Beze mne

(festivalový název)
  • Írán Inja bedoone man (více)

Príbeh, inšpirovaný divadelnou hrou Tennessee Williamsa Sklenený zverinec, sa odohráva v súčasnom Teheráne. Tam žije rodina, ktorej každý člen je uväznený vo vlastnom svete snov a túžob. Matka sníva o tom, že nájde dobrého manžela pre svoju zdravotne postihnutú dcéru. Syn nenávidí svoju prácu a uteká do sveta poézie a umenia. Keď jedného dňa pozve domov svojho kamaráta, matka dúfa, že jej sen sa konečne splní... (STV)

Anderton

Film tak trochu samovoľne odpovedá na otázku, prečo ľudia okolo dvadsiatky idú radšej bývať s kamošmi do podnájmu, akoby zostali žiť s rodinou. Ale to vie každý. Bezo mňa ale vďaka americkej predlohe aj hovorí, že ľudia sú všade viac menej rovnakí a majú podobné problémy. To sú všetko veci iba tak pomimo, jedná sa predovšetkým o sústredenú psychologickú drámu jednej rodiny, kde si bol tvorca dobre vedomý, aký materiál má v rukách. ()

Autogram

Rodinný film pre zúfalých iráncov alebo anti-rozprávka. Zakríknutý syn, ktorého matka upozorňuje aj na to, ako má prežúvať jedlo a podobne, alebo ešte horšie, je na tom aj dcéra so svojimi sklenenými figúrkami. Má sa vzdelávať a dobre vydať, no nič z toho jej nejde. Ťažko vo filme hovoriť o deji alebo príbehu, ale niečo sa vždy deje, len nevieme, hlavne na konci, čo sa deje naozaj a kde začína predstava. Film by nemusel byť ani iránsky, podobné typy by sa dali nájsť kdekoľvek, vrátane neuveriteľne nudnej práce a života bez nádeje na lepší osud. ()

slunicko2

Takovou matku bych nikomu nepřál. 1) 33letý homosexuál Tennessee Williams se ve Skleněném zvěřinci (1944) inspiroval osudem své schizofrenní sestry. Její příběh ale skončil jinak, než v knize či filmu. 2) 35letý režisér a scénárista Bahram Tavakoli převzal z Williamse hlavní motivy a s určitými obměnami je přesvědčivě implementuje do současných íránských poměrů. Dílo tak získává další pozoruhodný rozměr. 3) Výstižný koment: predoci****. ()

monikka87

Po 4 iránskych filmoch si začínam zvykať, že bez hlasných slovných prestreliek sa asi nezaobídu :) Leitmotív - vzťahy v rodine, konanie pre dobro druhých - vnímam prepojený s vynikajúcim Rozchodom Nadera a Simin. Film ma chytil za srdce. Happy end? ...pre všetky postavy? Plus to, čo spomenul v komentári predoci = nadpriemerný film. ()

majo25

Silne depresívny film, plný zúfalstva a obety. Citlivý a veľmi fajn zahraný. Ale keby som ja robil v práci ako ten skladník, dávno by som už dostal vyhadzov, a on sa ešte sťažoval. Pritom Peržania nie sú Arabi. Napriek kultúrnej odlišnosti by sa mohol odohrávať kdekoľvek, aj u nás, čo z neho robí pútový počin. ()