Marianne

Švédsko, 2011, 100 min

Filip Tegstedt

Filip Tegstedt

• ricci.s

Obyčajná rodinná dráma o ocinovi, ktorému zomrela žena, v noci má nočné mory, vidí prízraky atď. Švédi si asi myslia, že keď strčia do 100-minútového filmu 3-4 krátke pasáže s duchom, ktorého vlastne ani raz poriadne neukážu, tak z toho bude horor. Nudná, amatérska sračka, pri ktorej si opäť dali viac záležať na lákavom posteri, ako na celom filme.(8.4.2012)

Ja som tušil, že to bude dobré :-) Hororová dráma o chlapíkovi, ktorému pri autonehode umrela žena a tak ostal sám na výchovu ich dospievajúcej dcéry a zároveň malého bábätka. Nehoda si však pohrala s jeho psychikou, čomu nepomáha ani to, že počas dňa je konfrontovaný s pocitom viny a rozpadom svojej rodiny a v noci mu zase nedá spať prízrak tajomnej ženy, ktorá ho chodí strašiť. Alebo je to iba výplod jeho preťaženej mysle, ako si myslí jeho okolie? Marianne však nie je typická duchárčina, keďže prízrak, ktorým sa film zaoberá je v skutočnosti tzv. mora (resp. nočná mora) vychádzajúca z tradičnejšieho pojatia, ako bytosť, ktorá sa živí na spiacich ľuďoch, v noci im sedí na hrudi a prináša zlé sny, prípadne až spánkovú paralýzu. Tento motív je však v tomto prípade využívaný v absolútne reálnych mantineloch psychologického hororu, kde do konca nie je isté, či o nejakú "moru" vôbec ide, alebo je chlapík iba psycho. Mrazivé finále tohto malého atmosférického hororu však zvedavosť pozorného diváka uspokojí a aj keď filmík má svoje chyby, mňa zaujal.(30.8.2012)

• Campbell

Naprosto souhlasím s uživatelem Riccim. Tohlem bylo naprosté zklamání. Film má naprosto úžasnej plakát a Švédsko slibovalo poměrně nevšední podívanou. Ale co se z toho vyklubalo? BYla to jen naprosto obyčejné drama kde se asi tak 80 minut kecalo zbytek jezdilo a asi tak 2 minuty byly atmosférické. Nuda tu čouhá každou další scénou a režisérská kastrace to jen potvrzuje, nicméně chápu že tenhle film se může hodně lidem líbil ale já za sebe říkám že jsem ho nepochopil. Chudák Stormare.(23.11.2012)