Hvězdné tolary (TV film)

• Německo

Die Sterntaler

• slovenský

Rozprávky bratov Grimmovcov: Hviezdne toliare

Grimm´s finest fairy tales: The star money

Pohádka

Německo, 2011, 60 min

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Rochus Hahn

Roman Osin

Hvězdné tolary jsem náhodou shlédl v TV a tato německá pohádka se mi hodně zalíbila. A to navzdory tomu, že pohádky bratří Grimmů moc nemusím, jelikož jsou tak smutně skutečné, že je považuji spíše za jakési bakalářské příběhy středověku s kouzelnými prvky. A při pohádce se má našinec oprostit od reálného světa a ponořit se do sladkého příběhu s dobrým koncem. Nicméně Hvězdné tolary mne jaksi nepochopitelně natolik zaujaly, že jsem se rozhodl nepřepínat televizní program a shlédnout tuto hodinovou pohádku celou. Její hlavní hrdinkou bylo desetileté děvče z chudé tkalcovské vesnice, které král odvedl rodiče, aby mu tkaním spláceli dluh. Byli pryč už čtyři roky a stále se nevraceli, přičemž lidé ve vsi neměli pomalu co jíst a tak se jeden staršina rozhodl poslat posla k tomu oslovi královi. Tím poslem byla ona plavovlasá dívka, která se jen tak něčeho nezalekla, i ten důvtip jí byl shůry dán, stejně jako krása, dobrota a odvaha. A tak se vydala krajinou středověkého Německa do neznámých koutů království a cestou zažila mnoho dobrodružství i nebezpečenství. Během putování díky svému dobrému srdci pomohla mnoha lidem i jednomu psovi a mně se ten příběh moc líbil. Až jsem litoval, že nebyl delší, hodinka utekla jako voda v potoce. Hodně se mi líbily také staré domy a zimní kulisy, zejména starý mlýn. Ještě bych dodal, že jsem o takové pohádce nikdy neslyšel, o to více jsem byl mile překvapen. A tak ode mne Hvězdné tolary získávají tři tolarové hvězdičky ***.(17.9.2017)

Němci se celkem blejskli a jako že jsem u posledních českých pohádek nikdy nevydržel, tohle jsem s dcerkou dokoukal. A že to asi bylo dobrý ví nejlépe ona, protože ona doposud koukala jen na kreslené pohádky. Mně se líbila výprava i exteriéry a ani sami herci nebyli až tak otřesní jak u Němců bývá. Jen obdivuji krále, takhle po mně mrsknout předplatné daní tak nevím... ! Kat by ten den asi měl co dělat! Ale je to pohádka.... Tři tolary z noční oblohy. * * *(9.8.2015)

Král chtěl ještě více a nakonec mu nezbylo nic. Jeho konec velmi silně připomíná konec obou rádců z pohádky Tajemství staré bambitky - nebo možná i Pyšná princezna. Že by to bylo tím, že, jak píše Matematicka, je z pera batří Grimmů? Asi bych měl navštívit knihovnu. Ale jinak musím souhlasit s uživateli Wabank. a Ygnor.(31.3.2012)

Jsem poněkud rozpolcen. Na jedné straně je mi smutno z toho, že zrovna Němci by nám, údajným králům pohádek, mohli v současné době kázat, na straně druhé cítím radost, že se v dnešní době najde čistokrevná pohádka, která pohladí mou dětskou duši. Někomu v ní možná schází akce, více postav, delší metráž, větší pompéznost, výpravnější zpracování... Víte, to kouzelné slůvko, které pohádku dělá pohádkou, je skromnost. A věřím tomu, že děti to ví a ocení.(27.12.2011)

Německá série TV pohádek "Sechs auf einen Streich" se mi docela dost líbí, ale tato pohádka pro mě byla velice příjemným vánočním překvapením a dárkem - pro mě to byl objev roku 2011. Tuto pohádku bratří Grimmů jsem vůbec neznala a moc se mi líbila - především příběh, který je opravdu kouzelný a pohádkový, ale i jeho televizní zpracování (sympatičtí herci, nechyběl humor,...). Úžasná pohádka s velice pěkným poselstvím, kterou vřele doporučuji dětem i dospělým! zajímavé komentáře: Pepinec, Ygnor, Košoun(7.3.2012)