Nálety na Německo (TV film)

• Česko

Bombardování Německa

Bombing of Germany, the

Dokumentární

USA, 2009, 52 min

David Espar

Jeden z mála dokumentů, který se věnuje II. světové válce z druhého pohledu. A to z pohledu německého civilního obyvatelstva, které se stalo obětí těchto náletů. Německo ale muselo s něčím podobným prostě počítat. Moc dobře je v obsahu zmiňováno pořekadlo - kdo seje vítr... Většinu záběrů použitých v tomtu dokumentu jsem viděl poprvé. A to si myslím, že už jsem z II. světové války viděl dokumentů dost.(10.6.2013)

Rozhodně slušně natočený dokument, který bohatě využívá archivní materiály i výpovědi pamětníků a snaží se o objektivnost. 80%(7.1.2013)

Poměrně vyvážený dokument mapující vývoj a taktiku strategického bombardování spojenců během druhé světové války. Trochu jsem však cítil, že jej točili Amíci a tak se misky vah ,,zásluh" lehce přehupovaly na stranu osmé letecké armády. RAF trochu pokulhávala, přičemž si myslím, že přávě ona má větší podíl z hlediska strategických těžkých náletů na vítězství. USAAF ji však zdatně sekundovalo o tom není sporu. Bohužel zde vůbec nic nezaznělo o náletech provedených Sovětským letectvem. Co do počtu nešlo o ,,rozvážku mléka" jak hoši z RAF říkali svým nočním výletům na německá města, ale i bombardéry s rudými hvězdami se na obloze Třetí říše ke konci války poměrně často objevovaly. Škoda, že stejně jak dokument popisuje mylnou představu z počátku čtyřicátých let, že těžký vícemotorový bombardér s velkým počtem střelišť na palubě a s velkým doletem bude sám schopen se celou cestu bránit, nezazněl zde u RAF vznik perutí Pathfinderů. Značkaři RAF a zavedení nových Mosquit bylo stejnou revolucí jako zavedení stíhacích eskort s P51 a P38 po celou dobu letu. Samozřejmě se jak RAF tak USAAF denní bombardéry (po prvních masakrech bez eskort) eskorotovat snažilo a také se tak celkem pravidelně dělo, vždy to však bylo limitováno doletem tehdejších stíhaček. To často znamenalo doprovod např. jen nad část Francie, kde stíhačky zase v určený čas návratu čekaly na vracející se létající pevnosti B17 a B24. To zde třeba vůbec nepadlo. Jsem však rád a proto jsem také dal tak vysoké hodnocení, že v dokumentu nepadlo nic o vzdušných teroristech vraždícíh ubohé a hodné Němce z řad civilního obyvatelstva. Sám Harris musel na konci svého života čelit ostré kritice za civilní oběti a značné materiální škody nejen v Německu, ale třeba i ve Francii na dalších okupovaných místech, která RAF přeorala... na tuto tematiku nelze koukat dněšním pohledem, což nejeden historik bohužel dělá. Německo vedlo totální válku s velkou částí světa. Kromě samotné agrese a válčení, zabíjelo bezbranné, zabíjelo civilisty, vyhlazovalo národy... Proti takovémuto nepříteli musel civilizovaný svět nasadit všechny prostředky (i necivilizované) . Taktické a kobercové bombardování včetně amerického cíleného nacistické bestii zlomilo vaz. Nefungovala výroba, časté poplachy vyháněly lidi do krytů ať už od strojů či z postelí, ve městech na řadě míst nefungovaly služby, netekla voda, nešel plyn. Němci měly při houkání sirén panickou hrůzu ze spojeneckých eskader.. Zkrátka ubozí hodní civilisté Třetí říše začali být těžce demoralizovaní a měli války plné zuby. A ještě jedna věc, Češi a Poláci měli jít hned po Židech v případě vítězství nacistů. To jen pro ty mudrce, kteří si stále ještě myslí, že nálety na česká města byly barbarské... My všichni bychom měli být statečným spojeneckým osádkám za vše vděčni a měli bychom je mít v neskonalé úctě. * * * *(11.1.2012)

Tak tedy 52 minut dokumentu o válečných útocích za druhé světové války. Tato tématika mě velmi zajímá, ale viděla jsem o tomto období působivější dokumenty a ty dostaly ode mě plné hodnocení proto musíte pochopit, že 5* dát nemůžu. Nezažila jsem sice 2.sv.válku a nebo si to alespoň nepamatuji (kdyby existovala reinkarnace pak jsem skutečně mohla být v přímém dění). Při sledování jsem se nemohla ubránit fandění leteckým četám z VB a USA, jelikož německé obyvatelstvo tak trochu nemusím...Toť vše.Poučné ale ne brilantní.(7.1.2013)

Skvělý dokument, který nám nastiňuje nálety spojeneckých vojsk na německá města během 2. světové války. Je to podáno velmi poutově a silně a jedná se o dokument, který je vhodný nejen pro válečné nadšence. Pochválit se určitě musí také skutečné záběry z bombardování i jiných válečných střetů a předbitevních porad. Zajímavé jsou také výpovědi německých obyvatel, kteří zažili bombardování přímo v jámě lvové. 90%(9.1.2012)