Na divoké vlně

Chasing Mavericks

Mavericks: Na divokej vlne

Drama / Sportovní

USA, 2012, 117 min

Rodinný sportovní film se vším, co k tomu patří. Nevyhne se kýčovitým záběrům, či klišé těžkého života jedinců z rozvrácených rodin, zvláště pak v období dospívání. Jenže ono s tím klišé je to těžké, pokud se točí podle skutečného příběhu, tak se mu do určité míry mnohdy nelze vyhnout. Životopisný film má prostě svoje hranice, co se týče kreativity. Nicméně nadšené jásání na břehu nebo ty hlubokomyslné eseje si tvůrci klidně odpustit mohli. Snímek ale nabídne i pěkné momenty. Nejsem surfař, ale filmy se surfařskou tematikou mají něco do sebe, zpravidla se vyznačují specifickou atmosférou. To se mi líbí, to čekání na tu správnou vlnu. Zčásti je tomu tak asi i proto, že vím, že nic podobného na vlastní kůži nikdy nezažiju. Fanynky něžného pohlaví jistě potěší Frosty v podání Gerarda Butlera, pány zase určitě půvabná Abigail Spencer v roli jeho partnerky.(23.7.2013)

Po shlédnutí mi napadá pouze jediná věta. Je lepší shořet než vyhasnout, napsal Kurt Cobain v dopise na rozloučenou. V přeneseném slova smyslu je Na divoké vlně právě filmem o téhle jediné větě, o tom, že jsou mezi námi jedinci, kteří prostě shořet musí, cítí to a právě takoví jedinci posouvají hranice lidských možností. Úžasná kamera.(3.11.2013)

De facto jedno velké klišé, které jede absolutně podle šablony a u něhož přesně víte, o čem bude následující scéna. Jenže po režijní stránce se tomu nedá prakticky nic vytknout, celé to rychle uteče a Gerard Butler to utáhne i v těch nejšablonovitějších scénách. Zkrátka surfařká pohodovka, kterých je v dnešní době docela málo.(26.4.2013)

Přiznám se bez mučení, že jsem neznal Jaye Moriarityho a nejsem zrovna extra fanoušek surfování. Ale na tento film jsem byl docela zvědavej už kvůli tomu, že tam hraje Gerard a filmy podle skutečnosti mají své kouzlo. Tak jsem se podíval a rozhodně nelituji ba naopak. Film o mladíkovi s velkým snem, který i přes ne zrovna přízeň osudu má na tváři stále úsměv a nenechá se ničím zastavit si mě získal. Vztah žáka a učitele přeroste v celoživotní přátelství a občas si člověk říkal kdo se od koho učí víc. Herci sympatičtí a na konci při souboji Jaye s obří vlnou mě mrazilo v zádech. Díky mé nevědomosti mi úplný konec vyrazil dech jen jsem zíral na obrazovku, že takhle to přece skončit nemůže...Silný zážitek a vím, že jméno Jay Moriarity si budu pamatovat už navždy.(18.7.2014)

Videl som štandardný športový film z prostredia športu, ku ktorému nemám žiaden vzťah. Všetky športovo-životopisné filmy sa nakrúcajú podľa rovnakej schémy a mám trochu problém hľadať a nachádzať v nich odlišnosti, špecifiká, ktoré by prispeli k ich dlhšiemu uchovaniu v pamäti. Tu som ich nenašiel. Film som si pozrel, neohúril ma, nenaštval ma, takže širokopásmové tri hviezdičky si zaslúži. Vedľajšie dejové línie i herecké výkony ich predstaviteľov, značne zaostávali za ústrednou dvojkou.(16.11.2014)

• - Michael Apted se na poslední tři dny natáčení ujal režie, jelikož Curtis Hanson musel film ke konci ze zdravotních důvodů opustit. (josefklimes)

• - Snímek je natočen podle skutečné legendy surfu Jaye Moriartyho, který zemřel v pouhých 22 letech na Maledivách. (skinny)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporili viac ako 14 000 pracovných miest. (Laslo)