Objetí hada

(festivalový název)
  • Argentina El abrazo de la serpiente (více)

Amazonský šaman Karamakate, který je poslední z přeživších svého kmene, se během čtyřiceti let setkává se dvěma okcidentálními vědci, kteří se snaží rozkrýt tajemství zázračné a posvátné rostliny chakruny. Spolu s nimi se v nevšedním černobílém snímku vydává na život měnící transcendentální cestu amazonským pralesem. (MFF Karlovy Vary)

Radek99

Silný pohanský film. Transcendentální road-movie. Mesiáš jako falešná modla, křesťanství jako falešné náboženství, prosazované puškou a misionáři s devítiocasou kočkou v ruce... Hledáme, kým doopravdy jsme... Amazonský prales, kde jedinou cestou je ta vodní...nebo duchovní... Lepší film o šamanismu a pohanské podstatě světa už nelze vidět. ()

Sarkastic

Pomalé, rozvláčné, táhnoucí se…doplňte si další synonyma. Na Objetí hada opravdu není jednoduché se dívat, zůstat u něho a zbaběle neutéct. A kupodivu ne snad proto, že by to nebyl zajímavý film, to prr, ať už řečenými myšlenkami či tím, co ukazuje, má divákovi co nabídnout. Ale to hypnotické, až uspávající tempo je místy vskutku vražedné a „krapet“ sráží i výše zmíněné klady (s kterými je nasnadě pochválit také solidní řemeslnou stránku). Velkorysá stopáž tomu rozhodně nepřidává a totéž se dá říct i o užití černobílého obrazu (větší autenticita, avšak za jakou cenu). Snímek jsem tak s menšími obtížemi dodíval, ale oči se mi nebezpečně klížily hned několikrát. A to jsem netušil, že si pro mě tvůrci připravili ještě závěrečný bonbónek v podobě halucinogenního konce (to už to zřejmě nevydržel ani samotný natáčecí štáb). Symboličtí motýlci mě pak už vskutku moc nevytrhli. S typově podobnými filmy zpravidla nemívám větší problém, ale tentokrát to zkrátka úplně neklaplo a víc jak slabší 3* opravdu dát nehodlám. Meditativní film, místy ovšem až moc. ()

Pepinec

Táhlo se to jako had vysokou trávou a já měl pocit, že bych se dřív dokázal vysekat z amazonské džungle příborovým nožem než skončí tahle prales-movie. Bezpochyby je to film se silnou myšlenkou a velkou hloubkou, já jenom nepatřím mezi ty, kteří to dokáží ocenit. ()

classic

...Ako svoj v poradí 100. FILM v kalendárnom roku 2018, som zvolil nie zrovna najšťastnejšie v podobe čiernobieleho, amazonského snímku, ktorý ma bohvieako neinteresoval, aj keď vždy oceňujem, že sa tvorcovia v 21. storočí rozhodnú pre takýto, dnes už trochu atypický formát, pričom i o pol-noci nájdem taktiež pár takýchto skvostov, ktorým sa hodí práve tento vizuálny štýl, čo má navodzovať sugestívnu atmosféru. Ja by som skôr povedal, že mu to uškodilo, ako prospelo ?! Film sa snaží udržať si estetickú stránku, keď pozorujem vskutku nehostinné prostredie, v ktorom by sa takmer každý jedinec zbláznil, no mám zdania, že podujať sa na „astronomické” 2 HODINY sledovania tohto tzv. filmového diela Cira Guerru je asi rovnaké šialenstvo, ako ísť do pralesa s mačetou, s ktorou by som si vysekal cestičku. Nevravím, že je snímok zlý, len je extrémne nudný, keď som sa nudil, ako pes v malom, uzavretom priestore. Neodporúčam jeho sledovanie, ktoré by možno vo farbe bolo o čosi viac znesiteľnejšie... ! ()

