Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Velmi zajímavý seriál o druhé světové válce, který mapuje doposud málo probíranou tématiku nacistických kolaborantů. Ve většině dokumentů o druhé světové válce se dozvídáme zavádějící informace, že v celé Evropě likvidovali židy pouze němečtí příslušníci SS. Po shlédnutí tohoto dokumentu zjistíme, že většina z okupovaných zemí měla své divize, komanda či legie přímo spadající pod tu nejhorší a nejkrutější organizaci SS. Zjistíme tak, že víceméně v každém okupovaném státě se našla kolaborantská skupina, která sama prováděla ty největší zvěrstva proti lidskosti. Dokonce najdeme takové skupiny, které byly mnohdy tak brutální, že to děsilo i samotné nacistické pohlaváře, za zmínku určitě stojí ustašovské komando Dinko Šakiče, komando Arajs, likvidační komando Antanase Gekase. Zjistíme také, že v nejhorších koncentračních táborech byly nejkrutější vedoucí právě kolaboranti z okupovaných zemí, k těm nejkrutějším patřili ukrajinští kolaboranti. Celý seriál nás provede napříč celou Evropou, kde se u jednotlivých kolaborantských režimů dozvíme, co právě dotyčné osoby či skupiny vedlo ke kolaboraci. Konkrétně se seriál ve svých 12 zabývá problematikou: Vidkunda Quislinga, Pierra Lavala, Leona Degrelle, Dinko Šakiče, Finska, Antona Musserta, Ioannise Rallise, Velkého Muftiho, kolaborantských židů, Hitlerových zabijáků, Chaima Rumkowskyho a Viktorse Arajse. Seriál je plný nových zajímavých informací, které byly dlouho opomíjené, nabídne nám také málo viděné dobové fotografie a videa. Pokud tedy patříte mezi skupinu lidí, která se o zajímá o problematiku 2. světové války, potom vám tento seriál vřele doporučuji a je škoda, že má tak málo dílů. Moje hodnocení 85%(28.4.2012)

"Ty největší hrůzy v historii lidstva mnohdy měly kořeny v dobrých úmyslech !!" Jeden z nejoriginálnějších nejhodnotnějších i nejopomíjenějších dokumentů týkajících se ( nejen ) 2. světové války, který nám v přeneseném smyslu slova ukazuje, proč vlastně nejděsivější konflikt 20. století trval tak dlouhou dobu !! Velmi sofistikovaný dokument skýtající nepřeberné množství skutečností, na něž se stalo zvykem příliš hlasitě neupozorňovat, které by však rozhodně neměly být zapomenuty, se tématu věnuje s až neuvěřitelnou objektivitou..(24.7.2013)

Áno aj komunisti neboli a nie sú dobrí, áno aj kapitalisti neboli a nie sú dobrí, ale to neznamená, že treba obhajovať činnosť nacistov a fašistov. Ja som katolík, súhlasím s národnými štátmi prepojenými obchodom, zmluvami, no nevadia mi iné národy a preto na tomto seriály nevidím nič neobjektívneho. Týka sa to činov spojených s nacizmom a preto tu nie sú dôležité nejaké iné veci. Riešia sa tu konkrétne veci a na to treba dbať, ľudia by to mali vidieť, aby vedeli, kde všade a čo sa dialo. Chcelo by to pokračovanie, taktiež ekvivalenty na iné režimy. Videl som všetky diely, no niektoré boli slabšie a nezaujali, boli dosť povrchné a tiež neboli robené úplne objektívnym spôsobom.(18.4.2013)

Bol iba jeden politik, ktorý dobrovoľne narukoval...Leon Degrelle. Proti rozpínajúcemu komunizmu a zachovanie svojho národa (aspoň taká propaganda spočiatku bola) išli spolu s Nemcami bojovať dobrovoľníci takmer z celej Európy, vrátane Valónskych Belgičanov. Poniektoré výroky v dokumente treba brať s rezervou, no najviac ma vytočilo, že podľa tvorcov mal L. Degrelle plán...Narukovať ako vojak a vrátiť sa ako hrdina...Toto sa dá naplánovať??? Kto čítal jeho knihu (Ťaženie v Rusku...) a vie čo prežil, mi dá za pravdu, že nad ním držal ruku asi samotný boh. Nech bol Leon Degrelle aký bol, isté je , že nenájdete žiadneho politika, ktorý dobrovoľne narukoval do toho najväčšieho vojnového pekla a na jeho skvelú knihu nedám dopustiť. Seriál je urobený precízne a priestor dostane takmer každý národ , alebo jeho zástupca, ktorý s Nemeckom kolaboroval. Na všetkých nedôjde - kde sú slovenskí gardisti a maďarskí "Horthyovci" či Rumuni? Najlepší a najzaujímavejší bol pre mňa tretí diel o spomínanom Leonovi – 100%, hneď za ním štvrtý rovnako dobrý o Chorvátskych Ustašovcoch ich koncentráku Jasenovac a neskutočnom vraždení Srbov – 100%....Kurva tam sa diali veci... Posledné dva sú venované vraždeniu židov v Lotyšsku (komandá Aryse) a pobaltských štátov a sú doložené drsnými a smutnými dobovými zábermi a fotografiami. Ostatné diely boli samozrejme tiež veľmi zaujímavé a kvalitou minimálne za 80%. Dokument celkovo 100%.(21.3.2012)

Viděl jsem pouze 2 díly ale jsem velmi spokojen. Táborského komentář sedí, informace sedí, archivní záběry sedí, čili není to sračka Spectrumu ani History.-12.3.12 I k dílu Židé, co bojovali s nacisty, nemůžu dodat, jen chválu.19.3.12 Hitlerovi zabijáci-příběh Litevců a Ukrajinců, nesmírně zajímavé, komentář opět Táborský.3.4.12 Finsko, kolaborace z nezbytnosti-Naprosto famózní díl. 6.4.12 Kolaborant z lodžkého ghetta, tak to jste mě páni dokumentaristi úúúúplně dostali.7.4.2012 jsem to viděl doslova Fšechno. Spojení britských tvůrců a našeho Táborského doslova na jedničku. Význam tohoto dokumentu zcela zřejmý. Lidi jsou kurvy, kurvy a jen kurvy. Možná, že války mají význam v tom, že ty kurvy vylezou z ulity, pak je popraví(když nezdrhnou) a pak už jejich semeno nemá šanci další kurvy plodit. No a nebo je tomu zcela úplně jinak...(26.2.2012)