Zvířata (festivalový název)

Španělsko, 2012, 94 min

Marçal Forés

Eduard Grau

Elena Ruiz

Kdyby se mě někdo zeptal o čem to bylo, tak ani nevím co bych mu přesně řekla. A přesto to byl hrozně cool (jiný slovo mě prostě nenapadá) film. I když jsem měla pocit, že se tam nic moc neděje, ke konci to nabralo takový spád a všechno se tak nějak logicky vyřešilo a vyjasnilo, že musím říct, že mě ten film fakt dostal. Má parádní atmosféru, která je daná i prostředím kde se to odehrává (hory, les, jezero). A v neposlední řadě super hudba.(24.2.2013)

Španělský "Donnie Darko" nabízí stylizovaný a symbolický obraz nelehkého dospívání a citové zmatenosti přesahující do univerzálního souboje světa nevinnosti s iracionálním světem temnoty, která si plíživě podmaňuje uzavřený dějový mikrokosmos příběhu. I přes opojné vizuální studie měnících se nálad významově naplněného prostředí a silnou atmosféru film trpí klasickými neduhy debutantských počinů - především jde o snahu dotýkat se člověka přesahujících témat skrze řadu motivů, které nejsou dosloveny ani domyšleny a tím je výpověď odsouzena k tomu, aby jen klouzala po povrchu (navíc potlačení psychologického výkladu ve prospěch čím dál abstraktnějšího pojednání s vykupitelsko-mučednickým nádechem odsuzuje snímek k prvoplánovému působení). Navíc příliš vyváženě nefunguje ani sepjetí formálních postupů, narativních ambicí a obsahové složky. Ambivalentní je rovněž překrývání intelektuální reflexe divácky bližším stereotypem letní outsiderské romance, která často narušuje žádoucí intimní charakter. Naštěstí se snímek zcela nerozpadá a silné podloží dané propojením dějiště se symbolikou vyjadřující vnitřní vývoj protagonisty, jenž se uvnitř stává kolbištěm zmíněných protisil, funguje jako základní pojítko, z něhož vyzařuje režijní zručnost a směřování k organické jednotě.(21.2.2013)

Čeho se bojíte? Sami sebe...dost často. Příběh tohohle filmu není žádný zázrak, zázračné je jeho zpracování. Střídání scén, kdy se obraz málem zmrazí s vyhrocenými a afektovanými situacemi dodává filmu o psychických bolístkách dospívajících říz (v případě sebepoškozování hlavního aktéra tohle slovo není od věci použít). Námět filmu (posttraumatický teenager a jeho plyšový kamarád) zavání lacinou historkou o tom, jak je těžké trpět (by jeden neřekl), ale Animals z toho vyšel s grácií. Vypadá skvěle, je chvílemi děsivý, finále nezavání patosem, i když k němu má blízko.(24.2.2013)

K dokonalosti tomu chybí Sleep party people vystrkujíc zpoza stromů svoje zaječí uši.(10.11.2013)

14. QFF MEZIPATRA, Praha; 08.11.2013, 18:00 - Celkem dobrý film, poměrně emotivní (aspoň já to tak měl) a nečekaný!(8.11.2013)