The Music Instinct

(TV film)
všechny plakáty

Nálezy paleolitických fléten jsou prvními důkazy zájmu lidí o pochopení základních principů strukturovaní hudebního materiálu. Starověcí filozofové popisovali různé funkce hudby a zákonitosti jejího formování. Později, v moderní době, muzikologové našli mnoho definic hudby, avšak žádnou celistvou či univerzální. Koncem devatenáctého století bylo zřejmé, že zcela zásadní pro vědecké poznání hudby bude výzkum mozku. Teprve vývoj posledního desetiletí však umožnil vědcům precizně zkoumat neurologické procesy spojené s vnímáním hudby. Takový výzkum je nesmírně náročný. Hudba je velmi komplexní a společensky podmíněný jev, současné technologie však umožňují zkoumat pouze omezený počet aktivit a to vždy na jediném mozku v daném čase. Pro vyhodnocení výsledků neurologických vyšetření jsou tak nesmírně důležité výstupy dalších věd. Hudební instinkt prezentuje aktuální trendy na poli neuropsychologie hudby v kontextu fyziky, lékařství, etnomuzikologie, bioakustiky a evoluční muzikologie. Dokument neupoutá pouze tématem a kvalitou zpracování, působivé je též spektrum osobností, které se podílely na jeho natáčení – například Bobby McFerrin, Jarvis Cocker, Oliver Sacks či Stephen Mithen. (Academia Film Olomouc)