Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Některé díly si jsou docela podobné a mohly by někoho odradit, aby seriál dokoukal. Uvedu proto díly, které podle mě stojí zvlášť za vidění - díky relativně neznámým historickým faktům, pozoruhodným osudům a hlavně díky svému poselství: Quisling, Degrelle, Finsko, Rallis, Velký mufti, Území okupovaná SSSR, Rumkowski.(3.9.2013)

Bol iba jeden politik, ktorý dobrovoľne narukoval...Leon Degrelle. Proti rozpínajúcemu komunizmu a zachovanie svojho národa (aspoň taká propaganda spočiatku bola) išli spolu s Nemcami bojovať dobrovoľníci takmer z celej Európy, vrátane Valónskych Belgičanov. Poniektoré výroky v dokumente treba brať s rezervou, no najviac ma vytočilo, že podľa tvorcov mal L. Degrelle plán...Narukovať ako vojak a vrátiť sa ako hrdina...Toto sa dá naplánovať??? Kto čítal jeho knihu (Ťaženie v Rusku...) a vie čo prežil, mi dá za pravdu, že nad ním držal ruku asi samotný boh. Nech bol Leon Degrelle aký bol, isté je , že nenájdete žiadneho politika, ktorý dobrovoľne narukoval do toho najväčšieho vojnového pekla a na jeho skvelú knihu nedám dopustiť. Seriál je urobený precízne a priestor dostane takmer každý národ , alebo jeho zástupca, ktorý s Nemeckom kolaboroval. Na všetkých nedôjde - kde sú slovenskí gardisti a maďarskí "Horthyovci" či Rumuni? Najlepší a najzaujímavejší bol pre mňa tretí diel o spomínanom Leonovi – 100%, hneď za ním štvrtý rovnako dobrý o Chorvátskych Ustašovcoch ich koncentráku Jasenovac a neskutočnom vraždení Srbov – 100%....Kurva tam sa diali veci... Posledné dva sú venované vraždeniu židov v Lotyšsku (komandá Aryse) a pobaltských štátov a sú doložené drsnými a smutnými dobovými zábermi a fotografiami. Ostatné diely boli samozrejme tiež veľmi zaujímavé a kvalitou minimálne za 80%. Dokument celkovo 100%.(21.3.2012)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Jen těžko uvěřitelná realita, která nám otvírá oči v tom, že nacisti rádi nechali špinavou práci na jiných lidech. Zvlášť mně do nepříčetnosti dostával díl o ukrajinských kolaborantech, který se k židům na východě chovali hůř, než nacisti, hůř něž zvířata, zvířata nevraždí pro své potěšení. Pro milovníky faktických informací o těžko pochopitelných hrůzách 2.sv. války, je tohle další díl do této tragické skládanky.(18.6.2012)

Vidkun Quisling (79%) Pierre Laval (78%) Leon Degrelle (82%) Dinko Šakič (80%) Finsko (79%) Anton Mussert (78%) Ioannis Rallis (77%) Mohamed Amin Al-Husejný (75%) Židovští míšenci (76%) Litva a Ukrajina (78%) Chaim Rumkowski - nejextrémnější příklad morálního dilematu, jaký lze tady najít (81%) Lotyšsko (77%) = nematematické celkové hodnoconí je 82%. Pozoruhodný dokumentární seriál, jenž by si zasloužil pokračování.(18.1.2012)