• Vesecký
  *****

  Pro mne rozhodně nejlepší komedie 30. let a srdeční záležitost od nejútlejšího věku. Především - výborné gagy - vajíčko natvrdo, sklenička na hniličku.... moje zlaté stříbrné hodinky.... hodinky v asfaltu a následné válcování kalhot s vynálezem džín... maslostroj.... zavěšení ve výtahu..... Prostě kdo to neviděl, tak jeto rozhodně k popukání. Kromě toho má film silný sociální náboj a jasně ukazuje, na čí straně stáli členové Osvobozeného divadla. Film jasně ukazuje, jaký dovede být kapitalismus, když jde o zisk pánů továrníků i na špinavou úlohu bank v tomto systému; samotná řeč Voskovce do rozhlasu a její přerušení v zájmu pana Wursta a jemu podobných... Jakkoliv jde o propagandu socialistických myšlenek, film nemohl být radikální, a tak kolektivismus firmy Hej-Rup! spíš odkazuje na družstevní hnutí, které by mohlo účastí pracujících na řízení podniku zmírnit zlo kapitalismu. Patrný je i vliv sovětské avantgardy, třebaže ve scéně se stlučeným máslem jde spíš o parodii (Dněprostrój, Magnětostrój,.... da da da da.....), několik záběrů je typicky ejzenštejnovských. Jasných pět hvězdiček.(21.9.2016)

 • Tosim
  ****

  Kterak snažení jednoho zchudlého milionáře partičku dělníků ke všemu přivedlo... Jak vidno, krize ve třicátých letech samozřejmě inspirovala ty pravé (V+W) a ti dokázali vytvořit zábavu, která se zbytečně neutápěla v patosu, slzách ani melancholii a ukázali, že to jde, když se za to vezme!!! Památná scéna s plotostřižnou a na plošině mluví za vše.(11.8.2002)

 • Jack.Pott
  *****

  I kdybych je chápal pouze jako komediální figurky, musím dát Hejrupákům výbornou. Werich s Voskovcem, rovnocenní partneři, srší situačním i lingvistickým humorem jedna radost. Zkrachovalý továrník vidí mužíčka, který si přepočítává peníze, a tak se za ním jde poradit: "Tedy vidím, že jste finančník. Představte si, že máte 180 milionů, že vy máte 36 milionů, všecko krytý, 14 milionů na hotovosti - ty nepočítejte, to nehraje v celku roli... A vy kvůli mizernejm 36 milionům přijdete o těch 180..." Mužíček extovárníkovi příliš nevěnuje pozornost, převaluje cosi v dlaních a mumlá: "To je 9,50... deset, tadyhle pětník..." Werich se chápavě zvedá: "Vidím, že jste detailista." Prostě perfektní. Ovšem neopominutelnou rovinou snímku je ta politická - levicová. "Ááá jéje - výkvět bankéřstva přišel. Tak jak se vám lichvaří, děťátka?," pouští se Werich nadčasově do obchodníků s penězi. Některé pasáže můžeme vnímat jako parodii - především objev "maslostroje", kterážto mašina je představena stylem sovětských propagandistických spotů. Ale poselství filmu je levicové, a to zcela vážně. Družstvo bezprizorných dělníků, kteří žijí podle nejčistších komunistických ideálů, vítězí nad hamižným velkoburžoustem a spekulantem. Tento socialistický tón není náhodný, vzpomeňme si na rok 1951, kdy - dokonce - v době stalinismu a nejtěžsích bolševických represí na území Československa Werich budovatelsky notoval: "...když všichni všechněm všechno dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady. I širší ulice a tvrdší podkovy, kuřata, slepice, pečivo, cukroví. Když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost. Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci. A slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti. A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovat. Když všichni všechněm všechno dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady."(31.5.2011)

 • kaylin
  ****

  Klasický český film, který by dnes určitě byl označen za angažovaný, akorát je třeba si uvědomit, že byl natočen ještě před druhou světovou válkou a před příchodem komunismu. Když se odhlédne od toho, že je v něm možné vidět ideologii, dostává se vám film, který v sobě má neskutečné hlášky. V podstatě pořád je čemu se smát a na pánech Voskovcovi a Werichovi je patrné, jak skvěle mezi nimi fungovala chemie. Dnes to určitě neosloví každého, hlavně pro svou bezuzdnou nadšenost a snadné spojení se socialismem komunistů, kdy všechno je všech, ale to nic nemění na tom, že je to zábavný film se skvělými herci a výbornými dialogy.(3.2.2014)

 • Iggy
  ****

  Náhle zkrachovalý továrník Simonides (Jan Werich) a hladový a nezaměstnaný dělník Filip (Jiří Voskovec) se snaží vydělat si na živobytí, jak se dá. A ze zavšivené noclehárny a z "uměleckých" zahradníků se brzy vypracují do čela dělnické fabriky na výrobu mléka. Idealistická levicová pasáž někde od druhé poloviny dnes může působit snad směšně, nebo i odrazujícím způsobem, protože všichni víme, jak to u nás o pár let později dopadlo. Ale každý mladý člověk má v sobě ideály a každý mladý člověk snad musí cítit podobně jako kdysi V+W, takže ji nelze zatratit jako komunistickou propagadu, i když ji od ní odlišuje snad jen ten humor. Příjemně mě překvapily originální a pro V+W netypické filmové narážky (jinak jim využívání již ve filmu použitých gagů nedělalo problémy): krátká a úderná ejzenštejnovská montáž, Voskovcova instruktáž, jak líbá Fairbanks nebo Mozžuchin, a zcizující efekt s happyendem. Ze všech gagů mě asi nejvíc pobavil přespolní běh!(4.12.2007)

 • - Již v době natáčení se vžil název tohoto filmu v pravopisném tvaru Hej rup!, který ovšem oslabil sémantickou zřetelnost názvu. Film byl totiž pojmenován podle družstevních mlékárenských podniků Hej-Rup. (NFA.cz)

 • - 1935 - nejvyšší uznání jury I. sovětského filmového festivalu za umělecké výkony J. Voskovce a J. Wericha - pro Meissnerfilm. (NFA.cz)

 • - Film bol poslaný na 1. filmový festival v Moskve, kde si ho do kina Úderník prišlo pozrieť 2 500 divákov, ale vtipom sa nikto nesmial, pretože nebol dabovaný ani tlmočený. (Raccoon.city)