hlášek a xichtů Vlasta Burian a další skvělí herci (Pištěk, Marvan, Plachta, Šlemrová, Nollová, . . .), musela vzniknout kultovní komedie. Příběh má velmi rychlý spád. Jenom tíha slov "císařpán je vůl" je podtržena jakýmsi zastavením času. Chytře je v tomto snímku využita také hudba, která přímo zapadá do děje. Možná by ale neuškodil bohatší repertoár melodií.(6.11.2005)

• - Ančí Pírková, která ve filmu hraje manželku Kukačky (Jindřich Plachta), byla ve skutečnosti bývalou milenkou Vlasty Buriana, se kterým měla dceru Emíli. (Redyx111)

• - Film bol inšpirovaný hrou E. A. Longena "Už mě vezou". (Raccoon.city)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem iného aj na Kapucínskej ulice 2, v pražskej časti Hradčany. (dyfur)