Assassin’s Creed

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Velká Británie / Francie / Hong Kong / USA / Tchaj-wan / Malta, 2016, 115 min

Kurzel si Assasína natočil po svém a kdyby nemusel krátit mohlo to být na výbornou. V tomhle střihu chybí vysvětlovačky, které by pomohly plynulosti příběhu. On i když je banální (byť kouzelně do sebe zapadající) by měl být vyprávěn celý. Vážná nota ale nemusí sednout každému. Assassins Creed totiž paradoxně není o zábavě, ale úvahách, které by si divák měl začít pokládat.(1.1.2017)

• Crocuta

Začátek dobrý, středověké scény výborné, ale jejich čím dál častější prolínání s Animem je na facky, ostatně dění v současnosti je samá nuda a šeď, které mne ke konci vyloženě uspávaly. Závěr samotný je pak takový nijaký a rozplizlý do ztracena a spolu s enormní dávkou všemožných klišé u mne tenhle snímek na lepší než sotva průměrné hodnocení nevytáhnou.(3.4.2017)

Šla jsem do kina s tím, že kdo nic neočekává, nebude zklamaný a jsem naprosto nadšená, protože můžu nezaujatě i jako fanoušek AC, který nahrál stovky hodin říct, že tohle se prostě povedlo. Člověk, který hry nehrál se až tak neztratí, všechno bylo hezky vysvětleno a ten, kdo hrál, může být v klidu, nic ho neurazí. A teď k hodnocení samotného filmu.. Tak skvělou kameru jsem neviděla již dlouho, byla jsem vtáhnuta do děje hned od první scény. Anticipované bojové a parkour scény byly třešnička na dortu a nepřeháním, když řeknu, že jsem měla několikrát husí kůži. Fassbender mi jako assassin sedl, vlastně jako celé herecké obsazení a hlavně si ten film nehraje na něco, co není. Taky mě hodně překvapil soundtrack, který jsem si hned musela pustit a poslouchám ho zrovna při psaní tohoto komentáře. Prostě kdo se chce bavit, se bavit bude, a kdo na to jde už předem s přesvědčením, jako polovina čsfd :) že to bude stát za prd, tak to taky za ten prd stát bude. Mohlo to dopadnout o 100% hůř, ale i na mírné změny oproti hře (animus..), které zvládli na jedničku, si nemám na co stěžovat.(29.12.2016)

Vizuál (hlavne ten v Španielsku) úžasný, Kurzelovi skrátka tá ponurá špinavosť vo filme ide. Brat zase vždy namixuje fantastickú muziku. Spolu s akciou je to potom strhujúce a mne osobne sa páčili aj tie prestrihy pri bitkách na Calla v Animuse. V tom kine som dostala všetko, po čo som si vlastne išla ... aj moji obľúbení herci dobre zahrali (aj keď Marion nemala poriadne čo hrať), lenže čo bolo pre mňa veľké mínus je príbeh. Bol taký nijaký, neucelený, rozkúskovaný ... extra ma nezaujal. Ale čo ja môžem vedieť, v živote som hrala len Burger Restaurant.(7.1.2017)

• trotlicek

Assassin's Creed je vzhledově povedená gamesa (já sám jsem ji herně nikdy neokusil, neboť můj starý a propocený počítač by si na tak "náročnou" grafiku prostě netroufl). Nevěděl jsem, o čem ta hra vlastně je, kdo je Assassin apod. Film mi poskytl know how, jenže jen to osekané know how. Nadstavba jestli tam byla, tak jsem ji buď přehlédl nebo jo. Na můj vkus se filmaři až moc ponořili do vizuální stránky věci, která leckdy taky byla přeplácaná. Co jsem tak pochopil, obsahově se z toh dalo kurva vytřískat víc a třeba to i natáhnout do delší stopáže. Spousta věcí mi byla nezodpovězena. Nemluvě o finiši, který nebyl tak brutálním bijákem, jak by se dalo čekat, ale ani po stránce významové a smyslové nezískal kladné body. Všehovšudy - filmování PC her kvituju, ale musí se prostě ten štáb odprostit od toho, že je to film a ne další pokračování hry!(5.11.2019)

Možno by to ani nebol zlý nápad, len to zostalo kdesi na polceste. Chýbala mi snaha o dovysvetlenie niektorých motívov, možno si to viacej užili priaznivci hry.(17.2.2017)

