Assassin’s Creed

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Velká Británie / Francie / Hong Kong / USA / Tchaj-wan / Malta, 2016, 115 min

Ale copak to? Spratkům a nezaměstnaným, co celé dny honí se smrtí v očích a džojstykem v ruce čuráky po střechách středověkého Španělska, místo aby dělali něco užitečného, filmík nefuní? Prý hloupí, jednoduchí, s debylňým scénářem a vůbec sem nemněl chuť sahat si v kyně na šulínka jako přy smažeňí v pokojýčku, jo? No toto! Od někoho, kdo tu nadšeně pětkuje stupidní až vyrachtané, digitálně přebordelizované omalovánkové trampoty kýčovitých buzerantů v elasťácích, potírajících furt dokola jednu a tu samou zlou mluvící hlavu z planety Hloupý pičus v souhvězdí Velkého retarda, to znělo jako kulantní doporučení. A taky, že bylo! Kraťák se sice místy urputně snažil točit Megbet ryloudyt, a to včetně Míši Bednáře a Mařenky Kotlářové v hlavních rolích, naštěstí však smlouva stadfordského tlučhuby a nudila s Ubij-softem vypršela už v roce 1616, takže dvojku už zaplaťsatan nevyblil, čili je z toho přeqapivě zábavný, vizuálně naprosto podmanivý a skvěle zahraný sci-fi heterospektákl s koulema, jaký může nestíhat pouze někdo s pokrevně spřízněnými rodiči a vysokoškolským titulem ze zevlování u monitoru. Docela by se mi líbilo, kdyby tenhle graficky mazlivý Justýn jednou dostal sto míčů i na hraní s nějakým brutálně hnusným erkovým scénářem výhradně o středověkém vybíjení Templářů, Katarské vzpouře, nebo s čímkoliv od Cornwella o Stoleté válce. P.S.: Zvláštní cenu, kopačku do koulí od Olgy Walló, získává ten úžasný polyglokot, co přetitulkoval „krýd“ jako „přesvědčení“. Bravo! Doufám, že to bude hodně bolet.(4.1.2017)

Obrovská šance vytvořit konečně film na bázi PC hry, za který by se nikdo nemusel stydět... Nepovedlo se. Podobně jako u Tomb Raidera s Angelinou Jolie, máme zde navíc ještě o třídu lepší herce, ale když pokulhává scénář? ...Atmosféra velmi zajímavá, některé scény a myšlenky poutavé... Ale těch negativ je mnoho. Akce je příliš na úkor prostoru, kde mohl být vytvořen alternativní příběh v rámci linie španělských událostí (něco, na co je ve hře čas). Prostřihy z minulosti na Fassbendera připojeného k Animusu zbytečně ruší. Veškerý art feeling je sice hezký, ale totálně zabil nádherné kostými a kulisy; film je tak tmavý, že občas člověk viděl jen tmavé siluety. Nevyužitý potenciál všech postav, jejich zkratkovité jednání, které postrádá elementární logiku. O posledních patnácti minutách ve stylu Šifry Mistra Leonarda pomlčím... Možná, že si Fassbender přeci jen měl alespoň jeden díl hry zahrát, když se ujímal produkce a hlavní role...(8.1.2017)

Veľké sklamanie. Scény zo spomienok asasínov boli úplne odfláknuté a vôbec nič nedávali do deja, takže jediným dejom ostal ten v reálnom čase, ktorý až na podarených cca 30 záverečných minút stál tiež za nič. Hlavnú úlohu vo filme zohrala Marion Cotillard, pretože bez jej postavy by z filmu nebolo už absolútne nič.(9.1.2017)

Nechápem, prečo bolo toľko ľudí nespokojných... Úžasná kamera, réžia a scenár celkom ušiel. Soundtrack mi dokázal vyvolať také zimomriavky, že sa spamätávam do teraz. Mám doma každú hru Assassins creed a tomu filmu a všetkým easter eggom v ňom pochopí len človek, ktorý hral každú hru Assassins creed. Čo trepete o nelogických veciach? Jediné nelogické mi prišlo, že načo mal skryté čepele aj pri napájaní na Animus. Je to fikcia, nie film podľa skutočnosti. Hlavne že nejaký dementný STAR WARS alebo AVENGERS hodnotíte piatimi hviezdičkami - je krásne vidieť ako to hodnotia väčšinou panici a chlapci, čo nevideli nijaký iný film, len všetko okolo Avengers a X-Menov.(9.1.2017)

