Zloději (festivalový název)

The Thieves

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2012, 135 min

• MartinezZ

Vzdávám to. **, a to jsem shovívavý. Dvě party jakýchsi zlodějíčků, jejichž minulost je jaksi propojená mnoha vzájemnými jakýmisi sviňárnami, se snaží ukrást nějaký diamant z kasína, což celé trvá první hodinu a, teď zaspoileruji, celé se to podělá, protože všichni naletěli. Členkou jedné ze skupin je ještě tajná policistka a do toho skupinka okolo okradeného, celé se to přesouvá do Hong-Kongu, kde se už všichni snaží napálit a okrást snad všechny navzájem a policie je do toho honí, ale nezapomeňte, že i ti jsou úplatní a ke konci se to zvrhává v lavinu už nesmyslných smrtí naprosto všech včetně zásahovky, všichni se do toho nahánějí a řeší staré křivdy. V 90% filmu jsem to chtěl vypnout, protože jsem tak od konce první čtvrtiny filmu netušil, o co vlastně pořádně jde, díky propletení osudů. V mnoha případech mi přišli herci stejní, takže doteď nevím, co tam vlastně dělala jedna z těch tří mladých ženských, proč jedna mluvila anglicky, proč tam byla ta postarší alkoholička, která si zcela mimo smysl vesmíru nabrnkla toho zloděje (jednoho z mnoha), proč se do toho pletlo v takovémto filmu úplně na hlavu postavené skákání a poletování ála kung-fu ála Tygr a drak a vůbec. ~ Dlouho, skutečně dlouho jsem neviděl film, který by byl TAK překombinovaný a nesmyslný, že kdyby hned při faux pas v kasínu všichni umřeli a byli pozatýkaní, byl by to alespoň ucházející film. Právě po tom kasínu totiž měl film končit a druhá hodina měla být případným druhým dílem, přepracovaným. Do teď nevím kdo byl kdo. V některých asijských filmech mi to nevadí a orientuji se, tady mi, typicky evropansky, skoro všichni splývali a kdyby dva herci hráli pětirole, nepoznal bych rozdíl. ~ Víte co? Strčte si ten diamant... i s drátama. ~ Hovno dvě hvězdičky, ~~~ PS: Tohle má s Ocean's filmy společné jen to, že to bylo natočeno na kameru a v textu scénáře se vyskytuje slovo "kasíno".(6.4.2013)

Sice absolutně neoriginální, ale na druhou stranu velmi zábávná oddychovka v žánru zlodějském.(4.4.2013)

• Niktorius

Tvůrci Zlodějů zřejmě nechtěli, aby jejich dílo vycházející z divácky vděčného námětu bylo označováno za nenáročnou zábavu, a tak se ho rozhodli hned na několika rovinách znáročnit. Bohužel dost nešťastným způsobem: 1) Ve filmu je příliš velké množství postav, ty ne vždy dostanou zasloužený prostor, jsou vzájemně zaměnitelné a i když některé zavčas umřou, je v nich stále zmatek. 2) Aby film působil mezinárodně, jsou do něj krom hvězd korejských obsazeny i nějaké čínské a japonské. Některé "vtipné" dialogové scény jsou přitom založeny na tom, že postavy mluví různými jazyky a vzájemně si nerozumí. Takže divák, který má málo naposlouchané východoasijské jazyky a těžko slyší rozdíl mezi korejštinou a japonštinou, bude opětovně uvržen v chaos. 3) Spolupráci jednotlivých členů zlodějského týmu poznamenávají jejich vzájemné sympatie a antipatie. Ty většinou pramení z jejich minulých zážitků, jež jsou vcelku nahodile odhalovány ve flashbacích. 4.) Vyprávění zamlčuje některé důležité události, které jsou odhaleny až ex-post. 1 + 2 + 3 +4 => Uměle komplikovaný film, který se poměrně těžko sleduje, ale za zvýšenou pozornost neodmění diváka ničím jiným, než rutinní žánrovou podívanou, která ani přes stylistickou vybroušenost nemá čím ohromit a která upřednostňuje lákadla kulturně specifická (známé tváře, špičkování několika asijských národů) před těmi univerzálními (situační komika, akce).(6.9.2013)

Překombinované. Ztrácel jsem se v ději, v postavách. Ženské postavy si byly až moc podobné a já měl obrovský problém je od sebe rozeznat.(23.2.2015)

Jako kdyby někdo smísil Dannyho parťáky a pecku od Tsuie Harka http://www.csfd.cz/film/9122-do-posledni-kapky-krve/ Heist movie s parádní akcí, možná až příliš mnoha charaktery, nicméně mnohé z nich jsou povedené a i přes relativně pomalejší rozjezd a delší minutáž si tady není zase tak moc na něco stěžovat(snad jen že děj někdy až moc neúprosně rychle pádí). Většinou se stavím skepticky ke snaze Asijců udělat film, kterým by měli potěšit Západ a jakoby nezklamat domácí diváky, ale tohle je snad jedna z mála vyjímek, kde se to povedlo.(6.11.2012)