Facebook vs. realita

Česko, 2010, 8 min

Režie:

Ondřej Hejna

whack

"Obávam sa dňa, keď vývoj technológie predstihne vzájomné ľudské vzťahy. Svet bude mať generáciu idiotov." (Albert Einstein) ()

Radko

Facebook infantilizuje myslenie. Nie v zmysle návratu k detskej hravosti. Celý ten novodobý primitivizmus, zvestujúci a na druhej strane prijímajúci obrovské množstvo nezaujímavo podnetných nezmyslov o osobnom živote "priateľov" oslabuje prirodzenú nedôveru voči vnucovaným produktom. Systém fungovania facebooku síce stáva zdrojom vtipov a sociologicko-psychologických varovaní, ale čo z toho? Na nadsázke je založený aj tento film. Pracuje však s estetikou a úrovňou sociálnej siete: zjednodušene no výstižne zvestuje divákom akože humorne realitu zdebilnenia. Úrovňou však pripomína podúrovňovú telenovelu. Alebo akoby Michal David naspieval závažno ironické texty o spoločnosti. Paradoxne: práve rozšírením komunikácie o témy, ktoré si facebookovskí užívatelia nechávali pred zavedením si účtu pre seba alebo len pre najbližšie súkromie (práve som sa okúpal, na raňajky zjedol pohánkovú kašu s mišpuľami a dulovým želé - samozrejme potvrdené fotkami, plný očakávania na kamarátsku párty čítam najnovšie alternatívne správy so sveta - prelinkované) a odhalením spôsobu myslenia dômyselnou argumentáciou v diskusiách na druhej strane sa splošťuje potreba selektovať zbytočné. Pretože, čo ak niečo dôležité ujde. ..."a minule som lajkol fakt zaujímavé postrehy kámoša" a pod. No týchto zaujímavostí je vzhľadom k hlušine tak maximálne 5% - a to som optimista. Tendencia teda je, prijímať všetko, aby náhodou to dôležité neuniklo. Dobrovoľným nasávaním hovadín však myseľ degeneruje. Skutočným zmyslom sociálnych sietí je teda vytiahnuť z ich užívateľov čo najširšie spektrum informácií vrátane drobných citových pohnutí a nuáns, ktoré predtým nezverejňovali a na ich základe vytvoriť optimálny spotrebný profil užívateľa, na ktorý budú v úzkej zhode s ním zavesené práve tie reklamy a produkty (filmy, knihy, hudba, kozmetika, služby a podobne), aké má tento konkrétny človek tak rád a spôsobom, akým tak nadšene podáva správy o svojom momentálnom emočnom i myšlienkovom rozpoložení. Ešte to nie je úplne prepracované, ale maká sa na tom. ()

Tom_Lachtan

Dětě se bodnout, tady na šsfd je už nějakou dobu kdejaká P**ovina (zdravíme "tvorbu" Petra Cejpka a Jana Veselého), tohle je totiž 1) dobře technicky zpracované 2) zábavné (a to nejen díky vhodně použitý hudbě) 3) má to v sobě i ten kus toho výchovnýho hlediska, pustit povinně na základce dvanáctkám. ()

mchnk

Pozitivum se v tom dá najít. Je velmi pozitivní, že si česká mládež uvědomuje to, co se je zde ukázáno. Záleží jen, na jak dlouho, a kdy zde nastoupí generace, která je např. v USA, kdy mají na FB účet i novorozeňata. ()