Ja som veruže nehonil joystick nad Assassins Creedom za compom. Vďaka tomu som šiel do kina nepoškvrnený, ako nové tričko z obchodu. A musím povedať, že som teda kúpil poctivý Adidas a nie čínu z Miletičky. Preto nechápem tak podpriemerné hodnotenia. Veď to malo gule aj říz. Fassbender sa trafil do role, ako už dávno nie. Čo ma však veľmi zaujalo nebol ani tak vizuál, efekty, či súboje (všetko bolo totiž skvelé), ale tá malá dejová línia o láske medzi Aguilarom a tou fešnou Assasínkou. Nebolo to také prvoplánované, umelé. Bolo to krásne zobrazenie patetickej lásky, ktorá sa pri povolaní assasína nikdy nemohla naplniť. To bol proste ten moment, ktorý mi utkvel v pamäti. Pre mňa veľmi paradoxne vyznieva aj to, že po prvý krát musím skonštatovať, že sa na pani Cotillard dalo pozerať. Nie je to môj typ a ani nikdy nebude, ale v tomto filme jej to fakt seklo. Pre tieto drobnosti sa mi film páčil a rád si ho pozriem znovu. Jedinú výčitku mám k hudbe, ktorá miestami až pílila uši. Lúčim sa s poznámkou, že je mi ľúto, že film nezaujal srdcia divákov, lebo na to skutočne má (podobne ako rovnako podhodnotený skvelý Princ z Perzie).(13.1.2017)

Je to priamociare, na nic sa sa to nehra, akcia super, dej takisto.... Aj ked to je presna kopia hry, ale bavil som sa v jeden piatkovy vecer. Tesim sa na pokracovanie....(14.1.2017)

Hru sem nikdy nehrál tak jsem ani moc nevěděl co očekávat.. Výsledek mě neurazil ani nenadchnul.. Akce byla místy dost chaotická a vadila mi absence krve. Bavil jsem se, ale dal se z toho vytěžit větší nářez...(15.1.2017)

VÍCE NEŽ HRA – MÉNĚ NEŽ TRHÁK Na tento film jsem se ohromně těšil nejen jako hráč, ale i jako divák a fanoušek Fassbendera. Ale mám z toho rozpačité pocity – výborně zahrané, skvělá hudba, specifický vizuál, jen to působí spíše jako super seriál než velkofilm. I osobní souboje mají docela dobrou choreografii (ale Matrix nebo 96 hodin nepřekonaly (čtenáři rozuměj, hlavní hrdinové Matrixu či Liam Neeson nejsou mistři v bojových uměních, výcvik proděli vždy před filmem); i jiné akční scény mají dynamiku. Největší slabinou tohoto filmu je totiž děj a námět. Vyznívá děsně banálně. Odvěký boj templářů a assassinů jak je podaný ve filmu, vyznívá jako boj upírů a lycanů (viz úvod Underwoldu). A perou se o Jablko poznání, možná artefakt vesmírné civilizace, který ukrývá možnosti ovlivnit lidské jednání. Na druhou stranu toto je hlavní myšlenka celé herní série Assassin´s Creed. A z ní také doslova převzali některé jiné slogany jako „Nic není pravda, vše je dovoleno“. Příběh je vlastně slepeninou, která se odehrává v přítomnosti a v minulosti. To by nevadilo, jen tomu chyběla nějaké jednotná linka. Divák se nesmí ptát Proč?. A zase grafické prolínání minulosti a přítomnosti v programu Animus, na který je Fassbender napojován, je moc hezky natočeno; uslyšíme krásnou španělštinu. Občas je to divně nasnímané – rejža se snažil o vizuální rozdíl mezi současností a vzpomínkami v Animusu, ale moc se to nevyvedlo – minulost vypadá jako přes nažloutlý filtr (jako Limonádový Joe), některé scény jsou dosti tmavé, postavy divně nasvícené, mnohdy není ani vidět při dialogu do obličejů. A pak jsou tam různé hollywoodské nesmysly, které sráží dojem z filmu, jako např. skupina assassinů vězněná v uzavřeném středisku najednou má kouřové granáty apod. Resumé – pěkný, zábavný, napínavý film, zatím tři hvězdy, chci se na to podívat pak na telce (viděno 2D s titulky).(16.1.2017)

• james11

Předtím než jsem se na film šel podívat, měl hodnocení 67%, říkal jsem si, že to nemůže být tak hrozné. Bylo to ještě horší. Jsem fanda série a myslel jsem si, že ať to bude sebehorší, já se v tom díky hrám AC najdu, bohužel tohle bylo tak stupidní, že to všechny tyhle pocity přetlačilo. Příběh v minulosti, celkem OK. Dokonce bych řekl, že k tomu bych snad ani výhrady neměl. Asi nejsilnější část filmu pro mě. Ale ten děj v přítomnosti... To, že udělali Animus, tak jak ho udělali, ještě OK, Fassbender se chtěl ukázat divákům bez trička, ale bylo až vtipný, jak běžný přebíhání z akce v minulosti do akce v Animusu musela najednou přestat, když Aguilar udělal kotrmelec nebo skončil na zádech. Assassini držený pospolu, aby se mohli domlouvat nebo dokonce do toho trochu zasvětit nováčky mělo být wtf? Absolutní nekontrola vězňů, vysvětlování věcí svým "subjektům", který by vědět nejspíš neměli, aby líp spolupracovali... Asi je lepší si radši zahrát nějaký díl než tohle :)(16.1.2017)

Přečetl jsem si zde pár recenzí ale stejně si nejsem jist, jestli ti, co hlasovali pro 2* a méně (popřípadě i 3) nepochopili film, hry a nebo obojí. Pokud se vám nelíbí příběh her (nebo pokud ho snad vůbec neznáte), neměli by jste asi chodit na film udělaný podle dané hry. Mně třeba scénář vůbec špatný nepřišel. Možná trochu nerozvinutý tak, aby film dával smysl sám o sobě (jsme přeci jen postaveni před spoustu "nadpřirozených" záležitostí jako vyspělá civilizace a jejich artefakty stejně jako před přístrojem co vážně namáhá celý mozek jedince a to vše jen v 115 minutách.. každé jedné hře věnujete mnohem více času pokud vás zajímá co se vlastně děje). Ale to je stejné i u WarCraftu.. Přijde mi že už je to spíš o nezájmu než o tom že by se jednalo v nějakém směru o špatný film. Mimochodem, ty obušky... Pominu fakt, že ve hře měly stráže také právě obušky a přidám jen dvě věci na zamyšlenou. Dají se využít genetické vzpomínky z mrtvého mozku? A vyplatí se riskovat to, že nějaký vysoce trénovaný asasín obere stráž o střelnou zbraň? Tady bych spíš jako blbost viděl to, že má Abstergo po celém zařízení rozmístěné naprosto funkční zbraně Asasínů.. No nic, uvidíme co z toho nakonec bude když ten výdělek není až takový a recenze také ne. Já se při odchodu z kina celkem těšil na případné pokračování (a jsem hodně zvědavý jak by se ubíralo vzhledem k tomu, že prostě nechtějí udělat film jen v přítomnosti..(mně by to nevadilo tho..))(16.1.2017)

Asasíni, templáři, inkvizice... a lidstvo je stále stejné. Jen s tou vůlí a svobodou jsme nějak nepokročili, tedy ne dost.(17.1.2017)

