Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Bol iba jeden politik, ktorý dobrovoľne narukoval...Leon Degrelle. Proti rozpínajúcemu komunizmu a zachovanie svojho národa (aspoň taká propaganda spočiatku bola) išli spolu s Nemcami bojovať dobrovoľníci takmer z celej Európy, vrátane Valónskych Belgičanov. Poniektoré výroky v dokumente treba brať s rezervou, no najviac ma vytočilo, že podľa tvorcov mal L. Degrelle plán...Narukovať ako vojak a vrátiť sa ako hrdina...Toto sa dá naplánovať??? Kto čítal jeho knihu (Ťaženie v Rusku...) a vie čo prežil, mi dá za pravdu, že nad ním držal ruku asi samotný boh. Nech bol Leon Degrelle aký bol, isté je , že nenájdete žiadneho politika, ktorý dobrovoľne narukoval do toho najväčšieho vojnového pekla a na jeho skvelú knihu nedám dopustiť. Seriál je urobený precízne a priestor dostane takmer každý národ , alebo jeho zástupca, ktorý s Nemeckom kolaboroval. Na všetkých nedôjde - kde sú slovenskí gardisti a maďarskí "Horthyovci" či Rumuni? Najlepší a najzaujímavejší bol pre mňa tretí diel o spomínanom Leonovi – 100%, hneď za ním štvrtý rovnako dobrý o Chorvátskych Ustašovcoch ich koncentráku Jasenovac a neskutočnom vraždení Srbov – 100%....Kurva tam sa diali veci... Posledné dva sú venované vraždeniu židov v Lotyšsku (komandá Aryse) a pobaltských štátov a sú doložené drsnými a smutnými dobovými zábermi a fotografiami. Ostatné diely boli samozrejme tiež veľmi zaujímavé a kvalitou minimálne za 80%. Dokument celkovo 100%.(21.3.2012)

Vidkun Quisling (79%) Pierre Laval (78%) Leon Degrelle (82%) Dinko Šakič (80%) Finsko (79%) Anton Mussert (78%) Ioannis Rallis (77%) Mohamed Amin Al-Husejný (75%) Židovští míšenci (76%) Litva a Ukrajina (78%) Chaim Rumkowski - nejextrémnější příklad morálního dilematu, jaký lze tady najít (81%) Lotyšsko (77%) = nematematické celkové hodnoconí je 82%. Pozoruhodný dokumentární seriál, jenž by si zasloužil pokračování.(18.1.2012)

Velmi zajímavý seriál o druhé světové válce, který mapuje doposud málo probíranou tématiku nacistických kolaborantů. Ve většině dokumentů o druhé světové válce se dozvídáme zavádějící informace, že v celé Evropě likvidovali židy pouze němečtí příslušníci SS. Po shlédnutí tohoto dokumentu zjistíme, že většina z okupovaných zemí měla své divize, komanda či legie přímo spadající pod tu nejhorší a nejkrutější organizaci SS. Zjistíme tak, že víceméně v každém okupovaném státě se našla kolaborantská skupina, která sama prováděla ty největší zvěrstva proti lidskosti. Dokonce najdeme takové skupiny, které byly mnohdy tak brutální, že to děsilo i samotné nacistické pohlaváře, za zmínku určitě stojí ustašovské komando Dinko Šakiče, komando Arajs, likvidační komando Antanase Gekase. Zjistíme také, že v nejhorších koncentračních táborech byly nejkrutější vedoucí právě kolaboranti z okupovaných zemí, k těm nejkrutějším patřili ukrajinští kolaboranti. Celý seriál nás provede napříč celou Evropou, kde se u jednotlivých kolaborantských režimů dozvíme, co právě dotyčné osoby či skupiny vedlo ke kolaboraci. Konkrétně se seriál ve svých 12 zabývá problematikou: Vidkunda Quislinga, Pierra Lavala, Leona Degrelle, Dinko Šakiče, Finska, Antona Musserta, Ioannise Rallise, Velkého Muftiho, kolaborantských židů, Hitlerových zabijáků, Chaima Rumkowskyho a Viktorse Arajse. Seriál je plný nových zajímavých informací, které byly dlouho opomíjené, nabídne nám také málo viděné dobové fotografie a videa. Pokud tedy patříte mezi skupinu lidí, která se o zajímá o problematiku 2. světové války, potom vám tento seriál vřele doporučuji a je škoda, že má tak málo dílů. Moje hodnocení 85%(28.4.2012)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Áno aj komunisti neboli a nie sú dobrí, áno aj kapitalisti neboli a nie sú dobrí, ale to neznamená, že treba obhajovať činnosť nacistov a fašistov. Ja som katolík, súhlasím s národnými štátmi prepojenými obchodom, zmluvami, no nevadia mi iné národy a preto na tomto seriály nevidím nič neobjektívneho. Týka sa to činov spojených s nacizmom a preto tu nie sú dôležité nejaké iné veci. Riešia sa tu konkrétne veci a na to treba dbať, ľudia by to mali vidieť, aby vedeli, kde všade a čo sa dialo. Chcelo by to pokračovanie, taktiež ekvivalenty na iné režimy. Videl som všetky diely, no niektoré boli slabšie a nezaujali, boli dosť povrchné a tiež neboli robené úplne objektívnym spôsobom.(18.4.2013)