• wafc
  ****

  Moc příjemná komunistická pohádka. Martin Frič je mistr metafor, Hrušínký představuje hnusný kapitalistický systém a buržoazní nadutost a nelidskost. Za to humánní Kuba Sovák je, jakožto tvrdě pracující dělník, příkladným vzorem všem malým pionýrům a svazákům. A propos Hujer, který se zde vydává za smrtku, představuje komunistické soudnictví, které se s nikým nepárá a pozorný dívák zjistí, že na scénáři se podílela Kateřina Brožová-Polednová.(24.12.2012)

 • Tuax
  *****

  Kultovní klasika o smrtˇákovi, léčiteli a Pandrholovi. Pohádkovost je pro mě hlavně v tom vizuálu, kdy zcela vše je hodně vystylizováno do malované knížky, i když filmově. Je to prosté, je to vtipné a hlavně pořád stejně zábavné. Jiří Sovák nevypadá příliš jako kladný hrdina, ani tak nepůsobí, ale svou roli i tak táhne. A padouch Pandrhola jako Hrušínský to už je geniální, tam není co namítat. U tohohle filmu s evždy zaručeně odreaguji a pobavím. Skvělá věc. 10/10(24.12.2012)

 • Radek99
  ****

  Velmi silný dobový schematismus ruší jinak docela pěknou a dobře natočenou pohádku. Bez otěží doby by byla možná jednou z pohádek vůbec nejlepších (škoda toho hypertrofovaného sociálně-kritického tónu) a to hlavně co se hereckých výkonů týče, ne nadarmo ji režíroval nestor české režie Mac Frič (tehdy ovšem zase už znovu Martin). Zajímavý je tak typický lidově morbidní scénář i celá ta studiová stylizace společná pro většinu pohádek točených v těch letech (Hrátky s čertem coby zjevný příklad), kulisy jsou možná až příliš kýčovité, ale přesto mají svůj zvláštní nostalgický půvab...stejně jako celá tahle pohádka na náměty režimem protěžovaného Jana Drdy...(26.1.2007)

 • castor
  ****

  Dnes se bohužel jen otravně popisuje a opisuje a uřvaným postavám se cpou do pusy šílené dialogy. Scénáristé zoufale chybí, stejně jako v posledních letech pohádka, která v sobě kloubí kouzla, humor, kvalitní herecké výkony a tu správnou pohádkovou atmosféru. Buďme tak za každý podobný pohádkový kus jako je Dařbuján a Pandrhola rádi.(25.12.2014)

 • petaspur
  ***

  Havíř Kuba Dářbuján podepíše exkluzivní smlouvu se spravedlivým Smrťákem a přestože opomněl vystudovat lékařskou vědu, tak dokáže vyléčit jakoukoli chorodu včetně moribundu, který napadl ukázkově smlouvajícího kolegu doktora ("- Moribundus se léčí za dva zlatý. - Není to trochu moc? - Tak za tři! - To by šlo."). Nad tlusťoučkým buržoustem Pandrholou, s jeho roztomile pokřiveným charakterem, se však již rozmachuje spravedlivá kosa, kterou by samozvaný felčar nedokázal zastavit ani při úzké spolupráci s primářem Sovou.(17.12.2008)

 • - Ve scéně, kdy Smrťák (Václav Lohniský) vybízí Kubu Dařbujána (Jiří Sovák) do stavení, aby mu vysvětlil, jak bude léčit, má při pohledu kamery na exteriéry kosu v pravé ruce, ale po střihu do vnitřních prostor stavění vchází s kosou v levé ruce. (MartinM)

 • - Ve filmu se objevují stejné kulisy jako ve filmu Hrátky s čertem (1956). (ricky4)

 • - Vesnička Kocanda byla postavena ze dřeva. Scény ve staveních byly točeny ve studiu Barrandov. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace