Na divoké vlně

• Nizozemsko

Chasing Mavericks

Drama / Sportovní

USA, 2012, 117 min

Jako sociální drama vcelku průměrná záležitost plná otřepaných klišé, ovšem coby sportovní snímek nadprůměrná věc. Počáteční nesympatie k hlavní postavě záhy vystřídal obdiv. Nechybí dramatické situace i hluboké dialogy, zejména v situacích, kdy Frosty ( skvělý G. Butler) hovoří o podstatě oceánu, o vztahu člověka k němu apod. Některé scény přicházejí znenadání a zůstávají neobjasněny, ovšem přesto bez vlivu na zážitek z filmu. Sentimentální závěr přijde k chuti a divák odchází od obrazovky z pocitem, že poznal heroickou osobnost s vůlí pevnou jako skála, která se mu v rozhodujících životních okamžicích stane inspirací. 75%(5.6.2014)

Bod zlomu byl jedinečný pro svou zápletku, ale vlny tam nehrály zcela dominantní roli, tady jednoznačně ano. Ta posvátná úcta k oceánu je zde cítit z každého záběru. Butler se na chvilku vykašlal na romantické sračkárny a zase jednou ukázal, že je hlavně chlap. Johny Weston jako Jay nic nepokazil a jeho zápal pro surfování mu není vůbec těžké věřit. Nenápadný filmeček, který je opravdu natočený o existující postavě. Kdo na konci nedostane chuť sjet si svou vlnu je pro mě vnitřně mrtvý. PS: Nejlepším záběrem ve filmu je Jayův pád z nějakých 12 metrů do vlny, která ho zdemoluje obří silou.(15.4.2013)

Já osobně nepohrdnu takovýmto filmem jako je Na divoké vlně, spíše tím myslím film jako sportovní drama. Kdybych na to nahlížel jen z této stránky, byl by to pro mě špičkový film. Nezáleží jaký je to sport, ale když je to správně natočené a vidíte i to úsilí, které je k úspěchu potřeba, nakonec prostě podlehnete a začnete film prožívat a máte dobrý pocit když, hrdina dosáhne vytouženého cíle. S tímto jsem byl spokojen, ale některé aspekty filmu se mi nezamlouvaly. Postava Frostyho se mi tam trochu nehodila. Nemyslím tím z hlediska borce-surfaře, ale z hlediska náhradního táty, který rozdával rady, jakoby snědl všechnu moudrost světa. To mi trochu nesedělo. Další věc, kterou bych vytkl byl milostný příběh, vím že není důležitý a osobně bych ho tam nějak necpal, ale chápu tvůrce, že to k tomu patří. Nelíbilo se mi jak se najednou dali dohromady, ale jak jsem řekl, není to důležité a celkově bych film zahrnul do mého pomysleného žebříčku jako úspěšný. 79%(23.3.2013)

Surf považuju za nejkrásnější sport na světě, takže filmy které se mu věnují cíleně vyhledávám, ale to, co jsem dostal v tomhle filmu překročilo úplně všechno. Pokud jde o surf, tak jsem neviděl krásnější filmový záběry než tady. Pan Bill Pope by si za svou práci zasloužil poctivou domácí svíčkovou, kterou bych mu osobně přinesl na stůl a ještě bych mu osobě uvázal bryndáček. Film má dvě příběhové roviny, jedna se překvapivě týká surfování a životního přístupu s ním souvisejícím a druhá osobních démonků hlavních představitelů. Obě dějové linky se skvělým způsobem vzájemně podporují a já se musím přiznat, že už dlouho jsem nebral nějaký film tak osobně jako tenhle. Při závěrečné skladbě jsem byl rozebranej na atomy. Vnitřní prožitková intezita nachmatala mé max. Gerard Butler už zahrál nejednu skvělou roli, ale za roli Frostyho bych mu tu českou domácí svíčkovou přines taky a bryndáček bych mu uvazoval opravdu s velkou péčí a vlastně...za tenhle film si tu svíčkovou i bryndáčky zaslouží úplně všichni, kdo maj s tímhle film co dočinění, protože vytvořili film do kterýho jsem se totálně zamiloval. "Live like Jay"(6.7.2014)

Príbeh ma zaujal a film som z požičovne bral bez toho, aby som skúmal, kto ho režíroval. Až po záverečných titulkoch mi došlo, prečo je film tak dobrý. C. Hanson má talent a takéto filmy ma berú viac ako akýkoľvek blockbuster. G. Butler musí byť spokojný, pretože mne to prišlo ako jedna z jeho najlepších rolí ak nie najlepšia. Film je doslova oslavou priateľstva a tvorcom sa tú osudovosť a pohodu podarilo na diváka preniesť. Sila prírody, priateľstvo a rodina, to sú silné kombinácie a celkovo vznikol veľmi silný film. Mladý A. Spencer určite prerazí. Je mladý, sympatický i talentovaný a verím, že o ňom ešte budeme počuť. Všetko mi prišlo uveriteľné, žiadne nevierohodné umelé prísady vo forme zbytočných akčných scén či pochybných zvratov. Je to o skutočnom živote a láske k vode. Milovníci vodných športov to budú mať nachýlené k plnému počtu. Uvažoval som o tom i ja, ale nakoniec dávam silné štyri. 80%.(25.6.2013)

• - Gerard Butler, se při natáčení snímku stal po poranění zad závislý na lécích proti bolesti. Ze závislosti se poté vyléčil. (skinny)

• - Kirby Bliss Blanton bola zvažovaná pre rolu Kim. (Laslo)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Kalifornia. (MikaelSVK)