Stále jsem nemohl najít pravou cestu k téhle sociálněkritické pohádce. Až dnes, s odstupem doby, se ukazuje, že vrchnost je vrchností, ať máme feudalismus, kapitalismus, socialismus nebo opět kapitalismus. Ti nahoře prostě lidi nezajímají, jak říká Dařbuján: čerte, tebe nechci, peklo je stejně nespravedlivé jako ti nahoře! Spojením pohádek Kmotřička smrt a Dobře, že je smrt na světě vznikl příběh, který dojme i rozesměje. Tvůrci současných pohádek můžou jen závidět, jelikož příšernosti, které vypouští na světlo boží, jsou jen plevami bez zrn...(2.1.2011)

Tak nevím, zda mám napsat moje hodnocení tohoto filmu, aby mne ostatní neukamenovali. Když jsem jej viděl poprvé při premiéře, jako nezralý mladík jsem jej ohodnotil jako stupidní. Naposledy jsem ho viděl nyní po 52 letech od jeho vzniku a neodvažuji se popsat svůj dojem, který byl ještě horší. Spisovatel Jan Drda mně nikdy neseděl, co on zplodil za tuto "pohádku" ve své době, se muselo samozřejmě líbit. Byla totiž velice lidová, třídní boj Gottwaldovy éry, i když skončila jeho úmrtím, tu stále prýštil pod tlakem. Zakže: námět a scénář jedna hvědička díky Martinu Fričovi, filmové zpracování a herecké výkony pět hvězdiček. Celkově za tři.(27.12.2011)

Zábavná pohádka o poctivě pracujícímu havíři Kubovi Dařbujánovi (Jiří Sovák), který naváže dobrou známost a může se dát na velmi výnosnou doktořinu. Pohádka ve které se odmítá církevní výklad nebe a pekla, kteří jsou zastoupeni samotným Pánembohem (Bohuš Záhorský) a čertem (Otakar Brousek). A cílovým zjištěním, že pracující lid udělá nejlépe, když se bude držet své práce, sice těžké, ale poctivé. Vynikajícím Dařbujánovým protivníkem je sládek Pandrhola (skvělý Rudolf Hrušínský), který je vynikající ve své nenažranosti, hamižnosti a lakotě. Jemu se stačí jen ukázat ve dveřích a hned všichni pracují alespoň dvakrát rychleji a vše hezky odsejpá k dalšímu vydělávání peněz. Dobrou známostí je Smrťák (Václav Lohniský), který chce hlavně plnit své povinnosti. A jako v každé pohádce, tak hamoun musí být po zásluze potrestán a pracující lid vítězí.(18.4.2010)

Vsadím se, že soudruzi museli v době vzniku tohoto Fričova kousku chrochtat blahem, když viděli toho odporného buržousta Pandrholu. Nás to naštěstí nemusí zajímat, protože příběh o poctivém havíři Kubovi a především o jeho kamarádu Smrťákovi byl zcela nevinný a čistý jak tehdy, tak dnes. A stejně tak neztratil nic ze svého pohádkového kouzla. Pan režisér holt svému řemeslu rozuměl. 80%(2.8.2008)

Nedostatečná lékařská péče? Chabá sexuální osvěta? Hladomor? Kdepak, největším problémem této Drdovy vísky je závislost na alkoholu! Jen si to vezměte, nesolventní havíř, co nezná chráněný sex, neumí uživit rodinu, pije (zásadně na dluh) a když jako nelegálně pracující lékař něco vydělá, hned to roztočí. A co víc, v deliriu tremens má halucinace v podobě čertů či smrti postávající u postele. Kolega Matějíček tři roky na márách a hned jak se uzdraví, jde nezřízeně chlastat za peníze partnerky. Permanentně nacamraný děda Pšuk si způsobuje zranění pády ze soch. Pivovarník Pandrhola si vzhledem k barvě obličeje taky rád přihne a k tomu disponuje morálním kreditem Trautenberka. A Joe Black, co to má celé kočírovat, nezkoumá chuť lidských polibků ani burákového másla, nýbrž opojného alkoholu a pak mu následky nezměrného pití (ano, zase ten chlast) brání ve výkonu povolání. Diví se vůbec někdo, že největším svátkem v téhle vesnici je, když potokem proudí pivo..? Ukňouraný Neumann, zábavný žnec Lohniský, povědomé kulisy a ještě povědomější princip, že buržoazie musí krutě trpět, aby se chamraď měla bene..(11.5.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné pohádky Jana Drdy, který je i spoluautorem scénáře. (Terva)

• - V 10.minutě, když Dařbuján přichází prosit o mláto dětem na kaši a Pandrhola na něj poštve psy, vyskakuje jeden ze psů z kovové konstrukce, která vypadá jako kabina auta – prosklená okna, dvířka s viditelnými panty. Děj pohádky sice není určen konkrétním obdobím, ale jinak se zde všichni přepravují v kočárech taženými koňmi, případně voly. (heavy66)

• - Když si starý havíř (Stanislav Neumann) léčí koleno, má stěhovavou modřinu jednou na vnitřní, za chvíli na vnější straně kolena, podle záběru kamery. (jirimat)