Eva tropí hlouposti

Eva Fools Around

Komedie

Československo, 1939, 90 min

Chtít po filmu, aby držel stejné tempo, které nastolí našlapaný začátek, by bylo přehnané, ale během nočního bloudění hrdinů po vile už sám poněkud tápe. Co si také mohl zrovna „Mac“ Frič odpustit, je několikrát použitý gag „Jejda, někdo zakopl a upadl“, kromě toho je ale jeho ruka jistá. Tím nejlepším jsou hlavní postavy a jejich obsazení: Zatraceně sexy Nataša Gollová, která podezřele často (i když nemohu zase tak srovnávat - přiznávám, že ve filmech pro pamětníky nejsem moc kovaný) ukazuje nohy, a Oldřich Nový, který v roli sympaťáka s povahou jen o trochu méně dobrodružnou než jeho sestra dokáže být okouzlený a těžce nad věcí zároveň („Ou jeees!“).(14.12.2012)

lehkonohý a moderní...herecky i formálně...Gollová a Noví jsou skvělí...je to výborně napsané z hlediska řetězení situací a vazbení zápletky na předměty, místa, postavy a jejich vztahy...fungují tu gagy i charakterizační fórky ("ha...ha...haló":)))...hudba hraje skoro neustále, ale vůbec to nevadí...v jemnějších pasážích film příjemně melodizuje, v dynamičtějších ho splašeně žene vpřed...a Grussova postava popleteného Zdeněčka v sobě má až antickou tragičnost :)(26.12.2011)

Tenhle film je ze zacatku slusna jizda, ale bohuzel mu ke konci uz krapet dochazi dech. Je fajn, ze film neni zadna romanticka volovina jako vetsina takle starejch ceskejch filmu a i bez pritomnosti Buriana je to dost dobra komedie, tentokrat hlavne zasluhou Novyho a Gollove, ktery tady fakt jedou ve velkym. Ale bohuzel vseho moc skodi, takze ke konci neustaly padani Gollovy zacne bejt krapet otravny a filmu by prospela o 15 minut kratsi stopaz. Ale celkove jsem se dobre bavil.(3.10.2007)

Jedna ze stále nezapomenutelných komedií Martina Friče z doby, kdy nám tolik do smíchu nebylo. Přesto Eva tropí hlouposti je důkazem geniality Fričovy režie. Má humor, kterému se smějeme ještě dnes, který nikoho neponižuje, ale je všudypřítomný, v postavách i kolem nich a prostě se jen bavíte, smějete, od začátku do konce. Zvláště velký palec nahoru si zaslouží výtečná Nataša Gollová a Oldřich nový. 80%(13.9.2013)

Československá reakcia na vtedajšie americky hyperúspešné crazykomédie ala Grant/hepburnovky už zo súčasného hľadiska nemôže pôsobiť bohvieako úžasne. Trochu sme ako diváci predsalen zostarli. Takže tu by som rozhodne nevyzdvihoval nejakú nadčasovosť. Ale Oldřichova klasická (a vždy spoľahlivo baviaca) poloha do celého toho bizáru vnáša kus tradície starých českých komédií. A toto ozvláštnenie mi veľmi príjemne sadlo. A na tropiacu Evu mi nie je za potreby hľadať iné prívlastky ako je Roztomilosť. :-)(6.5.2016)

• - Vše se točilo v ateliéru, takže i stromy v okně jsou sice živé, ale jen uříznuté a přenesené. Když listy na stromě uvadaly, musel být přivezen strom nový. (Kulmon)

• - Roli Evy původně dostala Adina Mandlová, ale přenechala ji Nataše Gollové, protože ta měla větší komediální vlohy. V té době byly nejlepšími kamarádkami. [Zdroj: Adina Mandlová - Dneska už se tomu směju] (marhan)

• - Šaty, ve kterých Nataša Gollová hrála byly k potěšení všech mužských kolegů takové, že jí bylo vidět téměř vše. (Kulmon)