Jako fanoušek Assassin Creed dávám i tohle vysoké hodnocení, myslím si, že když neznalec AC půjde se podívat na tento film, tak akorát bude čumět jako puk a skoro vůbec nepochopí děj. Samozřejmě já jsem šťastný za tuto tvorbu a půjdu určitě do kina na další díl. Četl jsem recenze, kde byl AC velice kritizovaný, tak možná proto mě to i velice mile překvapilo. Je to film, který nemusí chytit každého, ale myslím si, že je povinností vidět AC, když jste fanoušek i her. Nedávám 5 hvězdiček, jelikož největší nesmysl mi přišel, když společnost Abstergo má dotace 3 miliardy ročně, tak ochranka má pouze vlastní obušky a nemá u sebe ani blbou plynovku, a to se pohybují mezi assassiny, kteří mají schopnosti sejmout skoro každého, kort když Anonymous dá jedinci sílu jeho předků... Jinak jsem se bavil a rychle mi to uteklo a minulost byla prostě boží! Tak snad ta dvojka bude brzy!(19.1.2017)

• IZFNP

Štyri dni po priemietaní a ja si nepamätám, že som film vôbec videla. Až tak veľmi nezanechal dojem. Neviem si vybaviť jedinú scénu, ktorá by naozaj stála za to. Avšak vybavím si celý rad vecí, ktoré sa dali spraviť inak, a hneď by to celé dávalo väčší zmysel. Vlastne tu fungovalo len málo čo. Fassbender vyzerá celú dobu unavene, do filmu vôbec nešiel fyzicky, čo sa napokon ukáže hlavne v blbom strihu akčných scén. Ten je mizerný, nič viac k tomu neviem povedať. Kaskadérsky tím bol dobrý, tak prečo jeho výkon film absolútne nedokáže predať? Musím povedať, že scenáristicky ma film tiež veľmi zmiatol. Najskôr som myslela, že mi bude vadiť fakt, že sa väčšina filmu odohráva v prítomnosti. To mi napokon nevadilo vôbec, scény z inkvizície boli fajn, ale ich jediným cieľom bolo, aby historická ženuška lomeno asasínka Fassbenderovu postavu presvedčila o tom, že jeho poslanie je dôležitejšie než všetko ostatné. Žiadna hĺbka na tomto fronte sa nekonala. Ani vzrušenie, ktoré ponúkala hra, i keď práve v Anime film najviac hru pripomínal - priamočiarym, jednoduchším scenáristickým spracovaním len ako doplnok variácie akcií. Človek by povedal, že so scénarom z prítomnosti vďaka tomu nebudem mať problém, ale svetu div sa, i tak som sa nudila. I tak nebolo postavy, ktorej osud by ma zaujímal. I tak som každých pár minút zdivhla obočie nad niečím, čo by pri druhom zamyslení ani filmárom nedávalo zmysel, a pri tom by to jednoducho išlo urobiť lepšie, svižnejšie, logickejšie, uveriteľnejšie. Hudba a kostýmy však pekné. Aspon myslím. Ako fanúšik hier i Fassbendera, a ako niekto, kto išiel do kina čakajúc katastrofu, som i tak ostala zaskočená. Úprimne by som si želala, aby AC išiel viac do smeru Prince of Persia (2011). Dám si druhú projekciu (doma) a možno mi veci dajú väčší zmysel. Bodaj by.(20.1.2017)

NENÍ to hra převedená na plátno, takže pokud od toho čekáte akční hopsačku/mlátičku/hektolitry krve nechoďte na to. Nicméně je to zajímavě natočená sci-fi, která pokud vás osloví svojí atmosférou - především částí ze "současnosti", protože těch je filmu většina - bude se vám líbit. PS: absolutně nechápu lidi co tady nadávají na "slabý příběh" s hodnocením 1-2 hvězdy, ale Rogue One dali 4-5 hvězd. :)) PS2: doporučuju kina bez Dolby Atmos (s nepřepáleným zvukem), protože jediiné co mi opravdu vadilo, je že na několika místech v první polovině filmu je hudba opravdu hukot.(22.1.2017)

Dost zklamání. Trochu jsem to čekal. Trhavé bojové scény, kde není vidět co kdo dělá ? Příběh jsem asi pochopil trochu jinak v pc hře. Všechny hry jsem hrál a mělo to lepší děj než film :-((22.1.2017)

Vizuálně povedené, Fassbender v roli seděl (opravdu to není Steve Jobs) a scénář byl sice divně propletený, ale ne vyloženě špatný. Celkově se na to dalo dívat, ale cosi tomu chybělo.(26.1.2017)

