Crazy Joe

Redemption

Žoldnier

Crazy Joe

Thriller / Drama / Krimi / Akční

Velká Británie / USA, 2013, 100 min (SE: 90 min)

Ty vole! Úžasnej zážitek, tak tohle mně dostalo!!! Předem upozorním, že po úvodních asi 20ti minutách jsem byl rozhodnutý, pro odpad, ale jakmile začal Jason cvičit na střeše, už se situace přepólovala. Akční to fakt není, což je mínus, to však nevadí, protože jsem se bavil královsky. Sice jsem byl na tenhle snímek dost namlsaný, po slunečně naladěném thrilleru Parker, ale nikdy bych nevěřil, že filmu napařím 5*. Nejdřív však film ohodnotím negativními skvrnami. Takže: Pro někoho to není ono, Jason zde hraje úplně jinak, než v akčních masakrech, tohle není žádný frajer, co likviduje čínskou mafii a zkorumpované poldy, či buldozer, který ničí, pro potřebu adrenalinu Los Angeles, tím chci tedy říct, že ne všem se film zamluví, já jsem však Jasonův věrný fanda a nic mně s ním ještě nezklamalo. Mohl být lepší styl vyprávění, neuškodila by stopáž 120ti minut, první polovina by se odehrávala ve válce, protože Jason ve vojenské uniformě a s kulometem v ruce vypadá fakt dobře, což fakt taky není úplně zápor. Spíš málo akce, to už mínus být může, ale ta mi taky nějak nechyběla. Neuškodilo by víc emocí, sice jsem při třech scénách málem bulel, ale vždycky málem, což je škoda, kdyby se víc přitlačilo na pilu, tak se jedná o brutální depresivní příběh. Ty bitky, co tady jsou, mohli být delší, ale taky to zas tak nevadí a musíte si zvyknout na film, protože je hodně netypický a postupné vyvíjení se Jasonovi postavy taky nepůjde hned, prvních 20 minut musíte, hold přežít, občas jsem se ztrácel, ale v pohodě jinak. A co plusy?! Vypadá to, že film moc nenabídne... Opak je pravdou!! 3 delší souboje a potom asi další 4, nebo 5 menších, nejlepší na všem je, že jsou hodně realistické, ale největší body u mne sbírá brutalita, ty píčo, tak to má vypadat, Jason láme kosti, ještě na tu zlomeninu dupne a začne s ní kroutit a potom týpka kopne do hlavy, já myslel, že se udělám :D. Takže brutální souboje jsou hustý a pomáhají filmu, kamera a střih, obojí je v cajku, přeci jen film má pomalé tempo, dál chválím depresivní atmosféru, Jasonovi role sedla, jak prdel na hrnec, hrál uvěřitelně, co se týče ostatních herců a hereček, beru to. Dál trefný hlášky, Jason vytasil za film snad 10 luxusních hlášek, které se do situací hodily a ještě je velké + vyvíjení postavy Stathama. Dál chválím propracovaný příběh, scénář, originální námět, slušná hudba a atmosféra, kterou jsem už asi zmínil. Kdyby film měl víc emocí, víc by přitlačil na pilu a bylo o malinko víc akce, malinko lepší závěr, tak se jedná o skutečnou pecku, ale po dvouhodinovém přemýšlení uvolňuji místo v mé top ten. Jasone, těším se na Homefronta! 10/10; "Víš, nejsem dobrý člověk, jenom jsem se snažil udělat dobrou věc..."(10.7.2013)

Nečekané překvapení, nebýt pár trhlin ve scénáři a určité nepravděpodobné až nereálné nahodilosti příběhu, dal bych zasloužené čtyři hvězdy. Téma syndromu z války podpořené skvělou atmosférou Londýna na mě udělalo solidní dojem a rozhodně to nelze považovat za ztrátu času. Jason Statham v titulní úloze válečného veterána bezdomovce nepůsobí vůbec zle, v jeho filmografii bude Crazy Joe ozdobou. Horší už to je s jeptiškou Agatou Buzek, v téhle roli bych si dokázal představit vhodnější obsazení.(15.9.2013)

Od dob Turka konečně slušný Stathamův film, kde v hlavní roli nemluví jeho pěsti. Psycho jeho postavy nic moc a hlavní dějová linka více než neoriginální. Ale romantická vsuvka s tou černoprdelnicí byla hezká a skoro až nekřesťansky svěží. Statham je pořád kůl a z mlatiček Stelounova týmu určitě nejlepší "herec".(19.7.2013)

Jeden z mých TOP herců v pro něj velice netypickém filmu. Zde se uvádí žánr akční/krimi. Mě to teda přišlo spíše drama, místy i romantické drama. Každopádně ani zde mě Jason výrazně nezklamal a bylo to příjemné oživení jeho filmového repertoáru, ba dokonce jsem po všech jeho akčních filmech rád za tuto změnu. 75%(28.8.2013)

• Zeck

Akční thriller pro ženy (pomalý film bez akce a napětí). Statný Statham, který může drtit koule oponentům jen apatickým nadzvednutím obočí, se stává směšnou pacifistickou karikaturou na vyhaslého válečného veterána deprimovaného hrůzností války, ve které sice zavraždil pět nevinných lidí a jde po něm jeho vlastní vláda, ale v roli sebedestruktivního londýnského bezdomovce získává zcela novou filozofickou rovinu. Čím více okeny vychlastá a čím více se nechává mlátit od pasáků děvek (kteří okrádají -> bezdomovce), tím více citu pro sociální spravedlnost získává. Jeho cesta za vykoupením pak nenabízí nic jiného, než decentní balení polské jeptišky a objednávání pizzy jeho bývalým sousedům ze smradlavé krabicové uličky za čínským bistrem. Nejakčnější pasáž filmu pak spočívá v tom, když vytáhne černoprdelnici z továrny na obchodování se vzduchem, a ukáže jí v galerii výstavu čuráků. Pseudodrama, ve kterém hraje mašina na zabíjení a přitom je mučena existenciálními dialogy a přístupem režiséra, který měl scénář plný akce a napětí, a udělal z něj raději nepovedený pokus o psychologickou sociální sondu, která se akčním způsobem vymyká běžným stereotypům akčních filmů. Úspěšně, tohle ve výsledku skutečně žádný akční film nebyl. Závěrečné pointa a dovršení sebedestruktivní povahy hlavní postavy, pak díky tomu vyznívá do ztracena (jako film samotný). 44%(5.7.2013)

• - Ve scéně, kdy Cristina (Agata Buzek) fotí Joa (Jason Statham) u fontány, používá fotoaparát Nikon D300s. (Terva)

• - V 39. minúte vyberá Joey (Jason Statham) výpalné od ženy, ktorá telefonuje v slovenskom jazyku. (KN1Fe)

• - Natáčení probíhalo v ulicích Londýna a ve filmovém studiu Three Mill Lane. (Terva)