Oceán plný dobrodružství

• Česko Cousteauova dobrodružství v oceánech (více)
Velká Británie, 2009, 5x54 min

Na naší planetě jsou místa, kde dokáže žít jen několik málo živočišných druhů. Zde, daleko na severu, ožívají chladné arktické vody podivnými zvuky. "Mořští kanárci" se dali do zpěvu. Název běluha pochází z ruského výrazu pro bílou barvu. Tito kytovci představují malý zázrak evoluce - teplokrevní savci žijící v mrazivě studených vodách severních moří. Jsou to velice inteligentní zvířata; svým neobyčejným vzhledem připomínají strašidelné duchy. Používají jeden z nejdokonalejších sonarů v živočišné říši. Zvuky, které vydávají, se šíří mořskou vodou a jejich odrazy jim poskytují informace o okolí. Vztah mezi člověkem a běluhami se táhne hluboko do minulosti. Přes čtyři tisíce let byli na těchto kytovcích závislí lovci žijící v oblastech, které jim k obživě poskytovaly jen minimum příležitostí. Inuité dnes spolupracují s vědci a s pomocí moderní techniky ochraňují běluhy, což jim de facto pomáhá zabezpečit si vlastní budoucnost. Přes společné úsilí se se zdá, že zdravotní stav populace a další přežití těchto nádherných kytovců je ohroženo.
Jednotlivé díly:  1.-Mořští duchové
2.-Volání kosatek
3.-Volání kosatek II.
4.-Návrat do Amazonie
5.-Návrat do Amazonie II. (oficiální text distributora)