ScarPoul

Najsilnejší spirituálny filmový zážitok za dlhú dobu. Táto amazonská road-movie hovorí o objaviteľoch, tradíciach, kmeňoch, strete dvoch kultúru( pohanskej a kresťanskej/ bielej a indiánskej, mierumilovnej a násilnej). Príbeh sleduje dvoch cestovateľoch v dvoch rôznych časových obdobiach hľadajúcich vzácnu kvetinu. Stretávanie šamanistických praktík, meditácií, zbavenia sa bremien zo sveta tam vonku, príbehy o odvahe a sile pralesa, kanibalistický kresťania a nádherná atmosféra pralesa, hôr a rieky. Ciro Guerra natočil vizuálne a myšlienkovo pútavý film od ktorého som nedokázal odtrhnúť oči. Za týmto všetkým sú pravdivé príbehy. A aj napriek svojim ťaživým a nepríjemným miestam, zostáva pocit spirituálneho pohladenia. ()

Listeroman

Amazonský Stalker, akorát ještě nudnější...Navíc tu chyběla pořádná atmosféra, kterou bych si u podobného filmu představoval (jako např. v Apocalypse Now, Dersu Uzala, nebo v už zmiňovaném Stalkerovi). Té šamanské filozofie z pralesa taky mohlo být víc...Film měl zajímavý námět, ale to je bohužel všechno. ()

Martin741

Pohansky film, ktory jednej svetovej religii nijak nepraje. Transcendentalna cesta napriec Amazonskym dazdovym pralesom bola nosnym pilierom filmu, pozeram, ze rezisersky sa Ciro Guerra posunul, Cesty Vetru 2009 bol ciry priemer o kolumbijskom vidieku : 77 % ()

zette

Nametem jde bezesporu o vyborny film, na prvni pohled jde i o zajimave zpracovani..., presto jsem se u sledovani nekolikrat nudil a nemyslim si, ze bych mel jeste nekdy potrebu si tento film pustit... ()

chelseaman22 odpad!

Tenhle film vás donutí nenávidět domorodce s pouzdrem na penis uvázaným kolem beder, Těžko ba přetěžko lze stanovit, co že je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Těžko pochopit, na co že vlastně produkce vsadila své peníze. Dialogy jsou povětšinou hluché a zbytečné, což v kombinaci s věčně mlčícím domorodcem nelze vydržet déle, než čtyřicet minut. odpad! ()

Qitek

Existují filmy, které se po shlédnutí dají s čistým svědomím označit “prostou” nálepkou jako “zážitek na celý život”. Těch filmů je asi jako prstů na jedné ruce. Jestli vůbec. Tohle je jeden z nich. ()

Pevek2

Prolinajici se cesty dvou bilych vedcu a jednoho samana do nitra pralesa jsou postavene ze zaznamu skutecnych cestovatelu a rekonstruovany do jakesi polohalucinogenni iniciacni vize, ve ktere se na brezich veletoku vynoruji davno zanikle kultury i silene vize stretu puvodni civilizace s tou kolonizacni. Za vrchol v tomto ohledu povazuji obe setkani s misionarskou stanici. A cernobila vizualita to co jsem popsal jen akcentuje. ()

brumbrum odpad!

