Wolf Creek 2

Scénografie:

Robert Webb

Kostýmy:

Nicola Dunn

Nekompromisní a svižná žánrovka, která se nebojí ničeho a nikoho nešetří - v relativně krátkém časovém úseku se tak dočkáme čistého průstřelu hlavy, detailního rozřezání mužského údu, krvavé australské rallye s podtitulem "Sejmi klokana" a konečně i návštěvy děsivého mučícího doupěte plného bolesti a zvrácenosti. A navíc v hlavní roli se sympatickým klaďasem a labužnickým záporákem, který je hororový magor první třídy. Nepřináší to sice nic nového a je zarážející, jak bezstarostně a bez následků provozuje Taylor své zvrhlé choutky napříč tak velkým územím, ale pořád je to minimálně sakra zábavné a formálně více než slušné, takže spokojenost.... 70%(12.11.2015)

Welcome to Australia, cocksucker! Hm, vôbec nič som si od toho nesľuboval a nakoniec celkom príjemné prekvapenie. Zatiaľ, čo prvý Wolf Creek bol taký tuctový, nevýrazný prírastok do subžánru exploitation, ktorý sa držal pomerne na uzde. Wolf Creek 2 smeruje rovno na DVD/Bluray a On-Demand, takže na nejakú korektnosť kašle a zo žánru žmýka doslovne maximum. A to niekedy plne stačí. Na žáner pomerne objemná stopáž síce vzbudzovala obavy, ale Greg McLean túto drsnú jazdu tento krát rozbieha už od prvých minút a prekvapivo nepoľaví až do samotného záveru. Pritvrdzuje na psychickom a fyzickom terore, viac sa pohráva so šokujúcimi gore scénkami (odrezaný penis) a celkovo vytvára veľmi nekompromisnú, krutú, drsnú, špinavú atmosféru so správne šialeným záporákom. Diane občas efektne odľahčí (klokany!), čím však len potvrdzuje až takú zvrátenosť celého snímku. Celkovo sa mu darí sprostredkovať, čo najintenzívnejší divácky zážitok s výbornou gradáciou napätia a v slušnom tempe s dostatočným body-countom. A aj keď je to len tisíc krát omieľaný koncept, tak naháňanie vraha VS obetí v pútavej austrálskej prírode sa nikdy neopakuje, neustále rôzne variuje (púšť, dom, auto) a postupne presúva z jednej postavy na druhú, čím si drží aj určitý moment prekvapenia, keďže zo začiatku nie je až tak úplne jasné kto sa dožije záveru. Musím síce uznať, že je to len „tupá“ vyvražďovačka, ktorá je občas až príliš prestrelená (scéna s kamiónom), na logiku sa je pri nej potrebné úplne vykašľať (vrah po sebe nijako nezahladzuje stopy, postavy sa občas chovajú ako úplní tupci bez pudu sebazáchovy, po celej Austrálii sa snáď nevyskytuje jediný človek okrem potenciálnych obetí vrah a pod.), a aj snaha o „Based on Actual Events“ je v tomto prípade zbytočne vynútená, taktiež ako nedôveryhodný záver, ale pre určitú cieľovú skupinu hororových divákov, do ktorej tiež spadám, veľmi výživný prírastok. S výnimkou tejto skupiny to asi málo kto docení, ale takto to už býva v podstate so všetkými exploitation. Priznám sa, že väčšinu času som bol rozhodnutý udeliť veľmi solídne tri hviezdy a viac ani omylom, keďže v úvodnej pasáži ma postavy Nemky svojím chovaním priam iritovala a fakt neverím, že takto sa dokáže ktokoľvek chovať pokiaľ mu ide o vlastný život, ale záverečné zúčtovanie s mladíkom v podzemí, ktoré je správne úchylné a konverzačné hra „about Aussie History“ svojím sarkastickým podtónom pridali toho pomyselného pol bodíka k dobru a preto bez problémov zaokrúhľujem smerom nahor. CELKOVO: 3,5* (7/10) : Jeden z mála hororových sequelov, ktoré sú omnoho lepšie ako originál. Celý čas som mal navyše na mysli remakové verzie I Spit On Your Grave 1 a 2, ktorú sú na tom v sérii na vlas rovnako ako Wolf Creek 1 a 2. Teda hlavne I Spit On Your Grave 2, s ktorým si Wolf Creek 2 môže podať ruku.(28.4.2014)

• eraserhead666

Musím WC2 přiznat jedno. Opravdu mě nezklamal. Je to přesně tak slabý film, jak jsem očekával. Vlastně mě bavila jen ta úvodní scéna s policisty, ta by skvěle fungovala jako kraťas. Jenže po ní se ze záporáka (který mě prudil již v jedničce) snažili vycucat a vyždímat tolik, že z něj zbyl zase jen protivný, nesympatický a neskutečně přehrávající záporák. Celý film je docela natažený, scéna s kvízem přetažená až za únosnou mez a i ty klokani nejsou nic moc. Na mě tenhle psychicky vyšinutý Krokodýl Dundee nefunguje.(28.7.2014)

