• S_M_Lomoz

Jeden z mnoha titulů, na kterých jde ověřit, jak monotónně byl Jaroslav Marvan v jisté době obsazován. A nejde jenom o budovatelské tituly - diváci pořád chodili na "polepšeného mrzoutského Marvana" , ať už šlo o Dva týdny štěstí s Adinou Mandlovou, Nebe a dudy, Městečko na dlani nebo o tituly budovatelské (Bylo to v máji, Veselý souboj nebo Dovolená s Andělem). Film je to úděsný, přestože se na něm podílela část týmu z Pytlákovy schovanky - scénáristé Neuberg a Vlček a režisér Martin Frič. Zamýšlené komické prvky zestárly a komicky působí jenom to, co bylo zamýšleno výchovně...(14.11.2002)

Veselá pohádka o novém socialistickém člověku. 1) 49letý Jaroslav Marvan ve své dobově typické roli nerudného dědka pochopí novou dobu a začlení se. 2) Jeho učňovského syna představuje pěkný Milan Balašov, o němž jsem na netu téměř nic nenašel. 3) Kouká se na to moc hezky, když už tedy v té době nemusíme žít.(15.1.2015)

Martin Frič se po únorovém převratu a po zdrcující kritice a nepochopení Pytlákovy schovanky ocitl v nemilosti a chtěl-li si alespoň zčásti udržet svůj dosavadní post, musel srazit paty a nechat si sypat popel na hlavu. V případě MÁJE to sypání popele není až tak potupné. Námět je sice poplatný schematické dramaturgické linii raných padesátých let, nicméně podařilo se do něj vtěsnat i malé rodinné drama. To když se dcera titulního hrdiny zamiluje do ukázkového úderníka, který má jít v místní fabrice všem příkladem. Největším tahounem filmu je samozřejmě geniální Marvan, který si dokázal v Šebestovi a jemu podobných postavách najít kus člověčiny a vdechnout těm papírovým šablonám alespoň trochu opravdovosti a lidskosti. Z raných romantických dívčích úloh do postav ryze soudobého charakteru se tu zvolna přehrává Jana Dítětová, zcela atypické je pro diváka setkání s Theodorem Pištěkem v dílně nad frézou. Film svůj hlavní účel jistě splnil bezezbytku; remcavý zpátečník byl napraven, nemnohý divák rovněž a s jistotou se proto mohl hrdě zařadit do prvomájového průvodu. Ale. Když teď odhlédnu od jakékoliv ideologie, pořád mi z toho vychází celkem slušná zábava v kombinaci s něcím jako dokumentem o době a lidech. Pravda je totiž taková, že časy se mění, lidé zůstávají a vláda jedné strany (bohužel) taky.(27.2.2009)

• zputnik

K agitačním/budovatelským filmům mám prazvláštní vztah. Na jedné straně na ně s údernickým nadšením vždy rád kouknu, protože mně šíleně baví všechny ty hefty a nezamyšleně "chytré" a uvědomělé hlášky. Na druhou stranu jsem snad dostatečně velký zpátečník, aby mně tyto hlášky nenechaly chladným a uvědomoval jsem si i za těmito rádoby nevinnými hláškami a scénami to, co se na ně v té nejsyrovější podobě nabalilo (práskačství, strach, perzekuci etc.). Shrnuto a podtrženo: Filmařsky dobře zvládnuté dílo. Stejně tak dobře vystihující budovatelský zápal a onu jakousi "pozitivní" tvář budovatelského období. Na druhou stranu (a o tu mi jde především) agitační film ve svých důsledcích hrozný a neospravedlnitelný sebelepší filmařskou zručností.(2.5.2005)

Plně souhlasím s objektivním komentářem S_M_Lomoze, ale já agitky tohoto typu prostě miluji (to je nepřesný výraz) pro jejich mnohdy i nechtěný humor a odraz doby svého vzniku. Doporučuji, aby je měla možnost zhlédnout i dnešní mládež, která si jistě položí otázku, proč tyto filmy byly vůbec natočeny, proč v 50 letch v nástupu komunistické zvůle u nás byly nutné takovéto rozjásané filmy. Starší generaci možná přinese trochu nostalgie, což je při vzpomínkách na mládí pochopitelné, jelikož se vzpomíná jen na to dobré, ale o to více vyvstane ve srovnámí s realitou ta absurdnost tehdejší doby, v níž musela žít.(7.12.2003)

• - Tvorcovia si dali povinný záväzok, že film natočia za 65 dní. Nakoniec sa im to podarilo za rekordných 39 dní. (dyfur)

• - Ako výpomoc režisérovi Martinovi Fričovi bol pridelený mladík, ktorého nevzali na FAMU, Václav Vorlíček. (Raccoon.city)