Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 10 h 55 min (Minutáž: 49–53 min)

DeWolfe

Seriál mapuje doposud opomíjenou problematiku předních proněmeckých kolaborantů během 2. světové války. Navíc to dělá profesionálně s širokým záběrem a osvětlením motivů, které je k jejich zradě vedly. Divák se obvykle seznámí s východisky historických událostí, kam scénárista dokumentu zasadí pojednávanou osobu a je svědkem toho, jak ostrakizovaná historická postava dostává lidské rysy, ale také toho, jak je zase ztrácí pod tíhou svých nemorálních činů. Po pátém díle zvedám hodnocení na pátou hvězdičku a celkový dojem : 90 %.(19.1.2012)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Velmi zajímavý seriál o druhé světové válce, který mapuje doposud málo probíranou tématiku nacistických kolaborantů. Ve většině dokumentů o druhé světové válce se dozvídáme zavádějící informace, že v celé Evropě likvidovali židy pouze němečtí příslušníci SS. Po shlédnutí tohoto dokumentu zjistíme, že většina z okupovaných zemí měla své divize, komanda či legie přímo spadající pod tu nejhorší a nejkrutější organizaci SS. Zjistíme tak, že víceméně v každém okupovaném státě se našla kolaborantská skupina, která sama prováděla ty největší zvěrstva proti lidskosti. Dokonce najdeme takové skupiny, které byly mnohdy tak brutální, že to děsilo i samotné nacistické pohlaváře, za zmínku určitě stojí ustašovské komando Dinko Šakiče, komando Arajs, likvidační komando Antanase Gekase. Zjistíme také, že v nejhorších koncentračních táborech byly nejkrutější vedoucí právě kolaboranti z okupovaných zemí, k těm nejkrutějším patřili ukrajinští kolaboranti. Celý seriál nás provede napříč celou Evropou, kde se u jednotlivých kolaborantských režimů dozvíme, co právě dotyčné osoby či skupiny vedlo ke kolaboraci. Konkrétně se seriál ve svých 12 zabývá problematikou: Vidkunda Quislinga, Pierra Lavala, Leona Degrelle, Dinko Šakiče, Finska, Antona Musserta, Ioannise Rallise, Velkého Muftiho, kolaborantských židů, Hitlerových zabijáků, Chaima Rumkowskyho a Viktorse Arajse. Seriál je plný nových zajímavých informací, které byly dlouho opomíjené, nabídne nám také málo viděné dobové fotografie a videa. Pokud tedy patříte mezi skupinu lidí, která se o zajímá o problematiku 2. světové války, potom vám tento seriál vřele doporučuji a je škoda, že má tak málo dílů. Moje hodnocení 85%(28.4.2012)

Viděl jsem pouze 2 díly ale jsem velmi spokojen. Táborského komentář sedí, informace sedí, archivní záběry sedí, čili není to sračka Spectrumu ani History.-12.3.12 I k dílu Židé, co bojovali s nacisty, nemůžu dodat, jen chválu.19.3.12 Hitlerovi zabijáci-příběh Litevců a Ukrajinců, nesmírně zajímavé, komentář opět Táborský.3.4.12 Finsko, kolaborace z nezbytnosti-Naprosto famózní díl. 6.4.12 Kolaborant z lodžkého ghetta, tak to jste mě páni dokumentaristi úúúúplně dostali.7.4.2012 jsem to viděl doslova Fšechno. Spojení britských tvůrců a našeho Táborského doslova na jedničku. Význam tohoto dokumentu zcela zřejmý. Lidi jsou kurvy, kurvy a jen kurvy. Možná, že války mají význam v tom, že ty kurvy vylezou z ulity, pak je popraví(když nezdrhnou) a pak už jejich semeno nemá šanci další kurvy plodit. No a nebo je tomu zcela úplně jinak...(26.2.2012)

Některé díly si jsou docela podobné a mohly by někoho odradit, aby seriál dokoukal. Uvedu proto díly, které podle mě stojí zvlášť za vidění - díky relativně neznámým historickým faktům, pozoruhodným osudům a hlavně díky svému poselství: Quisling, Degrelle, Finsko, Rallis, Velký mufti, Území okupovaná SSSR, Rumkowski.(3.9.2013)