Snímka sa skladá z dvoch častí, ktoré sa navzájom prelínajú a to z tej odohrávajúcej sa v aktuálnom storočí, tak o stovky rokov späť. A asi to nebude znieť veľmi prekvapivo, ale minulosť je rozhodne atraktívnejšie ako ukecaná, sterilná a mnohokrát aj nudná súčasnosť. Akonáhle sa pomocou technológie Animusu presunieme do Španielska, začne sa diať niečo, čo nás môže zaujať. Assassin's Creed bol nesporne veľmi očakávaným filmom nespočetných hráčov a tešili sa na neho aj tí, ktorí sa do vojny medzi asasínmi a templári nikdy nezúčastnili. Výsledok nie je vyložene zlý, ale že by sa nad ním dalo zatlieskať, to sa rozhodne povedať nedá. Rovnako ako striedanie časových línií, mení sa aj atmosféra a napätie, ktoré nás raz vtiahnu do súboja a druhýkrát nudia či dokonca nechávajú zmätených. Najmä koniec je s naozaj veľkým otáznikom. Možno je to náhoda, možno prekliatie, ale žáner sci-fi či fantasy v spojení s menom Jeremy Irons v posledných niekoľkých rokoch nedopadá veľmi dobre.(8.9.2019)

• Chrustyn

Další z řady mizerných zpracování populární videohry, která si o zfilmování vyloženě říkala, ale že jí takhle pohnojí, mě ani ve snu nenapadlo. Nikdy nepochopím, že takové velké značky dají do rukou neznámým packalům. Jestli čekáte akci, zajímavou výpravu nebo jiné zajímavosti, zde je nenajdete. Pouze šeď a nuda. Obrovská škoda.(14.6.2017)

• Jinny

Jak už to u adaptací her bývá, tvůrci se snažili zůstat hře věrní a dostat do filmu zbytečné detaily, aniž by svět dané hry kvalitně zpracovali filmovým jazykem. Pravda je, že kdyby režisér udělal jedno nebo dvě blbá rozhodnutí, byl z tohohle "díla" nejspíš pořád zábavný film. U výsledné verze ale ani nevím, kde začít kritizovat, protože celé pojetí je špatně. Jako hlavní téma si scénáristi vybrali Jablko ráje, což je sci-fi červená nit, která se spojuje hry podobně jako rivalita Asasínů a Templářů, ale nikdy se kolem něj neměl tímhle způsobem točit celý děj. Druhý problém je prostředí. Zajímalo by mě, jestli Justin Kurzel viděl alespoň gameplay nějaké AC hry na YouTube. Pokud by ji viděl, věděl by, že mnohem, mnohem víc času se v AC tráví v historických kulisách. Teď si představte, jak zajímavé by bylo sledovat zamilovaný pár španělských asasínů, kteří se v době dokončované reconquisty a španělské inkvizice (pro potřeby filmu ovládané Templáři) snaží lavírovat mezi intrikujícími Ferdinandem Aragonským, Isabelou Kastilskou a zbytky maurské moci ve Španělsku. Je rigidní katolictví pro lidi opravdu lepší než islám, nebo inkvizice přináší řád a jednotu? Jak moc se musí panovník mýlit, aby ho asasín zradil? Ve vedlejší roli Kryštof Kolumbus. No a teď - co skutečně vidíme ve filmu? Sledujeme nepříliš zajímavého ani sympatického Cala odsouzeného na smrt za zabití pasáka (!), kolem kterého krouží kamera ve snaze dodat drama a akci. V trochu zmatečné a dost krátké historické lince sledujeme pár asasínů, kteří pravděpodobně (?) mají být Španělé, o kterých se příliš nedozvíme a příliš nás nezajímají, jak poskakují po andaluských střechách. Ponechme stranou, že Andalusie 15. století je prašná polopoušť plná starých budov, natáčená přes zažloutlý filtr, a z nějakého důvodu tu ve filmu všichni mluví španělsky, i když v herním světě všichni mluví anglicky, i když angličtinu někteří z nich nemohli slyšet ani z vlaku. Jenom minimum akce ve filmu by se dala označit za skutečně asasínskou. Ortel filmu podepsali Fassbender, Cotillardová i Jeremy Irons, kteří na plátně jenom existují a nejspíš si celou dobu přáli být někde jinde, protože nemají co hrát a když už, tak jenom šablony. Jiná herní adaptace - Warcraft - je oproti tomuhle veledílo.(8.12.2017)

