Pohádková klasika, která staví na hereckém mistrovství Rudolfa Hrušínského a Jiřího Sováka .Natočena podle stejnojmenné předlohy Jana Drdy. Padesátá léta jsou na filmu trošku znát, taky kulisy jsou poněkud kýčovitě vyvedené, ale přesto celkový dojem činí 75%.Už vzhledem k řadě kouzelných dialogů a hlášek:"Tady se jeden nemůže ani pověsit!"(1.5.2007)

Kmotříček s havířinou u nás na Kocandě. Umělecky krásně zvládnutá pohádková stylizace bohatého nadčasového příběhu o spravedlnosti a podnikání s vrcholnými výkony filmových profesí - za všechny: výprava a kostýmy, hudba, režie a originální charakter mluveného projevu. Léta, kdy se Sovák etabloval jako hvězda. "Ať se má Pandrhola jednou tak dobře, jako havíři." ..."Kdybych já neměl takovou zvodpovědnost !" 4-5*(23.12.2013)

Viac než o rozprávku ide o fantasy prvkom šmrncnutým filmom, kde hrá veľmi dôležitú úlohu alkohol. A potom ešte mäso. Kuba to nemá v živote ľahké, ale keďže jeho žena vyzerá po 11 deťoch stále ako najlepšia kosť v dzedzine, tak si urobí aj dvanáste. No a toľko deciek by mal problém uživiť aj Boris Kollár, takže Kuba sa fakt nemá na čo sťažovať, išlo o jeho rozhodnutie. Z dnešného pohľadu ide už len o priemerný vianočný filmík svojej doby, ale samozrejme Sovák, Hrušínský a Lohniský dávajú do svojich postáv všetok svoj um.(25.12.2019)

• Segrestor

Jé, další skvělá pohádka pro děti mladých komunistů. Jé, to byla švanda, jak vesnický boháč dostal na prdel. Jé, a viděli jste, jak to havíři vykoumali, že to šlo všechno podle plánu? Jé, to je prostě klenot české kinematografie. Jé, a je to s poučením. Přesto vše dávám pocitově na jisté duševní rozpoležení a nostalgii a příležitost vidět oblíbené herce v dosti legračních rolích dvě hvězdy. Hrušínský a Lohniský.(19.12.2011)

Dalsi z rady ceskych pohadek padesatych let,podle scenare Martina Frice,ktery si jej take sam zreziroval.Vtipna a velmi podarena pohadka o"lidovem"leciteli Kubovi v podani vynikajiciho Jiriho Sovaka,kteremu skvele sekunduje cela plejada hercu a herecek.Je to vtipne napsane,hezky zahrane a kazdy od te doby vi,ze pred smrti se nejde schovat.U me jasnych 85%.(5.12.2010)

• - Když si starý havíř (Stanislav Neumann) léčí koleno, má stěhovavou modřinu jednou na vnitřní, za chvíli na vnější straně kolena, podle záběru kamery. (jirimat)

• - Když chce Pandrhola (Rudolf Hrušínský) zastřelit prase, tak má v jednom záběru troják (dvě brokové hlavně vedle sebe a kulová pod nimi) a v dalším záběru už drží brokovou dvojku (dvě hlavně vedle sebe). (6.5x55se)

• - Všetci traja muži v hlavných úlohách - Jiří Sovák (Dařbuján), Rudolf Hrušínský (Pandrhola) aj Václav Lohniský (Smrťák) sa narodili v tom istom roku (1920). (baclajean)