Mick Dundee by žasnul, jak se jeho méně slavný kolega Mick Taylor chová v australské divočině ke klokanům, k mladé dívce a úctu nemá ani k (starším) lidem. Vytrvalé pronásledování a následné zabíjení zahraničních turistů, zvířat a v neposlední řadě důchodců patří k jeho oblíbené kratochvíli a jak sám srdnatě prohlašuje, nenechá přece svoji rodnou hroudu devastovat přívalem smradlavých zahraničních turistů. A tak si nejdříve vyhlédne mladý párek německých turistů a u útěku dívky z jeho spárů se pro změnu nachomítne anglický mladík, který to schytá za všechny. Pokud jste čekali, stejně jako já, že si na paškál vezme sličnou polonahou holčinu, tak to jste se zmýlili. Tentokrát se od tohoto příjemného hororového klišé film odklonil, čímž přišel razit krvavou cestu s novým typem zabijáka, který se nad utrpením svých obětí, jež jim způsobuje, zvrhle baví, hláškuje u toho ostošest a jen je velká škoda, že se režisér snaží divákovi vehementně namluvit, že příběh vychází ze skutečných událostí, když v záhlaví závěrečných titulek stojí upozornění, že jde o smyšlenou story. Navíc by film musel být trochu uvěřitelněj až autentičtěji natočen, aby se do jisté míry sled zobrazených událostí dal akceptovat. Jedním ze zásadních novátorských prvků je snaha režiséra Grega McLeana hororový subžánr exploitation nějakým způsobem osamostatnit a udělat z něj regulérní žánr, což je záměr poněkud troufalý při jeho nevelkých režijních zkušenostech. Ačkoliv se neodbouraly prvky hixploitationu a slasheru, tak se s tím popasoval zdatně a navrch přidal markantní nadhled. Zabiják Mick Taylor je postava se kterou se oba díly pojí, avšak do jaké míry to je nemůžu posoudit, protože jedničku jsem neměl možnost shlédnout a odpadá tedy možnost srovnání. Taylor není zrovna prvoplánový charismouš a zpočátku mně přišel až celkem jako tuctový týpek připomínající obhroublého zálesáka s originální porcí hlášek, kterým se dá zvrhle zasmát. Hned v úvodu, kdy se pustil do likvidace dálníční policejní hlídky bylo jasné, že i když rád žertuje, tak si oběti před smrtí rád psychicky zdeptá a pomalu jim s hrozivě vztyčeným prstem a s nožem v ruce, popřípadě jiným řezným nástrojem, přečte australskou ústavu nebo pakt o neútočení. Test znalostí z australské historie praktikovaný zabijákem na vystresovaném mladíkovi je poměrně originálním a velmi překvapivým závěrečným vyústěním víceméně přímočarého děje. Těm, co mají nakoukáno jistě neunikne podobnost se starším snímkem "Stopař" ve kterém šlo také, stejně jako zde, o vystavení obětí psychickému a fyzickému teroru. Přece jen originálnější je film v jednotlivostech. Pár scén určitě překvapí, některé scény znechutí, zvláště pokud divák patří k ochráncům přírody a (digitálních) klokanů zvláště, i když od této scény, kdy hopsající tradiční zástupci australské fauny končí pod koly kamionu, jsem čekal rozhodně víc. Gore dobré, ale toho nahánění bylo víc, než vražd. A přece jen honit jednotlivce, v tomto případě mladíka, se nedá v žádném případě srovnat se skupinkou vnadných a vřeštícich děvčat. Kromě toho inkriminovanému mladíkovi to v řešení krizové situace příliš nepálilo, ale ve vědomostním testu si vedl relativně zdatně. A jestli jím nakonec prošel či nikoliv se už budete muset přesvědčit sami. U mě film prošel. Jedno je však jisté. Film neprojde a pravděpodobně si znepřátelí německé a britské turisty, seniory a klokany. Mé hodnocení: 80%(6.5.2014)

Zdaleka to není perfektní, že bych skákal nadšením 2 metry do vzduchu, ale jsem velmi spokojený a příjemně překvapený, jak se režisér McLean posunul dopředu a určitě o sobě dá brzo vědět i za oceánem, o tom nepochybuju. Sice se ve filmu neděje nic nového, co bychom my fanoušci už neznali, ale herecká genialita Jarratteho a velmi vyzrálý režisérský um McLeana z toho dělá jeden z nejlepších hororů roku 2013 a jeden z nejlepších pokračování hororů vůbec.(7.5.2014)

• - Dom vo filme, ktorý patrí Lil a Jackovi, sa objaví aj v poslednej epizóde seriálu Wolf Creek (2016) ako rodný dom Micka Taylora. (Stefan Deryck)

• - Film se natáčel v Adelaide v Austrálii. (rafix)