poster

Smrt a blažená paní (TV film)

 • anglický

  Death and the Joyful Woman

Krimi

Československo, 1980, 78 min

 • honz
  ****

  Poutavý i napínavý příběh začíná v čekárně u lékaře, kde se student Dominik setkává se svou platonickou láskou Kitty. Záhy se mladík doví, že je Kitty podezřelá z vraždy, kterou vyšetřuje jeho otec, inspektor Felse. Aby svou vyvolenou zachránil, pátrá po skutečném vrahovi (i přes otcovu nelibost a zákazy) na vlastní pěst, což se mu málem stane osudným.... Výborně obsazená detektivka pochází z pera britské spisovatelky Ellis Petersové (alias Edith Pargeterové), proslulé mj. 20tidílným cyklem detektivních příběhů z raně středověké Anglie s postavou "Sherlocka Holmese XII. století", benediktinského mnicha bratra Cadfaela. Za svou třetí detektivní knihu Smrt a blažená paní (1962, česky 1963) získala autorka prestižní cenu Edgar.(4.3.2015)

 • Schlierkamp
  ***

  Československá televizní inscenace britského kriminálního románu. Bohatý magnát Arminger je zavražděn ve své restauraci U Blažené paní a vyšetřování se ujímá klidný a uvážlivý inspektor Felse v podání P. Haničince spolu se svým totálně nenápadným kolegou J. Mixou. Zatímco se odhalují nelichotivé rodinné vztahy rodiny zavražděného, inspektorův syn, dedukčně schopný sedmnáctiletý Dominik (D. Schneider) se pouští do vyšetřování na vlastní pěst ve snaze očistit jméno své platonické lásky L. Šafránkové. Detektivka se zdá být natočena klasickým, nikterak výjimečným stylem s několika podezřelými, snad jedině pohled do soukromí hlavního vyšetřovatele, kde roli těžce nevýrazné matky ztvárnila K. Fialová, se může jevit jako něco netradičního. Škoda, že ve snímku nebyla dotažena do konce myšlenka s oceněním starobylého obrazu, nazvaného též Blažená paní, o něhož mělo zájem mnoho osob, avšak jeho pravá hodnota nebyla oznámena. Domnívám se, že se jedná o typickou průměrnou nenáročnou televizní kriminálku, která určitě diváka nezklame.(10.3.2015)

 • Pitryx
  *

  Příběh přímo ze života hihihi. Vždyť je naprosto běžné, že šestnáctiletý smrad kecá otci do řemesla, a ten to klidně snáší, tedy až do určité chvíle. Syn hysterčí, fotřík je z toho na palici, neb musí hlásit šéfovi co a jak… Děs. Nepříjemní herci, pomalý děj, nuda k uzoufání. Dokoukáno ze zvědavosti, ale rychloposuv nepoužit, takže za dvacet kousků. Schneider tam byl hroznej.(14.8.2017)

 • vitekpe
  ***

  Dobre inscenovana "britska" detektivka. Vsechny zensky nadherny, v cele s Libuskou. Problem to ma jen jeden, ale o to zasadnejsi. ...A to je to dite/pubertak (Schneider) v hlavni roli. Kdyby tam tahle postava vubec nebyla, mohla to byt paradni podivana. Takhle me bohuzel stval v kazde scene v ktere se objevil, a navic to jeho "vysetrovani" pusobilo strasne idiotsky. Takze ve finale slabsi prumer. 3-(3.4.2015)

 • sator
  ***

  Autor: Ellis Peters Mladistvý, všestranně nadaný student, syn detektiva, odhalí vraha bezohledného podnikatele, surového i k vlastní rodině. Ujal se pátrání, aby zachránil z vraždy podezřelou dívku, do níž se zamiloval. Tato jeho první láska, plná pubertálního zmatku tvoří druhou, podružnější linii románu anglické spisovatelky a překladatelky české prózy a poezie.(14.12.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace