Crazy Joe

Redemption

Žoldnier

Crazy Joe

Thriller / Drama / Krimi / Akční

Velká Británie / USA, 2013, 100 min (SE: 90 min)

Když se táta rozhodl uspořádat maraton filmů s Jasonem Stathamem, neočekávala jsem, že v něm uvidím takovýhle počin. Navzdory všemu totiž pořád zapomínám, že je to vlastně Anglán a tím pádem v mé hlavě jaksi víc schopen obrození a vnitřního ponoru, ačkoliv to je z mé strany dost hloupé předpokládání. Oceňuji civilní a otevřený konec a krabicová scéna z náklaďáku je extrémně děsivá.(30.3.2016)

Je to vydarená mierne akčne ladená dráma s Jasonom Stathamom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou a preto sa stal bezdomovcom, ale keď sa raz náhodou dostane do bytu bohatého muža, ktorý sa má vrátiť až za dlhší čas, rozhodne sa tu zostať a pomocou získaných prostriedkov znovu naštartovať svoj život. Vďaka svojim bojovým skúsenostiam dostane možnosť pracovať pre čínsku mafiu, ale stále mu najbližším človekom zostáva mníška pracujúca pre charitu. So spracovaním som veľmi spokojný, síce ešte zo začiatku to celkovo pôsobí predsa len trochu nedôveryhodne, ale po chvíli som sa už cez to preniesol a úplne si ma to získalo. Scenár je bezpochyby hlavným kladom tohto filmu, nevydá sa takými smermi, ako to na prvý pohľad vyzerá, ale funguje samostatne, je tu viacero výborných prvkov, práca pre mafiu, hľadanie vraha, no hlavne skvelo podaný vzťah s mníškou, dej je po celý čas veľmi zaujímavý, veľký priestor je venovaný túžbam a ich uspokojovaní, sú tu viaceré skvelé dialógové sekvencie, tu sa je skutočne na čo pozerať. A veľkým plusom je rozhodne európske prevedenie, ktoré sa vyhlo väčšine typickým klišé, nepôsobí to tak povrchne a filmu to dodáva veľmi príjemnú atmosféru. Takže žánrovo je to vlastne čistá dráma s troškou akcie a krimi. Akcie je tu veľmi málo a tá je celkom slušná. V tomto filme o ňu nejde takmer vôbec, takže jej malé množstvo mi vôbec neprekáža, vlastne by som sa bez nej aj úplne obišiel, ale aj tak sa tu nájdu tri obstojné súbojové sekvencie, ktoré sú slušne natočené a pôsobia aj správne drsne. Herecké obsadenie je výborné, Jason Statham v jednej zo svojich najlepších úloh, tu si ma veľmi získal, k tomu skvelá postava mníšky a zvyšné vedľajšie postavy už nemajú moc priestoru, ale ani tie nesklamú. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, na špičku to samozrejme nemá, ale príjemný vizuál, atmosféra a kvalitná práca s postavami, nemám si dôvod sťažovať. Tak tomuto hovorím veľmi príjemné prekvapenie, Jason Statham a jeho filmy ma v posledných rokoch už moc nebavili, ale toto je omnoho vyššia úroveň. Samozrejme to nie je žiadny akčný thriller, v ktorom bude hlavný hrdina likvidovať jedného protivníka za druhým, ale proti tomu vôbec nič nemám, dostal som celkom kvalitnú európsku drámu so skvelým scenárom a postavami. Ešte si to s radosťou niekedy pozriem. 80%(30.6.2013)

