Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

"Ty největší hrůzy v historii lidstva mnohdy měly kořeny v dobrých úmyslech !!" Jeden z nejoriginálnějších nejhodnotnějších i nejopomíjenějších dokumentů týkajících se ( nejen ) 2. světové války, který nám v přeneseném smyslu slova ukazuje, proč vlastně nejděsivější konflikt 20. století trval tak dlouhou dobu !! Velmi sofistikovaný dokument skýtající nepřeberné množství skutečností, na něž se stalo zvykem příliš hlasitě neupozorňovat, které by však rozhodně neměly být zapomenuty, se tématu věnuje s až neuvěřitelnou objektivitou..(24.7.2013)

Velmi zajímavý seriál o druhé světové válce, který mapuje doposud málo probíranou tématiku nacistických kolaborantů. Ve většině dokumentů o druhé světové válce se dozvídáme zavádějící informace, že v celé Evropě likvidovali židy pouze němečtí příslušníci SS. Po shlédnutí tohoto dokumentu zjistíme, že většina z okupovaných zemí měla své divize, komanda či legie přímo spadající pod tu nejhorší a nejkrutější organizaci SS. Zjistíme tak, že víceméně v každém okupovaném státě se našla kolaborantská skupina, která sama prováděla ty největší zvěrstva proti lidskosti. Dokonce najdeme takové skupiny, které byly mnohdy tak brutální, že to děsilo i samotné nacistické pohlaváře, za zmínku určitě stojí ustašovské komando Dinko Šakiče, komando Arajs, likvidační komando Antanase Gekase. Zjistíme také, že v nejhorších koncentračních táborech byly nejkrutější vedoucí právě kolaboranti z okupovaných zemí, k těm nejkrutějším patřili ukrajinští kolaboranti. Celý seriál nás provede napříč celou Evropou, kde se u jednotlivých kolaborantských režimů dozvíme, co právě dotyčné osoby či skupiny vedlo ke kolaboraci. Konkrétně se seriál ve svých 12 zabývá problematikou: Vidkunda Quislinga, Pierra Lavala, Leona Degrelle, Dinko Šakiče, Finska, Antona Musserta, Ioannise Rallise, Velkého Muftiho, kolaborantských židů, Hitlerových zabijáků, Chaima Rumkowskyho a Viktorse Arajse. Seriál je plný nových zajímavých informací, které byly dlouho opomíjené, nabídne nám také málo viděné dobové fotografie a videa. Pokud tedy patříte mezi skupinu lidí, která se o zajímá o problematiku 2. světové války, potom vám tento seriál vřele doporučuji a je škoda, že má tak málo dílů. Moje hodnocení 85%(28.4.2012)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Seriál mapuje doposud opomíjenou problematiku předních proněmeckých kolaborantů během 2. světové války. Navíc to dělá profesionálně s širokým záběrem a osvětlením motivů, které je k jejich zradě vedly. Divák se obvykle seznámí s východisky historických událostí, kam scénárista dokumentu zasadí pojednávanou osobu a je svědkem toho, jak ostrakizovaná historická postava dostává lidské rysy, ale také toho, jak je zase ztrácí pod tíhou svých nemorálních činů. Po pátém díle zvedám hodnocení na pátou hvězdičku a celkový dojem : 90 %.(19.1.2012)

Některé díly si jsou docela podobné a mohly by někoho odradit, aby seriál dokoukal. Uvedu proto díly, které podle mě stojí zvlášť za vidění - díky relativně neznámým historickým faktům, pozoruhodným osudům a hlavně díky svému poselství: Quisling, Degrelle, Finsko, Rallis, Velký mufti, Území okupovaná SSSR, Rumkowski.(3.9.2013)