„Co se vám stalo?“ – „Narazil jsem na nějakého hlupáka.“ Pan McCall má jistou minulost. Ta už však neplatí, nyní žije klidný a spořádaný život. Ale ať už to sám sobě přizná nebo ne, tak nějak mu v něm něco chybí. To prázdné místo souvisí právě s jeho minulostí. A když se rozhodne opustit současný bezproblémový stav, může se stát, že probudí zvíře, které už nepůjde zastavit… Spíše pomalejší tempo vyprávění a důraz na rutinu mi sedlo. Z hlavního usměvavého a dobráckého hrdiny se postupně stává takřka bezcitný stroj, který si pro sebe stále něco počítá, a já musím přiznat, že jsem to jemu (a jeho představiteli) „žral“. Samozřejmě stejně jako třeba v každé PC střílečce se zvyšuje obtížnost soupeřů, a to si vyžaduje větší preciznost, takže na jedné straně si tvůrci vyhráli se všemožnými nápady na zabíjení, na druhé však udělali z hlavního hrdiny opravdu robota, o kterého divák jaksi nemá strach, a s každou minutou se na jeho suverénnost divá více a více skepticky. Podobně je to s „coolovostí“ mnoha scén, které jsou sice velmi efektivní, ovšem také značně přestylizované (loď, mikrovlnka, déšť). „Přesunutí ke zdroji“ chvíli před koncem je už vyloženě mimo. Tak či tak, i když se film jistým klišé a žánrovým neduhům nevyhne, je přesto stále velmi napínavý, působivý a zábavný (s parádními pasážemi jako jsou popovídání u večeře, nebo výborně gradované „písničkové“ pronásledování v obchoďáku), a proto mu dávám ještě slabší 4*.(26.1.2015)

// Přesně takovýhle scénář, by si zasloužil minulý rok Liam Neeson... ale né, on musí lítat v blbém letadle s blbými cestujícími nebo chodit mezi šutry jako jedna z nejnudnější postav, kterou kdy musel hrát. To Denzel, Denzel ten má jinou kliku. Představte si Man on Fire bez Tonyho Scotta, v jednodušším prostředí, obyčejnější zápletkou a s o kapku horším hudebním podkresem a máte Equalizera. A pořád je to jeden z nejlepších akčních thrillerů minulého roku. Nevím, jestli už nám všem klesají nároky nebo je Denzel takovej husťák, že mu toho spoustu prominem, faktem ale zůstává, že i přes můj (alespoň jsem se snažil) objektivní postoj mu ty 4/5 dát musím. Obzvlášť po té senzační hudbě při finále. Sorry Liame, aspoň máš co žehlit v Tak3n.(5.1.2015)

„I'm everyone - and no one. Everywhere - nowhere. Call me... Clockman.“ Komiksový hrdina se stopkami, co decentní pivní cejchou a kostýmem obsluhy hobby marketu maskuje své dovednosti (klidně bych se ho bez okolků zeptal, kde mají hmoždinky).. Fuqua, snad i inspirován stejnojmenným seriálem z 80.let, zvolil hlavně zpočátku rozvážnější, dalo by se říci až staromilské tempo a bylo to ku prospěchu věci. Polemika nad provařenými klišé, nadužíváním detailů či teatrálními zpomalovačkami může být na místě, jenže děduška Denzel je neskutečný válec, kterému tu klidnou sílu a noblesní nadhled bez problému věříte. Když si v restauraci porovnává s úhlavním nepřítelem délku přirození ve stylu Mannova Heat nebo když posunuje po stole skleněné lebky jako karty smrti, nedá vám to nesmát se pod vousy. Apropo, když už byl Equalizer na konci tak v ráži, mohl zaskočit za Vladimírem Vladimirovičem a udělat to tak, aby i na kanále Rossija 24 uvedli, že ve své kremelské koupelně uklouzl na mýdle..(13.10.2014)

• Wacoslav1

Naprosto šílená a nezáživná rutina. Navíc ještě natažená do 132 minut plných těch největších klišé viděných ve stovce jiných filmů. Washington je cool drsňák z výrazem černýho trpitele co chodí rád do kavárny, čte knížky, rozdává moudra a oblíbí si šlapku kterou má pod palcem Ruská mafie. Když ti debilové odmítnou jeho velkolepou nabídku a nechtějí mu jí prodat za 9800 dolarů (nevím jako co si ten vocas myslel) a navrch jí ještě dají pořádnou nakládačku rozhodne se jenom tak z plezíru, že ty Rusáky všechny zlikviduje. No prostě pakárna co vám budu povídat. Washington už je odepsanej pravda já ho nikdy nemusel, ale tady už mě to jeho sebeuvědomělý rádoby herectví fakt lezlo na nervy. Střih akčních scén je naprosto šílenej a nepřehlednej. Jedinej plus vidím v tom závěrečným masakru zahradní technikou aneb když nevíte coby najdete to v Obi. Jinak zklamání tohle Fuqua neukočíroval a daleko víc než kino by tomuhle produktu slušela nálepka direct to dvd.35%(24.9.2014)

Něco mezi Muž v ohni a Mé druhé já, přičemž - jak už to tak u kopií bývá - je Equalizer horší. Zpomalovačky jsou k smíchu, příběh buď netuší, o čem chce vyprávět, nebo se snaží za každou cenu překvapit (každopádně působí nesourodě), záporák to s blazeovaností přehání a nebýt v hlavní roli Denzel, člověk by mu tu touhu po zlepšení světa nevěřil. Nemluvě o tom, že je hrdina až příliš nadčlověk, než aby se o něj byť na okamžik mohl divák skutečně bát (kam se chce dostat a ke komu, tam se prostě dostane, logika/nelogika). Nenudí to, je třeba ocenit nekompromisní styl a ve finálním fightu mezi regály geniální song Zacka Hemsyho, ve výsledku je to ale pořád JEN odvar z toho, co už jsme viděli jinde a lépe.(25.9.2014)

• - Jednoho z gangsterů ztvárnil rodilý pražan Vladimír Kulich. (M.B)

• - Elektrické zásuvky v moskovskej kúpeľni sú anglického, nie ruského typu. (Laslo)

• - Všetky mobilné telefóny používané vo filme sú Sony Xperia Z3 Compact. (Laslo)