Reklama

Reklama

Příběh elektřiny

(TV seriál)
  • Česko Šokující příběh elektřiny (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2011, 3x60 min

Obsahy(1)

Britský profesor Jim Al-Khalili vypráví příběh o našem úsilí podmanit si nejzáhadnější sílu přírody - elektřinu. Ještě poměrně nedávno byla elektřina považována za zázrak, dnes je však životní mízou moderního světa a stojí na ní všechny aspekty našeho technologického pokroku. Bez elektřiny bychom byli ztraceni. Seriál líčí úchvatné skoky v představivosti a pozoruhodných experimentech. Sledujte příběh o podivínských géniích, kteří využili elektřinu k osvětlení našich měst či komunikaci přes moře a vzduchem, aby vytvořili moderní průmysl a dovedli nás k digitální revoluci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

loleknos 

všechny recenze uživatele

Velmi zjednodušeně a obecně podán příběh o vzniku elektřiny, pochopitelný i pro naprostého neznalce jako jsem já :) Nejsou vysvětlovány žádné matematické vzorce, ani proč je to tak nebo onak, spíš jen obeznámení s historií vývoje. Občasně i vysvětlen nějaký ten pojem. Ale každého "kutila" rozhodně zaujme a ukáže mu co všechno jde teoreticky s elektřinou udělat. Víc takových dokumentů :) ()

Evander 

všechny recenze uživatele

Další velmi dobrý dokument z dílny BBC. Tentokráte je to někde na pomezí 4* a 5*, za vidění tedy určitě stojí. První díl mi přijde malinko slabší a nezáživnější, druhý díl je ze série nejlepší. Názorné rekonstrukce původních experimentů jsou poutavé a věřím, že dnešní školáci mohou mít předměty jako je fyzika nebo chemie i rádi :-) 85% ()

Reklama

Marwiner 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument, vizuálně i komentářem. Rekonstrukce původních experimentů s nenudícím popisem, okořeněným zajímavostmi o lidech, kteří v dění hráli klíčové role. Dozvíte se, jak člověk objevil elektřinu, pochopil její zákonitosti, podstatu a nakonec se ji naučil využívat ve svůj prospěch. Nevšiml jsem si žádných omylů nebo nepřesností a proto za plný počet. ()

TAMEHEMP 

všechny recenze uživatele

Na počátku byla tma, na konci světlo. Od 18. století už jsme dokázali čarovat se statickou elektřinou, doslova se kouzlilo před publikem. Je až s podivem, že na dalších 100 let jsme vystačili jen s ní. Postupnými krůčky se nám rozkrývá vývoj elektřiny až do dnešní doby. Mapuje zvraty doby od statické elektřiny, uchovávání náboje, asi vůbec nejzásadnější objev - elektrický proud, přes transatlantickou komunikaci, elektromagnetismus, až po využívání elektromagnetických vln. Dokonce i ve zkratce v návaznosti naťukne postmoderní dobu, supravodivé nástrahy, se kterými jsme se ještě nevypořádali. Vedly se také spory, čí vynález je "efektivnější" a kdo na něm zbohatne. Neustále vznikaly nové objevy paralerně a zkrátka vždycky měl někdo větší štěstí. Avšak měřítko cesty za vizí, kterou so hodláte naplnit, nemusí být jenom úspěch mezi širokou veřejností. Dříve jsme se ptali, jak něco vytvořit, experimentovali a vynalézali. Přišla však doba, kdy jsme se museli začít ptát proč to vůbec funguje tak či onak. Změnil se pohled na věc. Najednou vznikaly teoretické výpočty, až pak se začaly dokazovat experimentálně. A tak šla doba až k dnešním technologiím, které si lze jen těžko představit. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Pro lidi, kteří zatím neměli to štěstí ponořit se do tajů elektřiny může být snad dokument v nějakém ohledu informačně přínosný. Pro ostatní borce je to pouze velmi jemné opakování, které jako malý bonus přidává snad pouze pár historických událostí, či nějakou efektní praktickou ukázku plešárda z Iráku. Zazní jména všech ústředních postaviček, které nám zmodernizovali život do dnešní podoby. Já jim z celého srdce děkuji. Je fajn, že my borci si máme večer čím svítit a čím si krátit dlouhou chvíli. Děti naopak mají ve škole co zopakovat a pokud to zopakují výborně, tak se doma můžou pochlubit jedničkou. Život bez dnešních vychytávek by stál tak nějak za hovno. Člověk by měl zbytečně moc volného času, který by byl nucen využívat mnohem produktivněji. Ale jo, s elektřinou se dá vyblbnout, takže většinu stopáže je nač koukat. Od statické elektřiny se postupně dostaneme až k jemnému nastínění možné budoucnosti, což je fajn. Průvodce mi příliš nesedl, takže jsem to dohromady spočítal na takové 3 *. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama