Ye Wen 3

Hong Kong / Čína, 2015, 105 min

Wilson Yip

Kenny Tse

Kendži Kawai

Přestože nejsem "lovec bojových snímků", tak Yip trojka drží velmi dobrý standard předchozích dílů a kromě mistrovského světa kung-fu dává nahlédnout i do osobního života učitele jedné z nejlepších škol.(14.5.2016)

Celá ta série se snaží držet hodně v civilní rovině, vykresluje zároveň Čínu a následně HK a k tomu samozřejmě Ip Manův příběh. Trojka mi přijde v něčem nejlepší než předchozí dva a to, nejspíše i díky vizuálu a lepším efektů. Jenže zase to už až přeháněli, některé detailní záběry byly vyloženě jen o vizuálním pohlazení diváka, než že by to působilo přirozeně jako součást děje. Líbilo by se mi to více, kdyby se to drželo více v realističtější formě jako předchozé filmy. Jenže zde už se to hnalo hodně dál. Dřevěná hul je pořád ze dřeva a tak je zvláštní jak snadno projde betonem, jak vše se pod ní rozpadá. Meče když už nevypadají jako opravdové, tak by asi stěží přeťaly paže dřeváka atd. Finální souboj mě hodně zklamal, opět to bylo hlavně na vizuální požitek a ne na opravdový souboj. Tyson se mi líbil, ale dle toho vývoje jeho minirvačky by Ip Mana uspal nejspíše první ranou, kdyby na to přišlo. Tento díl se dramaticky vyrovná jedničce, protože nemoc blízkých, je hodně silnou protiváhou válce. Lynn Hung zde dostala nejvíce prostoru, ale podle mě zahrála nejhůře z celé série právě ve trojce. Donnie Yen mě herecky vůbec neneadchnul ty jeho grimasy a snaha něco hrát, byly tentokrát hodně výrazně slabé. Fajn bylo sledovat vývoj ze třicátých let, přes čtyřicátá do padesátých i jak se měnilo prostředí kolem hlavních postav. Tahle hlavní trilogie mě moc nenadchla. Prakticky v ničem se to neblíží ani jednou Yi dai zong shi, ale tam je to celé od začátku hodně vizuální, umělecké, je to úplně jiná zvolená forma, takže to ani nelze porovnávat. Nehledě na tamní lepší herecké obsazení.(4.6.2016)

Pan Ip Man potřetí a dost už !!! Protože tenhle třetí díl, je asi nejlepší ze všech a uzavřelo se to víc jak důstojně, takže pokavaď se na pana Ip Mana ještě bude sahat, mohlo by ses stát, že by začal ve svém hrobě rotovat a prokopat se až do Ameriky. Z traileru sem měl teda taky tu husinu, ale jinou než by jste čekali, obával sem se leteckých soubojů a brkáním na loutnu jako je v Tygříkovi a Dračíkovi a v tom že to celé bude působit směšně jako ty dva předchozí díly. Navíc v traileru byli i scény které byli v předchozích filmech, deset vs jeden, nástup početné holoty na pana Ipa, mrzutí učitelé kteří budou co si povídat o tom, že tento styl zde prostě nebude a že tedy dáme férovku. No ono je to i ve filmu, ale kupodivu to je úplně jinak a končí to i jinak, než to bylo předchozích filmech. Takže to bylo velice milé překvapení, že se tvůrci rozhodli jít tou rozumnou cestou . Ale asi nejvíc mně děsil, ten největší černoch, který kdy chodil po téhle planetě, ano bavíme se tady o panu Mike Tysonovi. Mike Tyson je úplně brutální zbíječka a dá panu Ipovi slušnou nálož. Souboje sou tedy velice dobré, i když mám tu jednu připomínku, ten úplně závěrečný souboj, byl oproti těm předchozím takový fádní, které působily buď monumentálně (Tyson) a nebo měli strhující akční nápady (vrah). Takže sou tady dva souboje davové, pak čtyři jeden na jednoho a je škoda že ten závěrečný souboj, je takový........no působí na víc, byť je mi jasné, že tam musel být aby bylo jasno. Co se týče příběhu, tak ten až na jednu věc,(ta byla fak smutná) zde hraje vedlejší roli a jde prostě o peníze, o moc a o to kdo je větší macho. Některé postavy tady taky vyloženě vadily ať už je to policejní inspektor, kámoši z ulice, ta učitelka která hned využila svoji šanci, takže kdyby nebyli, nic by se nestalo . A sem docela rád, že filmu dostal Max Zhang dostatek prostoru, to je prostě pan ředitel a ta příběhová část mi sním dokonce sedla víc, než ta s panem Ipem, takže Max Zhang si zaslouží vlastní film, kde to úplně s přehledem dá, má charisma a jeho styl Bak Mei je perfektní a dokonale zničující. PS : A jelikož skoro ke každému svému komentu prsknu nějaké to hudební video, tak tady to nemůže být vyjímkou https://www.youtube.com/watch?v=0yWPWBD6gqA schválně, jestli tedy dají tu čtyřku (snad ne) jestli se pak Ip neprorepuje do síně slávy !!!(12.3.2016)

Máme tu další pokračování Ip Manovi cesty, na které jsem se, nevím jestli úplně těšil, ale vím, že jsem si říkal po Zrození legendy, že bych klidně další film na toto téma dal. A stalo se! Donnie Yen opět ukázal, že je jedinečný, tentokrát ale se mu vyrovnal i jeho protivník/neprotivník Max Zhang (velmi mile překvapil). Obsazení Mika Tysona, považuji trochu za zbytečný úlet. Souboj mezi ním a Ip Manem byl sice zajímavý, pač konfrontace boxu a Wing Chungu se jen tak nevidí, ale radši bych v této záporné roli viděl třeba Jackieho Chana nebo Jeta Li. Víc by to do Hokongu sedělo! Bohužel musím přiznat, že příběhově jsem se malinko nudil a přišel mi až zbytečně vykounstruovaný, ale nadruhou stranu musím vyzdvihnout akční sekvence filmu, bojové scény byly úžasné a krásně přehledné, špica! Sečteno podtrženo jsem spokojený a pokud bude další díl, zase se na něj rád podívám :)(9.12.2016)

Majster Ip Man v tomto snímku dokazuje, že ešte rozhodne do starého železa nepatrí a že ho nejaký frkan z jeho kung-fu trónu len tak nezosadí... Pobavil ma aj zápas Ip Mana s M. Tysonom, hlavne Tysonov štýl boja bol zaujímavý, dobre mi to rozkmitalo brucho. Myslím, že v skutočnosti by si moc neškrtol - trápnosť, ale aspoň pobavila. Dejová linka síce nevyšla z osvedčených cestičiek (ochrana slabých, osobná dráma...), ale stále to na mňa zaberá a stále to nenudí. K záveru prišlo aj na emócie, takže spokojnosť. Dôstojné pokračovanie predchádzajúcich dielov s týmto fenoménom kung-fu. 80/100(27.3.2016)

• - Akční režii měl na starost Woo-Ping Yuen. (Epistemolog)

• - Thajským bojovníkom, ktorý ovláda Muay Thai bol Sarut Khanwilai. Tento thajský boxer sa objavil aj vo filme Skin Trade (2014), po boku svojho vzoru, ktorým je Tony Jaa. (MikaelSVK)

• - Film sa odohráva v rokoch 1959 – 1960. V tom čase mal už Ip Man 66 respektíve 67 rokov. (ywo666)