Na počátku bylo světlo (neoficiální název)

• Rakousko

Am Anfang war das Licht

In the Beginning There Was Light

Dokumentární

Rakousko, 2010, 95 min

Moc hezky udělaný dokument. Ať už po stránce filmařské či ideologické. Ideální pro ty, kteří někdy zaslechli něco o 'těch mniších, co se celej život postěj' nebo o 'tý ženský, co říká, že už xy let nejedla', ale zůstalo u drbů. Možná, že informace v závěru jsou už přebytečné. Ty, kteří s touto teorií nesouhlasí, jen utvrdí v tom, že je to 'zas nějakej pošahanej dokument' a 'no jo, metafyzika, který říkaj kvantová'; ty, kteří jsou na vážkách, přiměje ke většímu skepticismu a ty, co se s představovanými myšlenkami více či méně ztotožňují, nepřekvapí, ani neobohatí.(4.1.2012)

Perfektní dokument o zamyšlení se nad nejistou záhadou, jestli se dá žít bez pití a jídla. Podle mě se bez vody nedá žít, ale bez jídla ano... Z tohoto filmu jsem si nebyl jist co je realitou a co je lež ! Určitě jsou zde oba dva případy známy. Můj známý si prošel 14 denním půstem a po 3dnu musel začít pít, protože byl vyčerpaný a pociťoval že je něco špatně. Ovšem po 4 dnu už neměl hlad ani chuť k jídlu. Po 2. týdnu se cítil stejně jako na začátku, pouze s rozdílem, že stále neměl hlad. Dokonce jeho moč se dala pít. Jestliže nejíte a jen se prolíváte vodou,tak se tato moč po pár dnech stane tak čistá, že nezanechává ani bakteriální ani pachovou stopu.Dále se v dokumentu ukazuje žena z Ruska, která má nadváhu. Tato žena lže, protože člověk se nejdříve musí dostat na jakýsi standart váhy ku výšce, k jakési rovnováze. Takový 165 cm muž by měl vážit 60kg. Musí být zdraví. Ovšem tato žena měla tak 175cm a myslím 84kg... Každej si musí udělat obrázek sám. Možná by si někdo řekl, že když máte kg navíc..tak vám to jen prospěje že máte z čeho čerpat, ale je to přesně naopak. tělo by vyžadovalo více tekutin a potravy, pak by člověk mohl snáz upadnout do zdravotních potíží. Rozhodně doporučuji shlédnout tento dokument. I vy se zamyslíte ;)(20.4.2012)

Celkově dokument neodpověděl na otázku problému, což nelze tak snadno vysvětlit. Záleží na tom, jak moc jsou lidé spojeni s přírodou a meditováním, např. v Africe tam na to nemají čas, bojují o přežití a kvůli tomu i hladoví. Věřím zvlášť tomu Indovi, kterého vědci nechali nepřetržitě sledovat a potom byli bez sebe, když viděli ty výsledky. Jeho moč se zpátky vstřebávala do těla. To je nepochopitelné. Breathariánství je pro lidi, kteří mají kladný vztah k životu na téhle Zemi, rádi přijímají tu nejlepší energii do těla, nemají pro to určitou motivaci jako např. hubnutí, očista organizmu apod., měli předtuchu nebo vidění, které jim to ukázalo, že se memusí jíst ani pít. S tou vodou si tedy nejsem jistý, zda to skutečně lze. Ten němec na začátku pil ale vodu. Kór v teplých krajinách, kde jste opravdu vyprahlí. Jako pár těch lidí v Německu včetně Axela, jak si to vyzkoušelo, ale nakonec po 3. dnu se museli napít vody a byl to snad nejvíce ulevující okamžik, který kdy zažili. Podle mého názoru se bez vody opravdu žít nedá, ale zase tomu Indovi to nedělalo problémy.(26.5.2013)

Tomu, že se dá žít dlouhodobě bez jídla a vyživovat se energií se asi bez osobní zkušenosti úplně uvěřit nedá. Tady sem ale konečně narazil na vysvětlení, jak by to mohlo fungovat. To je asi to nejdůležitější, co sem si z dokumentu odnes. ● Jasmuheen (ta blondýna) je podvodnice. A týden bez vody je neskutečnej hazard se zdravím. Stejně tak 21denní půst bez přípravy. Já si vyzkoušel 3denní půst a přišlo mi to dobrý, tak sem si půl měsíce zodpovědně studoval problematiku a pak sem naprosto nezodpovědně absolvoval extrémní 15denní půst s velkou fyzickou aktivitou a následnou 15denní návratovou stravou, která nastartuje trávení. O tý v dokumentu bohužel není ani slovo, ale přeci jen není o půstech. Každopádně nedodržení návratový stravy může bejt mnohem nebezpečnější než správně provedenej půst. Navíc je mnohem psychycky náročnější než samotnej půst, během kterýho člověk po pár dnech přestane mít hlad. Teď držím od 2. ledna týdenní půst a výhledově se chci dopracovat k 21denním půstům (EDIT: bez problémů zvládnuto v létě 2013). Půsty maj na mý tělo objektivně pozitivní účinky a i psychicky se během a po půstu cítím líp. | ► Am Anfang war das Licht (s anglickými titulky)(4.1.2012)

Zda je nebo není brethariánství možné, mám vyřešeno-věta "nemám potřebu nic dokazovat" je mi nejbližší....Dokument se snaží zjistit jak je reálné žít bez jídla. A pokud ano jak na to.Existuje mnoho jevů které jsou neviditelné a přesto jim věříme, stačí jen když je bude nějaká skupina dostatečně dlouho opakovat. Kdo se o tuto problematiku zajímá, se ale v dokumentu mnoho nového nedozví. Přesto že proběhli dvě studie v lékařském prostředí a byla podmínka že studie musí být zveřejněna ani berlínští ani čeští lékaři slib nedodrželi a před publikováním couvli.(20.12.2011)