Ty vole! Úžasnej zážitek, tak tohle mně dostalo!!! Předem upozorním, že po úvodních asi 20ti minutách jsem byl rozhodnutý, pro odpad, ale jakmile začal Jason cvičit na střeše, už se situace přepólovala. Akční to fakt není, což je mínus, to však nevadí, protože jsem se bavil královsky. Sice jsem byl na tenhle snímek dost namlsaný, po slunečně naladěném thrilleru Parker, ale nikdy bych nevěřil, že filmu napařím 5*. Nejdřív však film ohodnotím negativními skvrnami. Takže: Pro někoho to není ono, Jason zde hraje úplně jinak, než v akčních masakrech, tohle není žádný frajer, co likviduje čínskou mafii a zkorumpované poldy, či buldozer, který ničí, pro potřebu adrenalinu Los Angeles, tím chci tedy říct, že ne všem se film zamluví, já jsem však Jasonův věrný fanda a nic mně s ním ještě nezklamalo. Mohl být lepší styl vyprávění, neuškodila by stopáž 120ti minut, první polovina by se odehrávala ve válce, protože Jason ve vojenské uniformě a s kulometem v ruce vypadá fakt dobře, což fakt taky není úplně zápor. Spíš málo akce, to už mínus být může, ale ta mi taky nějak nechyběla. Neuškodilo by víc emocí, sice jsem při třech scénách málem bulel, ale vždycky málem, což je škoda, kdyby se víc přitlačilo na pilu, tak se jedná o brutální depresivní příběh. Ty bitky, co tady jsou, mohli být delší, ale taky to zas tak nevadí a musíte si zvyknout na film, protože je hodně netypický a postupné vyvíjení se Jasonovi postavy taky nepůjde hned, prvních 20 minut musíte, hold přežít, občas jsem se ztrácel, ale v pohodě jinak. A co plusy?! Vypadá to, že film moc nenabídne... Opak je pravdou!! 3 delší souboje a potom asi další 4, nebo 5 menších, nejlepší na všem je, že jsou hodně realistické, ale největší body u mne sbírá brutalita, ty píčo, tak to má vypadat, Jason láme kosti, ještě na tu zlomeninu dupne a začne s ní kroutit a potom týpka kopne do hlavy, já myslel, že se udělám :D. Takže brutální souboje jsou hustý a pomáhají filmu, kamera a střih, obojí je v cajku, přeci jen film má pomalé tempo, dál chválím depresivní atmosféru, Jasonovi role sedla, jak prdel na hrnec, hrál uvěřitelně, co se týče ostatních herců a hereček, beru to. Dál trefný hlášky, Jason vytasil za film snad 10 luxusních hlášek, které se do situací hodily a ještě je velké + vyvíjení postavy Stathama. Dál chválím propracovaný příběh, scénář, originální námět, slušná hudba a atmosféra, kterou jsem už asi zmínil. Kdyby film měl víc emocí, víc by přitlačil na pilu a bylo o malinko víc akce, malinko lepší závěr, tak se jedná o skutečnou pecku, ale po dvouhodinovém přemýšlení uvolňuji místo v mé top ten. Jasone, těším se na Homefronta! 10/10; "Víš, nejsem dobrý člověk, jenom jsem se snažil udělat dobrou věc..."(10.7.2013)

V ne úplně typické "Stathamovce" Jason předvádí, že je nejen výborný kosič, ale také že také umí občas i něco zahrát. Redemption v podání Stevena Knighta perfektně sedne do londýnského prostředí, má velmi slušivě napsaný příběh i scénář a všechny postavy jsou skvěle a uvěřitelně podány. Samozřejmě tradičně dojde i na nějaký ten vtípek (Ty máš nůž, já mám lžičku) a možná je tenhle film přesně to, co Statham potřeboval. Za mě jasné a zcela zasloužené 4*(20.7.2013)

CITÁT - Od toho ta řeka je, aby spláchla holky, se kterými skončili........ Zajímavý příběh. Byl jsem překvapen v jaké roli se Jason Statham objevil, jako by byla šitá přímo na míru. Příběh je lehce brutální a smutný, ale prosakuje z něj láska, láska ke všemu a všem. Vše to nádherně podkresluje velmi povedený hudební doprovod. Cristina (Agata Buzek) je nádherná žena a role jeptišky jí slušela. CITÁT - Myslím, že dlouho už takhle vypadat nebudu......... Tento příběh mě vtáhnul do děje ihned od prvních minut a vyplivnul mě až na samém konci, byl jsem zmatený, smutný a málem se rozbrečel. Povedený je také konec příběhu a divák vůbec nemá tušení, jak to dopadne - což je obrovské plus. Já jednoznačně dávám pět hvězd a tleskám. Tohle si ještě pustím, ale z odstupem času, protože je to opravdu depresivní.(13.9.2014)

• - Ve scéně, kdy Cristina (Agata Buzek) fotí Joa (Jason Statham) u fontány, používá fotoaparát Nikon D300s. (Terva)

• - Jason Statham měl před natáčením sezení s psychologem, aby poznal způsob života a chování některých ex-vojáků. (Terva)

• - Skoro celý film byl natočen v nočních hodinách. (Terva)