Tak 55 %. Necekal jsem od filmu nic, a to jsem taky dostal.(28.1.2017)

• doogiemus

Aj keď medzi moje top uvoľňovacie procedúry patrí gaming (obzvlášť RPG), k tejto až kultickej hre som sa nikdy nedostal. Asi preto, že som to ani nechcel, nakoľko ma v podvedomí stále čosi odrádzalo. Ale tak kukol som si film. A na základe neho viem, že tú hru si nikdy nezapnem. Aj keď vizuál bol pekný, príbeh ma nechytil, a ako veriaceho človeka aj trochen dotkol (nie veci o cirkvi, ale o Bohu a tak podobne) a hlúpostí tam bolo toľko, že som ľutoval, že som si do kina nezobral lopatu na kydanie. Jasné, je to iba film, bla bla bla. Aj tak si myslím, že to riadne gumuje mozgy tým deckám, čo sedeli naokolo. Vyjadrím to slovami, ktoré som tu na csfd pri jednom filme videl: efektne natočený film o "výkale"....Asi tak.(9.2.2017)

Tento film jsem rozhodně nehodnotil jako normální filmař, ale jako fanoušek celý série. I když někteří "fanoušci" měli problémy s tím, jak moc je to odlišné od předlohy, že film nebyl, tak akční a neměl v sobě tolik rozsahu z minulosti.. blá blá blá. Já šel do kina pro nářez v podání světa Assassin's Creed a to jsem taky dostal! Při každým epičtějším záběru jsem měl husí kůži a tak to má být. Samozřejmě z jiného pohledu film nebyl dokonalý, ale mě je to u zadnice. Okay.. mohlo tam být o trochu víc akce v minulosti, ale byl to přeci jenom film od Ubisoftu a první "úvodní" díl. Rozhodně to mohlo být lepší, třeba příběh ve hře je mnohem lepší, můžete se do něj lépe vžít, bez tak don't care. Dostal jsem, co jsem od Ubisoftu čekal, takže plná palba pěti hvězd.(10.2.2017)

A opäť to nevyšlo... prelomenie "kliatby" filmových adaptácií videoherných značiek sa nekoná vážení. No na druhej strane, boli tu už aj horšie pokusy. Kurzel je prvotriedny umelec s jasnou obrazovou víziou, no prikláňam sa k názoru, že nie je tým správnym človekom pre tento projekt. Aj keď sa na film skvelo pozerá (najmä historické scenérie sú jednoducho úchvatne) scenáristicky ide o nepresvedčivý, vágne sa vyjadrujúci a miestami nelogický bordel. Preto aj keď chválim snahu tvorcov o dodanie hĺbky dejovej linke v súčasnosti, samotná základná premisa Assassin's Creed série je v tomto ohľade jednoducho príliš prihlúpla na to, aby to celé dávalo zmysel a zároveň sa to bralo so smrteľnou vážnosťou. Snímke rozhodne neprospieva ani chýbajúci emočný rozmer a absencia výraznejšieho vysvetlenia motívov postáv. Hry sú jednoducho iné médium ako filmy a preto k nim treba pristupovať odlišne, čo v tomto prípade tvorcovia splnili len z polovice. Ak by som ale predsa chcel vypichnúť nejaké pozitíva, tak by to okrem skvelého vizuálu bola aj svižne natočená (aj keď miestami neprehľadná) akcia. Potešia aj drobné detaily ako jazyková korektnosť v rámci geografického zasadenia alebo zbrusu nové spracovanie Animu. Herecky síce nejde o žiaden megakoncert, no všetci zúčastnení odviedli poctivú prácu. Finálnym klincom do rakvy je ale absolútne stupídny záver, ktorý tvorcovia zbytočne nechali otvorený pre prípadné pokračovanie. Kto vie, či sa ale nejakého vôbec dočkáme. Celkovo mám z tohto filmu veľmi rozporuplné pocity (2 hviezdy málo, 3 zas veľa), no rozhodol som sa viac sústrediť na kladné stránky. Oni tam sú, len treba privrieť oči.(22.2.2017)

Spokojný ako fanúšik..(22.2.2017)