
Je muž, který je vysoký, šťastný?
-
Conversation animée avec Noam Chomsky
-
Je vysoký muž šťastný?
Dokumentární / Animovaný
Francie, 2013, 88 min
Režie:
Michel GondryScénář:
Michel GondryKamera:
Michel GondryHudba:
Michel GondryHrají:
Noam Chomsky, Michel GondryStřih:
Sophie ReinePlakáty
Obsah
-
V rámci série dokumentárních rozprav ilustruje Gondry teorie Noama Chomského, jehož intelektuální nesmlouvavosti skvěle sekunduje svou kreativitou a imaginací. Vzpomínky, vědecké i historické poznatky a nedostižné a obdivuhodné schopnosti dedukce velkého myslitele nabývají podoby naivních, ale zato komplexních animovaných výjevů z Gondryho dílny. Živý, chvílemi spletitý, do značné míry dojemný a v každém případě velmi lidský dialog s Noamem Chomským je vyobrazen prostřednictvím přirozeného proudu Gondryho subjektivních kreseb. Ve svém animovaném dokumentu představuje Gondry Chomského coby význačného myslitele i obyčejného muže.(AČFK)
-
Noam Chomsky vypráví o svém životě, Michel Gondry se ptá, glosuje, ilustruje a animuje.
Jedenadevadesátiletý americký filozof a lingvista Noam Chomsky je často označován, díky svým názorům, za kontroverzního. Film, který s ním a o něm natočil francouzský režisér Michel Gondry (Pěna dní, Věčný svit neposkvrněné mysli) však nic kontroverzního nepřináší, naopak. Gondry, fascinován pestrým Noamovým životem a mnohdy neusledovatelnými myšlenkovými gejzíry, staví na systému otázek a odpovědí. A protože ani to mu nestačilo, zakomponoval do filmu ilustrace a glosy. Dal tak vzniknout nevšednímu, unikátnímu útvaru. Chomského lingvistické zaměření navíc ještě podtrhoval fakt, že Gondry, který pochopitelně neumí anglicky jako rodilý mluvčí a tudíž musel některé výrazy v řeči obcházet či opisovat, na což Chomsky musel reagovat. Máme tak před sebou spíše vlídný animovaný životopis než rozhovor s obávaným intelektuálem a bezskrupulózním kritikem společenských poměrů.(Česká televize) - Pozoruhodný animovaný dokument, ve kterém režisér Michel Gondry zpovídá amerického filozofa a lingvistu Noama Chomského. Film je pojatý jako střet dvou odlišných světů - přísně racionálního uvažování oproti snílkovským představám francouzského režiséra, který doplnil sérii rozhovorů o vlastní animace.(Letní filmová škola)
- Při setkání s člověkem, jako je lingvista a logik Noah Chomsky, se člověk může cítit trochu hloupý. Slavný zpochybňovač slov a jejich významů totiž stejně jako velcí filozofové dějin dokáže klást ty správné otázky, které jednomu můžou mírně zavařit všechny ty kladky, ozubená kolečka a dálnice pro elektrické impulsy. Režisér Věčného svitu neposkvrněné mysli se nás bude v rozhovoru s Chomským snažit přesvědčit, že přemýšlení může být i zábava. Zdroj: www.echo24.cz(Meiji)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © AČFK
-
- Několik záběrů Chomskyho, které se mezi animacemi objeví, bylo pořízeno na 16mm kameru Bolex. Režisér tím podává důkaz, že s myslitelem skutečně mluvil. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)
-
- Název filmu je převzatý z jedné Chomskyho úvahy kolem jednoduchosti gramatiky a jejím vrozeném vzorci, kdy dítě dokáže z jakékoliv věty oznamovací poskládat větu tázací. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)
75%
Hodnocení uživatelů
Premiéry
Mládeži přístupný
![]() |
31.07.2014 AČFK |
---|---|
![]() |
30.10.2014 ASFK |
![]() |
30.04.2014 Shellac |
Idego
Vadil mi styl animace, což je u animovaného filmu docela zásadní problém. Cítil jsem se jak po LSD a ani po hodině jsem si nebyl schopen zvyknout. Minul mě autorský záměr, a to nejen ohledně vizuální stránky, ale i způsobu, jakým byl celý rozhovor veden. Nedozvíme se nic nového a všechny koncepty jsou rozpracovány jen velice povrchně. Do toho se mísily osobní otázky a fragmenty Chomského životního příběhu, které místy působily až rušivě. Celé je to takový kočkopes. Neurazí, ale čekal jsem víc.(28.9.2014)
Anderton
Chomsky hodinu a pol filozofuje a Gondry to vyjadruje animáciou. Je to skôr taká reklama na ďalšie spoznávanie Chomského literárnej tvorby a ďalších myšlienok, Gondry prezentuje oba povrch a zhřňa, o čo sa jeho protagonista zaujíma. Samozrejme nie je priestor ísť do hĺbky, ale nemám v záujme to režisérovi vyčítať. Jeho animácie ma bavili, naložil si na ramená obrovské množstvo práce, pritom mohol iba zostrihať jeden typ záberov, a to pohľad a protipohľad. Niektoré úvahy som pochopil a bavilo ma o nich premýšlať, záverečná a zároveň ústredná otázka z názvu filmu mi ale v hlave urobili bordel...(6.7.2017)
KlonyIlony
Až budo psát Chomskému nekrology, tak v nich bude stát, že šel ve šlépějích velkých vědců doby osvícení a že dokázal - stejně jako ti, které on tolik obdivoval a na které navazoval - udělat zásadní průlom v našem chápání světa, konkrétně toho subjektivního, vnitřního. Rozhodně je Chomsky jedna z hlavních osobností, které nám ukázaly, že tradičními otázkami filozofie ("Velké otázky") se má cenu zabývat. Jestli jsme skutečně na začátku nové revoluce v kognitivních vědách, jak říká on, tak možná jednoho dne bude zařazen po bok lidí jako Newton a Hume. Už teď mu ale patří všechna čest za jeho obranu racionálního myšlení a za boj proti všelijakému postmoderního nonsensu, který se v minulých dekádách šířil jako smrad.(19.5.2014)
Bachy
K myšlenkám jindy a nejlépe i jinde. Na to potřebuji větší kapacitu, další studium Chomského a někoho, kdo bude stát opodál a pokyvovat, abych věděl, že se netopím ve žvástech a stále ještě mluvím k věci. Raději jinam. Bál jsem se Gondryho animace. Z ukázek působila jako roztříštěná těkavá podivnost, která odvádí pozornost od obsahu. Jenže můj první dojem je král klamačů. Gondryho pastelky perfektně dokreslují Chomskyho povídání a občas i hodí do moří myšlenek záchranný kruh. Animace pomáhá, ovšem zároveň nezjednodušuje. Gondry zřejmě dosáhl svého cíle a vybídl k dalšímu pátrání po Noamovi. A já jsem rád, že jsme se po delší době zase našli. Je něco klamač?(6.6.2015)
Slarque
Jako divák, pro kterého bylo Noam Chomsky neznámým jménem, jsem byl přirozeně zmaten. Prostě bych řekl, že na konverzaci s filozofem a lingvistou nejsem dostatečně humanitně vzdělán. Jednoduchá animace je sice rozhodně lepší než mluvící hlavy, ale problém, že jsem několikrát netušil, o čem to sakra mluví, nezmenšila.(3.10.2019)