Ako sa zial neraz stane, je i v tomto pripade tunajsie vysoke hodnotenie filmu tazkym omylom na csfd, plynucim z nesmiernej nevedomosti a clovek si to nic netusiac naleje do duse, kedze niet varovneho hlasu z plena. Takze, jedna sa o vyrazne satanisticky pocin, s demonickym pribehom, vyjavmi a vyslednym pocitom. Vedec z Nemecka ma vizie, ze ma ist do pralesa, kam ho volaju jeho magicke sny. I logicky premyslajuci ateista by si mohol polozit basnicku otazku, KTO vola europskeho bambusa po nociach tak silno, az tento opusti rodinu, necha sa totalne opantat magiou a konci svoj biedny zivot dakde komplet zhuleny medzi divochmi na urovni zvieratiek, co sa paria a hladkaju stromy. Kedze satan ma dlhe prsty, dalsi beloch sa vyda po stopach toho trotla a clovek si tak dako ani nepovsimne, ze pociatocna dobrodruzna zapletka sa nam meni na demonicke vyjavy, splyvanim so zvieratami, symbolmi hada, horiacimi ocami a magickymi znameniami ku koncu. Orgie necakane graduju a clovek je zatiahnuty, kam nechcel. Skuska spravnosti, ze nas tam film mal velmi presne vohnat: navonok dobroduzne putovanie samana je sprevadzane vyjavmi z uchylnej krestanskej sekty, ktora symbolizuje vysledok krestanskej misijnej cinnosti. Kto azda nevie nic presne o misiach, o nasich belochoch-hrdinoch i z nasich zemepisnych sirkach, ktori sa neraz nechaju uvarit zaziva, hoci cely svoj zivot obetovali lieceniu a osvete divochov, tak ten nech si doplni svoje chybajuce vedomosti niekde inde, lebo toto je neskutocna manipulacia. Ukazovat bicovanie nevinnych deti v mene Krista, davat misionarovi plast satana a posmievat sa Jezisovej trnovej korune na zrvhlikovej sfetovanej hlave, ako travi orgie s detmi, to by sa mal pozastavit uz aj tazky cynik a film okamzite zmazat. Rozmyslajuceho tvora moze pomaly unavovat tendencia znudeneho Europana/Americana, ktory uz vsetko mal a skusil, denne hrane a nevidi v tom zmysel, takze este aj "ta opicka roztomila" na strome mu pride velice inteligentna, lebo nesedi na bankovom konte, a i ten strom, na ktorom ta opicka sedi, je tiez znacne existencne zorientovany, lebo tam stoji uz asi patsto rokov, a to velmi pokojne. Takto koncime, nasa civilizacia unudena, ktora tazi z inteligencie nasich predkov a pomaly si vie vazit uz iba ten prales. Lenze na zrani opiatov a okultnych orgiach nie je vonkocom nic inteligentne, romanticke a ani dobre, je to krok smerom k zaniku, ku strate ludskej hodnoty a potieraniu akejkolvek hlbky ci krasy, ktoru dokaze ponat len hlboky clovek. Cloveka nerobi clovekom, ked sa povazuje za roven stromu ci rybicke. Ked sa dakto zhuli pod maticku zem, ma z toho v makovici iba ak mak a je celkom irelevantne, ake ma sny ci vizie, proste je odpaleny, ma halusky a potrebuje lekara - a z duchovneho hladiska si pustil do vnutra hada. Lenze vykladajte to rozmaznanym zasranom, ktori v tom identifikuju alternativu, kedze Boha spolocnost uz akoze odstranila. Dnes sa da natocit zjavne hocijake lajno a nasledne ho skvele ocenenia. Ja to cenim takto: ODPAD JAK SVINA! () (méně) (více)

nmafan

Moc hezky natočené romantické putování džunglí, které by mohlo být mnohem méně otravné, kdyby z něj tak okatě netrčelo to 'poselství' o nadřazenosti indiánské kultury nad bělošskou a kdyby se celou dobu netvářilo tak strašně duchovně. Přitom je to zoufale plytký film, který místy působí jako kdyby ho točil někdo, kdo si myslí, že je nový Herzog, ale o indiánech zatím četl jen Vinnetoua. ()

kacaabba

Byť jsem křesťan, snímek mne zaujal. Ano, jak i jiní již psali, je to snímek plný obžaloby civilizace, která zničila pralesní indiány. A křesťanství je tam speciálně vypíchnuté. Neznám skutečný příběh obou etnografů, nevím, co si tak přidali filmaři, ale pokud by křesťanství bylo takové, jak je zobrazeno ve filmu, tak bych já sám musel říci: "Fuj, tohle ani za nic!" Díky Bohu, film ukazuje bizardnosti a nikoli křesťanství... <>< <>< <>< Je jedna zajímavá knížka podle skutečné události, která popisuje, že křesťanství a zachování tradičního způsobu života pralesních indiánů je slučitelné - Bručko. ()

chelsea63

Ucourané pseudofilozofické neštěstí. Obrazy tomu přidávají hvězdu navíc, ale jinak... Měl jsem to vidět v sedmnácti. Pak bych tomu dal pět hvězdiček. Teď už je pozdě. Ale zase jsem měl v tom věku jiné filmy s podobným poselstvím. ()