Putování s dinosaury - Balada o Alosaurovi (TV film)

Ballad of Big Al, The

Dokumentární / Krátkometrážní

Velká Británie, 2000, 2x30 min

Ben Bartlett

Andrew Wilks

Skvělej dokument o smutném příběhu jednoho z dinosauru Alosaura. Ze začátku to vypadalo jako normální navázání na dokumentární výbornej seriál putováni s dinosaury ale nakonec to byl specialní film. Příběh začíná narozením končí smrtí chudák alosaurus. Když příběh skončil paleontologové nám dokázali že vědi všechno o něm a jeho životě pár scén mě tam i rozesmálo třeba jak alosaurus hraje fotbal z dětmi :D. Jinak to ukázali zbusobem že vědi co říkaj a já to pochopil do poslední dinosaurské kosti. Jsem rád že je i víc dokumentárních filmu o dinosaurech chci videt uplne vsechny protoze mě to začíná nějak bavit.(31.7.2010)

Big Al má právem místo v mojí síni slávy. Získal si mě tak jak to nedokázali mnohé filmové postavy a herci :) Celý dokument se nese v příjemném tempu, drží vás v napětí a na konci se neubráníte smutku. Bohužel po opakovaném shlédnutí už vám přijde příliš strohý a přáli byste si vědět o Alově životě mnohem víc :)(14.3.2011)

Balada o Alosaurovi je nádherný a zároveň smutný příběh o dinosaurovi jménem Big Al, který je sice už stovky milionů let po smrti, ale i přesto jeho zkamenělé ostatky mohou dále vyprávět o jeho krátkém, ale o to více bouřlivém životě. Líbilo se mi rozčlenění dokumentu, kde první polovina byl čistě Alův příběh zasazený do druhohor, od jeho vylíhnutí, přes dospívání a různá poranění, až po jeho předčasný skon, zatímco v té druhé vstupují do děje vědci a snaží se na základě jeho kostry a poznatků o žijících příbuzných dinosaurů (ptáků a plazů) zrekonstruovat život Velkého Ala. Osobně si myslím, že se tvůrcům povedlo vylíčit Alův příběh celkem věrohodným způsobem, byť šlo samozřejmě vždy jistým způsobem o hypotézy, nicméně nikdo nemůže dnes se stoprocentní jistotou říct, co se tehdy přesně stalo. Zkrátka moc dobře a kvalitně natočený snímek z produkce BBC, který podobně i jako ostatní Putování s XY vyniká svým technickým zpracováním a výpovědní hodnotou.(26.9.2016)

Putování s dinosaury byl vůbec jeden z nejlepších a ve své době nejmodernějších dokumentálních seriálů. Tahle odbočka s působivím a smutným příběhem je ukázkou, že i dokumentární filmy mohou přitáhnout davy lidi k obrazovce. Mě osobně série těhle dokumentů dostala a dodnes se rád podívám na každý díl z nich - na tenhle speciál zejména.(8.10.2012)

Nejen, že je to nádherně zpracovaný dokument, ale jo to i krásný a dojemný příběh. Celý seriál Putování s dinosaury je skvělý a tohle je navíc o mém oblíbeném dinosaurovi a ve druhé části je také vysvětleno, jak se ke všem zjištěním dospělo. Jako malá jsem se na Baladu o Alosaurovi mohla dívat pořád a když jsem se na to podívala o několik let později znova, musím říct, že mi to nepřišlo o nic horší než tehdy. 100%(21.2.2018)

• - Dokument byl natáčen v Arizoně, Utahu a na Novém Zélandě. (Triceratops)