• Itálie

Dario Argento's Suspiria

Horor

Itálie, 1977, 98 min

Tak to finále mě docela mrzelo. Celou dobu to bylo na pět hvězd, ale poslední čtvrthodinka se opravdu moc nepovedla. Člověk čeká co úžasného bude za těmi tajnými dveřmi a nakonec tam má jenom pár postarších ženských diskuzní kroužek. Taky je škoda, že nejzajímavější vraždu si rejža vyplýtval hned na začátku, a že nejděsivější postava-Pavlos, dostal tak málo prostoru...opravdu bych ho v noci potkat nechtěl :). Jinak je ovšem Suspiria vizuálně úžasná, Argento kouzlí kamerou pestrobarevné, ale přitom nekýčovité obrazy, na které je radost pohledět (snad nejlepší je scéna v pokoji, kdy kamera najede za svítící žárovku). Podivná hudba mi ze začátku moc neseděla, ale s postupem času jsem se dokonce těšil až zase začne temné "lá lá lá" :).(16.10.2010)

Nikdy bych nevěřil, že můžu napálit pět hvězd něčemu, kde forma jasně vítězí nad obsahem, ale stejně to nedělám poprvé, čili nasrat na to a magické Suspirii plný počet, protože ty obrazové orgie, které tady mistr Argento předvedl, vydají za deset malých černoušků. Děsivá přehlídka s dokonalou hudbou a na konci jsem se málem posral ( kecám, málem ne).(18.2.2014)

• MISSha

Já opravdu nechápu jak někdo tomuhle mohl dát nad 3 hvězdičky... tři bych možná ještě pochopila vzhledem ke stáří hororu ale víc?To doopravdy ne.... Mám ráda starší horory a mnohdy je upřednostňuji před novějšími a samotný druh hororu paří mezi moje oblíbené např. tématem podobný horor-Rosemary má děťátko,jsem zhltla i s navijákem,takže ze mě nemluví žádná zaujatost.Suspiria je strašně se vlečící horor u kterého jsem umírala nudou,v pár okamžicích se o mě málem pokoušel spánek.Co mě ale nejvíce rozčilovalo byla hudba (jestli se tomu tak dá nazvat),celková vizuální stránka které nedávám za vinu stáří ale režisérovo pestrobarevné hraní se světly jako v nějakým ateliéru už bylo na pendrek.(13.7.2010)

Netradičné a zaujímavé. Argentova hra s farbami je určite pozoruhodná, pretože sa s niečim podobným minimálne v hororovom žánre vôbec nestretávam, no i tak musím najviac vyzdvihnúť hudobnú stránku, ktorá Suspirii dodala famóznu atmosféru a tým dokázala zatieniť aj pomerne nevýrazný, jednoduchý príbeh a dosť komické, úmrtné scény, nad ktorými sa dosť podpísal zub času.(14.1.2017)

Na Argentoovi mám nejradši vizuální stránku jeho filmů - zejména překrásně syté barvy. Tma není černá, ale modrá nebo rudá, stejně tak jako pokoje, které nejsou nikdy vymalovány konvenčně bíle. Dívat se na bloudění postav těmito prostory (za doprovodu značně šílené hudby) je větší zážitek než sledování nepříliš zajímavého děje či amatérských hereckých výkonů. Každopádně Suspiria patří k tomu lepšímu, co jsem od Daria viděl.(23.6.2007)

• - Argento k natočení filmu našel inspiraci v příběhu o babičce Darie Nicolodi, která za mlada navštěvovala německou hudební akademii. (Chatterer)

• - Argento donutil kameramana Luciana Tovoliho sledovat Snow White and the Seven Dwarfs (1937), aby pochopil, jaké barevné pojetí si představuje Argento v Suspirii. (Chatterer)

• - Dario Argento obsadil Jessicu Harper poté, co ji viděl v jejím debutu Phantom of the Paradise (1974). (Chatterer)