Na Dařbujána a Pandrholu jsem se vždycky rád díval s mým taťkou, pro kterého to byla jedna z nejoblíbenějších pohádek. Já jsem si ji také hned oblíbil, protože mám všeobecně Drdovy předlohy nejradši ze spisovatelů báchorek. Václav Lohniský jakožto Smrťák mi v době, kdy jsem se ještě díval na tento žánr, naháněl docela hrůzu a když se na to dívám teď, musím potvrdit, že je to moc povedená postava. Hrušínského lakomý Pandrhola též excelentně zahraný a nečekal jsem, že v pohádce zažiji takové napětí, jako při rozhodování Dařbujána, zda nechá sládka zemřít nebo ne. A utopické scény s jitrnicemi na stromě a pivem v potoce snad potěší každého diváka.(22.4.2014)

Dařbuján a Pandrhola je pro mě další pohádkou, patřící mezi ty nejlepší, na které se rád podívám znova a znova. Nápadité prostředí s klobáskami a pivem na místech, kde by to jen málokdo čekal a herci v čele se Sovákem, Hrušínským a Lohniským vytvářejí kouzelnou atmosféru a příběh starých českých pohádek.(21.11.2010)

Dalsi z rady ceskych pohadek padesatych let,podle scenare Martina Frice,ktery si jej take sam zreziroval.Vtipna a velmi podarena pohadka o"lidovem"leciteli Kubovi v podani vynikajiciho Jiriho Sovaka,kteremu skvele sekunduje cela plejada hercu a herecek.Je to vtipne napsane,hezky zahrane a kazdy od te doby vi,ze pred smrti se nejde schovat.U me jasnych 85%.(5.12.2010)

Zábavná pohádka o poctivě pracujícímu havíři Kubovi Dařbujánovi (Jiří Sovák), který naváže dobrou známost a může se dát na velmi výnosnou doktořinu. Pohádka ve které se odmítá církevní výklad nebe a pekla, kteří jsou zastoupeni samotným Pánembohem (Bohuš Záhorský) a čertem (Otakar Brousek). A cílovým zjištěním, že pracující lid udělá nejlépe, když se bude držet své práce, sice těžké, ale poctivé. Vynikajícím Dařbujánovým protivníkem je sládek Pandrhola (skvělý Rudolf Hrušínský), který je vynikající ve své nenažranosti, hamižnosti a lakotě. Jemu se stačí jen ukázat ve dveřích a hned všichni pracují alespoň dvakrát rychleji a vše hezky odsejpá k dalšímu vydělávání peněz. Dobrou známostí je Smrťák (Václav Lohniský), který chce hlavně plnit své povinnosti. A jako v každé pohádce, tak hamoun musí být po zásluze potrestán a pracující lid vítězí.(18.4.2010)

• Segrestor

Jé, další skvělá pohádka pro děti mladých komunistů. Jé, to byla švanda, jak vesnický boháč dostal na prdel. Jé, a viděli jste, jak to havíři vykoumali, že to šlo všechno podle plánu? Jé, to je prostě klenot české kinematografie. Jé, a je to s poučením. Přesto vše dávám pocitově na jisté duševní rozpoležení a nostalgii a příležitost vidět oblíbené herce v dosti legračních rolích dvě hvězdy. Hrušínský a Lohniský.(19.12.2011)

• - Všetci traja muži v hlavných úlohách - Jiří Sovák (Dařbuján), Rudolf Hrušínský (Pandrhola) aj Václav Lohniský (Smrťák) sa narodili v tom istom roku (1920). (baclajean)

• - Když chce Pandrhola (Rudolf Hrušínský) zastřelit prase, tak má v jednom záběru troják (dvě brokové hlavně vedle sebe a kulová pod nimi) a v dalším záběru už drží brokovou dvojku (dvě hlavně vedle sebe). (6.5x55se)

• - Vesnička Kocanda byla postavena ze dřeva. Scény ve staveních byly točeny ve studiu Barrandov. (M.B)