• Oktavianus

Další zbytečný film podle počítačové hry. Ještě hůř: místo akce, bezduchosti a neustálé bitky mezi templáři a asasíny ve středověkém Španělsku dali tvůrci mnohem více prostoru mytologii, jež příběh obestírá. Takže tři čtvrtiny stopáže jsou k vidění jen znuděné tváře všech herců, jak deklamují pitomé repliky, a jen ve čtvrtině se něco děje. I když je historické Španělsko evidentně digitální a honičkám k dokonalosti chybí život, stojí to za pohled, parkourový běh po střechách a nárožích je, co se choreografie týče, připraven do puntíku. Jenže herce to zřetelně nebaví. Fassbender se ještě jakž takž snaží, často ukazuje muskulaturu nahý do půl těla, tam to lze pochopit. Ale ti ostatní? Unylá Ariane Labedová, další asasínka, se po celou stopáž tváří, jako by ji hraní vůbec nebavilo, a proč do takového projektu vlezli velcí herci jako Jeremy Irons a Charlotte Ramplingová, je ve hvězdách. A ač mě to bolí jen vyslovit, úplně nejhůř dopadla jindy senzační Cotillardová. Tady se její herecký rejstřík se omezuje na koulení očima. Nebyl jsem si jist, zda se u natáčení jenom nudila, nebo rovnou styděla, že se k něčemu takovému upsala. Výkon hodný Zlaté maliny. Antimainstreamová cesta filozofující počítačové hry prostě selhala ve všech směrech.(2.3.2018)

• Happens

To je právě ten moment, kdy film vizuálem jede v notě hry, ale epiku sešroruboval do bezvrstvé akce a zbytečného poblikávání v čase. Rozhodně jsme měli strávit více času v minulosti, trochu rozvést děj a dobu, a ne z assassínů udělat fanatické magory se super autohypnotickými básněmi. Na druhou stranu: čekali jsme to a zas až takové zklamání a la odpad to není.(3.4.2017)

• Darneth

No to si děláte p*del :D Pro hráče absolutně nechutně ostudná fraška na legendární Assassin´s Creed. Nechápu, jak Ubisoft mohl povolit tenhle průjem vydělanej na plátno, každopádně ve fanouškovských očích klesá čím dál víc a oprávněně. Achjo, Fassy, tohles do*ral a jen díky tomu, žes nevěděl která bije.... A vy ostatní si radši zahrajte origin. P.S. sorry za hnojárnu, kterou jsem tu nakydala.(22.2.2017)

• Pejpr

Nuda k uzoufání. Akční scény vyplňují víc jak polovinu filmu, na čemž by nebylo nic špatného, kdyby se ovšem střihu nechopil nedoštudovanej řezník s epilepsií, kterou se diváky pokouší nakazit. Vážně mě nebaví koukat se, jak Fassbender bojuje na tranažeru... nebo ve tmě. A když už to vypadá na dobrou akční scénu, tak... je ustřižena. Snad neni takovej problém kouknout se filmy Jackieho Chana a sestřihat to podle toho, ne? Ostatní věci by se ještě daly jakž takž překousnout, byť nelogičností je tam opravdu dost. Navíc české titulky někdo dělal v googlu translatoru a vývoj charakteru je, řekněme, náhodný, ale ještě by se nad tím dalo mávnout rukou a říct ok... nebýt ovšem těch bojových scén. Nemohu si pomoci, ale Assassin's Creed působí lacině. Assassínská romantizující atmosféra, která na mě působila v podstatě z jakéhokoli herního dílu, zde chybí. Takováhle námaha a to všechno jenom kvůli jedné petanque kouli.(11.1.2017)

Tohle jsem dnes přesně potřeboval. Nějaký akční výplach. Ne moc stupidní, prostě něco, co si tak nějak v rámci možností užiju a nebudu toho litovat. A povedlo se. Sice jsem kolem "Asassina" kroužil jak sup kolem mršiny, ale nakonec jsem podlehl a úplně v pohodě jsem si tenhle film užil. Normálně bych dal možná míň, hledal všemožné chyby, klišé a já nevím, co ještě, ale dnes ne. Dnes na nějaký sáhodlouhý rozbor nemám nejmenší náladu. A Tobě, Justine, díky moc.(27.2.2017)

Assassin's Creed je tak trochu krásnou zradou. Hravě „prázdný“ film. Skvělým příkladem jsou tři scény v Animu. Tyto očekávané sekvence začínají tak, jak by si mnoho fanoušků přálo, tedy krásnými velkými celky, výraznou hudbou a množstvím akce. Jenže jakmile se ke slovu dostane Aguilar, jsou akční scény z minulosti narušovány, nejdříve (a) přílišným důrazem na polodetail, čímž se komplikují prostorové vztahy, (b) zvyšující se frekvencí prostřihů do současnosti, do třetice pak (c) až (ne)příjemnou nekomunikativností vyprávění. Ani jeden ze zmíněných aspektů nepovažuji za „tvůrčí selhání“ jako spíše záměrnou snahu dezorientovat diváka. Což podporuje výrazná stylizace, důraz na kombinaci velkých celků a pohyblivého rámování (paradoxně pro ustavení majestátních prostorů mimo akční scény), volba španělského jazyka pro historické dialogy i jistá odtažitost a neproniknutelnost postav a prostředí. Jako by Kurzel lehce deformoval klasické vyprávění tím uměleckým. Skvělé jsou také momenty, kdy film divákům nedovoluje prozkoumat (potenciálně) bohatý a široký fikční svět, nikterak důsledně nerozvádí historii konfliktu obou stran, a dokonce hlavní postavy nijak výrazně nepsychologizuje. Assassin's Creed je vlastně zábavná ukázka toho, jak moc příjemné může být sledování až lehce nepříjemného filmu. Trailery i marketingová kampaň slibovaly akční nálož, která se hrdě postaví vedle vynikajících videoherních blockbusterů, ne podvratnou jednohubku, která diváka trochu potrápí. // Další důkaz toho, že videoherní adaptace jsou extrémně podhodnocené.(18.1.2017)

