Spirit - divoký hřebec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2002, 83 min

John Fusco

Hans Zimmer

Jednoduchoučký příběh divokého mustanga chyceného lidmi a snažícího se následně dostat na svobodu. Scénář táhne celý film dolů, protože je naprosto fádní, neoriginální a velmi tendenční (indiáni jsou tááák hodní, laskaví a kamarádští, život s nimi je pro koně hotový ráj). Na druhou stranu, vyrovnává to úžasné technické zpracování, téměř vrchol 2D animace (samozřejmě notně podpořené 3D CGI), takže když se jen tak pobíhá krajinou nebo před něčím utíká, celé navíc podbarvené nádhernou hudbou Hanse Zimmera a písněmi Bryana Adamse, jde o dechberoucí scény. Ale nudu úplně nezaženou, takže nakonec lepší 3.(8.7.2012)

Toto je ten príklad animovaného filmu, ktorý pozná naozaj málo ľudí, ale ktorý je jedným z najlepších. Úžasné prostredie, skvelý príbeh, majestátnosť divokých koní, dôležitá životná cesta a vynikajúca hudba od Zimmera a tiež od Adamsa. A to všetko nahromadené v krátkej stopáži. Áno, tento animák môžem hocikedy.(17.6.2015)

V prvom rade oceňujem poňatie zvieracích postáv - to, že ide o animovaný film ešte neznamená, že musia zvieratá vedieť rozprávať. Zo samotných kvalít filmu musím vyzdvihnúť predovšetkým krásnu animáciu prírodných scenérií a skvelú hudbu s nezabudnuteľnou skladbou "Here I Am" v podaní Bryana Adamsa. Ak sa niekedy budem k Spiritovi vracať, tak to bude zrejme práve kvôli nim. Samotný príbeh, respektíve spracovanie jeho hlboko pôsobiacej myšlienky, vo mne totiž zanechalo skôr rozpačitý dojem. Tomu príliš nepomohlo ani pár scén pôsobiacich aj napriek krátkej stopáži ako zbytočná vata, ktorá by vo filme vôbec nechýbala. (60%)(7.8.2018)

NAČRTNUTIE OBSAHU: Animovaný western z pohľadu mustanga, ktorý stratil svoju slobodu, ale chce ju späť... KOMENTÁR: Mám slobodu Božieho dieťaťa, alebo som zviazaný všelikým a všeličím? Film má zaujímavý a napínavý dej, krásnu hudbu a dokonalú animáciu. Bol nominovaný na Oscara, za hudbou je Hans Zimmer a za piesňami Bryan Adams. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov.(20.6.2007)

Fantastická, dynamická hudba Hanse Zimmera. To asi jediné, co mě po zhlédnutí téhle kresleno-animované pohádky uvízlo v paměti. Jinak příběh byl strašně slaboučký. Animace byla ucházející, co mě na ní ale štvalo, byla mimika a chování koní (např. chlemtavé pití vody, vrtění ocasem - to dělá snad pes, ne?). Zajímavé bylo, že tvůrci místo aby namluvily koně hlasy, nahradily je typickým koňským řehotem. 60%(21.10.2012)

• - Do role vypravěče byli zvažovaní i Tom Hanks nebo Robert Redford. (Soundtrack)

• - Zvuky, které vydávaly koně ve filmu, byly zvuky opravdových koní. (Soundtrack)

• - Písničky k filmu složil a nazpíval Bryan Adams, čeští diváci zpěv uslyší v podání Fredyho Bittnera, text z angličtiny do češtiny přeložil Petr Čejka. V originále můžeme slyšet písničky na konci filmu v titulcích. Jde o tyto songy: „Here I am“, „This Is Where I Belong“, „You Can't Take Me“, „Get Off My Back“, „Sound The Bugle“, „I Will Always Return“, „Don't Let Go“, „Brothers Under The Sun“. (mar48)