Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Viděl jsem pouze 2 díly ale jsem velmi spokojen. Táborského komentář sedí, informace sedí, archivní záběry sedí, čili není to sračka Spectrumu ani History.-12.3.12 I k dílu Židé, co bojovali s nacisty, nemůžu dodat, jen chválu.19.3.12 Hitlerovi zabijáci-příběh Litevců a Ukrajinců, nesmírně zajímavé, komentář opět Táborský.3.4.12 Finsko, kolaborace z nezbytnosti-Naprosto famózní díl. 6.4.12 Kolaborant z lodžkého ghetta, tak to jste mě páni dokumentaristi úúúúplně dostali.7.4.2012 jsem to viděl doslova Fšechno. Spojení britských tvůrců a našeho Táborského doslova na jedničku. Význam tohoto dokumentu zcela zřejmý. Lidi jsou kurvy, kurvy a jen kurvy. Možná, že války mají význam v tom, že ty kurvy vylezou z ulity, pak je popraví(když nezdrhnou) a pak už jejich semeno nemá šanci další kurvy plodit. No a nebo je tomu zcela úplně jinak...(26.2.2012)

"Ty největší hrůzy v historii lidstva mnohdy měly kořeny v dobrých úmyslech !!" Jeden z nejoriginálnějších nejhodnotnějších i nejopomíjenějších dokumentů týkajících se ( nejen ) 2. světové války, který nám v přeneseném smyslu slova ukazuje, proč vlastně nejděsivější konflikt 20. století trval tak dlouhou dobu !! Velmi sofistikovaný dokument skýtající nepřeberné množství skutečností, na něž se stalo zvykem příliš hlasitě neupozorňovat, které by však rozhodně neměly být zapomenuty, se tématu věnuje s až neuvěřitelnou objektivitou..(24.7.2013)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Některé díly si jsou docela podobné a mohly by někoho odradit, aby seriál dokoukal. Uvedu proto díly, které podle mě stojí zvlášť za vidění - díky relativně neznámým historickým faktům, pozoruhodným osudům a hlavně díky svému poselství: Quisling, Degrelle, Finsko, Rallis, Velký mufti, Území okupovaná SSSR, Rumkowski.(3.9.2013)

Jen těžko uvěřitelná realita, která nám otvírá oči v tom, že nacisti rádi nechali špinavou práci na jiných lidech. Zvlášť mně do nepříčetnosti dostával díl o ukrajinských kolaborantech, který se k židům na východě chovali hůř, než nacisti, hůř něž zvířata, zvířata nevraždí pro své potěšení. Pro milovníky faktických informací o těžko pochopitelných hrůzách 2.sv. války, je tohle další díl do této tragické skládanky.(18.6.2012)