Marek1991

Ono to je v niečom pravdivé, v niečom satira, v niečom to preháňa, je to divne až zle natočené, je to taký ten virál, na ktorom sa snažia zviditeľniť niektorí ľudia, samozrejme aj na tom zarobiť, ak sa dá. Niektorí ľudia sa bavia na tom kritizovaní ľudí zo sociálnych sietí, pritom sami sa tam nesprávajú najideálnejšie, súdia ľudí rôznymi spôsobmi, zosmiešňujú ich napríklad aj hudobnými klipmi, ktoré následne vysielajú na otrasných komerčných televíziách a nakoniec to nie je o nič lepšie, než to, čo kritizujú a zosmiešňujú. Tiež mám veľa známych, čo sa tam opičia, robia zo seba takých, že však mi to poznáme, nás sa to netýka, ale tie trendy, čo šíria vzápätí oni sú v podstate to, čo je tu kritizované. Ja už len čakám, kedy sa niekto pustí do tých ako ja, čo tam v podstate chodia iba šíriť politické upozornenia na rôzne udalosti, ktoré by ľuďom nemali byť jedno. Facebook je skvelá vec na zorganizovanie sa a rýchlu reakciu ľudí, skvelá vec pre priamu demokraciu, avšak má problémy a to, že je sledovaný tajnými službami a tak sa o všetkom vie, je to proste verejná komunikácia a to odrádza mnohých ľudí, lebo verejná kritika je v dnešnej spoločnosti, ktorá sa hrdí prívlastkami demokratická a slobodná, ale taká nie je, neprípustná. Facebook ma v posledných rokoch presvedčil o tom, že strach u ľudí je vysoko, že totalita v našej krajine funguje, avšak iným spôsobom a mnohí ju preto nevidia a nechcú vidieť. Takže aj toto jednoduché dielko, ktoré má mať zábavný a výchovný charakter je mierne nedomyslené. ()

runner85

Ľudia tu bez problémov dajú 5* filmom ako je Spring Breakers alebo Zombieland ale tomuto dajú odpady, hmmm tak tento kraťas má aspoň nejakú výpovednú hodnotu ... plus sú tam vybraté dobré pesničky .... ()

honajz2

Je to jak ve škole: spolužačka je na Facebooku 24 hodin denně, někdy tam chatuje při hodině matematiky a češtiny. ()

Hans.

Vylízaný lidi žijící v jiným světě. Věřim tomu, že to takhle charakteristika těch jedinců: www.youtube.com/watch?v=NQ3SCbzU9_o&feature=related ()

Duoscop

Jeden aby se bál, co se tady dá najít. Tohle není nic víc, než 8 minutové video, které tady nemá co dělat. Za chvíli se tady budou hodnotit i reklamy na tampony, nebo kdejaká blbost z youtube. ()

Micione

U tohoto kraťasu bych asi moc neřešila kvalitu a úroveň zpracování , jako spíš jeho poselství . Za vše jednoznačně mluví nadčasový citát od Alberta Einsteina, který použil whack a také dobrý názor od uživatele lopata555. ()

sskrblik

Jakožto odpůrce sociální sítě jsem rád, když někdo poukáže na naivitu či v některých případech hloupost lidí tam. Za snahu zdůraznit některé z hlavních problémů, dnešní internetové a Facebookem zkažené mládeže dávám * * *. ()

Kosmik 1

Nemyslím si, že je to trapné. Je třeba dát najevo, že facebook je zkaženost a dnešní mládež z toho jen blbne. A nemyslím si, že by podobné video dal dohromady kde kdo. Ono to chce hlavně nápad a ten tady je a snaha něco důležitého a pravdivého sdělit taktéž. Prostě kniha ksichtů je pro tyto lidí jiný svět a tohle je dokonale vystihuje. ()

wooozie odpad!

Tak nevím, co je debilnější. Jestli ty blbky z Facebooku nebo toto vysokorozpočtové veledílo, zachraňující jinak bídný český filmový rok 2010, které svými dokonalými filosofickými otázkami ohledně dnešní mladé generace a zároveň její kritikou, trhá sledovanost na youtube, že se i ten Korejec musí bát o první místo. Server csfd.cz nepoznal rozporuplnější film od dob Turkish Star Wars. ()

Mr.Hudson

Co všechno se tady na databázi neobjeví. Za chvíli sem můžeme dávat každý trochu delší video z Youtube. Jinak co se týče tohoto "filmu", no vlastně je to všechno založeno na pravdě, Facebook krade lidem životy, zabíjí čas a leckdy ničí i přátelství. Lidé to moc dobře ví, ale stejně se Facebook neodvratně blíží k hranici jedné miliardy uživatelů. ()