Hra zobrazuje úsek života význačného komunistického funkcionáře Jana Černého. Pozornost je kromě hrdiny soustředěna i na komunistickou solidaritu ilegálních členů strany, kteří neváhali v době okupace pomáhat pronásledovanému člověku. (oficiální text distributora)

Adam Bernau

"Pak jsem viděl podstatnou část televizního filmu Oči plné slunce režiséra Jaroslava Novotného. Hrozné. Plakát. Samá slova. Prázdná a obyčejná a všecko dohromady je vymyšlené." (Zápisky z blázince, Miroslav Macháček 1975) ()

sator

Premiéra proběhla 6.4.1975, inscenace byla poté několikrát reprízována, naposledy však v roce 1984. Karel, odbojový pracovník, se po zatčení soudruha Ziky a atentátu na Heydricha marně snaží najít v Praze úkryt. Má naplánovanou další záškodnickou akci a nechce opustit Prahu i když mu všichni radí, aby na čas odjel. Němci střílejí každého,kdo se nepřihlásí k pobytu. Karel opouští manžele Kruškovi, aby je nevydával v nebezpečí. Na čas se schová u paní Urbánkové, pak u přítele doktora. V noci při razii musí utéct. Se spolubojovníky připravuje podpálení významného skladiště. Mladý dělník je ochoten obětovat život, filosof Líbal stále jen zvažuje, zda nebezpečí odpovídá výsledku akce. Nakonec nedodrží úmluvu a všechno vzdá, dělníka nešťastnou náhodou zastřelí Němci. Karel mezitím odjel do Mnichova Hradiště a nachází klid v hájovně u manželů Kučerových. Přijíždí tam i jeho manželka Marie. Karel se dovídá o neúspěchu akce a rozhodne se jednat sám. Skladiště podpálí a podaří se mu utéct. V Praze se ale nemá u koho ukrýt. Krušek se ho ze strachu snaží zbavit, Urbánkové byt je zapečetěn a starého doktora právě odvádí gestapo. Vyčerpaný Karel vyhledá manželku, ale ta ho může schovat jen dokud se nevrátí její spolubydlící na ubytovně. Smluví si schůzku v Šárce. Karel čeká, je tam však zatčen. V roce 1944 byl v Berlíně popraven. ()