Richard Garriott: Člověk na vesmírné misi

• USA Richard Garriott: Man on a Mission
všechny plakáty

V lednu 2008 vypsal Richard Garriott šek na 30 milionů dolarů, aby si zajistil místo v ruském raketoplánu Sojuz. V říjnu byl vystřelen do výšky 400 kilometrů na Mezinárodní vesmírnou stanici, se kterou deset dní obíhal kolem Země. Richard není žádný milionář toužící po zábavě. Na splnění tohoto snu pracoval od svých osmi let, kdy mu byla diagnostikována krátkozrakost a nemohl se tak stát astronautem NASA jako jeho otec, který patřil k prvním vědcům-astronautům a v 70. letech působil na palubě kosmické stanice Skylab. Výcvik nutný pro let na palubě ruského Sojuzu je mnohem náročnější než vypsání tučného šeku. V úvahu je třeba vzít už to, že veškerá dokumentace a pokyny jsou v ruštině. Výcvik se většinou odehrává ve Star City, nedávno odtajněném ruském výcvikovém středisku pro astronauty. Richard se postupně stává naším osobním průvodcem při seznamování s fungováním ruského vesmírného programu. Zažije výcvik v centrifuze, práci v hydrolaboratoři, záchranářský výcvik ve vodě v Černém moři a nakonec i start z odlehlé základny v Kazachstánu. (oficiální text distributora)