Nadějné vyhlídky (TV seriál)

Great Expectations

Velká Británie, 2011, 3 h (Minutáž: 60 min)

Knižní předlohu jsem nečetla, takže nemůžu soudit, co se týče věrnosti ději. Po technické stránce to bylo výborně natočené, kulisy, prostředí, všechno bylo propracované do detailu. To je ale asi tak všechno ,co se mi na tom líbilo. Herci až na Harryho Lloyda a Davida Sucheta byli hrozní, nemluvě o strašně pochmurném a depresivním ději, ještě že to mělo dobrý konec. Celý seriál je strašně tmavý, nejsvětlejší chvilka byla paradoxně ta, když se jedna z postav zapálí. Dokoukala jsem to, protože mě zajímalo, jak to padne, ale musím říct, že to na mě působilo prostě tak...divně. Postavu slečny Havishamové jsem nějak nepobrala. Znovu koukat nebudu.(3.1.2012)

Na to, že jsem místy měla pocit, že mi ze zženštilosti Bootha narostou časem koule, pro nevyhnutelný pocit, že jsem víc chlap než kdy on bude, a že herečka, co hrála Estellu, nejen, že byla přitažlivá asi jako moje osoba, kdyby jí ty koule fakt narostly, ale zároveň působila spíše jako Pipova matka než případná nevěsta, tak se jedná o povedenou adaptaci Dickense. Nicméně první půlka jasně válcuje tu druhou, která spíš působí jako nutnost, aby to vůbec nějak skončilo. Ale to je asi nevyhnutelný pocit, když máte u hlavních dospělých hrdinů velký problém odhadnout, kdo je tady chlap, kdo matka a případně, koho mám podle tvůrců považovat za přitažlivou ženu. Nicméně i tak se jedná o dost povedenou záležitost.(14.8.2012)

Páni zlatí,tohle bylo totální převálcování,které jsem snad od Nolanova Mementa,nezažil! Odvážil bych se dokonce tvrditi,že je to snad ještě lepší,než předloha a už jen za to se určitě budu smažiti v pekle. Scénáristka s režisérem zde vytvořili pro mě osobně,1 z nejlepších adaptací Dickense snad..vůbec. (Filmy nepočítám,ty jsou naprd,už jen tím,jak všechny klasiky deformují a hl. zkracují). Nemůžu tomu absolutně nic vytknouti. Výprava,kamera,obsazení,hudba,střih,no prostě...vše! je dokonalé a slouží to jako pastva pro oči,duši i mozek. Pokud jste samoz. beznadějně propadli ´´kouzlu´´ této fascinující, ale zároveň,velmi nešťastné doby. A pokud si někdo myslí,že 1.díl je jen taková oťukávačka a až dále se to rozjede na plno,má sakra pravdu. Tomuto výrobnímu týmu,bych dal zpracovati nejraději všechny další (krom Ponurého Domu z 2005,ten je parádní) Dickensovky a bylo by. A pro neznalce předlohy,bude závěr 2.dílu,pořádný šok a ve 3. se ještě přitvrdí. Bravo!!! Zkrátka...z této (sice na Dickense docela thrillerové,přesto pořád jemně lidské,což je samoz. v pořádku) předlohy,se stal dokonalý- viktoriánský - nervák,jak se sluší a patří. A že se zde poněkud více dravěji hraje,než v jiných tv Dickensech? No,v 1.díle mi to ještě trochu vadilo,ale ve 2.,jsem na to už zcela zapoměl,páč jsem byl prostě a jednoduše...pohlcen.(14.8.2019)

Keby tu nehrala Gillian Anderson, tak by išlo o dokonalú hypnotickú záležitosť. Neviem, akosi mi narúšala ten podvedome vytvorený obraz ranného Viktoriánskeho obdobia. Ale všetko mimo nej bolo po technickej stránke jeden lahôdkový masterpiece - dokonalá, dychberúca dobová atmosféra s nádychom gotického hororu, zatuchlé uličky, všeobecný chlad a pochmúrnosť.... A fantastické kostýmy, klobúk dole. Síce nejde o práve najlepší Dickensov príbeh, no aj tak môžem len odporučiť. Hlavne tým, čo si potrpia na podobné dobové atmosferické záležitosti a gotiku vo filme. Slušný nadpriemer. 80/100(11.9.2018)

Po řemeslné stránce naprosto dokonalá minisérie. Skvělá režie, výprava a skvostná kamera. Jenže celý děj doplácí na předlohu. Je to přesně ten klasicky nezávadný a naivní Dickens bez nějaké propracovanější psychologie postav. A ačkoli je většina herců ohromná, nejslabší místo představuje právě hlavní role. Je mi líto, ale Douglas Booth je modelingové dřevo. Pokud vás přehraje vaše 12-letá mladší verze, je nejspíš načase začít si hledat nové povolání. Celé tři díly jsou však hezky vygradované a rozhodně je nepovažuju za ztrátu času.(30.12.2011)

• - BBC se rozhodla natočit ku příležitosti dvoustého výročí narození spisovatele Charlese Dickense několik tématických seriálů a dokumentů. Třídílná série Nadějné vyhlídky pak je jedním z nich. (sluppka)

• - Harry Lloyd, představitel Herberta Pocketa, je ve skutečnosti potomkem Charlese Dickense, autora knižní předlohy. (sluppka)