poster

Je muž, který je vysoký, šťastný?

 • francouzský

  Conversation animée avec Noam Chomsky

 • slovenský

  Je vysoký muž šťastný?

 • anglický

  Is the Man Who Is Tall Happy?

Dokumentární / Animovaný

Francie, 2013, 88 min

Režie:

Michel Gondry

Scénář:

Michel Gondry

Kamera:

Michel Gondry

Hudba:

Michel Gondry

Střih:

Sophie Reine
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • strougy
  ***

  Hravá animace překonala problém, který konverzační dokumenty v rámci vizuální stránky často sužují, o to víc pak zamrzí banálnost většiny toho, co zde zazní. A přitom by stačilo tak málo, třeba zaměřit se pouze na určitou stránku Chomského působnosti, například na jeho politický aktivismus, případně na jeho lingvistické teorie (zde by se dalo využít i občasné Gondryho nejistoty v používání angličtiny), či a zejména kdyby se aspoň zbavil přehnané uctivosti tváří v tvář silné osobnosti a pustil se v libovolných tématech hlouběji než zůstat u pouhého nikam nesměrujícího a ve výsledku tudíž nic neříkajícího tlachání.(13.4.2016)

 • LaRhette
  ****

  V novém hodinovém animovano-hraném dokumentu o lingvistice zde Gondry zpovídá amerického židovského filosofa Noama Chomského. Animace kreslená fixami, která mu prý zabrala dva roky, je zkrátka neuvěřitelná. Na černém podkladu se zde plynule střídají technicky jednoduché, ale komplikovaně propracované obrazy, doplněné textem. Michel celý dokument nahrál rovnou v angličtině, ale protože své angličtině příliš nevěří, raději využil tento text k přepisu vlastních slov. Dobře udělal, protože právě jeho schopnost (ne)ovládat anglický jazyk, tvoří nejvtipnější složku filmu. Jinak je obsah velmi obtížný na soustředění. Když se diskutující dvojice konečně dostane přímo k tématu lingvistiky, většina diváků už bude ve stavu hlubokého transu. Hypnóza. Vzhledem k tomu, že se zde mluví téměř nepřetržitě, budete film nejspíše potřebovat vidět minimálně třikrát, abyste si pořádně vychutnali jeho pravou hodnotu. (Berlinale)(20.5.2014)

 • Cimr
  ***

  Těžko si lze představit rozdílnější muže, než racionálního, skoro až nihilistického Chomského a optimistického snílka Gondryho. Z rozdílů mezi nimi (a z toho plynoucích roztomilých nedorozumění) je utkána tato pozoruhodná konverzace. I když, konverzace... Spíš monolog Chomského. Tento überintelektuál a odborník na všechno od lingvistiky po astronomii je bezesporu mimořádně inteligentní pán a to je zároveň přednost i problém tohoto filmu. Abych ten příval filosofických úvah a informací pobral, potřeboval bych to buď pomaleji a nebo si to pustit 2x (či spíš 3x, 4x..). A to zase nevím, jestli bych dokázal. Protože byť se Gondry snaží seč může, aby tento film byl zábavný (originální forma ,,animated conversation"), pořád je to jen zfilmovaná přednáška, tedy de facto 90 minut ,,keců"...(24.8.2014)

 • Radek99
  ****

  Michel Gondry je zřejmě můj nejoblíbenější filmový tvůrce. Každý jeho film je pro mne filmová událost. Conversation animée avec Noam Chomsky je ovšem nečekaný úkrok stranou v jeho režijní filmografii. Víceméně autorský dokument. Rozhovor filosofa a umělce, vědecký přístup ke světu versus umělecký rastr, racio versus imaginace. Michel Gondry je coby tvůrce nanejvýš originální, ale v tomto duelu dle mého soudu prohrál, navíc dvouciferným rozdílem, a to hlavně z toho důvodu, že se s brilantním lingvistou utkává v jeho disciplíně. Kapacitně mu nestačí. Zajímavé by bylo utkat se kupříkladu i na poli politických názorů... Velký dík ovšem za propagaci Chomského myšlenek...(5.8.2014)

 • Davered
  **

  Nesmirne frustrujici rozhovor. Chomsky pusobi skoro jako rukojmi, jako kdyby ho do nataceni nekdo nutil. Po celou dobu tak bez zaujeti huhla a obsah jeho slov je svazan axiomy, jejich logika potacejici se v kruhu. Vetsim selhanim je pak ale samotny Gondry. Jeho naprosta ignorance, v ruku v ruce s jeho jazykovou i intelektualni omezenosti, zarucuji ze se divak od Chomskeho nedozvi prakticky nic. Gondry nezvlada pokladat ani trochu zajimave otazky a kdyz uz se zda, ze se Chomsky dostava k necemu prinosnemu, Gondry ho prerusi nebo navaze naprosto irelevantni otazkou. Problemem nejvetsim je ale samotny koncept pojmout film jako animovany, coz jen odvadi pozornost od obsahu dialogu. Na druhou stranu, spojeni animace a toho prazdneho zvaneni ma postupne prijemne halucinogenni, takrka mysticky ucinek.(29.7.2016)

 • - Několik záběrů Chomskyho, které se mezi animacemi objeví, bylo pořízeno na 16mm kameru Bolex. Režisér tím podává důkaz, že s myslitelem skutečně mluvil. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)

 • - Název filmu je převzatý z jedné Chomskyho úvahy kolem jednoduchosti gramatiky a jejím vrozeném vzorci, kdy dítě dokáže z jakékoliv věty oznamovací poskládat větu tázací. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace