Waar

Pákistán, 2013, 130 min

Bilal Lashari

Hassan Waqas Rana

Bilal Lashari

Pákistánští kritici se do Waaru opírali ponejvíc pro jeho glorifikaci armády a konstrukci absurdních protiindických konspiračních teorií, ale to se nakonec jeví jako ten nejmenší problém - indické filmy nakonec do Pákistánu ryjí ještě hloupěji a s daleko vyšší agresivitou. Zcela fatální slabinou nejúspěšnějšího pákistánského filmu všech dob je místo toho skutečnost, že je natočen podle jakési tragikomické parodie na scénář, jehož autor (ambiciózní producent filmu Hassan Waqas Rana) si vystačil s jednoduchým klišovitým námětem, jenž ale nedokázal jakkoli rozpracovat a vytvořit tak funkční vyprávění nebo alespoň kauzální řetězec událostí (vysvětlí mi někdo, k čemu Lakšmí potřebovala najmout údajného superzabijáka Ramala, když ten nakonec plní docela jednoduché úkoly, zatímco banda negramotných fanatiků z Wazíristánu jen tak mimochodem úspěšně realizuje spektakulární teroristický útok?). Je zcela bez diskuze, že kdyby Waar v pákistánském kontextu nevynikal působivým režijním vedením cenami ověšeného klipaře Bilala Lashariho (a kdyby v něm hlavní roli nehrál charismatický Shaan Shahid), příliš velký ohlas by si nezískal. Já ale přece jen budu tomuto snímku trochu nadržovat a tu trojhvězdu mu hodím - jednak si cením toho, že v zemi s minimálním produkčním zázemím mohl za rozpočet Babovřesek vzniknout slušně natočený akční film, ale hlavně jsem rád, že se Waaru podařilo odstartovat vlnu další ambiciózních filmových projektů. Držím palce, aby z toho nakonec byla renesance pákistánské kinematografie.(16.8.2014)

Tenhle film je jako na houpačce, lepší momenty střídají, ty horší a s neskutečnou pravidelností po celý film. Skoro v ničem se to nedokáže držet nějaké nastavené laťky, neustále to kolísá. A tak jsem se i chvílemi bavil i chvílemi nudil. Chvílemi si říkal, pěkné záběry a chvílemi zase opačně. Třeba napadení policejní akademie na jednu starnu působí velmi stylově a efektně, i dostatečně krutě na dané pojetí, ale na druhou stranu to sráží zpracování takovou měrou, že je těžké napsat, že to bylo dobré. Jinak se mi líbily obě dvě ústřední herečky Ayesha Khan i Meesha Shafi. Pěkné kukadla. Shaan Shahid splnil mé očekávní a vzhledem k tomu, že je něco jako herecká Pákistánská superstar, tak to bylo jedině dobře. Z této zěmě asi můj první film a rozhodně je po něm nezatracuji. Je to zase trochu jiné, specifické. A celkem mi sedla hudba, která se snažila o dramatičnost a filmu podle mě výrazně prospívala.(30.5.2015)

Když už dojde na akci, tak to vůbec není zlé a jsou zde momenty, které vás dovedou strhnout. Síla příběhu by měla být v tom, jak to rezonuje s realitou, ale nemohl jsem si pomoct, postavy, které se zde objevují, mě prostě tak nebavily a já jsem si to silné poselství, které by v sobě snímek měl mít, prostě nedovedl užít.(21.6.2017)

Začátek opravdu velmi dobrý, až by jste těžko rozeznali, že tento snímek nepochází z Hollywoodu. Ovšem postupem času a hlavně nástupem, pro mě extrémně nesympatického hlavního 'hrdiny' to tak jde všechno do kytek. Něco se povedlo, něco ne, je pravda, že jsem si i s přibývající minutáží ztrácel v ději, což však je určitě i má chyba, nebo chyba jakéhokoliv diváka, který se neorientuje velmi dobře v Pákistánské historii a vztazích s okolními zeměmi. Nicméně slušný počin,(18.6.2016)

Bylo to trochu nudné, jediná akce byla na začátku, a pak jen chvilku na konci, dal bych jí tam určitě víc. Film sleduje více osudů lidí, a u toho politika mě to nudilo. Byl to spíš takový dokument. Film jsem si vlastně pustil jen proto, abych poznal a viděl něco z Pákistánu. A nelituju.(1.4.2015)

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami, avšak spracovanie a pridaný dej sem tam pokulhávali na pravú nohu logiky a ľavú skutočnej reality. Nakoniec, ale príjemné prekvapenie z Pakistanu. 70%(28.3.2015)