Putování s dinosaury - Balada o Alosaurovi (TV film)

Ballad of Big Al, The

Dokumentární / Krátkometrážní

Velká Británie, 2000, 2x30 min

Ben Bartlett

Andrew Wilks

Skvělej dokument o smutném příběhu jednoho z dinosauru Alosaura. Ze začátku to vypadalo jako normální navázání na dokumentární výbornej seriál putováni s dinosaury ale nakonec to byl specialní film. Příběh začíná narozením končí smrtí chudák alosaurus. Když příběh skončil paleontologové nám dokázali že vědi všechno o něm a jeho životě pár scén mě tam i rozesmálo třeba jak alosaurus hraje fotbal z dětmi :D. Jinak to ukázali zbusobem že vědi co říkaj a já to pochopil do poslední dinosaurské kosti. Jsem rád že je i víc dokumentárních filmu o dinosaurech chci videt uplne vsechny protoze mě to začíná nějak bavit.(31.7.2010)

Big Al má právem místo v mojí síni slávy. Získal si mě tak jak to nedokázali mnohé filmové postavy a herci :) Celý dokument se nese v příjemném tempu, drží vás v napětí a na konci se neubráníte smutku. Bohužel po opakovaném shlédnutí už vám přijde příliš strohý a přáli byste si vědět o Alově životě mnohem víc :)(14.3.2011)

Naprosto famozny dokument BBC o zivocichovi ktoreho kosti boli objavene po 145 000 000 rokoch v horach USA. Je to fascinujuce, ze za pomoci dnesnej techniky sa vie presne urcit vek tohto zvierata (alosaura) a dokonca sa da nacrtnut i jeho divoky zivot. Cely pribeh zacina vyliahnutim maleho Ala a jeho nesputana cesta k dospelosti plna nastrah a tazkosti. Bohuzial sa doziva iba 6 rokov a za tuto strastiplnu cestu kde sa snazi prezit, dokazali tvorcovia tohto dokumentu zistit, ze mal 19 oderkov a zlomenin na svojom tele kym ho k smrti vycerpaneho neprikryla voda a piesok. DVD je rozdelene do dvoch dielov - prvy nam odrozprava jeho zivot a druhy diel nam tvorcovia vysvetlia preco a ako postupovali. Je to nadpriemerny dokument ktory vycnieva nad ostatnymi vdaka komentarom roznych odbornikov a archeologov v druhej casti. Archeologicka stravila 8 rokov nad badanim jeho kosti pod mikroskopom a pomoci fosilii dokazali chronologicky urcit jeho urazy. Takze ani cas 145 milinov rokov pred Kristom nam nevadi vychutnat si divoku jazdu zivotom maleho Ala a jeho spojitost s krokodilami a pstrosmi v dnesnej dobe. Doporucujem - 99%(22.7.2009)

Balada o Alosaurovi je nádherný a zároveň smutný příběh o dinosaurovi jménem Big Al, který je sice už stovky milionů let po smrti, ale i přesto jeho zkamenělé ostatky mohou dále vyprávět o jeho krátkém, ale o to více bouřlivém životě. Líbilo se mi rozčlenění dokumentu, kde první polovina byl čistě Alův příběh zasazený do druhohor, od jeho vylíhnutí, přes dospívání a různá poranění, až po jeho předčasný skon, zatímco v té druhé vstupují do děje vědci a snaží se na základě jeho kostry a poznatků o žijících příbuzných dinosaurů (ptáků a plazů) zrekonstruovat život Velkého Ala. Osobně si myslím, že se tvůrcům povedlo vylíčit Alův příběh celkem věrohodným způsobem, byť šlo samozřejmě vždy jistým způsobem o hypotézy, nicméně nikdo nemůže dnes se stoprocentní jistotou říct, co se tehdy přesně stalo. Zkrátka moc dobře a kvalitně natočený snímek z produkce BBC, který podobně i jako ostatní Putování s XY vyniká svým technickým zpracováním a výpovědní hodnotou.(26.9.2016)

"Dokument" propojený s příběhem nešikovného Alosaura se povedl na výbornou - konec je až srdceryvný. Nejvíce oceňuji to, že BBC umí své dokumenty obohatit o silnou dávku napětí, což je zde vidět především na dvou scénách: 1. náhon na diplodoky 2. potyčka s alosauří dámou. 90% PS: Jsem rád, že původní nesmyslný text distributora byl nahrazen správným.(31.5.2010)

• - Dokument byl natáčen v Arizoně, Utahu a na Novém Zélandě. (Triceratops)