Povolání kaskadér (TV film)

Dokumentární

Česko, 2011, 53 min

Jaroslav Tomsa

Moc rád jsem chtěl vědět, jak vlastně ta parta kolem českých kaskadérů, kteří jsou uznáváni, kudy chodí, vlastně vznikla. Pan Jaroslav Tomsa se mi nicméně ukázal jako správnej chlap, který dokázal hodně, včetně založení české kaskadérské školy. Byla radost koukat na ty kluky, kteří to dělají, protože je to skutečně baví a když se cokoliv stane, hned si vypomůžou. No a pak ty ocenění ve světě? To už byla jen třešnička na pomyslném dortu. Jsem za české kaskadéry neskutečně hrdý. Ne nadarmo jsou jedni z nejlepších na světě.(20.1.2012)

Skvělé. Sice si myslím, že by se dalo ještě lépe ukázat, že práce kaskadérů je opravdu tvrdá a náročná řehole, ale bohudík za tenhle dokumentík, kterým provází skutečná česká legenda a chlap, kterýho si já osobně nesmírně vážím pan Jaroslav Tomsa. Vlastně, když tak o tom přemýšlím, Povolání kaskadér je spíš dokument o panu Tomsovi než přímo o kaskadérské práci. Od dětsví plnýho sportu přes natáčení filmů až po předávání kaskdérské korunky Laďovi Lahodovi, další ikoně oboru. Ano, v obsahu filmu se píše že málo kdo ví, že naši kaskadéři dělali ten či onen film, i tady chybí takový šlágry jako Gladiátor, Troja, Bond a další. Skromnost jest výsadou skutečných frajerů a to naši kaskadéři opravdu jsou, protože a v dokumentu to bohužel není zmíněno, z mimálního ekonomického zajištění proti jejich západním kolegům (např. vozový park) si dokázali vydobýt světový respekt a uznání o čemž svědčí mnoho nominací na cenu Taurus (kaskadérský Oscar ). Dokument je třeba brát spíš jako poctu panu Tomsovi s mírným náhledem na celkovou kaskadérskou práci, kde nám jsou představeni i další velmi úspěšní kaskadéři a kaskadérky (Hanička Dvorská si zaslouží být zmíněna ) v jednotlivých kaskadérských odvětvích (moto, fight, koně,atd. )(13.1.2012)

Zajímavý pohled na kaskadérství. Tomsa v parádní kondici.(17.1.2012)