"Jen odejdu, už je tady lyrická scéna. Já vám porád říkám, nechte si něco na happyend!"                                                           Klenot mezi filmy třicátých let. Jednotlivé scény jsou vyšperkované, hlášek a gegů je nepočítaně, ale největší kvalitou je bezpochyby obrovský optimismusum a nadšení pro myšlenku společného hospodaření. Protože myšlenka komunitního života není v dějinách nikterak nová, už pravecí lidé žili v tlupách, prvotní křesťané žili pospolu ... :o) Ale tady je mnohem víc. Právě to, co mnozí kritizují jako příliš levicové vnímám jako to nejcennější.Ukazuje čistotu myšlenky i provedení v praxi. Vidíme tu jak začátek (stavění domu), tak i první nemoci (půl párku na osobu), schůzování (kluci, je nás moc), rozvoj podniku (kráva, co mléko dává), inovace (maslóstroj), ukázka, jak se likviduje konkurence a vstříc lepším zítřkům. To nejlepší na konec - film byl tak plný čisté ideologie, že se ho i soudruzi báli!!                                                                                           Další nespornou kvalitou je ústřední dvojice V+W. A není to tak, že by celý film táhl jen Jan Werich. Voskovcova líbací scéna s parodováním nejprofláknutějších filmů patří k nejlepším scénám ve filmu. Také si poctivě odpracoval fyzicky náročnější scény (běhání s cihlami, vytahování na laně, práci na vozíku).                                                                                   Hlášek bylo tolik že se nedá vybrat ta nejlepší, ale pár si jich neodpustím:                                                                                          "Mám pro Vás překvapení!" "Chcete mě adoptovat, ne?!"                                                                                                       "Haló, slečno, pošlete nám hasiče. My visíme! Kde? No nahóře!" "A kdyby nemohli hasiči, tak pošlete rovnou pohřební vůz!"                                                                                                                                                                                "Tak ti hlásím, kalhoty povolujou" "Mě zase měknou svaly. A ochabujou!"                                                                         "Vy tady někdo těmhlectěm nesmyslům věříte?" "Když je to v novinách ..." (Scéna, při které v roce 1986 tleskalo celé kino.)(2.10.2014)

Výborná komedie, jeden z nejstarších filmů, co jsem viděl. Výborný herecký um Jana Wericha a ne o moc menší výkon výborného Jiřího Voskovce v roli "Pata a Mata" aneb vinou konkurence zrachovalý podnikatel a nezaměstnaný dělní v nezapomenutelných scénách "stříhání živého plotu", "lovení kapesních hodinek z asfaltu" a "žehlení kalhot parním válcem" patří do zlatého fondu světové kinematografie. Verdikt: 4* a 85 %.(18.3.2012)

Velmi osobitý přístup pánů V+W k filmu, stylem ne nepodobným divadelní hře. Docela prosté dějem, ale vyjímečné v provedení. Je to taková dělnická pohádka, kde dobří a slušní lidé vítězí nad zlým a chamtivým kapitalistou. Vůbec nemám oběma pánům za zlé tento politický názor a vůbec ne s ohledem na rok 1934, ve kterém film vznikl. Musím uznat, že v jejich podání to vypadá jako idyla. A ten humor potěší za každých okolností...(17.3.2011)

Frič. Voskovec. Werich. Když se tyto jména spojí dohromady, můžeme očekávat velmi kvalitní filmový zážitek. Ale trochu mě to zklamalo, oproti pozdějšímu filmu "Svět paří nám". Ale i zde jsem se skvěle bavil. Humor V+W je prostě nezapomenutelný. Většina jejich filmů se odehrává v dělnickém prostředí. Nezaměstnaný dělník a zchudlý továrník je zajímavý námět na film. Jednoznačně nejlepší scéna je závěr, když visí V+W na plošině. Celkově jsem byl s filmem spokojený.(19.3.2012)

Vtipná reakce na hospodářskou krizi s utopistickou vizí řešení. Komika je svěží ve stylu němé grotesky. Vize řešení je zidealizovanou utopií, kdy vše řídí společná komunita pracujícího lidu. Ve státním měřítku ale neproveditelná, neboť se opakovaně bude soustředit moc do rukou jednotlivců, kteří podlehnou mámení moci a budou tvrdě potlačovat cokoliv jiného, až se to opět zvrhne v něco strašlivého a krutého. V malém měřítku už to má mnohem větší šanci, jak je vidět na izraelských osadách. Je to zajímavá a možná i lákavá vize, bohužel s myšlením lidí a jejich ekonomickým myšlením a touhou po bohatství, naprosto neproveditelná. Nezaměstnaný Filip Kornet (Jiří Voskovec) a zkrachovalý průmyslník Jakub Simonides (dobrý Jan Werich) společnými silami čelí nepříznivému osudu, zpupnosti a hamižnosti buržoazní třídy a kapitalistických vykořisťovatelů, aby našli sílu v kolektivu pracujícího lidu a jejich ochotě po společném blahu. Z dalších rolí: Marta (Helena Bušová) a její romantická vložka s Filipem, všehoschopný průmyslový magnát Worst (Josef Skřivan), snažící se neustále zničit jakýmkoliv způsobem svojí zdravou konkurenci, ředitel Simonidesových závodů Brown (Theodor Pištěk), který podlehne vidině snadného zisku po zničení svého zaměstnavatele, ředitel Worstových závodů (Zvonimir Rogoz), poslušný v rozkazech svého šéfa, majitel vily se zničeným živým plotem a vášnivý filatelista (Alois Dvorský), prostá majitelka noclehárny pro chudé (Anna Švarcová), či jeden z nezaměstnaných (Václav Trégl). Optimistické, idealistické, svěží, vtipné, kde obyčejný lid dostává svou obrovskou a jedinečnou šanci do budoucna.(10.8.2012)

• - Žaloba na režiséra Martina Friča sa opierala o predpis z roku 1875, podľa ktorého "parný valec nesmie jazdiť tam, kde je viac obecenstva". (Raccoon.city)

• - Autori scenára, Jiří Voskovec, Jan Werich, Martin Frič a Václav Wasserman, sa skryli pod pseudonym F. Formen, čo anglicky (foneticky) znamená štyria muži. (Raccoon.city)

• - Již v době natáčení se vžil název tohoto filmu v pravopisném tvaru Hej rup!, který ovšem oslabil sémantickou zřetelnost názvu. Film byl totiž pojmenován podle družstevních mlékárenských podniků Hej-Rup. (NFA.cz)