Příběh elektřiny (TV seriál)

• Česko

Šokující příběh elektřiny

Shock and Awe: The Story of Electricity

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 3x60 min

Jon Eastman

Jim Al-Khalili

John Wilson

Na počátku byla tma, na konci světlo. Od 18. století už jsme dokázali čarovat se statickou elektřinou, doslova se kouzlilo před publikem. Je až s podivem, že na dalších 100 let jsme vystačili jen s ní. Postupnými krůčky se nám rozkrývá vývoj elektřiny až do dnešní doby. Mapuje zvraty doby od statické elektřiny, uchovávání náboje, asi vůbec nejzásadnější objev - elektrický proud, přes transatlantickou komunikaci, elektromagnetismus, až po využívání elektromagnetických vln. Dokonce i ve zkratce v návaznosti naťukne postmoderní dobu, supravodivé nástrahy, se kterými jsme se ještě nevypořádali. Vedly se také spory, čí vynález je "efektivnější" a kdo na něm zbohatne. Neustále vznikaly nové objevy paralerně a zkrátka vždycky měl někdo větší štěstí. Avšak měřítko cesty za vizí, kterou so hodláte naplnit, nemusí být jenom úspěch mezi širokou veřejností. Dříve jsme se ptali, jak něco vytvořit, experimentovali a vynalézali. Přišla však doba, kdy jsme se museli začít ptát proč to vůbec funguje tak či onak. Změnil se pohled na věc. Najednou vznikaly teoretické výpočty, až pak se začaly dokazovat experimentálně. A tak šla doba až k dnešním technologiím, které si lze jen těžko představit.(13.8.2012)

Elektřina jako vědní disciplína je nesmírně zajímavá. Tento pořad mne vtáhl do samotných počátků, kdy si o ní lidé mysleli, že je dílem sil vyšších. Propracovaným způsoben, a laikovi velmi blízkým, popisuje neskutečně složitou epochu lidského zkoumání a bádání. Skvělá podívaná, perfektní režie, obrazově výborné, uváděné profesorem teoretické fyziky Jim Al-Khalili. Nemohu jinak - 5 hvězd.(10.4.2012)

Velmi zjednodušeně a obecně podán příběh o vzniku elektřiny, pochopitelný i pro naprostého neznalce jako jsem já :) Nejsou vysvětlovány žádné matematické vzorce, ani proč je to tak nebo onak, spíš jen obeznámení s historií vývoje. Občasně i vysvětlen nějaký ten pojem. Ale každého "kutila" rozhodně zaujme a ukáže mu co všechno jde teoreticky s elektřinou udělat. Víc takových dokumentů :)(16.4.2013)

Další velmi dobrý dokument z dílny BBC. Tentokráte je to někde na pomezí 4* a 5*, za vidění tedy určitě stojí. První díl mi přijde malinko slabší a nezáživnější, druhý díl je ze série nejlepší. Názorné rekonstrukce původních experimentů jsou poutavé a věřím, že dnešní školáci mohou mít předměty jako je fyzika nebo chemie i rádi :-) 85%(4.2.2016)

Vynikající dokument, vizuálně i komentářem. Rekonstrukce původních experimentů s nenudícím popisem, okořeněným zajímavostmi o lidech, kteří v dění hráli klíčové role. Dozvíte se, jak člověk objevil elektřinu, pochopil její zákonitosti, podstatu a nakonec se ji naučil využívat ve svůj prospěch. Nevšiml jsem si žádných omylů nebo nepřesností a proto za plný počet.(7.4.2012)