Crazy Joe

Redemption

Žoldnier

Crazy Joe

Thriller / Drama / Krimi / Akční

Velká Británie / USA, 2013, 100 min (SE: 90 min)

Tohle bude horší než coming out homosexuála před ultrakonzervativními křesťanskými rodiči. Dal jsem čtyři hvězdičky filmu s Jasonem Stathamem - teď bych měl potupně vrátit průkazku do knihovny a spálit DVD kolekci s Bergmanovou filmografií. "Redemption" se vědomě snaží flirtovat se širokým publikem - je to sice akční thriller s klasickou stavbou revenge-flicku (a lá Mason Storm - jen počkejte, holomci, umeju se, potrénuju a pak pohovoříme!), děj je ale prošpikovaný jemnějšími psychologickými prvky, takže celé to chutná dost ... evropsky. Do osmdesátkového béčka je namíchané lovestory s rachitickou jeptiškou (dejte už někdo té Buzkové nažrať!), hlavní hrdina sice kráčí londýnskými ulicemi jako mlejnek na maso, ale zároveň je to dobrý synek, který tu pohladí pejska, tam dá penízky bezďákům a na prvním rande svou milou něžně poceluje na rtíky. Ke konci už tato prapodivná konstrukce ztrácí stabilitu, takže jsem si užíval spíš drobné chuťovky - vynikající Marianelliho hudbu (šup do seznamu oblíbených skladatelů), scénu s rukama vyčnívajícíma ze stěn (Polanského Hnus?) nebo dlouhý close-up na brečícího Stathama (a to je opravdu něco, protože jeho dosavadní herecký repertoár sestával ze dvou poloh - a) nejdřív tě ošukám a pak tě zabiju, b) nejdřív tě zabiju a pak tě ošukám). Suma sumárum, je to celé trochu jako paraolympiáda - Honzík sice nevyhrál, ale celé to pěkně zaběhl, tak dostane hliněnou medaili za snahu. Steven Knight je schopný scénárista, který si dokáže pohrát s žánrovými klišé, takže mu do budoucna držím celuloid, aby nemusel dělat tolik kompromisů. V jeho dalším projektu vystřídá dutohlavého Jasona Tom Hardy - a to už může být jiné drámo.(29.6.2013)

Jason je sázka na jistotu a stále to potvrzuje. Je to jeden z osvědčených týpků, jehož přítomnost mi dělá radost, ať střílí ze zbraně či slovy nebo jen tak plandá městem či kanálama, aniž by vydal jedinou hlásku. V tomto víceméně čistě sociálním dramatu o posttraumatickém syndromu obou obětí, jenž si nesou po celý svůj další život jako břímě a úděl, se dostalo i na pár fajnových akcí pro fajnšmekry bojových i vtipných (vernisáž fotek přírodních penisů ;-) "Šaty pošlu do Afriky, ne že ne!"☺ K tomu příjemná doprovodná hudba a naděje, že alespoň občas dojde na spravedlnost a správnou věc, co na tom, kdo a jak ji udělá a zda se dotyčný stane dobrým člověkem. Když zla je všude tolik...(4.8.2013)

,,…ALE POKOUŠEL JSEM SE UDĚLAT DOBROU VĚC“...... /// Komorní Statham (jakože víc člověk. Vobyčejnej…teda trochu…) ve filmu, se kterým klidně mohl přijet do Varů (mezi Travoltou a Stonem). Jason se snaží hrát (chlapče já vím, že s tím ksichtem to máš těžký…), mění kukuče (dokonce se i zasměje!) a všechno co dělá (pár bitek, opití jeptišky) je v rámci charakterního herectví a né jako prostředek ke zblbnutí blbýho diváka. Může za to bez debat Steven Knight, kterej se po Nigerijcích a Rusácích vrhá mezi Číňany (ale jenom trochu). Každopádně – když už nic, tak jde rozhodně o překvapivej kousek. A taky pomalej, snažící se vytěžit z charismatu a cesty ke spáse maximum. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Slyšel jsem, že Statham chce hrát jen v artovejch filmech. 2.) Vrátil jsem se z Afghánistánu a myslím, že Bůh chce, abych rozdával spravedlnost. 3.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(4.7.2013)

Statham umí překvapit. Všechny ty průměrné mlátičky už mi začali splývat a je sympatické vidět plešouna zase trochu hrát. PTS, které našemu jinak stoickému kliďákovi před očima spolu s kolibříky přehrává hrůzy války, dodává potřebnou hloubku. Marianelliho hudba hraje na emoce tak nenápadně až si ani neuvědomíte, že sledujete akční thriller. Romantická linie mezi gangsterem a jeptiškou najednou nepůsobí tak legračně. Všechno do sebe krásně zapadá a konec, i když by mohl být prvoplánově optimistický, do takového balastu nakonec přece jen nesklouzne. Nečekaně lidské drama odrážející všechny neduhy Londýna, od rozdílů mezi jednotlivými vrstvami, přes národní multietnicitu až po nadvládu Čínského impéria.(25.7.2013)

Statham ve filmu, který není skoro akční, ale za to pořádně dramatický? Film, ve kterém Statham co minutu někoho nemlátí, ale za to dost dobře hraje? Neuvěřitelné se stalo skutečností. I přes jistou mimickou omezenost podává Jason překvapivě fakt dobrej výkon. Scénář je místy přitažený za vlasy, ale rozhodně není hloupý. Za mě spokojenost.(17.11.2016)

• - Natáčení probíhalo v ulicích Londýna a ve filmovém studiu Three Mill Lane. (Terva)

• - Jason Statham měl před natáčením sezení s psychologem, aby poznal způsob života a chování některých ex-vojáků. (Terva)

• - Ačkoliv se film v originále jmenuje Redemption a do českých kin měl jít původně pod názvem Vykoupení, bylo rozhodnuto, že do distribuce nakonec vstoupí jako Crazy Joe. (Terva)