• Anderton

Kedysi dávno vyšla v Cineme recenzia na Impostor s tým, že jej autor nechápal, prečo rešpektovaný herec Gary Sinise rozbrdáva svoju kariéru v scifíčkach béčkového typu ako spomínaný film a Misia na Mars a nehrá v nich radšej JCVD. Podobná asociácia ma napadla aj v prípade AC a to nielen s Fassbinderom, tu je tých rešpektovaných hercov hneď 5. No ak by v tomto filme hral namiesto Michaela JCVD, asi by ma to aj viac bavilo, bola by to aspoň sčasti komédia. Stále rozmýšľam nad troma hviezdami a to kvôli dokonalému stajlingu Marion, ktorej netradičná krása mi väčšinou nejak nesedí, ale tu je dokonale krásna a kvôli štadiónu Atletica. Len škoda, že na jeho trávniku a tribúnach sa radšej neodohralo inak zúfalo odbité a nezaujímavé finále, situované do Londýna.(12.5.2017)

Je to jednoduché. Vezměte ze hry skvělý scénář, skvělé postavy, skvělé prostředí a vyměňte ho za trestuhodně očesaný a průměrný scénář, zcela jiné a neatraktivní prostředí a de facto všechny postavy zavrhněte. Asi takový je Assassin's Creed na filmovém plátně. Zcela nedůstojný. Bojové scény byly fajn, ale víc se řeší Abstergo a Animus. Jaká škoda - opět! Jediné velké plus dostává závěr filmu, který byl hodně stylový. Ale že by toto mělo být zlomem v natáčení filmů podle her? Kdepak, jenom další zklamání.(18.6.2017)

• rikitiki

Ježkovy oči, to byl blábol! Templáři, vrazi, asasíni a jablko z ráje, které vypadalo jako hodně špinavá křišťálová koule. A Fassbender tam furt skáče do velkých hloubek s kapucí na hlavě. OK ale, nejsem pařmen, ti si ve zfilmování videohry asi najdou víc než jen sled nesmyslných scének, které mají působit efektně.(27.9.2017)

Nevím, co si o tom myslet. Opravdu ne... Film má dvě tváře, jedna je svým způsobem úchvatná, avšak ta druhá je naprosto podprůměrná, zmatená. Nějak si to nemůžu dát dohromady a vytvořit si jednotný celek. Prozatím 4*, protože se nemůžu zbavit pocitu, že to na jednu stranu bylo udělané dobře ve spojení s hrou a některé vyobrazení bylo fajn. Budu si na to muset zajít ještě jednou...(28.12.2016)

• BoPo

Strašne som sa nudil. Prečo Fassbender a Marion Cotillard išli do projektu, ktorý kvalitou scenára je na úrovni filmu Street Fighter: Poslední boj? Nikdy som Assassin’s Creed nehral, takže som nemal prehnané očakávania, ale toto nemohlo potešiť ani závislých hráčov. A ten záver? Čo do pič*? Komiks v rámci filmového sveta prešiel revolúciou aj evolúciou a dnes je tam kde je. Počítačové hry musia ešte len nájsť svojich Nolanov a spol.(30.3.2017)

Je to neskutečná scénáristická kokotina a je mi úplně u prdele, že hru jsem nikdy nehrál a přesto všechno, jak moc vypatlané to je, to umí být občas i dost zábavné. Hlavní hnací motor je hudba která je úžasná a všechny scény z dob španělské inkvizice. Všechny scény z nové doby, otravná a naprostou tužku hrající Marion, neskutečně nevhodný PG rating a dementní scénář to shazují o několik tříd dolů. Tohle nemělo šanci si na sebe nikdy vydělat. Předražená jednohubka, která se vám vykouří z hlavy 15 minut po promítání. 55%. Nefilmujte ty hry, furt vám to řikám.(1.5.2017)

1 2 3 4 5 6 7 12 23 34 45