Nadějné vyhlídky (TV seriál)

Great Expectations

Velká Británie, 2011, 3 h (Minutáž: 60 min)

Asi nejpěkněji natočené Nadějné vyhlídky, které paradoxně nemusím. Ani jednu postavu si nedokážu oblíbit v žádném ze zpracování, kniha mě taky neokouzlila, přestože je čtivá. Podívala jsem se ze zvědavosti a přestože kvalitu mini sérii upřít v žádném směru nelze, stále mi v příběhu chybí směr a tah na bránu. Dokonce zajdu až tak daleko, že Dickense podezřívám, že při samotném psaní neměl jasno v tom, kam se děj bude ubírat a tak je to místy takové...přeplácané, podivně roztříštěné a v konečném důsledku nedopečené? Nevím. Napsal mnohem lepší věci.(14.9.2020)

Knižní předlohu jsem nečetla, takže nemůžu soudit, co se týče věrnosti ději. Po technické stránce to bylo výborně natočené, kulisy, prostředí, všechno bylo propracované do detailu. To je ale asi tak všechno ,co se mi na tom líbilo. Herci až na Harryho Lloyda a Davida Sucheta byli hrozní, nemluvě o strašně pochmurném a depresivním ději, ještě že to mělo dobrý konec. Celý seriál je strašně tmavý, nejsvětlejší chvilka byla paradoxně ta, když se jedna z postav zapálí. Dokoukala jsem to, protože mě zajímalo, jak to padne, ale musím říct, že to na mě působilo prostě tak...divně. Postavu slečny Havishamové jsem nějak nepobrala. Znovu koukat nebudu.(3.1.2012)

Páni zlatí,tohle bylo totální převálcování,které jsem snad od Nolanova Mementa,nezažil! Odvážil bych se dokonce tvrditi,že je to snad ještě lepší,než předloha a už jen za to se určitě budu smažiti v pekle. Scénáristka s režisérem zde vytvořili pro mě osobně,1 z nejlepších adaptací Dickense snad..vůbec. (Filmy nepočítám,ty jsou naprd,už jen tím,jak všechny klasiky deformují a hl. zkracují). Nemůžu tomu absolutně nic vytknouti. Výprava,kamera,obsazení,hudba,střih,no prostě...vše! je dokonalé a slouží to jako pastva pro oči,duši i mozek. Pokud jste samoz. beznadějně propadli ´´kouzlu´´ této fascinující, ale zároveň,velmi nešťastné doby. A pokud si někdo myslí,že 1.díl je jen taková oťukávačka a až dále se to rozjede na plno,má sakra pravdu. Tomuto výrobnímu týmu,bych dal zpracovati nejraději všechny další (krom Ponurého Domu z 2005,ten je parádní) Dickensovky a bylo by. A pro neznalce předlohy,bude závěr 2.dílu,pořádný šok a ve 3. se ještě přitvrdí. Bravo!!! Zkrátka...z této (sice na Dickense docela thrillerové,přesto pořád jemně lidské,což je samoz. v pořádku) předlohy,se stal dokonalý- viktoriánský - nervák,jak se sluší a patří. A že se zde poněkud více dravěji hraje,než v jiných tv Dickensech? No,v 1.díle mi to ještě trochu vadilo,ale ve 2.,jsem na to už zcela zapoměl,páč jsem byl prostě a jednoduše...pohlcen.(14.8.2019)

Keby tu nehrala Gillian Anderson, tak by išlo o dokonalú hypnotickú záležitosť. Neviem, akosi mi narúšala ten podvedome vytvorený obraz ranného Viktoriánskeho obdobia. Ale všetko mimo nej bolo po technickej stránke jeden lahôdkový masterpiece - dokonalá, dychberúca dobová atmosféra s nádychom gotického hororu, zatuchlé uličky, všeobecný chlad a pochmúrnosť.... A fantastické kostýmy, klobúk dole. Síce nejde o práve najlepší Dickensov príbeh, no aj tak môžem len odporučiť. Hlavne tým, čo si potrpia na podobné dobové atmosferické záležitosti a gotiku vo filme. Slušný nadpriemer. 80/100(11.9.2018)

Tohle je zase jedno z těch mých rozpačitých hodnocení, protože abych byla objektivní, potřebovala bych zkouknout všechny adaptace Nadějných vyhlídek, které existují, ale obávám se, že bych na tom byla stejně:-) Vzhledem k tomu, že se jedná o Charlese Dickense mě nakonec ta opravdu hodně temná a ponurá atmosféra nezaskočila tolik, jako spíš obsazení do hlavních rolí. Přestože mám Gillian moc ráda, tak bych jí doporučila, aby se držela spíš filmů typu The Fall, protože mně do role slečny Havishamové vůbec nesedla, ale možná to bylo až příliš viditelnou umělou vizáží. I když její scéna u zrcadla v posledním díle byla perfektní. U Pipa a Estelly přimhouřím oko (možná obě), ale zato maximálně jsem byla spokojená s rolí dobrodince (myslím, že ho hrál Mark Addy) a právníka si David Suchet taky střihnul skvěle. Ale ve výsledku jsem byla spokojená a budu se těšit na další Dickensonovo zpracování.(15.3.2014)

• - BBC se rozhodla natočit ku příležitosti dvoustého výročí narození spisovatele Charlese Dickense několik tématických seriálů a dokumentů. Třídílná série Nadějné vyhlídky pak je jedním z nich. (sluppka)

• - Harry Lloyd, představitel Herberta Pocketa, je ve skutečnosti potomkem Charlese Dickense, autora knižní předlohy. (sluppka)